Protistřely

28-12-14
V době Honořiny mise (asi)
Výmetnice protistřel a zásobník (schéma)


Protistřely jsou maličké střely s obrovským gravitorovým klínem. Jsou pro to dva důvody:
1. Dostat je co nejdřív co nejdál proti příchozí střele.
2. Ten klín je primární systém ničení střel, je to „smeták“, který musí přijít do přímého kontaktu s klínem svého cíle. To vyžaduje tak velký dosah nebo šířku jak jen je možné.

Jakmile je pohon střely nastaven, nemůže být již změněn. Střely nejsou sondy. Aby se získal požadovaný výkon, je pohon střel/protistřel přímo navržen tak, aby byl spuštěn – jednou - ve zvoleném výkonu. Ani nastavení výkonu, ani geometrie klínu nemohou být změněny, jakmile je pohon nastartován.

Ty přerostlé klíny současné generace protistřel jsou nutné jak kvůli své „zametací“ funkci, tak kvůli akceleraci. Protistřely používané v RMN také využily postupná zlepšení, které vznikly při vývoji pohonů protilodních střel. Jejich akcelerace je větší než bývala, a velikosti klínů také.

Protistřely, jak se postupně vyvíjely Mk23, Mk30, Mk31, Mk9 Zmije (dá se použít jako protistřela, i proti lehkým člunům)

Problém je pak navádění a sledování protistřely. Motor, který je nutný, aby střela měla obrovský klín, je tak velký, že už se do ptáčka nevlezou žádné opravdu citlivé a chytré naváděcí systémy. Protistřela samozřejmě má nějaké samonaváděcí systémy, ale ty jsou účiné jen na krátkou vzdálenost. Aby měla nějakou slušnou pravděpodobnost zásahu, každá protistřela vyžaduje externí navádění od systémů řízení palby své lodi, která má mnohem lepší sensory a lepší schopnost prorazit elektronické rušení protivníkových střel. To ale omezuje počet protistřel na počet řídících kanálů mateřské lodi.

Jakmile protistřela dosáhne bodu, kde její „krátkozraký“, jednoduchý palubní systém získá dostatečnou pravděpodobnost zásahu, odpojí se sama od lodi, a tím uvolní řídící kanál pro další protistřelu (a tím také dá lodi dá obraně lodi lepší odhad hrozeb, protože by se neodpojila, pokud by opravdu neměla aspoň 80% šanci na zásah). Dokud se ale protistřela neodpojí, mateřská loď ji buď navádí na cíl, nebo rozhodne, kdy se odpojí, a nechá tak střelu jejímu osudu, aby mohla vypálit další protistřelu.

Šířka a síla gravitonových klínů protistřel samotných působí značné problémy při řízení palby, protože každý z nich dělá „díru“ do sensorového pokrytí čehokoli za nimi. To samé platí pro příchozí i odchozí protilodní střely, a tak se vytváří „mrak oslepujícího kouře“, tedy gravitorové klíny, které ruší sensory. Jedna z funkcí bojové stěny je rozprostřít dostupné sensorové platformy tak široce, jak je jen možné, aby pak bylo vidět okolo těch „klínových děr“, a hlavní funkce taktického úseku je získat data od každé dostupné platformy a zkombinovat je tak, aby vytvořily zákres, na němž mohou taktičtí důstojníci pracovat. Ale klíny navíc, kromě toho „oslepujícího“ efektu, dělají i díry do komunikačních kanálů. Jestliže klín střely přeruší řídící kanál, obvykle dojde k značné degradaci přesnosti příslušných střel.

Proto je počet střel, které může loď ovládat v jakémkoli daném okamžiku, omezen jak počtem řídících kanálů, tak čistými komunikačními cestami mezi lodí a jejími protistřelami, a také kvalitou dat sensorů dostupných ze všech sensorových platforem. Výsledkem je systém, který dává vysoké pravděpodobnosti zásahu při malém počtu nepřátelských střel, funguje slušně proti „normální“ zátěži, ale je zahlcen velkými salvami .. což je právě důvod, proč jsou gondoly tak efektivní, speciálně s vícemotorovými střelami.

Existují i kanystry protistřel ale nejsou jako gondoly. Jejich účelem není vrhnout hromadu protistřel naráz (stejně by se to nedalo efektivně navádět), ale spíše jako náhrada za vyřazené výmetnice protistřel.

Lodě si normálně nevyměňují řízení svých střel v tom smyslu, že by loď převzala řídící kanály protistřel vyslaných jinou lodí. Spíše některá loď má koordinační úlohu, např. zodpovědnost za vnější protistřelovou zónu, řídí priority zaměřování cílů, přiřazuje cíl určité lodi, a pak monitoruje celkovou situaci a protistřelovou obranu. Nedávné inovace v mantichorské bodové obraně tohle poněkud mění.

Současné mantichorské válečné lodě jsou stavěny s přídavnými řídícími kanály. Tyhle kanály jsou schopné převzít kontrolu protistřel, které jim předá jiná loď, a to umožňuje lodi, která lépe vidí na příchozí střely, je skutečně zasahovat protistřelami vystřelenými z jiné lodi. Stále existují jistá omezení efektivnosti kvůli interferenci gravitonových klínů, ale je to krok k efektivnější protistřelové obraně proti gondolovým salvám. Je ale velmi nepravděpodobné, že by byla vyrobena speciálně dedikovaná loď na řízení obranné palby. Není to potřeba, protože ta schopnost je už zabudovaná do existujících lodí, a Mantichořané se snaží přežití protistřelové obrany zabezpečit jejím rozprostřením namísto koncentrováním.

Účinný dosah u protistřel a laserů

Efektivní dosah pro protistřely byl v době Bazilišku někde okolo 1 milionu km. Milion km je doba letu protistřely zhruba 14 sekund proti maximální rychlosti tehdejší jednomotrové střely, což, uvážíme-li časy cyklu u výmetnic protistřel, obvykle dalo čas na nejvíce 3 protistřely (z té samé lodi), které mohly zacílit na každou příchozí střelu (samozřejmě pokud těch příchozích střel bylo tak málo, že na každou mohlo být vyčleněno více protistřel). S novými vícemotorovými střelami je maximální koncová rychlost střely 243 581 km/s což znamená, že tradiční obranná doktrína má problém. Dnes stihnete vystřelit jen jednu protistřelu než nepřátelská střela překročí hranici dosahu energetických zbraní - okolo 250 000 km pro boční zbraně použité pro obranu (velmi nízká pravděpodobnost zásahu), a nebo 200 000 km pro lasery bodové obrany (vysoká pravděpodobnost zásahu) - zhruba za 1 sekundu.
Novější protistřely Mk31 mají dolet okolo 3,6 milionu km.

Protistřely - schema, Mk21,Mk30, Mk31, Mk9 Zmije

Typy protistřel

Mk21 byla používána běžně již v době Bazilišku, dolet 1 milion km.
Mk31 má zrychlení 130000g, dosah 3,6 milionu km, pro obranu proti vícemotorovým střelám.
Mk9 Zmije je odvozena z Mk31, je ve výzbroji lehkých člunů Katana ale lze ji použít i v lodích jako protistřelu nebo proti lehkým člunům. Zrychlení 130000g, dosah 3,6 milionu km

přeloženo/zkráceno z Infodumpu, obrázky maxxqbunine


Komentáře

Žádné komentáře

Autor neumožnil přidávat komentáře