Je bojová stěna mrtvá?

21-01-15
Diskuse o bojové stěně v éře Apolla
Schéma bojové stěny


(1) Primární funkcí bojové stěny nikdy nebylo získat dostatečnou hustotu palby. Cílem bylo zkoncentrovat se pro palbu energetickými zbraněmi, jakmile flotila dosáhla před-gondolovou rozhodnou vzdálenost a pro poskytování vzájemné obrany proti střelám během přibližování se na tuto vzdálenost. Existují také určité obranné formace, které fungují nejlépe v bojové stěně, a je nutné udržovat taktickou kontrolu, pokud se týká manévrování a koordinování jednotek.

(2) Ta „vzdálenost pro energetické zbraně“ už neplatí pro zkušenější námořnictva, která prošla válkou **.

(3) Bojová stěna koncentruje těžké jednotky flotily ve formaci, jejíž limity a potenciál manévrování jsou vyzkoušené a co nejkompaktnější. Čím víc se vaše jednotky rozptýlí, tím obtížnější je koordinace jak v čase, tak v prostoru.

(4) Obranné výhody stěny stále platí. Ačkoli je pravda, že když máte všechny své lodě v relativně malém prostoru, je to jasně vymezená cílová zóna pro nepřítele, koncentrujete také své obranné schopnosti. Pokud nechcete své lodě prostě odepsat, budujete takové, které mají největší šanci na přežití, a pak vymýšlíte, jak je nejlépe chránit.

Co chci říct: lidi dělají předpoklady o zranitelnosti a schopnosti přežití gondolových lodí – a o tom, jak nejlépe je dát do formace - založené na neměnném časovém úseku, a RMN tuhle chybu nedělá. Zvlášť ne po tom, co se stalo, když Janáčkova admiralita přesně tohle udělala. V tomto momentu má Apollo jen Mantichora. RMN nepředpokládá, že tenhle monopol bude permanentní či dlouhodobý, a tudíž nebudují lodě či taktiku flotily na předpokladu, že by to tak být mohlo.

Ani nemyslí, že je nemožné vybudovat platformy schopné přežít, nebo efektivní obrannou taktiku dokonce i proti Apollu. Ve skutečnosti na tom právě pracují. Vzhledem k tomu, jak dlouho trvalo Havenskému námořnictvu zničit jediný moderní Manťácký SD(P) u Solonu, a velikost salv potřebných k zničení lodí v bitvě o Mantichoru, mají všechny důvody pro to, aby zachovali bojovou stěnu a pracovali na jejím vylepšení, a přesně k tomu, kromě jiného, je určena Klíčová dírka.

Proti někomu bez Apolla dává masivní obranná palba lodí stěny nejlepší šanci na přežití koncentrované (relativně) nepřesné palby (a to, že mají Apollo neznamená, že RMN nebude čelit někomu s vícemotorovými střelami). Proti někomu s Apollem, potřeba co nejhustší obranné palby je ještě větší, vzhledem k tomu, jak obtížné bude zastavit každý jednotlivý výstřel. Proti někomu, kdo nemá ani Apollo ani vícestupňové střely, obrana není problém, ale otázka efektivní koordinace palby i manévrování je stále vysoce důležitá.
Počítejte s tím, že bojová stěna tu ještě nějakou dobu bude.

** Proč vlastně SD měly/mají energetické zbraně?
První důvod je, že protivníkovy SD jsou rovněž extrémně rezistentní proti konvenčním střelám. Navíc střel je omezené množství. Ale podstatné je, že flotila může útočit na cíl, který protivník musí bránit. Když dojde munice v duelu na dálku, a obránce nemůže utéct, dojde k akci nablízko, kde je nutno použít energetickou výzbroj. A také silná boční výzbroj pomáhá, když je SD „zaplaven“ lehčími jednotkami. Jestli to bude pravda i proti lehkým člunům typu Ťuhýk, které mohou útočit ve velmi velkých „hejnech“ a jsou obtížným cílem …

Přeloženo z příspěvků D.Webera ve foru, obrázek Jaynes PRH


Komentáře

Žádné komentáře

Autor neumožnil přidávat komentáře