Ozvěny cti

27-02-09
8. díl hlavní řady

Anotace

thumb_echoes

(Baen, překlad SuE) Po osm krvavých let bojuje Hvězdné království a jeho spojenci proti daleko silnější republice Haven a komodor Harringtonová byla v předních liniích této války. Ale nyní padla, zajat Liďáckým loďstvem, předána Státní bezpečnosti.. a podle vysílání galaktických zpráv popravena
Mantichorská aliance je šokována a rozzuřena Honořinou smrtí a rozhodnuta ji pomstít. Ale jejich armáda je přetížena a Lidová republika je připravena začít ofensivu s neočekávanou zuřivostí.
Ale ani Lidová republika ženoucí se za svými cíli, ani Aliance neví nic o událostech, které se dějí na vzdálene, izolované planetě nazývané Peklo, vězení, z kterého se nedá uniknout. Protože nikdo neví, ani Státní bezpečnost, že Honor Harringtonová není mrtvá. Ona a několik jejích lidí jsou v pasti na planetě Peklo a rozhodnuti vyvrátit chvástání Liďáků, že odtud nikdo neunikne.
Honor Harrington je na cestě domů, a své lidi bere sebou .. i kdyby kvůli tomu měla dobýt peklo.

(polaris) Mezihvězdné sdělovací prostředky přinášejí šokující havenský příspěvek: podrobný záznam popravy Honor Harringtonové. Pobouřená Mantichorská aliance je odhodlána její smrt pomstít, jenže osm let dosavadních bojů ji značně vyčerpalo, zatímco Haven nyní disponuje obměněným velitelským sborem, novými zbraněmi a novou chutí do boje. Válka eskaluje. Nikdo - ani "vševědoucí" havenská Státní bezpečnost - však netuší, že Honor žije, třebaže s hrstkou svých lidí uvízla na odlehlé vězeňské planetě jménem Peklo. Je však odhodlána vyvrátit vychloubačné tvrzení Státní bezpečnosti, že z planety nikdy neunikne ani myš, i kdyby kvůli tomu měla Peklo převrátit vzhůru nohama.
Brož., cca 500 str., překlad J. Engliš, obálka D. Mattingly. úryvek
Vyšlo 2.7.2004

Podrobněji o knize

Kniha začíná vysíláním zprávy o popravě masové vražedkyně Honor Harringtonové. Záznam předala liďácká propaganda do Solárního svazu a odsud se dostal na Mantichoru i Grayson. Celý ten záznam byl velmi přesvědčivý, mistrná ukázka počítačové manipulace a animace, takže nikdo na Mantichoře nepochyboval, že je pravdivý. Pokud však Havenští propagandisté předpokládali, že tím srazí morálku Mantichorského nebo Graysonského námořnictva, hodně se přepočítali. Graysoňané přísahali pomstu a v bitvách se chovali jak zuřiví šílenci.

Zatímco liďáci pokračují v ničivých rychlých nájezdech , rozvíjí se druhá dějová linie na planetě Peklo. Honor a členové její posádky, kteří unikli v člunech na planetu, zjišťují, že situace je ještě horší než si mysleli. Rostliny a zvířata na planetě nejsou pro člověka stravitelné. Vězňové rozdělení do táborů po celé planetě jsou zcela závislí na zásobování od svých věznitelů.

Honor těžce zraněná při útěku, nemůže svým přátelům pomoci v průzkumu, a tak sedí ve stínu tropické džungle spolu s Nimitzem a spřádá plány na únik. Zajistit odposlech liďácké komunikace. Navázat spojení s ostatními vězni. Přepadnout hlavní tábor. Ovládnout řídící centrum planetární a orbitální obrany. A čekat, až přiletí další liďácký konvoj. Je nutno dopravit vězně, kterých jsou zde statisíce, na svobodu, a k tomu jsou potřeba lodě …

Četlo se to dobře, jedním dechem a, ačkoliv je to možná divné, ty části z planety Peklo mi připadaly zajímavější, než ty bitvy, byť skvěle popsané. A taky jsem začala mít slabost pro některé liďáky, jako Theismana , Giscarda a Forakerovou, právě ty, kteří jsou vlastně Mantichoře nejnebezpečnější, protože jsou to schopní a čestní důstojníci. V kterési recenzi jsem četla, že Weber vidí svět příliš černobíle ale tady to rozhodně neplatí…

Související obrázky a schemata

Havenský těžký křižník třídy Mars
(© adastragames)
Havenská přepravní námořní pěchoty loď třídy Rváč (© adastragames)
Havenyký kurýrní člun
(© adastragames)

 

Cerberus - planeta Peklo
cerber-ilustr

Asi 80 let před tím, než se Honor dostala na tuto planetu, se Úřad vnitřní bezpečnosti rozhodl, že potřebuje bezpečné místo, kde by se dali skladovat vězni - aby nebylo na očích, aby bylo obtížné se tam dostat a nemožné uniknout. Nakonec se rozhodli pro trojhvězdu Cerberus. Systém sám se skládá z tří hvězd Cerberus-A (F4), Cerberus-B ( G3) a Cerberus-C (M9). Systém se nachází asi 130 světelných let od nejbližší planety aliance (Trevor star) . koordináty soustavy byly z bezpečnostních důvodů vymazány z hvězdných map. Vězení bylo drženo v tajnosti - jak sama jeho existence, tak poloha.

Vězení bylo původně založeno pro politické vězně ale později se stalo pohodlným odkladištěm problémových válečných zajatců a také dobrým místem pro uskladnění nepohodlných osob, které by se eventuálně v budoucnosti mohly hodit. Ani legislatoristi ani revoluční vláda nikdy existenci vězení nepřiznali.

Planeta Hades (Peklo) obíhá okolo Cerberu B ve vzdálenosti 7 světelných minut, má axiální sklon 5 stupňů a gravitaci asi 0.97 g. Hades má 4 kontinenty, nazvané alfa, beta, delta a gamma. Jeho klima je velmi teplé. Ostrov s řídícím komplexem (Camp Charon) se nazývá Styx. Hades je chráněn velmi hustou koncentrací min a orbitálních energetických plošin Na všech třech měsících jsou raketové odpalovací základny. Všechny orbitální a měsíční zbraně jsou centrálně řízeny z Camp Charon.

Každý vězeňský tábor má asi 2500 vězňů, a zásoby jsou dodávány jednou za 30 dní. Lidé nemohou strávit rostliny a živočichy na planetě, takže vězni nemohou tábory opustit, protože nemají zásoby. Při jakékoli známce vzpoury jsou dodávky potravy zastaveny a celý tábor vyhladověn. Jestli nechají vězně zemřít hlady nebo jim jen udělí lekci, záleží na libovůli dozorců

Trojhvězda Cerberus
(autor: M. Swierczek)
Hvězda Cerberus B a Hades
(autor: M. Swierczek)
Planeta Hades - Peklo
(autor: M. Swierczek)

 

Stručný děj - vojenské a politické souvislosti

spojler! ---

Na válečném poli došlo k vyrovnávání sil. Esther McQueenová se ukázala být velmi dobrým stratégem. Liďáci dají dohromady elitní flotilu, které velí nejlepší důstojníci. Jejich cílem je zničit Alianci tolik lodí jak to jen jde - taktikou udeř a uteč. Podaří se jim zasáhnout Mantichořany i ostatní spojence na velmi citlivých místech. Snad nejhorší pro morálku královského námožřnictva je nájezd na stanici Bazilišek, při němž liďáci zničili obranné pevnosti i řídící strukturu křižovatky. Další nájezdy byly podniknuty na spojence v Alizonu a Zanzibaru, aby nalomili jejich důvěru v Mantichoru. Jediné místo, kde se nájezd nezdařil, bylo u Hancocku, kde právě probíhaly testy nových lehkých člunů a systému Přízračný jezdec. Lehké čluny podporované silnou dálkovou palbou z mateřské lodi zničily bitevní a lehké křižníky liďáků dřív, než si stačili uvědomit, co se vlastně děje.

Na planetě Peklo Honořina parta cestuje po zajateckých táborech a osvobozuje zbývající vězně, a nakonec dobudou i řídící centrum a zajmou dozorce. Nemohou však spoléhat na záchranu z Mantichory kvůli ofenzivě Haveňanů. Honor vymyslí plán, jak zajmout co nejvíc havenských lodí, aby mohli dopravit všechny vězně na Mantichoru. Když přiletí posila, která má zjistit, proč se Peklo nehlásí, jsou havenské lodě chyceny do pasti pomocí orbitální obrany planety. Tyto lodě pak jsou využity k dopravě půl milionu vězňů. Knížka končí příletem k Trevorově hvězdě.

Recenze

Info o planetě Hell převzato z Havoc lair

Rychlá navigace
- Zpět na Seznam knih hlavní řady
- Další kniha hlavní řady 9 - Popel vítězství
- Předchozí kniha hlavní řady 7 - V rukou nepřítele


Komentáře

Žádné komentáře

Autor neumožnil přidávat komentáře