Manévrování, obrana a střely

06-01-15
zhruba z doby Ozvěny cti, tj před vícemotorovými střelami asi


(1) první linie obrany proti nepřátelské palbě je systém elektronického boje vaší lodi. Jde o zmatení střel, klamné cíle, rušičky apod. Cokoli, co může zmást protivníkovu palbu. Při dosahu střel, dokonce se schopnostmi laserových hlavic, i malé chyby v řízení palby nebo naváděcí schopnosti střel mají velké důsledky.

(2) Další obranná linie je aktivní obrana: protistřely, laserová hnízda a jiné energetické zbraně. Tyto systémy přidělují hrozbám priority a podle toho na ně reagují. Jeden z důvodů proč dosah protistřel je tak malý, je proto, že tradičním střelám, dokonce i těm nastaveným na nejnižší akceleraci/nejdelší dosah, trvá jen 180 sekund, než dosáhnou cíle (za předpokladu, že mají aktivní pohon). A aspoň nějaký čas potřebují lodní počítače, aby hrozby roztřídily a zaměřily. Takže proti tradičním střelám (ne vícemotorovým) není žádný důvod mít protistřely s dlouhým dosahem. Potřebujete protistřely s vysokou akcelerací, které vystřelíte proti střele hned, jak vygenerujete řešení palby.

Laserová hnízda jsou na to, aby dočistila to, co netrefíte, a jsou jak více, tak méně efektivní než protistřely. Jsou efektivnější v tom, že když je střela v jejich dostřelu, a je vidět, trefí ji vždy na 100%. Jsou méně efektivní v tom, že nemohou proniknout gravitonovým klínem střely, což znamená, že aby zasáhly, musí střílet do hrdla klínu, do zádi klínu, nebo úplně přesně do boku, nebo když její klín zmizí před tím, než detonuje. Ale všechny střely v honorverse jsou naváděné střely a jejich sensory (které jsou podstatně slabší než ty, které se montují na boky lodí) musí mít přímý výhled na to, co hledají, což znamená, že musí udržovat hrdlo klínu namířené na cíl – když ne kontinuálně, tak aspoň na série „nakouknutí. To je ještě zhoršováno tím, že ve skutečnosti většina bojujících stran chce co největší účinek svých zbraní, a tak zvolí co nejvyšší zrychlení střel, což znamená nejkratší dobu letu, a tak střela sleduje co nejpřímější cestu k cíli.

Navíc k laserovým hnízdům a protistřelám, válečné lodě běžně používají i své hlavní baterie energetických zbraní v režimu protistřelovém, pokud není v jejich dosahu žádná nepřátelská loď. „Kadence palby“ takových těžkých zbraní je mnohem nižší než u laserových hnízd, ale mají vyšší dosah. Tradičně mantichorské námořnictvo bylo celkem spokojené se svými protistřelami a optimalizovalo své hlavní energetické baterie pro boj s loďmi. Lidové námořnictvo naopak udělalo větší a masivnější řízení palby energetických zbraní, aby lépe zaměřovaly takové malé cíle jako jsou střely.

(3) Boční štíty a gravitorový klín. Tvoří třetí linii obrany, ačkoli primárně pasivní. Boční štíty odolají průniku současných laserových hlavic pokud jsou ve vzdálenost vyšší než 20 000-30 000 km, a to je důvod, proč jsou kritické vzdálenosti tak krátké. Klín samotný odolá jakékoli známé zbrani. Proto bodová obrana ignoruje všechny příchozí střely, u nichž se předpokládá, že nedosáhnou efektivní úhel palby proti bočnímu štítu ze vzdálenosti pod 30 000 km. Uvědomte si, že kvůli geometrii klínu a bočního štítu, loď ve skutečnosti tvoří relativně malý cíl. Více o využívání gravitorového klínu k obraně.

pancéřování křižníku třídy Hvězdný rytíř. tmavší=silnější pancíř

(4) Stínění proti částicím/radiaci. Tohle je konečná obrana proti nepřátelské palbě, kromě struktury lodi samotné. Nejtužší obrana je vždy na čele lodi, proti výstřelům do hrdla klínu a také proto, že čelo lodi musí být silné, protože pohyb gravitorového klínu na ně uvaluje největší zátěž.

Pozn: rychlost otočení lodi s gravitorovým klínem mimo bojovou stěnu je docela vysoká, ačkoli malé lodě jsou podstatně rychlejší než velké. Typický mantichorské torpédoborec může otočit svůj směr o 90 stupňů (ale ne nutně vektor, samozřejmě) za asi 100 sekund, SD by potřeboval asi 12 minut pro 90-stupňový obrat (rozdíl v přetočení – převalení není tak velký, ačkoli malé lodě jsou i zde rychlejší ) Ale jak moc se musíte otočit, abyste odvrátli střelu závisí i na vzdálenosti, takže i relativně malé otočení může střelu odvrátit, když začne dost brzo a vzdálenost je dost velká. Nezapomeňte na boční štíty – nemusíte se otočit o 90 stupňů, abyste se uchránili před výstřelem do hrdla klínu, stačí se natočit tak, že nastavíte svůj boční štít.

Přečtěte si také:
- Lasery, grasery
- Protistřely
- nebo zpět na Technika

přeloženo/zkráceno z Infodumpu


Komentáře

Žádné komentáře

Autor neumožnil přidávat komentáře