Info o Davidu Weberovi z časopisu Pevnost 9/2010

11-03-11
Hlavně o jeho knihách

Vystudoval historii a její znalost se ve velké míře odráží v jeho knihách, které spadají převážně do žánru military sci-fi a space opery. K psaní se dostal už v páté třídě základní školy - tehdy začal tvořit první poezii a povídky, přičemž později pokračoval články do časopisů, reklamními materiály, tiskovými zprávami i texty pro politické kampaně - to když byl podle svých vlastních slov hodně zoufalý. V osmdesátých letech začal psát scénáře pro stolní taktickou strategickou hru Starfire a při této práci se seznámil se Stevem Whitem. Společně pak ze světa Starfire vydali knihu Povstání, jež vyšla v roce 1989 v nakladatelství Baen, které vydává většinu Weberových románů.

Weber vytváří detailně propracované světy a technologie, dopodrobna rozebírá politiku i vojenskou hierarchii. Jeho nejslavnějším dílem je série příběhů o důstojnici vesmírného loďstva Honor Harringtonové, která se stala velmi populární v mnoha zemích. První díl, Stanice Bazilišek, vyšel v roce 1993 (v češtině jej v roce 2000 vydalo nakladatelství Polaris), až se nakonec série rozrostla na zatím současných patnáct románů a čtyři sborníky povídek.

V pořadí šestnáctá kniha, Mission of Honor, by se v USA měla objevit koncem června 2010. Weber často píše s jinými autory, kromě Stevea Whitea spolupracoval s Johnem Ringem na sérii o princi Rogerovi (známé též jako cyklus Empire of Man), s Ericem Flintem na některých knihách o Honor Harringtonové a také na románech z Flintovy série z alternativní historie s názvem 1632. S Lindou Evansovou pak nedávno začal psát novou sérii Multiverse. Z dalších děl jmenujme například jeho sérii o konfliktu vědy a náboženství Satehold, fantasy Oath of Sword (1995), tradiční space operu Mutineers Moon (1991) a v neposlední řadě knihu Path of the Fury (1992), kterou Weber údajně napsal za pouhé tři týdny a má pro ni ve svém srdci zvláštní místo.

V češtině vyšlo zatím třináct románů a všechny čtyři antologie ze světa Honor Harringtonové, dále první tři díly série Starfire: Povstání, Křížová válka a V bezvýchodném terénu (napsáno společně se Stevem Whitem), a tři knihy z tetralogie o princi Rogerovi: Pochod vnitrozemím, Pochod k moři a Pochod ke hvězdám (napsáno s Johnem Ringem).

David Weber je ženatý a s manželkou Sharon žije v Greenvile v Jižní Karolíně spolu se třemi nenasytnými dětmi a skupinou ještě nenasytněiších koček.

Komentáře

Žádné komentáře

Autor neumožnil přidávat komentáře