Popel vítězství

27-02-09
9. díl hlavní řady

Vyšlo 31.10.2005

Anotace

(Baen, překlad SuE) Lidová republika Haven udělala nepatrnou chybku, když ohlásila popravu Honor Harringtonové Zdálo se to docela bezpečné. Nakonec, oni věděli, že je mrtvá.

Naneštěstí se mýlili. Nyní Honor unikla z planety zvané Hell a vrátila se na Manticoru s několika přáteli. Téměř půl milionu jich bylo, abychom byli přesnější .. včetně někoho, kdo ví, co se skutečně stalo, když výbor státní bezpečnosti převzal moc. Honořino znrtvýchvstání přichází v kritickou dobu, a poskytuje obrovskou, velmi potřebnou podporu pro morálce v alianci, protože válka se rychle dostává do rozhodující fáze. Obě strany věří, že dosáhnou konečně vítězství, ale nebezpečí, které nikdo nedokáže předvídat, číhají na obě strany.

Nové zbraně, nové strategie, nová taktika, špioni, diplomacie a atentát .. to vše směřuje do smrtícího ohniska, a Honor Harringtonová, kterou novináři nazývají Salamndr, se znova nachází v srdci toho všeho.

Ale tentokrát možná bude pec žhavá tak, že ani salamandr nepřežije.

Podrobněji o knize

Projev Honor ke kadetům( zkráceno)
Ale ať budete čelit čemukoli, máte tři věci, které vám budou pomáhat. Jedna je tradice Královského námořnictva. Naslouchejte jí. Zbavte ji toho holodramatického hrdinství a svatosti a budete mít průvodce, který vás nikdy nepovede špatně. Možná vás to zabije ale nikdy nebudete muset hádat, co je vaše zodpovědnost.

To druhé, co vás podpoří, je důvěra v sebe. Ve váš výcvik, vaši techniku a posádku. Ale nejdůležitější ze všeho, ve váš úsudek. Nebude vždy perfektní. Ale musíte si věřit, dámy a pánové, protože nikdo jiný tam nebude. Budete to vy. Vaše loď, vaše posádka přežije nebo zemře na základě vašeho úsudku a vašich rozhodnutí, a dokonce i když uděláte všechno absolutně správně, někteří z nich stejně zemřou ..

Akceptujte to teď, protože se to stane. Nepřítel chce žít stejně silně jako vy, a stejně jako pro vás, způsob jak to dosáhnout, je zabít ty, kdo se snaží zabít jeho. A to budete vy, dámy a pánové. Vy a posádlka pod vaším velením. A mohu vás ujistit, že budou noci, kdy vás budou pronásledovat mrtví. Kdy se budete sami sebe ptát, jestli jste mohli uchránit více životů, kdybyste byli rychlejší, chytřejší nebo ostražitější. Někdy bude odpověď ano, mohli jste je zachránit. Ale neudělali jste to. Dělali jste to nejlepší, dělali jste svou práci a oni také, ale oni jsou mrtví, a ať si bude zbytek vesmíru myslet cokoliv, vy půjdete do hrobu s přesvědčením, že jste měli udělat něco lépe, že jste měli najít způsob, jak je udržet naživu. A co hůř, budete si přehrávat v mysli pořád a pořád co se stalo, a s odstupem času budete vidět .... přesně, kde jste to podělali a nechali své lidi umřít.

Akceptujte to teď ..nebo si najděte jinou práci. …dokonce i když si myslíte, že přesně chápete, co vám říkám, zjistíte, až to nastane, že jste na tu vinu nebyli připraveni. Nemůžete být, dokud ji neponesete na ramenou. A to bude ta třetí věc, která vám bude pomáhat v bitvě. Vědomí, že vaši lidé zemřou zbytečně, když to nezvládnete. Vaše práce není udržet je naživu za jakoukoli cenu. Vaše práce je zajistit, aby nezemřeli pro nic.

Dlužíte jim to a oni to budou od vás očekávat, a tahle potřeba udržet si důvěru posádky bude to, co vás udrží v činnosti a vydávání rozkazů dokonce i když nepřítel pod vámi rozstřílí loď na kusy. A jestli nevěříte, že to tak bude, pak velitelský můstek na královské lodi není to pro vás to správné místo

Patří k mým nejoblíbenějším knihám ze série, ačkoliv se děj odvíjí pomalu, v epizodách a divoká akce s Honor v centru dění je až na samém konci. Rozhodně ji však nedoporučuju ke čtení jako první knihu těm, kdy nečetli aspoň pár předchozích dílů. Těch návazností je tam opravdu hodně.

Konvoj lodí s téměř půlmilionem uprchlíků z planety Hell se dostane k Trevorově hvězdě. Honořin přílet je doslova šok pro Mantichoru i Grayson,a novináři se mohou zbláznit aby vylákali i ty nejmenší kousíčky informací o tom, co se vlastně stalo. Honor zjišťuje, že se stala jakýmsi symbolem nejen pro Mantichoru ale hlavně pro Graysoňany, kteří nejenže po ní pojmenovali loď, ale postavili také pomník, a tvrdohlavě ho odmítají zbourat. Další překvapení na ni čeká při setkání s rodiči, protože bylo přece nutno zajistit pro graysonské panství nějakého dědice …

Honor je povýšena na admirála, a protože její zranění vyžadují léčbu na Mantichoře, je jí nabidnuto místo velitele námořní akademie na ostrově Saganami a zároveň má vést taktický kurs pro důstojníky. A Honor zjišťuje, že výuka ji baví. A Davida Webera určitě bavilo o tom psát, a mě zase číst, a to tak, že hodně.

Na Havenu mají ovšem z toho profláknutého podvodu těžkou hlavu. Nejde jen o Honor nebo o útěk vězňů, jde také o to, že se prozradilo, jak to vlastně bylo s vraždou prezidenta Harrise, a to má negativní vliv na podporu ze Solárního svazu. D.Weber v knize nikde nenapsal, jak to vlastně nakonec Haveňané sfoukli s Honořiným zmrtvýchvstáním před svými vlastními lidmi ale jeden to fanoušek sepsal, přeložila jsem to. Je to naprostá demagogická lahůdka a myslím, že do vás zaseje oprávněné semínko pochybností, jak to vlastně bylo - Pravda o popravě Harringtonové

Epizody z Mantichory a Havenu se střídají s Graysonem, a v poklidném ději, kdy většinou jde o objasňování událostí z minulých dílů, ať se to týká Honořiny genetické mutace, nebo nových zbraní aliance, je to, co se odehrává se na Graysonu u místodržícího Muellera (jojo, je to ten samý slizoun z Exilu), předzvěstí něčeho hodně špinavého... (spojler pokračuje dole pod obrázkama).

Související mapy, obrázky a schémata

Nosič LAC Minotaur
ofic schéma ke knize
LAC
ofic. schéma ke knize
SD a SD(P), Gondola a Přízračný jezdec
ofic.schéma ke knize
Ouha! řekla Sharon
(autor: Jenny Dolfen)
Sbohem, občane ... (spojler!)
(autor: Jenny Dolfen)
Ofic.mapa ke knize

 

Stručný děj - vojenské a politické souvislosti

spojler! ---

Honor se vrací zpět na Mantichoru, je pověřena vedení taktického výcviku na ostrově Saganami. Zjistí, že její rodiče pomohli Graysoňanům vyřešit otázku nástupníka tím, že má dva nové čerstvé sourozence.

Mantichora má nové zbraně a 8. Flotila čeká na vhodný okamžik útoku.

Na Havenu se Ester McQueenová pokusila o převrat a byla při tom i s Robem.S Pierrem zabita. Velení přebírá Saint-Just. Saint-Just nařizuje admirálu Theismanovi převzít velení nad domácí flotilou Havenu.

Admirál White Haven spouští operaci Pryskyřník a začíná ofenzivu a rychle ničí odpor Havenu. Saint-Just odpovídá ve spolupráci s Masaďany atentátem na premiéra Mantichory a královnu, kterou zachrání Honor. Smrt ministerského předsedy vede ke změně ve vládě, k moci se dostane opozice. Saint-Just nabídne příměří a baron High-Ridge ho přijme. Saint-Just se rozhodne vypořádat s vnitřní opozicí v armádě ale Theisman už toho má dost a zastřelí ho.

Recenze od Lucie

(převzato z fora)
Knihy o Honor zbožnujem, ale nemôžem ignorovať fádnosť knihy. Zdá sa mi,že táto kniha je dosť slabá. Mne osobne vadia na knihe tieto veci
a) autor necháva málo priestoru Honor. Vyzerá to akoby sa silou-mocou snažil z Honor urobiť epizódnu postavu
b) Honor zo seba doslova sype politiku. Bolo by ohľaduplnejšie keby nás na to autor pripravil. Aspoň jeden diel dopredu.
c) Čo sa týka prednášania Honor na PTV - pre nechápavých pokročilý taktický výcvik - zdá sa mi,že je tam toho žalostne málo. Honor ako vynikajúci taktik si rozhodne zaslúži viac priestoru. Ja som študujúci historik a máme aj kurzy vojenskej histórie, priznávam, že ma k nim doviedla práve Honor. Musím povedať, že keď Honor dávala úlohy svojim študentom, vypracovávala som ich aj ja. Bohužial bitky Gustáva Andermana sú len v hlave spisovateľa, tak som jednu úlohu nemohla dokončiť.
d) Atentát na Alžbetu mňa osobne sklamal, očakávala som, že Honor sa s nimi vyrovná ináč. Myslím ručne-stručne.
Na záver mi zostáva len dúfať, že nasledujúca kniha bude lepšia. Oveľa lepšia.

Recenze od Zany - polemika s Luciou

(převzato z fora)
ad a) ten pocit nemám, když si vybavím Ozvěny cti, tam bylo taky dost prostoru věnováno např. výcviku LAC a Minotaura, a pokud autor nechal Honor v rekonvalescenci, je její mírné „upozadění“ v souladu s dějem a nepřišlo mi nijak rušivé.
ad b) od chvíle, kdy je Honor místodržící, je do politiky vtahována stále víc a víc, takže se není čemu divit, že se v ní musí naučit chodit, což neznamená, že se jí musí mít ráda
ad c) asi by se mi to možná líbilo taky, ale chápu to jako autorův záměr – admiralita na Honor navalila spoustu úkolů, tohle byl jen jeden z nich, a proto mu autor věnoval jen přiměřenou pozornost. Nevím z hlavy, jaké příklady z naší nedávné minulosti tam Honor použila, ale většinu jejích analogií z mokrého námořnictva, které její okolí horko těžko dohledává, mám dost dobře zapsané v palici :-))
ad d) a jak by sis její zásah představovala? Kdyby všechny zachránila, tak by IMHO velmi rychle následovala definitivní porážka LRH. A o čem by se psalo v dalších dílech? :-)) autor IHMO potřeboval nějak dosáhnout patové situace ve válce, aby bylo o čem psát dál…

úryvek přeložila SuE podle anglického vydání, oficální překlad úryvku se bude nutně odlišovat

Rychlá navigace
- Zpět na Seznam knih hlavní řady
- Další kniha hlavní řady 10 - Válka cti
- Předchozí kniha hlavní řady 8 - Ozvěny cti


Komentáře

Žádné komentáře

Autor neumožnil přidávat komentáře