Víc než čest

27-02-09
povídky

Anotace

thumb_more

(Polaris) Povídková sbírka, v níž vás tři autoři provedou vesmírem Honor Harringtonové. Dozvíte se, jak vznikl vůbec první svazek mezi stromovou kočkou a člověkem, octnete se na dobrodružné výpravě za archeologickými památkami dávno zmizelé mimozemské civilizace a stanete se svědky pokusu o mocenský převrat v porevolučním Havenu. V obsáhlém dodatku najdete informace o historii i politickém uspořádání tohoto vesmíru.
Brož., 320 str., cena 189 Kč, překlad J. Engliš, obálka D. Mattingly.

Podrobněji o knize

Kniha obsahuje 3 povídky a rozsáhlou technickou příručku příslušného vesmíru.

Nádherné přátelství od D.Webera vypráví příběh o prvním setkání člověka se sphinxskými empatickými kočkami. Jestliže jste rodiči velmi inteligentního dítěte, je to četba téměř povinná, jestliže vaše děti sice nejsou geniové ale jsou podezřele hodné, je docela možné, že také Mají Něco Za Lubem. V tomhle se geniální děti od těch obyčejných moc neliší, snad jen, že ten průšvih je pak větší a cesty k němu vynalézavější :-).

Máma a táta sice byli dost chytří, aby uhodli, proč přepnula senzory z terminálu na kameru, kdyby na to přišli, ale protože se na to konkrétně nezeptali, nemusela jim to říkat, což znamenalo, že neměli důvod k tomu, aby jí výslovně zakázali dnes večer číhat v altánku. A to byl určitě pro všechny zúčastněné uspokojivý výsledek

Stephanie Harringtonová má 11 let a strašně se nudí. Právě přečkala svou první zimu na Planetě Sphinx, kam se přestěhovali s druhou imigrační vlnou Mantichory. Její otec je xenoveterinář, matka bioložka a tak je logické, že si vybrali k životu místo na pomezí civilizace. Stephanie je vyjímečně nadané dítě se silným zájmem o biologii ale Sphinx je ještě velmi divoká, neprozkoumaná planeta, protože první osadníci se zde usadili teprve před 50 lety. Ale o hexapumách a medvědech se ví, a tak má Stephanie přísný zákaz toulat se sama po lese. Aby své nadané a silně otrávené dítě zaměstnali, rozhodnou se rodiče pověřit Stephanii rozřešením záhady mizejícího celeru. Celer se ztrácí osadníkům ze skleníků i z políček a nikdo dosud zloděje neviděl. Musí to být velmi inteligentní zvíře..

Druhá dějová linie příběhu je viděna z pohledu Sphinxských koček, které jsou původními obyvateli planety, malá, šestinohá stvořžení, dorozumívající se telepaticky a používající nástroje na úrovni doby kamenné, se cítí dvounohými vetřelci ohrožena, a tak se skrývají v divočině v korunách stromů, a jen vybraní zvědové zdálky dvounožce pozorují. Kočky také objevily, že celer se podobá jedné velmi vzácné rostlině, kterou nutně potřebují pro udržení a rozvoj svých empatických a telepatických schopností.

A tak se jednoho den i zvěd Rychlešplhající, který sleduje Harringtonovy rozhodne, že je čas navštívit skleník. A když zvěd dokončil svůj lup ve skleníku, čeká tam na něho Stephanie. A tak došlo k prvnímu kontaktu kočky s člověkem, či spíše se poprvé kočka přiblížila člověku natolik, aby mohla vnímat jeho emoce.

Zástupci dvou inteligentních druhů, z nichž jeden dosud neměl o existenci toho druhého ani tušení, na sebe hleděli uprostřed zuřící bouře. Taková chvíle nemohla vydržet dlouho ale žádný z nich ji nechtěl ukončit. Stephanie měla pocit, že z ní vítězosláva a objevitelské vzrušení tryskají jako z fontány a Rychlešplhající ty emoce cítil dokonce jasněji, než kdyby je vnímal u jedince vlastního druhu. Stephanie netušila, jak moc chtěl, aby je mohl cítit dál. Viděla jen, jak se tam krčí, chvíli, která se zdála celou věčností, se na ni dívá a pak sebou náhle trhl a vyskočil ven..

..právě navázala první kontakt s mimozemskou rasou používající nástroje a tedy rozumnou. Otázka byla, co s tím provede

Stephanie to nikomu neřekla a chtěla se dozvědět víc, čekala na příležitost se s tvorem opět setkat, protože od této události měla pocit, že přesně ví, kde se on nachází. Sice slíbila rodičům, že do lesa pěšky nepůjde, ale létat na rogallu přece není procházka lesem. Jenže, jak už to bývá v knihách i v životě, nic není tak jednoduché, a bouře na planetě Sphinx jsou kruté, nenadálé a v lese opravdu sídlí hexapumy ...

Ta povídka se mi líbila moc. Je dobře napsané, to vychytralé dětské uvažování je přesně ze života, a příběh má rychlý spád i gradaci. Doporučuju.

Velký výlet od Davida Drake je povídka, která se k dění na Mantichoře váže jen okrajově, odehrává se na zapadlé planetě Hope a jde v ní o archeologický výzkum. Od Drakea jsem na Baen četla jednu knihu, která se mi dost líbila a tak jsem se těšila na hezký příběh. Prvních pár stránek jsem louskala jen s největším úsilím, hrdinové mi byli nesympatičtí, planeta podivná, cíle výpravy taky - boháč zkrátka jede na výzkum, aby nafilmoval prastaré artefakty a mohl si doma podle toho nechat udělat repliky, vezme sebou svou profesorku, které slíbí protekci a sluhu, který je trapnou parodíí na anglického komorníka. Planeta je odkladištěm neschopných úředníků, a podle toho to taky vypadá - asi jako když jdete u nás na nějaký úřad. Nic objevného, možná snad pro Američany :-). Nakonec je tam trocha i válčení, kdy se v křižníku, vyhraném v kartách, letí posádka sestřelené hlídkové lodi pomstít, ale přišlo mi to celé dost nevěrohodné, a jediným vysvětlením "slavného vítězství" je naprostá neschonost nepřítele. Nakonec jsem to dočetla ale pochybuju, že se k tomu ještě někdy vrátím.

Co mě dost vadilo na jinak velmi dobrém překladu, je slovo "kosmoplavci", použité v téhle povídce v množství větším, než malém. Co je krucišpagát špatného na "kosmonaut" nebo "astronaut"? grrrr vrrrr prsk

Výbuch šrapnelu od S.M.Stirlinga se odehrává na Havenu a popisuje povstání rovnostářů, které téměř smetlo vládu Výboru pro veřejný pořádek. Povstání, či spíše spiknutí maskované jako povstání, začalo ochromením velitelské struktury, když se do centrální sítě rozšířil chytře naprogramovaný virus, a tak znemožnil jakékoli předávání rozkazů. A protože liďáci si dali dost velkou práci, aby všechy iniciativní velitele postříleli jako potencionální nepřítele, je Ester McQueenová jediný velitel, který má odvahu samostaně zakročit a vybrat si ze dvou zel to menší..

Od téhle povídky jsem ani moc neočekávala a příjemně mě překvapila.

Technická příručka ke světům, historii, kosmickým lodím, červím dírám, pohonu kosmických lodí atd, je pro opravdové fandy.

Co je známo o Stephanii Harringtonové z historických pramenů?
  • Byla nejmladší osoba v historii, která objevila mimozemské inteligentní bytosti
  • byla jediný člověk, který se postavil hexapumě s nožem a přežil (s pomocí koček, ovšem)
  • byla první osoba, která kdy byla adoptována kočkou
  • Vstoupila do lesní správy ve věku 17 let, kdy to byla polosoukromá organizace finanacovaná z fondů a během života ji přebudovala ve vládní agenturu, která je považována za nejlepší ekologickou organizaci v této části galaxie.
  • Odmítla "Řád Hvězdného království" , nejvyšší civilní vyznamenání, a tím odmítla i povýšení do šlechtického stavu
  • Ponechala si po sňatku své dívčí jméno , aby zajistila trvání jména Harrington a měla 6 dětí, aby to pojistila :-).
  • Přislušníci rodu Harringtonů jsou nadprůměrně často adoptováni kočkami
(z Havoc lair)

Recenze

Pagi


Komentáře

Žádné komentáře

Autor neumožnil přidávat komentáře