Honor Harringtonová

01-03-09
životopis

Překlad z wikipedie

Honor Stephanie Harrington je fiktivní postava, hrdinka knižní sci-fi serie, která se odehrává v „Honorverse“. Autorem je David Weber, vydavatel Baen books. Sfingské kočky ji nazývají „Ta která tančí v oblacích“.

Kapitán Honor Harringtonová
(autor: Jenny Dolfen)

Je důstojník v Mantichorském královském námořnictvu (Royal Manticoran Navy - RMN), kosmickém loďstvu Hvězdného království Mantichora. Profesní osud Harringtonové je silně podobný postavám ze skutečnosti - Admirálu Nelsonovi, kapitánovi Thomasi Cochranovi a fiktivní postavě Horatio Hornblowera. Stejně jako Nelson ztrácí oko a ruku v boji, její iniciály jsou stejné jako u Hornblowera, a podobně jako všichni tři důstojníci má nadání pro taktické velení, a v průběhu série knih se stane živoucí legendou, když tyto dovednosti využije v několika hlavních střetech – bitvách, kvůli nimž ji novináři začnou nazývat Salamandr, protože se zdá, že je „vždy tam, kde je oheň nejžhavější“. V průběhu 10 hlavních knih série (Popel vítězství) Honor se z Honor stal také stratég a byla povýšena do hodnosti admirála jak v mantichorském tak v graysonském loďstvu.

Další paralely se skutečností jsou v politické situaci. Během většiny Honořiny kariéry je její rodné Hvězdné království ve válce se sousední Lidovou republikou Haven (People's Republic of Haven - PRH), konflikt který se podobá Napoleonským válkám mězi Britským impériem a Francií..

Dětství

Honor se narodila v 1. října 3961 PD (po diaspoře) na planetě Sfinga, jedné ze tří obydlených planet v Mantichorské soustavě. Je dcerou neurochirurga Alfreda Harringtona a lékařky/genetičky Allison Benton-Ramirez y Chou Harringtonové. Z hlediska sociálních vrstev je po předcích z otcovy strany zemanka – potomek druhé vlny přistěhovalců do Hvězdného království, nepatří ke šlechtě (která svůj původ odvozuje většinou od první vlny kolonistů), ale není ani přistěhovalec bez původu. Její matka je imigrantka z planety Beowulf, která je proslulá svou výzkumnou základnou a praktickými úspěchy v oblasti výzkumu života. Navíc byli její předkové z otcovy strany geneticky upravení (speciální Meyerdahl Beta modifikací), aby lépe přežívali na planetách s vyšší gravitací jako je Sfinga. Ačkoli byla vychována ve víře (Třetí reformovaná), není příliš nábožensky založená.

Honor je jedna z mála lidí adoptovaných Sfinžskými inteligentními stromovými kočkami. Stalo se to, když byla dítě, což byla rarita i mezi adopcemi. Nazvala svou kočku Nimitz podle dávného námořního admirála ze staré Země. Protože stromové kočky intenzivně zkoumala, stala se později expertkou na vztahy s nimi.

Kariéra

Harringtonová navštěvovala Královskou námořní akademii na ostrově Saganami a stala se důstojníkem královského námořnictva. Je jedním z nejlepších taktiků a ačkoli dokáže dělat efektivní taktická rozhodnutí, často rychle a intuitivně, její formální matematické znalosti jsou nevyrovnané a nespolehlivé navzdory vysokému nadání, ale její navigační dovednosti jsou vynikající. Mezera mezi očekávanými a skutečnými matematickými výsledky byla zdrojem mnoha problémů v akademii. Její spolubydlící byla Michaela Henke, sestřenice královny Alžběty III. Protože Honor byla plachá a neměla mnoho sebedůvěry, hodně se od Henkeové naučila

Harringtonová přemýšlela o tom, že by se připojila k k týmu Akademie pro boj s pistolí (naučila se zbraň dobře ovládat od strýčka Jacquese, člena Společnosti pro kreativní anachronismy) ale radši si zvolila boj beze zbraně. Od té doby už získala osmý stupeň v coup de vitesse. V akademii také získala nový rekord v plachtění, který stále trvá.

Během svého studia na Akademii se stala obětí perverzního znuděného kadeta lorda Pavla Younga, dědice hrabství North Hollow. Když se ji Young pokoušel znásilnit ve sprchách, bránila se tak, že skončil v nemocnici. Vedoucí akademie podezřívali Younga, že se ji pokusil napadnout, ale ona se styděla to přiznat. Young unikl vyloučení z akademie ale v následujících desetiletích se snažil sabotovat její kariéru. Navzdory jeho úsilí se však její kariéra vyvíjela dobře. Díky vynikajícím schopnostem, které velmi brzy rozpoznal jeden z instruktorů v akademii kapitán (později admirál) Raoul Courvoisier, akce Youngova klanu na zničení její kariéry nestačily.

Její kadetská plavba na palubě HMS War Maiden pod velením kapitána Bachfische podala důkaz o jejích schopnostech jako bojového taktika během boje s místní slezskou vzbouřeneckou válečnou lodí. Protože zbytek lidí v posloupnosti velení byl buď zabit nebo zraněn nebo nemohli komunikovat, byla Harringtonová nucena převzít velení. Zničila protivníkovu loď a byla povýšena na podporučíka.

Jako komandér se Harringtonová umístila na prvních místech ve své třídě pokročilém kurzu taktiky a ihned dostala velení lehkého křižníku Neohrožený. Její činy u stanice Bazilišek jí přinesly věhlas a urychlily její cestu k vyšší velitelské hodnosti. Během dalších akcí prokázala, že má v sobě něco z Nelsona, získala oddanost poddůstojníků a posádky a také úctu spojenců (zvláště Graysoňanů, které zachránila před útokem z Masady a Havenu) i svých nepřátel. Ale také si navzdory svému nejlepšímu úsilí získala nové politické nepřátele a utrpěla osobní ztráty.

V průběhu kariéry se Honor Harringtonová stala Vévodkyní v Hvězdném království a místodržící na Graysonu. A admirálem v Graysonském i Mantichorském loďstvu. Získala také několik medailí za odvahu včetně Parliamentary Medal of Valor poté, co zachránila královnu Alžbětu III a protektora Benjamina Mayhewa IX (hlavy Mantichory a Graysonu) před překvapivým útokem Masadských fanatiků, kterým pomáhala Havenská Státní bezpečnost. Již předtím tuto medaili odmítla, když jí byla udělena za zorganizování útěku vězňů z tajné vězeňské planety Hades. Při několika příležitostech také získala Poděkování královny, například při záchraně lidí v lavině na Gryphonu a při neštěstí na lodi Mantichora. Je jediný žijící nositel Hvězdy Graysonu, a je také první osoba za šest set let, která k ní dostala Zkřížené meče.

Hodnosti a tituly na konci událostí, momentálně v At All Costs zahrnují: Admirál flotily a kapitán lodi HMS Unconquered, Lady Dame Honor Stephanie Alexander-Harringtonová, místodržící Harringtonová, vévodkyně Harringtonová, Countess White Haven. Z hlediska zákonů jsou mistodržící Harringtonová, vévodkyně Harringtonová, a Admirál Harringtonové různé entity přebývající v jednom těle. Díky povolení Mantichorského ministerstva zahraničí a královny mohou Graysonsští bodyguardi doprovázet svou paní na lodích královského námořnictva..

Honor Harringtonová je široce uznávána jako vojenský génius a přezdívá se jí „salamandr“, protože je vždycky tam, kde je to horké ale vždy se odsud dostane relativně nezraněná.

Lidová republika Haven kdysi odsoudila Harringtonovou za vykonstruované obvinění z vraždy (kvůli Havenskému pokusu o ovládnutí Medusy v soustavě Bazilišek), a odsoudili ji k smrti. Ani ona ani nikdo jiný vně Havenu to po mnoho let nebral vážně. Ale když byla zajata při eskortování konvoje, rozsudek byl obnoven. Sadistka Cornelia Ransomová ji osobně transportovala na své lodi Tepes na tajnou vězeňskou planetu. Honor byla osvobozena svými spoluvězni a Tepes včetně Ransomové byla zničena, a tím byl zamaskován jejich útěk

Protože předpokládali, že Harringtonová je mrtvá, vyrobili podřízení Ransomové falešný video záznam její popravy. Důsledku toho byl uspořádán státní pohřeb jak na Mantichoře, tak na Graysonu. Královské námořnictvo přejmenovalo na její počest třídu lodí Medusa na třídu Harringtonová, avšak nakonec je přiměla to změnit, když se vrátila. Graysonské námořnictvo nazvalo jednu loď GNS Honor Harrington. Navzdory jejím protestům při návratu, našli Graysoňané nesčetně důvodů k tomu, aby se loď už nedala přejmenovat. Velká socha Harringtonové byla postavena před Graysonským parlamentem a rovněž nebylo v jejích silách ji odstranit.

Na začátku knihy Za každou cenu bylo Honor svěřeno velení křižníku Unconquered, Mantichorského ekvivalentu lodí jako HMS Victory nebo USS Constitution—lodi, která je udržována ve stavu kvůli svému historickému významu – veleli na ní Edward Saganami a Ellen d'Orville. Jmenování do posádky je čest udělovaná Mantichorskou královnou.

Honor Harringtonová zastávala během své kariéry tyto funkce:

 • Kadet, HMS Markytánka (CA-39)
 • Střelecký důstojník ve výcviku, HMS Royal Winton (DN-12)
 • Druhý pomocný střelecký důstojník, HMS Royal Winton (DN-12)
 • Navigátor, HMS Mořský Orel (FG-1069)
 • Druhý pomocný taktický důstojník, HMS Mantichora (SD-01)
 • Pomocný taktický důstojník, HMS Mantichora (SD-01)
 • Velící důstojník, LAC-113
 • Výkonný důstojník, HMS Břitký (CL-19)
 • Výkonný důstojník, HMS Burdýř (CA-47)
 • Výkonný důstojník, HMS Perseus (CL-92)
 • Taktický důstojník, HMS Bazilišek (SD-105)
 • Kurz pro velící důstojníky
 • Velící důstojník, HMS Jestřábí křídlo (DD-1213)
 • Pokročilý taktický výcvik
 • Velící důstojník, HMS Neohrožený (CL-56) Stanice bazilišek
 • Velící důstojník, HMS Neohrožený (CA-286) Čest královny
 • Velící důstojník, HMS Niké (BC-413) Krátká vítězná válka
 • Velící důstojník, GSN První Bojová Eskadra: V exilu
 • Velící důstojník, ozbrojená obchodní loď HMAMC Poutník: Mezi piráty
 • Velící důstojník, RMN Osmnáctá Eskadra Křižníků (CruRon 18): V rukou nepřítele
 • Velící důstojník, Elysejské Vesmírné Námořnictvo: Ozvěny cti
 • Velitel, Středisko Pokročilého Taktického Výcviku a Instruktor Taktiky, Námořní Akademie Ostrov Saganami - Popel Vítězství
 • Velící důstojník, GSN Protektorova Osobní Eskadra: Popel vítězství–Za každou cenu
 • Velící důstojník, RMN Stanice Sidemore: Válka Cti
 • Velící důstojník, RMN Osmá Flotila: Za každou cenu
 • Velící důstojník, HMS Neporažený: Za každou cenu
 • Admirál flotily a Velící důstojník, RMN Domovská flotila: Za každou cenu

Charakteristické rysy

Honor nemá ráda kávu a dává přednost horké čokoládě.

Vlastní a trénuje s replikou pistole Colt M1911, ráže .45, zbraň, která je jejími současníky považována za anachronismus, protože oni preferují pulsery, které vystřelují extrémně vysokou malé šipky. Starým zbraním přišla na chuť díky svému strýci, Jacques Chou, který je aktivní člen Society for Creative Anachronism. Dík jeho tréninku se stala expertkou na pistole.

Občas také nosí pásku přes oko, které ztratila, když bránila Protektora Benjamina Mayhewa při pokusu o atentát. Normálně má umělé oko, ale v případech, kdy nefunguje (když byla zajata a dopravena na Hades), používá pásku. Také některé nervy na levé tváři byly poškozeny při tom samém incidentu a byla nahrazeny umělými.

Při útěku ze zajetí přišla o levou ruku, která je nahrazena kybernetickou protézou, které, kromě jiných zajímavých věcí, obsahuje i skrytý pulser uvnitř ukazováku, zbraň, která jí v nejméně jednom případě zachránila život.

Honor praktikuje fiktivní bojové umění Coup de vitesse. Ve válce cti už má černý pásek 8.úrovně. Výš je už jen jeden stupeň. Bojové umění ji i ostatní již několikrát zachránilo. Honor se také naučila bojovat s katanou, což je ceremoniální zbraň používaná místodržícími na Graysonu.

Fan art Honor Harrington

(autor: guimontag
(autor: nik1979)
(autor: firestoned)
(autor: pecheresses)

Komentáře

Žádné komentáře

Autor neumožnil přidávat komentáře