Schéma a pohon střel

15-01-15
Schéma střel, kondenzátory a fúzní mini reaktory

Velikost střely ovlivňuje její vybavení

V období na začátku války byly nejničivější střely „velké střely“ (capital missiles) nesené superdreadnoughty/dreadnoughty.
-   (a) měly o něco vyšší akceleraci (95 000g oproti 85 000g) než střely z křižníků / torpédoborců
-   (b) Díky své větší velikosti mohly obsahovat lepší prostředky elektronického boje a rušičky určené k zmatení obranné palby nepřítele a naváděčů na jeho protistřelách, což jejich zastavení ztížilo více než u menších střel.
-   (c) Střely nesou několik laserových hlavic, každá je vybavena silnými reakčními motory a nezávislým zaměřovacím systémem, který spolupracuje s ostatními.
-   (d) Velké střely nesou méně laserových hlavic, ale ty jsou mnohem těžší, což znamená, že každá produkuje menší počet laserů, ale zato jsou mnohem silnější a díky nezávislým systémům navádění mnohem přesnější. Také to znamená, že proti dané síle bočního štítu má laserová hlavice velké střely větší dosah, protože silnější laser může štít propálit z větší vzdálenosti.

Schéma závěrečné fáze útoku - střela odhodí kryty a vypustí laserové hlavice:


V mnoha ohledech jsou vícestupňové (vícemotorové) střely jednoduše ještě větší „velké střely“. Mají ten samý koncový účinek a velmi podobné prostředky elektronického boje a rušičky. Navíc mají další motory, které jim dávají daleko vyšší akceleraci nebo mnohem delší čas s pohonem.

Pohon střel

(1) Střely před Přízračným jezdcem používaly k svému pohonu supravodivé kondenzátory. Kondenzátory byly nabity v zásobníku střel předtím, než byly střely poslány do výmetnic, a výmetnice jen aktualizovala řídící kanály a vyhodila střelu ven.

(2) První generace mantichorských vícemotorových střel a všechny havenské a anďácké také používaly/používají k pohonu kondenzátory. Ale to znamená, že střely musí být opravdu velké, protože kombinací hmotnosti/objemu kondenzátorů a pohonných systémů se zvětšily oproti před-vícemotorovým střelám.

(3) když byl Přízračný jezdec vyvinut, Mantíci použili dospělou verzi technologie, na kterou se odkazovalo ve Cti královny, když Honor a McKeon mluvili o Graysonských superhustých reaktorech. Vpodstatě se Mantichořanům podařilo postavit maličký fúzní reaktor. Tahle věc se nedá použít na palubě lodi s lidskou posádkou z několika důvodů (včetně vážných problémů s odstíněním), ale funguje docela dobře v něčem, co stejně zahodíte. Tím, že použili tyhle velmi malé fúzní reaktory, mohli nacpat do daného těla střely mnohem více schopností než kdokoli jiný.
-   Zaprvé, protože fúzní reaktory zaberou méně místa než kondenzátory. Přesněji, zaberou méně místa než kondenzátory pro vícestupňové střely, jsou ale větší než kondenzátory pro jednomotorové střely.
-   Zadruhé, protože ty fúzní reaktory mají mnohem větší výdrž než kondenzátory.
-   Zatřetí, protože ty reaktory mají více energie.
Například havenské vícemotorové střely mají pro každý motor (stupeň) úplně oddělenou sadu kondenzátorů a jejich emitory elektronického boje a rušičky závisí na těch samých kondenzátorech (nebo tam musí být další sada kondenzátorů). Manťácké vícemotorové střely používají jeden fúzní reaktor na zážeh každé motorové fáze a využívají energii z reaktoru pro všechny ty ošklivé prostředky elektronického boje, které do svých ptáčků montují.

(4) Další verze jejich nové fúzní technologie se používá pro sondy (družice) s dlouhým doletem (jako jejich průzkumné drony s nadsvětelnou komunikací). Tyhle reaktory používají stejnou základní technologii, ale mohou být mnohem větší, aby déle vydržely. Pohony sond jsou také podstatně odlišné od střel. Potřebují mnohem méně energie, mají menší akceleraci, ale mohou ji udržovat tak dlouho, dokud mají energii, a úroveň akcelerace lze měnit či dokonce úplně zastavit a pak restartovat. Naneštěstí sonda Přízračný jezdec je mnohem větší, než vícemotorová střela, a musí být vypouštěna z lodního doku, nikoli z výmetnice. Což je jeden z důvodů, proč nikdo nestaví velké, pomalé a neviditelné střely, které by používaly stejnou technologii. Byly by příliš velké *), a kapacita zásobníku (už tak velký problém pro lodě s vícemotorovými střelami) by byla příliš malá.

(5) Ty malé fúzní reaktory vyžadují pro inicializaci reakce externí zdroj energie, a ten je nyní poskytován z výmetnic, místo nabití z kondenzátorů, zatímco střely byly ještě v zásobnících. To vede k pomalejší kadenci palby, než by bylo možné se střelami poháněnými kondenzátory … a také to znamená, že na nejméně několik okamžiků před boční salvou má křižník třídy Saganami-C přes dvacet jednotlivých fúzních reaktorů nastartovaných ve výmetnicích. To je důvod, proč Mantíci začali s kondenzátory-poháněnými střelami a do výmetnic vícemotorových střel šli, až si byli jistí, že vychytali všechny chyby.

Trochu schémat pro představu:

Střela MK13 s kondenzátory
Dvoustupňová střela Mk16 s fůzním reaktorem
Velikostí střel. Zleva největší protistřela MK9 (jen pro srovnání), Mark13, Mark16, Mark23 a řídící střela Apollo

 

Níže je video útočné sekvence u dvoumotorové střely Mk16.


*) Jak velká je průzkumná sonda?
V době Války cti byla váha protistřely asi 12,5 tuny, váha jednomotorové střely byla v té době 135 tun. Váha sondy je asi 270 tun.

Přeloženo/upraveno z Infodumpu a příspěvků D.Webera ve foru, obrázky skenované z českého vydání, modely střel a video maxxqbunine


Komentáře

Žádné komentáře

Autor neumožnil přidávat komentáře