Zbraně válečných lodí

28-02-09
V první fázi války mezi Havenem a Mantichorou


Válečné lodě nesou dva druhy zbraní - střely a energetické zbraně.

Střely (rakety)
zbrane_ilustr.jpg

Střely jsou preferovány, protože udržují boj dál od lodi. Jsou rychlé, levné (v porovnání s lodí) a můžete je střílet na nepřítele zdálky. Obecně se bavíme o samonaváděcích střelách. Jsou urychlovány ve výmetnicích, rychlostí lodi jako takové a pak svým vlastním pohonem

Větší lodi mívají větší střely, a proto těžký křižník má střely mnohem silnější než torpédoborec ale slabší než dreadnought nebo superdreadnought. Existují také věci jako zbraňové gondoly nebo automatické výmetnice, které mohou střílet cokoliv podle instalace. Většina gondol nese co největší možné střely. Standardní gondola královského námořnictva nese 10 střel, každou z nich větší, než by mohl nést superdreadnought. Standardní liďácká nese 16 střel ale účinek je celkově stejný jako u Mantichory.

Kvůli samotné povaze souboje řízenými střelami, je téměř nemožné dosáhnout přímého zásahu, což znamená, že válečné lodě mají jen velmi málo raket s přímým zásahem.

Preferovaným typem střely je laserová hlavice. Nukleární nálož hlavice detonuje a pak je energie gama záření nasměrována proti cíli. Protože laserové hlavice normálně detonují kdekoli od 10000- 50000 km, účinek záření je okamžitý. Znamená to také, že jedna hlavice je schopna pokrýt větší oblast než dotyková střela a má větší šanci přežít pokusy nepřítele ji zničit bodovou obranou nebo laserovými zbraněmi.

Obrana proti naváděným střelám

Obranu válečné lodi proti střelám tvoří elektronická zařízení, protistřely, laserová hnízda a klamné cíle, boční štíty a manévrování s cílem nastavit střelám neproniknutelný gravitační klín. Jakákoliv zbraň, která se snaží zničit střelu před tím, než dosáhne lodi, se nazývá aktivní obrana. Pasivní obrana se snaží střelu vychýlit od cíle.

Protistřely mají dosah 1 000 000 km. Skládají se z vyhledávací hlavice a pohonu. Je potřeba jen nastavit jejich gravitorový klín proti střele a tím ji zničit. Lasery bodové obrany jsou hnízda laserů, které mohou zničit přilétající střely ve vzdálenosti asi 100 000 km. Ta šance je ale nízká. Střely mohou být naprogramovány k úhybným manévrům. Když má střela ještě dostatek energie v pohonu, snaží se vybuchnout vpředu nebo za lodí, kde nejsou boční štíty. Když to není možné, bude střela manévrovat tak, aby vybuchla proti bočním štítům, nikoli proti gravitačnímu klínu.

Dosah střel je rozdělen na standardní a efektivní. Standardní dosah je v podstatě doba, po kterou má pohon. Střely bez pohonu se velmi snadno dají zlikvidovat. Dosah se dá zvýšit tím, že nebudou tolik akcelerovat ale pomalejší střely se zase snáze likvidují.

Efektivní dosah je něco zcela jiného. Zaměřovací počítač střely je velmi jednoduché zařízení. Není tam místo pro nic jiného než senzory. To znamená, že střely jsou citlivé na klamné cíle, radikální manévry a ECM (rušení). Použití nástrojů k průniku obranou zvyšuje šanci střely na úspěch. Obvyklá taktika je zařadit do útoku i klamné střely, které znesnadňují nepříteli identifikaci a odlákání vašich střel. Lodě mají všechny výhody, co se týká obrany proti střelám, ale musí čekat, až se dostanou blíže, aby pronikly obranou střely, a to zvyšuje šanci, že některé střely naopak proniknou obranou lodi .

Jiné typy střel jsou průzkumné sondy a dvojníci. Průzkumné sondy jsou nacpány špionážní elektronikou , jsou velmi malé a je těžké je detekovat, když jsou v pasivním režimu. Klamné střely (dvojníci) jsou elektronická zařízení, které elektronicky napodobují stopu lodi. Někdy se používají k odlákání nepřítele, někdy na oklamání střel, někdy mají nepřítele přesvědčit, že máte víc lodí.

Energetické zbraně

Energetické zbraně se dělí na lasery a grasery. Lasery jsou standardní energetická zbraň každé válečné lodi. Mohou být použity k útoku nebo k obraně (likvidace střel nepřítele). Lehké křižníky a torpédoborce mají prakticky pouze laserové zbraně, protože kvůli nedostatku místa se tam nic jiného dát nedá.

Graser (urychlené záření) vyžaduje větší lodě. Superderadnoughty mají tak silné grasery, že projdou bočními štíty a skrz bitevní křižník. Grasery mají větší dosah než lasery. Jsou však masivnější a potřebují mnoho místa, to znamená, že jich musí být méně než laserů. Potřebují hodně energie a jako obrana proti střelám jsou nepoužitelné. Většina těžkých lodí má mix laserů a graserů.

Zpracováno podle Havoc lair


Komentáře

Žádné komentáře

Autor neumožnil přidávat komentáře