Gondoly nebo boční výmetnice?

17-01-15
Srovnání účinnosti gondol a výmetnic, motory v gondolách, varianty umístění a přepravy gondol

Rizika a výhody gondol a výmetnic

- Pořád mluvím o problémech, když jsou zasaženy „kondenzátory“ na palubě lodi, ale lidi si neuvědomují, co to vlastně dostalo zásah. Jsou to plazmové kondenzátory a každá střelová gondola je vybavena dostatečnou kapacitou kondenzátorů, aby mohla inicializovat fúzi na všech střelách, ať jsou to Mark16 nebo Mark 23. Tudíž zásah jedné z nich bude mít hromadu všech možných negativních následků.

Nové ploché typy gondol

- Sekvence nabití/iniciace/vystřelení v gondole skutečně vyžaduje, aby byly kondenzátory v gondole „nabité“ na podstatně delší dobu, včetně doby, kdy jsou gondoly „ve frontě“ před odpálením, než je doba, kterou „inicializovaná“ střela Mark 16 stráví ve výmetnici. Jak v absolutní hodnotě, tak vzhledem k tomu, „kolik střel se vystřelí za časový úsek“, představují gondoly pro loď větší nebezpečí než výmetnice. Výmetnice jsou opatřeny mohutným pancéřováním a jsou navrženy tak aby „vypustily“ plazmu ven a ne dovnitř (ačkoli „vypouštění“ je relativní pojem, když mluvíme o plazmě, ale je to součást návrhu lodi stejně jako přídavné pancéřování jádra trupu, které je odděluje od výmetnic. To není možné u gondol. A taky bych měl upozornit na to, že bez přídavného těžkého pancéřování, které je součástí výmetnic, by výhody nákladů na výmetnice oproti gondolám byly ještě vyšší)

- Skutečné nebezpečí, že loď bude zničena kvůli porušení fúzního obalu je mnohem vyšší u lodi s gondolami, a každé toto narušení bude mnohem silnější/destruktivnější než ztráta jedné „inicializované“ střely Mark 16 v její výmetnici. Toto je důležitý aspekt rozhodování RMN o schopnosti přežití lodi.

- Pokud se týká mnohem rychlejšího „kaskádového vypouštění“ střel, jsou zde problémy s energií pro nabíjení všech těch plazmových kondenzátorů u gondol. Nějakou dobu to trvá a do té doby jste jako letadlová loď, kde teprve nakládají bomby do letadel. Počet tažných paprsků a koordinování "dopravy" pro simultánní odpálení několika set nebo tisíc gondol by bylo … obtížné. Navíc, když kondenzátory v gondole selžou při inicializaci nebo před ní (i to se občas stane), ztratíte hodně dalších gondol, pokud jsou příliš blízko u sebe.

V uvažování o schopnosti přežití v porovnání techniky konvenčních výmetnic a gondol jsou i další faktory a lze argumentovat ve prospěch každé z nich. RMN je používá obě a zcela jistě v tom budou pokračovat, ale přemýšlejí o změně architektury gondolových SD tak, aby byly odolnější.

Vypouštění střel z gondol

Vypouštění gondol a střel, zřejmě jde o Přízračné jezdce, podle Styxx

Gondola má gravitační motory, které, ačkoli nejsou tak silné jako u standardních výmetnic, nejsou triviální. To je jeden z důvodů pro velikost gondoly. Boční výmetnice lodi musí vyhodit střelu pryč skrz nejširší část klínu a je navržena tak, aby to udělala velmi rychle a současně ty střely rozhazuje daleko od sebe navzájem tak, aby se interakcí klínů vzájemně nezničily, protože ty střely mají gravitační klíny, které jsou široké 10 km.

Jeden z důvodů, proč jsou gondoly vypouštěny za loď, je dostat je mimo gravitační klín té lodi. To znamená, že vše, co pak musí gondola udělat, je vyhodit střely a rozprostřít je dostatečně do široka. To se dělá s podstatně slabším (lehčím) gravitačním motorem, který byl původně vyvinutý pro vypouštění lehkých člunů, ale to fungovalo jen pro čluny ještě menší než Ťuhýk, a ty zas nemohly nést požadovanou výzbroj. Místo toho tedy vyvinuli gondolu. Gravitační motory mají primárně za úkol vykopnout střely rychle pryč a současně je rozprostřít tak, aby jejich pohony mohly bezpečně nastartovat. U střel z gondol je delší zpoždění mezi inicializací vypuštění a inicializací jejich gravitorového pohonu, než pro střely ze standardních výmetnic, protože se pohybují mnohem pomaleji a tvá déle, než mají dost místa mezi sebou, aby mohly vztyčit klín.

A co takhle gondoly přidělané k trupu lodi?

Na to jsou moc velké a zabraly by moc místa, které loď potřebuje pro boční výzbroj. Navíc, pokud by se měly střely z nich odpalovat jako boční salva, musel by se na tu chvíli vypnout boční štít, protože na rozdíl od pevně umístěných bočních zbraní, nemají gondoly v bočním štítu „střílnu“.

Kde jsou gondoly taženy, pokud jsou vně trupu?

Pokud jsou gondoly taženy vně lodi, většinou jsou na tažných paprscích uvnitř klínu, a uvnitř bočních štítů té lodi, ačkoli se tím blokuje a znefunkční boční výzbroj (zvláště energetické zbraně), dokud tam ty gondoly jsou.

Když táhnete gondoly za lodí, musí tažný paprsek procházet zádí klínu. Čím víc gondol tam máte, tím otevřenější ta záď musí být, čímž se snižuje účinnost klínu a kompenzátorů setrvačnosti. A když se sníží účinnost kompenzátorů, musíte snížit akceleraci.

A co takhle gravitační pohon gondol?

Musely by být mnohem větší, a bylo by v nich méně střel. Byly by snadno detekovatelné nepřítelem a snadno zničitelné. Mohli byste na ně dát maskovací technologii, která se používá pro Přízračného jezdce, ale ta by nestačila zakrýt gravitorovou stopu něčeho tak velkého, jako by byla ta gondola.

Gondoly jsou navrženy, aby je bylo možno vypouštět z lodí v užitečném množství. V momentě, kdy na ně dáte klín, tak to nepůjde, nemohli byste je vypouštět do bojové stěny.

Další věc, je, že současné gondoly jsou téměř neviditelné. A jsou spotřební věc, které se vyrobí (a zničí) relativně velké množství. Když budou mít klín, budou velké, drahé, a bude jich málo.

Jedna věc, na které RMN trvá je „dost dobré“, protože jde o revoluci ve zbraních uprostřed války. Je hezké mít schopnosti, které druhá strana nemá, ale pokud vám to nedá rozhodující taktickou výhodu, nevyrábíte to.

Přečtěte si také:
- o SD a gondolách v sekci Námořnictvo
- Řídící střely Apollo

Přeloženo, zkráceno z Infodumpu, ilustrační obrázek Styxxx, model maxxqbunine


Komentáře

Žádné komentáře

Autor neumožnil přidávat komentáře