Republika Haven

28-02-09
Historie Havenu před Pierrovým převratem


Haven je vzdálen od Země 667 světelných let, což je o 155 více než Mantichora ale první osadníci se tam dostali dříve než na Mantiochoru, protože vyrazili až po objevu plachet Warszawské. Haven měl velmi dobré přírodní podmínky, kolonizace byla financována velkými společnostmi a lidem se dařilo tak dobře, že to skutečně bylo "nebe". Počet obyvatel rapidně vzrůstal a začali kolonizovat přilehlé planety. Systém vlády byly zastupitelská demokracie, ekonomicky šlo o liberální kapitalismus. Systém se rozvíjel tak, že konkuroval i solárnímu svazu.

Bylo tam ale příliš dobře a ti chudší, jak už to v kapitalismu bývá, chtěli mít více, a tak bohatá republika začala zakládat systém podpor, což přerostlo ve státní pujčky, systém plné zaměstnanosti, který snížil efektivitu rozvoje a zvýšila se inflace. To vyžadovalo vyšší podpory a v roce 1680 PD byl navíc vydán akt, podle něhož všichni havenští občané mají nezadatelné právo na určitou životní uroveň.

havenznak.jpg

To však vedlo k inflační spirále a začal vzrůstat politický význam lidí na podpoře (tzv DOLISTs), které si politici kupovali svými hlasy a vznikl nový druh politiků - manažeři Dolistů. Zároveň se vytvořila uzká kasta Legislativců, kteří zabírali nejdůležitější řídící místa

Podobný stav vedl k pádu římské říše - chléb a hry. Ale daně už na uspokojení potřeb nestačily a bylo nutno se poohlédnout jinde.

Byl přijat DuQuesnův plán. Byla přepracována ústava ve prospěch Legislativců s dědičným "doporučeným nástupcem" ve funlcích, posílena armáda a začala anexe okolních světů. Nikdo to nečekal, a tak Haven snadno dobyl mnoho přilehlých soustav, a během 50 let byly pak anektovány systémy v okruhu 100 světelnách let. Jenže ty byly chudé. Bylo nutno dobýt nějaký bohatý svět - Mantichoru.

zpracováno podle technické příručky - z knihy Víc než čest


Komentáře

Žádné komentáře

Autor neumožnil přidávat komentáře