Ve stínu Saganamiho

27-02-09
1. díl boční řady Saganami

Anotace

obal shadows of saganami

Hvězdné království je po omračujícím lstivém útoku opět ve válce s Republikou Haven. Kadeti akademie Saganami jdou ze školních lavic přímo do válečné reality.

Ovšem kromě kadetů přidělených na Hexapumu mířící k Talbott clusteru, který je daleko od fronty. Nejlepší, co mohou očekávat, je chycení příležitostného piráta, a nudné povinnosti při mírové integraci Clusteru do Hvězdného království, které vyjádřilo podporu 80% obyvatelstva. S kapitánem, který možná viděl až příliš mnoho války, a s velitelem stanice, který není proslulý zrovna brilantním a jasnozřivým stylem velení, to není zrovna to, co by studenti Honor "Salamandra" Harringtonové očekávali.

Ale věci nejsou tak jednoduché - nebo klidné - jak se zdají. "Piráti", na které narazí nejsou tím, čím se zdají být, a pokojná integrace se mění v cosi velmi odlišného. Mocná aliance zkorumpovaných byrokratů Solárního svazu a bezohledných meziplanetární korporací je rozhodnuta zabránit Hvězdnému království v anexi Clusteru .. jakýmikoli potřebnými prostředky. Piráti, teroristé, genetičtí otrokáři, pašované zbraně, dlouhotrvající osobní nenávisti a nečisté spojení korporátního bohatství, arogance, korumpovaného národa místní planety se silnou flotilou, to vše dohromady .. a tomu všemu stojí v cestě jen Hexapuma, její válkou unavený kapitán a Honořini studenti.

Jediné, co je může vést, je tradice Saganami. Tradice, která občas velí královskému důstojníku čelit nemožnému ... a zemřít v boji.

Podrobněji o knize

Soustava Talbott

První kniha z nové serie ze světa Honor Harringtonové - Shadow of saganami vyšla anglicky v listopadu 2004, česky v únoru 2009. Tentokrát nehraje Honor hlavní roli, v některých dílech se neobjeví vůbec, jinde jen jako epizodní postava. Serie se bude zabývat osudy mladých kadetů, z nichž mnohé jsme potkali i v knihách hlavní HH serie. Děj první knihy je situován někde po War of Honor. Situace se komplikuje. Mantichora uzavřela spojenectví s Andermani, stále válčí s Havenem a anektovala planety nově objeveného ústí křižovatky v systému Talbot.

Kniha začíná slavnostním vyřazením kadetů. Poprvé je popsán ceremoniál a také filmový záznam, který je kadetům při této příležitosti vždy promítán - poslední bitva admirála Saganamiho. Ta bitva i následnáý projev Honor jsou perfektně napsané a silně emotivní a místy mi běhal mráz po zádech.

Dále už se pomalu rozvíjí děj, začíná představování postav. Na palubu křižníku Hexapuma je převelena Abigail Harness, se kterou jsme se mohli setkat v Ashes of Victory ve víceméně epizodní roli první graysonské kadetky a v povídce o její kadetské plavbě v "Ve službách meče". A taky je tam Ginger, kterou známe z "Mezi piráty". Abigail je podporučík a dostává na starost kadety, mezi nimiž je i Helen Zilwická, dcera kapitána Zilwického, která po něm podědila hodně jeho buldočí vytrvalosti a bojovnosti. Kapitánem je veterán z bitvy o Hyacint, kde byl zcela zničen Mantichorský konvoj a někteří z posádky se domnívají, že kapitán se možná ještě nezotavil z traumatu zajetí a ztráty lodi. Postupně se odkrývají vztahy nejen v posádce ale jak se vyjasňuje cíl plavby - soustava Talbott, začíná se odvíjet i paralelní děj zde. Povstalci, kteří neuznávají anexi i obchodníci ze solárního svazu, kteří si nechtějí nechat jen tak vyklouznout planety, které chtěli před přijetím do svazu vyždímat, spřádají plány, jak Mantichorany vyštípat a přitom nezačít oficiální válku mezi Solárním svazem a Mantichorou. A ještě se do toho míchá otrokářská planeta Mesa a zmanipulovaný "místní odboj" ...

Jistým způsobem je to návrat ke starým dobrým časům, kdy se jednalo o příběh jedné lodi na pozadí složité politické situace, přesto však je tu té politiky o hodně více, než v prvních knížkách o Honor, politici pořád rozvláčně kecají o tom, co sami dobře vědí, abyste vy byli v obraze, což mi připadlo trochu únavné, občas bych uvítala stručnější popis situace. Také střídání dlouhých pohledů na jednotlivé strany konfliktu mně ze začátku dost vadilo, protože jsem se v té hromadě postav, které se objevily znova třeba až po stovce stránek, dost ztrácela. Na druhé straně, postavy kadetů i kapitána si asi zamilujete a možná, jako já, budete nedočkavě přeskakovat to "žvanění", abyste se dostali k akci, a pak se budete zas vracet, abyste porozuměli, o co vlastně jde :-)"

Stručný děj - vojenské a politické souvislosti

spojler! ---

Těžký křižník třídy Saganami Hexapuma je vyslán do soustavy Talbott, která mám být připojena k Mantichoře. Na křižníku je několik kadetů. Solární svaz a Mesa se snaží zabránit Mantichoře v „anexi“ soustavy. Rozhodnou se rozpoutat teroristickou kampaň „za svobodu“, která umožní Lize intervenovat ve prospěch „porobených“ národů. Ani někteří lokální vůdcové nejsou anexi nakloněni, protože by přišli o svou moc. Teroristické útoky jsou zahájeny na dvou planetách, na jedné je to bezohledná skupina útočící na civilisty, na druhé zatím ničí jen vojenské cíle.

Hexapuma má za úkol bojovat proti pirátům a podaří se jí osvobodit obchodní lodě a zjistít, že piráti jsou bývalí liďáci ze státní bezpečnosti.. Při kontrole lodi, která dodává zbraně teroristům, je zničena mantichorská pinasa a zbytek posádky se vzdá a vyzradí plány na znovu okupaci soustavy Pohraniční flotilou.

Mariňáci se vypořádají s teroristy a Hexapuma míří na Monicu, kde se připravuje „povstalecká“ flotila z bývalých solariánských křižníků. V bitvě je zničena polovina mantichorských sil a všechny nepřátelské lodě. Poté přilétá posila a Hexapuma se vrací na Mantichoru.

Recenze

Zdena Šťouračová


Komentáře

Žádné komentáře

Autor neumožnil přidávat komentáře