Modely lodí a knížky

03-06-04
Úvodní článek k modelům lodí (aktualizováno 2014)


Válečné lodě ve vesmíru Davida Webera se hodně odlišují od lodí ostatních "vesmírů". Detailní technický popis a publikované nákresy nedávají příliš mnoho prostoru fantazii a zdá se, že se tvůrci modelů (alespoň ti zahraniční) zaměřili na dosažení co největší shody se specifikací, a k tomu také směřují diskuse ve forech, kde své modely zveřejnili. Zadejte v hledání "harrington" nebo "honorverse" a dostanete se na většinu témat, která se k tvorbě nodelů Honorverse vztahují.

Detailní technické nákresy v plné velikosti a lepší kvalitě, než máte v knihách, si můžete stáhnout z ghostweel. Jsou zde i ilustrační předlohy k obálkám knih. I na nich je vidět, jak se po uveřejnění technických nákresů změnil tvar lodí, hlavně u těch posledních knih serie. Ilustrátor se poměrně přesně drží modelu Russe Islera (tvůrce těch technických nákresů).

tNikeCap-02.jpg
tNikeCap-01.jpg
hmsminotaur3

Stejně tak je podle nákresů zpracován i model SD třídy medusa - nosič lehkých člunů, který vyrobil Cohort. Bohužel byl vývoj modelu asi zastaven, odkazy se mezitím ztratily, a tak zde uveřejním jen jeden ze screenshotů.

Pro ty, kdo se zajímají i o jiné vesmíry, může být zajímavé srovnání rozměrů kosmických lodí. Autory jsou Yakaspat a Styxx

Yakaspat vyrobil obrázky, na kterých porovnává Niké s loďmi jiných seríí (podle Martin the Great je ta jediná loď co je větší než Niké je 'Star Destroyer', křižník těch zlejch z Hvězdných válek. Ty další dvě jsou ze Star Treku). Styxx vyrobil porovnání Superdreadnoutu třídy Medusa a Star destroyeru. 1 čtvereček značí 500m. Jestli se o další vesmíry zajímáte více, zkuste navštívit stránky, kde je porovnáno ve všech možných měřítkách kde co (kromě HH lodí- ty tam chybí). Pozor ale na to, že tohle bylo zřejmě vytvořeno ještě před změnou velikosti lodí (viz článek v sekci Námořnictvo))

A ještě 3 wallpapery - první dva vyrobil Styxx, třetí Dave Mattingly - ilustrátor obálek pro vydavatelství Baen.

Aktualizace z r.2014

Příspěvky této sekce jsou takový archív těch krásných a dobrodružných časů, kdy vznikaly první modely lodí, které nadšenci tvořili podle několika výkresů v knihách a vlastní fantazie, a většina těch webů už není dostupná. U všech "minigalerií" mám souhlas autorů. Upravila jsem datumy příspěvků tak, aby odpovídaly stáří obrázků, abyste měli představu, že to začalo už někdy před 10 lety...
Další věci v této sekci jsou oficiální schémata a obrázky, ty budou postupně, pomalu, ale jistě, přibývat :)

Další, novější a patrně i přesnější modely najdete v článku Odkazy.

Upraveno 2014, odstraněny nefunkční odkazy


Komentáře

Žádné komentáře

Autor neumožnil přidávat komentáře