Lehké křižníky

23-12-14
Třída Odvážný, Vzdorný, Avalon
Lehké křižníky třídy Odvážný, Vzdorný, Avalon


Lehké křižníky (CL – light cruiser) nahradily dříve oblíbené fregaty, když začalo být zřejmé, že Haven se připravuje na válku, bylo to z iniciativy krále Rogera. Lehké křižníky měly operovat po dlouhý čas bez vnější podpory, hlavně na strategických a průzkumných misích. Protože byly podstatně větší než torpédoborce, byly také mocnější bojové jednotky, které se mohly vypořádat těžce ozbrojenými „bukanýry“ ve Slezsku. Jak se podmínky ve Slezsku zhoršovaly, mise původně přidělované fregatám byly vyplněny torpédoborci a lehkými křižníky.

Lehký křižník třídy Odvážný (Courageous)

Lehký křižník třídy Odvážný

Hmotnost: 88 250 tun
Rozměry: 389 × 40 × 31 m
akcelerace : 519.6 G
80% Akcel : 415.7 G
Boční výzbroj: 7M, 2L , 2G, 3CM, 3PD *
Čelní výzbroj: 2M, 1L , 2CM, 2PD *
Doba služby: 1820–1909

Třídy Odvážný byly na začátku války nejstarší CL, které již o 10 let přesluhovaly. Byly navrženy pro doprovod obchodních lodí a antipirátské mise, kde mohly nejlépe využít svou těžkou výzbroj. Ačkoli byly sotva větší než torpédoborce, měly 7 výmetnic lehkých střel na bocích a měly i grasery. Těžká výzbroj byla ale za cenu obrany. Byl téměř nepancéřovaný a zároveň měl málo míst pro posádku a náklad. To znamenalo nutnost častějšího zásobování. Byl dobrý na souboje střelami na střední vzdálenosti a ačkoli měl paprskové zbraně, nedostatek pancéřování byl pro souboje na krátkou vzdálenost kritický. Kvůli stísněnému prostoru byl křižník nepopulární mezi posádkami. V průběhu války byl nahrazován třídou Vzdorný.

Významné lodě: Neohrožený pod velením kpt. Harringtonové porazil u Bazilišku havenskou loď Q Sirius.

Lehký křižník třídy Vzdorný

Lehký křižník třídy Vzdorný (Valiant)

Hmotnost: 154 750 tun
Rozměry: 469 × 49 × 38 m
Akcelerace : 516.4 G
80% Akcel : 413.2 G
Boční výzbroj: 8M, 6L , 2G, 5CM, 4PD *
Čelní výzbroj: 3M, 2G, 3CM, 3PD *
Doba služby: 1902–

CL třídy Vzdorný má těžkou výzbroj lepší než kterýkoli předchozí CL, energetické zbraně a solidní obranu. Má rovněž těžkou čelní výzbroj ale to vše za cenu menšího místa pro posádku a zásoby. Kompletně nahradil třídu Odvážný.

Lehký křižník třídy Avalon

Lehký křižník třídy Avalon

Hmotnost: 146 750 tun
Rozměry: 461 × 48 × 37 m
Akcelerace : 749.9 G
80% Akcel : 599.9 G
Boční výzbroj: 10M, 4G, 8CM, 8PD *
Čelní výzbroj: 2G, 4PD *
Doba služby: 1919 –

Lehký křižník třídy Avalon je založený na stejných principech jako těžké křižníky Saganami-B a má stejné možnosti v řízení palby, zaměřování, obraně a elektronice. Ačkoli je kategorizován jako lehký křižník, je menší než torpédoborec třídy Roland. Na rozdíl od Saganami-C a Rolandu nemá dvoumotorové střely Mk16, ale jen střely s prodlouženým dosahem Mk36, které sice mají podstatně delší dosah než předválečné střely, ale mnohem menší než Mk16. Většina CL Avalon je posílána do Slezska.

* počty zbraní boční i čelní výzbroje nutno vynásobit 2
M výmetnice střel
L laser
G graser
ET energetické torpédo
CM výmetnice protistřel
PD hnízdo bodové obrany
MP výmetnice gondol

Informace z Jaynes RMN a House of Steel, obrázky MaxxqBunine


Komentáře

Žádné komentáře

Autor neumožnil přidávat komentáře