Koruna otroků

27-02-09
1. díl boční řady Pochodeň (torch)

Anotace

(Baen) Spojenec hvězdného království, Erewhorn začíná být nespokojený, protože nová vláda barona HighRidge ignoruje jeho potřeby. A k tomu ten problém s planetou ovládanou nepřátelskými Mesany poblíž Erewhornu, kde se využívá otrocké práce, problém, který High Ridge odmítá řešit, a nedávný atentát na nejprominentnějšího mluvčího občanského svědomí ze Solárního svazu, indikují vzrůstající nebezpečí politické nestability v Solárním svazu, který je také blízko Erewhornu.

V zoufalství zkouší královna Alžběta vyjasnit situaci tím, že pošle na Erewhorn misi vedenou kapitánem Zilwickým s doprovodem jedné z jejich neteří. Když přijedou na Erewhorn, dostanou se do pěkné kaše. Nejenže potkají jednoho z nejlepších havenských agentů - Viktora Cachata, ale také zjistí, že vojenská delegace Solárního svazu je namočená v nějaké špinavosti.

A jako třešnička na dortu se na scéně objevuje radikální organizace pro osvobození otroků - Audubonská tančírna, vedená notorickým a bezohledným atentátníkem Jeremy X.

...

Mapa sektoru Maya a Erewhornu

Spoluautorem je Eric Flint a kniha není přímo o Honor. Je to příběh odehrávající se v Honořině světě ale s jinými hrdiny.

V knížce se objevují postavy, které už známe z povídek - tajný agent Zilwicki, Berry - adoptivní Zilwického dcera, která předstírá, že je Ruth, což je pro změnu adoptivní dcera královnina bratra, a ta zas předstírá, že je Berry, a hraje si na špionku pod vedením Zilwického. Pak je tam havenský agent Cachat a Ginny, kteří předstírají milenecký páreček a snaží se nahlodat Erwhoňany, aby se přidali radši k Havenu, že Haven na ně nebude tak kašlat jako nynější vláda High-Ridge. A Erewhoňané by potřebovali jen vyřešit takový malý problémek s Mesou ... Kdo se pak diví, že se Cachat pustí do další šílenosti?

A tak je tam další ženská postava válečnice - Thandi Palaneová, nadporučík solárních mariňáků, která plní tajné úkoly pro svého poněkud karieristického velitele, a tak nutně musí zkřížit Cachatovi cestu. Thandi pochází ze světa s vysokou gravitací, je výsledkem genetické manipulace svých předků, kteří se snažili o co největší fyzickou sílu a bojové schopnosti, a tady má příležitost je ukázat bohatě.

V téhle knize nenajdete vesmírné bitvy, doba je zralá pro pikle a tajné akce ale i na lásku se místo najde.

Stručný děj - vojenské a politické souvislosti

spojler! ---

Kapitán Zilwicky, jeho dcera Berry a princezna Ruth jsou vysláni jako zástupci Mantichory na pohřeb známého bojovníka proti otroctví, který se koná na planetě Erewhorn. Erewhorn je nespokojený člen aliance. A o přízeň vedení Erewhornu se uchází i Haven a proto je tu i havenský špion Cachat.

Erewhorňané chtějí, aby jim někdo pomohl vyřešit problém s otrokářskou planetou Kongo, kterou vlastní Mesa, a která pro ně představuje hrozbu. Toho se chopí Cachat, a když masadští fanatici unesou princeznu Ruth ze zábavní stanice Cena hříchu, využije toho, a s pomocí oddílu solariánů vedených Thandi Palane, kteří zase pracují v zájmu guvernéra Barregose z planety Maya, se mu podaří obsadit otrokářskou loď. Poté společně s princeznou Ruth, solariány, mantichorským křižníkem, osvobozenými otroky a Audobonskou tančírnou obsadí mesanské velitelské středisko na orbitální dráze, což vyvolá na planetě krvavou vzpouru, v které otroci zabijí vetšinu mesanských dozorců.

Výsledkem je planeta pro otroky, kteří si jako královnu zvolí Berry. Jeremy-X je ministr války. Planeta je přejmenována na Pochodeň. Erewhorňané se přikloní k Havenu.

Recenze

Zdena Šťouračová

Promo animace od D.Mattingly

Obálka téhle knížky mě vždycky spíš odpuzovala, speciálně ta hlava s vytřeštěnýma očima. Až z celkového obrázku, který byl podkladem pro obálku (vpravo, klikněte pro zvětšení), je vidět, o co jde. Animace níže zas ukazuje, že je to celé takový reklamní slepenec ...Komentáře

Žádné komentáře

Autor neumožnil přidávat komentáře