David Weber a Honor Harringtonová

28-02-09

Vítejte

handsvyrez.jpg(7 kb)

na stránkách věnovaných sérii knih o Honor Harringtonové. Jejich autorem je David Weber a jedná se o military sci-fi. Hrdinka celé série je kapitánem a posléze velitelem vesmírné flotily, která bojuje ve válce proti rozpínavému sousedovi.

Ačkoli jsou knihy této série často řazeny mezi tzv "space operu", mají něco navíc. To "něco" neumím definovat přesně, snad je to stavba příběhu, snad postava samotné Honor, možná i jazyk a propracovaný svět, kde, aspoň v armádě, pojem čest a povinnost stále má svůj význam. Nejspíš tohle všechno dohromady, spolu s brilantním popisem bitev. Ale tyhle knížky mě prostě dostaly. Čtu sci-fi už hodně dlouho a těžko bych našla něco, s čím bych tohle porovnala. Hezkou charakteristiku napsal David Weber pro Baen.com:

Kdo je Honor Harringtonová?

Zatraceně, já nevím. No dobře, vlastně je to moje přítelkyně, a stejně jako u mnoha jiných přátel, je obtížné nehledět na její osobnost, a analyzovat a popsat ji. V těch románech a povídkách se vyvíjí pro mě tak přirozeně, že teď je obtížné si sednout a roztřídit různé znaky její osobnosti. Když o ní píšu, myslím na ni spíše jako na člověka, kterého znám tak dobře, že "prostě vím" jak bude reagovat na dané okolnosti nebo výzvu, než abych analyzoval, kdo nebo jaká je.

Je brilantní, charismatický vojenský velitel, který je vždy tam, kde je půda nejžhavější. Narozena v zemanském sídle, je nyní rytíř království, vysoká šlechtična ve dvou různých planetárních státech, vlajkový důstojník ve dvou různých loďstvech, důvěrnice královny, mistr v boji zblízka, multimilionářka, žena, dcera, empat, a člověk adoptovaný šestinohou sphinxskou stromovou kočkou. Ztratila v boji oko a ruku, a zaplatila i cenu v hořkosti a pocitu viny pro ty, kteří zahynuli pod jejím velením

To všechno mohu vypočítat bez velkého úsilí ale mnohem obtížnější je dostat se k jádru toho, co ji dělá tím, čím je.

Kdybych měl vybrat tři charakteristiky, o nichž si myslím, že jsou nejdůležitější pro to, jaká je Honor Harringtonová, a proč na ni čtenáři reagují tak kladně, byla by to zodpovědnost, soucítění a loajalita. Honor není "bezpečná" osobnost. Má divoký temperament, který je nebezpečné provokovat, ale tato nebezpečná stránka její osobnosti je kontrolována a směrována její schopností vcítění a ochotou přijmout zodpovědnost za řešení problémů, ať je způsobil kdokoli. Pro Honor není důležité, zda to byla její chyba nebo ne. Pro ni je důležité, že je zde problém, který musí být vyřešen, a ona se prostě do toho pustí. A to, co ji dělá tak charismatickou, je kombinace smyslu pro povinnost a absolutní oddaností lidem, kterým velí. Samozřejmě ta loajalita jde od ní také nahoru, ale je to ten dosah dolů, způsob komunikace samotné, až k nejmladším členům v její posádce, který vytváří odpovídající vztah loajality a oddanosti od těch, kdo jsou pod jejím velením

Nejvíc ze všeho je Honor Harrington někdo, kdo ví, kdo je, bez ohledu na to, jestli to já vím nebo ne. Nepochybuje o sobě méně než kdokoli jiný, ale ví, v co věří, a kde je její zodpovědnost. A je naprosto neschopná udělat byť i jen o kousíček méně, než od ní vyžaduje její smysl pro povinnost.

Mám ji rád. A přál bych si, abych se jí více podobal.

Přečtěte si také výtah z interview s Davidem Weberem, kde se dozvíte něco o pozadí světů, které jsou tam popsány.

Tomu kouzlu jsem nepodlehla jen já. První knihy o Honor Harrington vyšly již v roce 1993. a v roce 1999, kdy jsem se dostala poprvé na stránky vydavatelství Baen, byla vlna "honormanie" v anglicky mluvících zemích na vrcholu. Vznikaly desítky webů, kde se fanoušci zabývali světem, zbraněmi, osudy všech postav, vyráběl se fan art. Tenhle boom skončil někdy okolo roku 2001, ale ty weby stále existují. Lze na nich najít spoustu užitečných i zcela neužitečnýh informací. Existuje encyklopedie pojmů, příručka pro důstojníky a přehled kosmických lodí všech národů, které se účastnily konfliktu. Dodnes existuje diskusní skupina alt.books.david-weber. Pokusím se shromáždit všechny mně známé odkazy do sekce Odkazy.

Protože tahle stránka je určena pro české čtenáře, nezůstane jen u seznamu odkazů ale postupně budu zajímavé články překládat

Co přibylo, se dozvíte v sekci Novinky.

V sekci Knihy se budu snažit shromáždit odkazy na dosud vyšlé české recenze a samozřejmě se tady vyřádím i já.

Za posledních pár měsíců jsem našla slušnou sbírku obálek k různým vydáním knih ze serie o Honor Harrington. Jsou tam jak realistické malby, kresby jak na obálky šestákových detektivek (ačkoli ta francouzská obálka na Exil má něco do sebe), i manga z Japonska (to je opravdu síla). České obálky bych řadila k těm nejlepším. Bohužel to vypadá, že vydavatelství Baen se rozhodlo pro nový kabát, který patrně vnucuje všem okolo, takže další knihy u nás budou mít standardní ilustrace od Mattinglyho. Prohlédněte si Album mnoha podob Honor. Nejsou tam všechny vydané knihy, jen ty, které mají odlišné obaly.

Přeju příjemné brouzdání. Jestli mi chcete něco napsat, zastavte se v Návštěvní knize nebo si přijďte vyměnit názory do do fora o HH

Rozsáhlý přehled o vesmíru Honor Harringtonové - Honorverse - najdete na webu fantasya:
Úvod do honorverse 1, Úvod do honorverse 2 a Úvod do honorverse 3.


Komentáře

Žádné komentáře

Autor neumožnil přidávat komentáře