Lehké čluny a mateřské lodě

25-12-14
Nosiče lehkých člunů Minotaur a lehké čluny Ťuhýk
Nosič lehkých člunů třídy Minotaur a lehký člun


Již v knize "V rukou nepřítele" se poprvé objevil nový prototyp lehkých bojových člunů, založený na graysonské technice štěpného reaktoru, a "letadlové lodě", které nesou tyto čluny a vypustí je pod krytím k nepříteli. Tyto mateřské lodě třídy Minotaur mohou nést rovněž střely velkého doletu z projektu Přízračný jezdec. Tato technika pomohla Mantichoře poprvé v bitvě u Hancocku, kdy Alice Trumanová rozdrtila lidáky, aniž tušili, co je vlastně zlikvidovalo (Ozvěny cti). LAC (lehké čluny) a mateřské lodě spolu s novými typy střel byly rovněž základem mantichorské ofenzivy, která by, nebýt onoho tragického atentátu (Popel vítězství), vedla k vítězství. Tyto nové technologie vedou i k nové taktice, kterou si můžete vychutnat v bitve o Marsh (Válka cti)

Lehké bojové čluny třídy Ťuhýk (LAC Shrike)

ilustr lac

Výtlak 20,000 tun , délka 115 metrů, šířka 19.2 metrů
Hmotnost: 21 250 tun
Rozměry: 72 × 20 × 20 m
Akcelerace: 635.5 G
80% Akcel : 508.4 G (4.986 k ps²)
Přední výzbroj: 4M, 1G, 4CM, 6PD
Záďová výzbroj : 4CM, 6PD
Doba služby: 1914 –
Posádka - 10 (velitel, výkonný, astrogátor, kormidelník, technik a asistent, důstojník elektroniky, taktický, sensory, komunikace)

Elektronické krytí dovoluje manévrování v "stealth" - neviditelném modu. Může manévrovat až do vzdálenosti 30 světelných sekund od cíle, než je detekován, když je v neviditelném modu, a dokonce blíže, pokud nepřítel používá sensory horší kvality, než má Mantichora. Tahle elektronika tvoří polovinu nákladů na člun. Třída Ťuhýk je také první, která používá štěpné reaktory a proto délka letu je omezena pouze moduly podpory života. Každý štěpný reaktor má asi 18 měsíců aktivní činnosti, než je potřeba vyměnit palivo

Čluny třídy Ťuhýk mohou zacílit střelami a protistřelami na cíl až v úhlu 120 stupňů. Střely, které jsou neseny v 5-ranném zásobníku jsou stejné velikosti jako pro torpedoborec. Standardní zrychlení je 501G a bojové 636G. Ťuhýky mají beta uzly, které jsou asi o 20% masivnější než standardní uzly ale mohou být montovány po 8 místo normálních 16. Elektronika na obranu i zaměřování je nejméně tak silná jako na většině lehkých křižníků.

Ťuhýky mohou nést až 3 gondoly ale platí za to snížením rychlosti o 20% na jednu gondolu, 50% na dvě gondoly a o 80% na tři gondoly. Když nese 3 gondoly, může člun vyvinout rychlost jen 127G , a dokonce i když nese jen jednu, je elekronické krytí hodně redukováno. Ťuhýky mají také FTL (nadsvětelnou) komunikaci

Shrike_LAC


1 - laserové hnízdo bodové obrany, 2 - hlavní graserová výzbroj, 3 - výmetnice protilodních řízených střel, 4 - bubnový zásobník protilodních střel, 5 - výmetnice řízených střel bodové obrany, 6 hangár pro malá plavidla, 7 - šalupa se sklopným křídlem/záchranný člun, 8 - protilodní řízená střela, 9 - generátor bočních štítů

Mateřské lodě třídy Minotaur

Hmotnost: 6 178 500 tun
Rozměry: 1131 × 189 × 175 m
Akcelerace : 428.2 G
80% Akcel : 342.6 G (3.359 k ps²)
Boční výzbroj: 30CM, 28PD *
Čelní výzbroj: 9M, 4G, 10CM, 10PD *
doky pro lehké čluny: 100
Doba služby: 1912 –
Posádka - 950 (Posádka lodi - 650, podpora lehkých člunů - 300, jeden oddíl námořní pěchoty )
Typy střel - MK41 vícemotorové střely

Tyhle lodě, ačkoliv mají obranné prostředky, jsou určeny hlavně k přepravě lehkých člunů a těžko se budou pohybovat bez doprovodu. Jsou vyzbrojeny vícemotorovými střelami Mk41 na přídi/zádi ale mají jich příliš málo na to, aby zničily něco většího než je těžký křižník. Přesto mohou lehkým člunůmo pomoci, když je obtěžují např lehké křižníky. Boční výzbroj tvoří pouze obranné systémy. Původní obranná doktrína byla, že vypustí čluny a schovají se ale ukázalo se, že mohou významně přispět k obraně bojové stěny, a současně být loďmi stěny stíněny.

popis je přímo v obrázku (kliknutím zvětšete)

* počty zbraní boční i čelní výzbroje nutno vynásobit 2
M výmetnice střel
L laser
G graser
CM výmetnice protistřel
PD hnízdo bodové obrany

Zpracováno podle příspěvků D.Webera v diskusi, obrázky z českých knih oscanovali CZAF_Mrazik a Zany - díky. Doplněno a opraveno podle House of steel (rozměry lodí)


Komentáře

Žádné komentáře

Autor neumožnil přidávat komentáře