Za každou cenu

27-02-09
11. díl hlavní řady, vyšlo v listopadu 2009

Anotace

Válka s republikou Haven znovu začala… pro Hvězdné království Mantichory katastrofálně. Admirál lady dame Honor Harringtonová, místodržící a vévodkyně z Harringtonu, jediná vítězná spojenecká velitelka počáteční fáze nové války, byla povolána ze soustavy Sidemore, aby velela Osmé flotile. Každý ví, že Osmá flotila je základní obranná jednotka Aliance, což z ní dělá přirozené místo pro ženu, kterou media nazvala ‚Salamandrem‘. Ale co většina veřejnosti neví, je fakt, že Hvězdné království a jeho spojenci nejenom že čelí značné přesile, ale že se dá čekat, že se to bude postupně ještě zhoršovat. Úkolem Osmé flotily je udělat něco, aby nepřítel nerozdrtil Alianci dřív, než Hvězdné království bude mít šanci dosáhnout strategické rovnováhy. Toho nelze dosáhnout lacino. Honor Harringtonová bude muset přijmout děsivou zodpovědnost za případné ztráty a k tomu se ještě vypořádat s převratnými změnami ve svém osobním a společenském životě. Alternativou ke splnění jejího úkolu je drtivá porážka, avšak v tomto případě může být i cena vítězství strašlivá. Brož., 880 str., překlad Jiří Engliš, obálka David Mattingly, vyšlo 4. listopadu 2009


Podrobněji o knize

thumb_aoc

Jsme svědky pokračující války. Na úvod havenské lodi zlikvidují něco obchodních lodí Alizonu, vyprovokují obranu a tak si ověří, že jejich předpoklady o taktice obrany Mantíků jsou správné, a navíc zasejí semínko pochybností v Alizonu, zda je Mantíci ochrání. V rozhovoru v Havenu se dozvíme, k čemu to celé směřuje. Když Haven zničil doky v Grendelsbane (Válka cti), kde bylo mnoho rozestavených lodí, způsobil Mantichoře citelnou ztrátu, která se dá dohnat tak za dva roky. Pak bude Mantichora opět silnější než Haven - teď jsou síly vyrovnané - válku je nutno vyhrát do dvou let, nebo se pak vzdát.

Začíná se to zamotávat - do hry vstupuje Mesa - planeta, kde se provozují genetické manipulace, jednak na zdokonalení vlastního obyvatelstva, jednak mají pracky i v genetickém otrokářství. Na poradě u hlavního mesanského padoucha rekapitulují své neúspěchy v Talbot clusteru (Ve stín Saganamiho) i v Erewhornu (Koruna otroků). Podle mesanských plánů se měl zklamaný Erewhon přitulit k nim a předat jim mantichorské technologie ale Haven byl rychlejší - smůla. Naštěstí začala zas válka mezi Havenem a Mantichorou a toho lze využít, jen trochu přikládat pod kotel, dokud se vzájemně nevymydlí. A pokud by to nepomohlo, je v záloze jistá vražedná nanotechnologie, která umožní někoho přinutit, aby spáchal vraždu, aniž by se na to přišlo. Podřízení dostávají za úkol vypracovat seznam možných obětí...

Související obrázky, mapy a schémata

Model SD Invictus
(autor maxx)
Výzbroj SD Invictus - Apollo
(autor maxx)
Operace Ponrava až bitva o Mantichoru
(autor M.Swierczek)
Mapa po válce
(autor: M.Swierczek)
Mantichora A
(© adastragames)

 

Stručný děj - vojenské a politické souvislosti

spojler! ---

Honor Harrington dostává velení 8. Flotily, jediné pořádné útočné síly v Mantichoře. Bude trvat aspoň 2 roky, než Mantichora dožene momentální náskok Liďáků. Cílem oprací 8. flotily je přinutit Haven k přemístění sil na obranu, aby neměli moc sil na útoky.

Honor spolupracuje těsně s White Havenem a přeroste to v milenecký vztah a Honor otěhotní. White Haven si ji vezme jako svou druhou ženu, podobně jako na Graysonu. Jejich syn Raoul je tak legitimní. Pak si i Emily pořídí dceru Katherine.

Honořina eskadara je poražena v bitvě o Solon a Michelle Henke je zajata a posléze vrácena na Mantichoru s nabídkou příměří. Mesanské Souručenství zasáhne, aby rozhovory překazilo, a spáchá neúspěšně atentát na královnu Berry na Pochodni, kde se mají rozhovory konat. Rozzuřená královna Alžběta nařídí pokračování bojů a v bitvě o Lovat Honor zvítězí a admirál Giscard je zabit.

Pritchardová nařídí útok na Mantichorskou soustavu dokud má Haven náskok před Mantichorou, a to vyústí v největší kosmickou bitvu v historii. Jsou zničeny tisíce lodí ale Mantichora nakonec zvítězí. McKeon je zabit. Obě válčící strany ztráci většinu své útočné síly.


Rychlá navigace
- Zpět na Seznam knih hlavní řady
- Další kniha hlavní řady 12 - Honořina mise
- Předchozí kniha hlavní řady 10 - Válka cti

Komentáře

#1 Lucia v 19/03/2009 17.17 (Odpověď)
Ták moji milý,táto kniha bude naprostá a totálna bomba. Môj súkromný odhad vydania je jún-júl 2009
#2 SYN v 28/05/2009 16.40 (Odpověď)
No tak tahle knížka rozhodně nebyla prostě "jedna ze série", sice jsem ze začátku chvilku takový dojem měl ale pak se to slušně rozjelo a z finiše jsem měl úplnou kopřivku a stažený hrdlo... tešte se, je to masakr!
#3 Niky v 08/11/2009 14.36 (Odpověď)
Kniha dobra, ale skoda tech chyb.Sem tam nejaky nesrozumitelny odstavec, "Kapitan Hall" misto "Kapitanka Hallova", ktera ucila Diamata v nejakem predchozim dilu atd..
#4 homn v 10/11/2009 17.46 (Odpověď)
Podle mě jsou překlady knih s Honnor u nás nadprůměrně kvalitní.
Já jsem si v minulých dílech žádných fatálních chyb nevšiml a ani si nevybavuji nějaké drobné chyby.

Nebo se u tohoto dílu kvalita překladu zhoršila? To by byla velká škoda.
#5 Adam v 13/11/2009 10.13 (Odpověď)
Celkem dobrý zatím, i když honor je v 'rodinných' pasážích až přespříliš emotivní.. asi prostě vývoj postavy... celek by mohl ladit přecejen podstatně víc depresivně, přecejenom se tak trochu "stahují mračna" takže by to příběhu jen prospělo..
#6 Niky v 13/11/2009 23.39 (Odpověď)
Prijde mi to divne. Nekde na zacatku, na Admiralite, se WH zminuje, ze maji cca 400 gondolovych bitevnich knizniku a Michelle Henkelova dostane veleni JEDINE existujici eskadry tech krizniku. Dale nikde neni naznacena utocna sila honoriny 8. flotily, podle popisu to vypada, ze maji jenom nekolik gondolovych superdreagnoutu atd. Proste malo lodi jak svina - a tomu rikaji "8. flotila"? To je s bidou operacni svaz. A kde jsou lode graysonanu? atd. atd.

Take jsou tam VYSLOVENE vecne chyby. Giscard ma 6 gondolovych superdreagnoutu a pise se tam, ze kazda z nich vypustila 6 davek gondol, celkem 108 gondol. Jenze jedna davka obsahuje 6 gongol, takze 6 davek po 6 gondolach x 6 lodi = 216 gondol celkem.

Knizku rozhodne hodnotim jako HORSI nez cokoliv predchoziho. Priznam se, tyto veci me HODNE RUSI.
#7 Makaan v 21/11/2009 05.23 (Odpověď)
Tak Giscard je můj oblíbený charakter spolu s Theismanem Tourvillem a Diamatem .....- bohužel vím že Giscard zemře :-( škoda....a je to tam popsáno dost smutně :( a já jim to tak přál s Eloise :-()
..jinak konečně se spřahnou :)
Haven s Mantichorou ale až v další knize Storm from the Shadows...jinak co vím tak ta další kniha..SftS ....hm mesa rozmísti rakety v Mantichoře...a Solariáni jdou na věc - útok na mantichoru...takže to bude sranda :-P....
#8 Makaan v 21/11/2009 05.29 (Odpověď)
jo jinak btw na offi strankach Weber prohlasil ze je tak v polovine cesty pribehu ...a ze to odhaduje tak na 5-10 novel jeste....mozna vic....ze si netroufa o presnejsi odhad...:-)
#9 sigmark v 01/12/2009 12.12 (Odpověď)
snad prida. ted jsem to prelouskal a nemam co cist:-)
#10 Standa v 27/03/2010 21.09 (Odpověď)
čtivo to bylo pěkny,chyby v textu byly trochu vopruz,ale nejvic mně naštvali že mi v knize schazelo 8stranek,hned sem to reklamoval,poslali mi jinou ta je ok,ale musel sem na ni cekat3měsice než došla.už se klepu na dalši. to že se mantici spoji s lidakama sem si taknejak myslel.
#11 homn v 15/04/2010 13.03 (Odpověď)
Knižku jsem dočetl minulý týden. Opět parádní čtení, snad se brzo dočkáme dalšího dílu. Kromě Honorky je rozjetá jěště Hexapuma a Pochodeň, tak snad něco z toho bude. Knihy s Honor jsou tak jedna za rok, což je velice neuspojivé.
#12 Jan "Zombie" Saitz v 30/08/2010 13.08 (Odpověď)
Knihu jsem dočetl včera a celý cyklus znovu a na jeden zátah před cca měsícem.

Je to s každým dílem horší a horší - třetina knihy by mohla být vyškrtnuta a nic by se nestalo. Patrné je to na prvních cca 90 stranách.
Oč se jedná: emotivní výlevy; dlouhé popisy á la W. Scott/A.Jirásek; desítky stran komplexů méněcennosti [cut'n paste z předchozích dílů?] (+); odstavce nic neříkajícího chrlení čísel se spoustou nul na konci atd...
Autor začíná kouzlit s čísly jako začínající GameMaster s počty Orků - tu vytáhne stovky bitevních lodí (SD), tu Mantichoru oseká na kost (++)...

Pozn (+): Jak mohli velící důstojnící projít vstupními a průběžnými prohlídkami s psychotesty? :o( :D, natož za desítky let z toho věčného sebeobvinování nevyrůst a konečně dospět?;
Pozn (++): Celý cyklus inovativní, protřelé a podezřívavé až jasnovidné a geniální vojenské a civilní vedení Mantikory najednou skáče, jak Haven píská a čeká na záchranu (superHero) Harringtonové a přitom má soustavu nacpanou obrannými protředky právě pro situaci hlavního nájezdu (chyba autora/překladu -
invaze je útok včetně snahy obsadit a udržet území* ).
Okruh hlavních postav (J. Giscard, A. McKeon) je nejen decimován, ale JAK! Odbyto několika větami.
"Červené tričko" (Redshirt ) - postava se objeví, aby účelově zemřela (T. Meares)

Takže: "desítka" byla *poslední*, kterou jsem si *koupil*. Jedenácka *poslední*, kterou jsem *přečetl*, doufaje, že bude poslední.
Je vidět, že jsem se (jako čtenář) za 17 let, co cyklus v Čechách vychází, posunul.
Sbohem (Super)H(ero). Harrington-ová.
#13 Tilio v 25/11/2010 19.31 (Odpověď)
Koho to zajima: zde http://baencd.thefifthimperium.com/22-MissionofHonorCD/MissionofHonorCD/Mission%20of%20Honor/index.htm ke stazeni dalsi kniha v rade.

(Omlouvam se, ze to davam sem, ale stranku o Mission of Honor jsem tu nenasla.)

Komentáře uzavřeny


Komentáře

Žádné komentáře

Autor neumožnil přidávat komentáře