Bitevní křižníky

22-12-14
Třída Spolehlivý, Agamemnon, Niké
Bitevní křižníky třídy Spolehlivý, Agamemnon a Niké


Od počátků Mantichorského námořnictva byly bitevní křižníky hlavní údernou silou a zůstaly jí až do zavedeni prvních superdreadnoughtů. Bitevní křižník (BC battlecruiser) je navržen tak, aby mohl přemoci vše, co dostihne, a utéct všemu, co je silnější. BuShips vědí, že životnost bitevního křižníku proti lodím bojové stěny bude krátká, a že boj mezi bitevními křižníky bude rychlý. Proto je lepší vystřelit více (a lepších) střel rychleji a mít těžkou energetickou výzbroj dostatečnou na to, aby ta první salva byla rozhodující.

Tradiční BC tedy má výmetnice střel stejného typu jako těžký křižník ve větším množství (a s hlubšími zásobníky). Zároveň má silnější pancéřování než těžké křižníky.

V RMN mají mnoho úkolů – hlídkování na dlouhé vzdálenosti a čas, ničení nájezdníků na obchodní lodě, a uplatňování síly na cokoli, co je „menší než loď bojové stěny“. Také se používají jako vlajkové lodě. V podmínkách poslední války se jejich role změnila s vytvořením třídy Nike se jejich tradiční role vrací.

Dále budou popsány jen vybrané třídy BC. Příkladem staršího klasického typu BC je třída Spolehlivý, novější třídy jsou Niké a Agamemnon.

BC třídy spolehlivý
Technický nákres z Jaynes

Třída Spolehlivý (Reliant)

Hmotnost: 878 500 tun
Rozměry: 712 x 90 x 80 m
Akcelerace 488.7 g
80% akcel: 390.9 g
Boční výzbroj: 22M, 8L , 6G, 2ET, 10CM, 10PD *
Čelní výzbroj: 4M, 1L , 2G, 6CM, 6P *
Doba služby: 1896 – do současnosti

Podle příručky Jaynes je loď vybavena protilodními střelami MK13(1352 ks), protistřelami MK21 (9632 ks) a sondami elektronického boje (10ks). Posádka: 151 důstojníků, 1362 posádky, 592 námořní pěšáků.

Loď je od počátku navržena jako vlajková, proto má kromě svých 4 pinas a 6 člunů navíc další 4 doky pro pinasy návštěv. Je jednou z prvních tříd lodí vybavenou 3 novými fúzními reaktory Isler GM-4R. Kombinace rychlosti a palebné síly z ní dělá flexibilní, multifunkční loď. Zamýšlené útočné úkoly byly rychlé nájezdy na orbitální industriální a zásobovací uzly. Ačkoli se nemohou měřit s loďmi bojové stěny, když zaútočí na zásobovací lodě nebo uzly, zpomalí tím postup nepřítele a zároveň ho přinutí vyčlenit značné síly na jejich obranu.

Nejznámější BC třídy Spolehlivý byla Niké, vlajková loď admirála Sarnova v Hanckoku. Niké byla vylepšený první model řady II třídy Spolehlivý. Tato řada má nové kompenzátory, lepší pancéřování a vylepšenou elektroniku. Je to také jedna z prvních lodí s první generací nadsvětelného pulzního generátoru, který dokáže vysílat i přijímat nadsvětelné signály.

Řada III a IV ( od 1915) mají o 6% vyšší tonáž, kompenzátor 3. Generace, vylepšenou aktivní obranu, lepší grasery a další 2 výmetnice střel.

BC Agamemnon a gondoly
BC Agamemnon - schema gondol v trupu a KD1

Bitevní křižník třídy Agamemnon, gondolový

Hmotnost: 1 750 750 tun
Rozměry: 815 × 118 × 110 m
Akcelerace : 692.6 g
80% Akcel : 554.1 G
Boční výzbroj: 10G, 30CM, 30PD *
příď: 4G, 12PD
záď : 4MP, 4G, 12PD
počet gondol: 360
doba služby: 1919 –

Agamemnon je pokus o životaschopnou loď v dobách gondol a vícemotorových střel. Agamemnon má na zádi 4 výmetnice gondol. Jeho jádro přes polovinu zaplněno gondolami. Přední část trupu je podobná jako u konvenčního bitevního křižníku, ale kvůli optimalizaci pro úložný prostor gondol, nemá žádné boční výmetnice střel. Aby se maximalizovala spíše hustota palby než dosah střel, jsou gondoly obvykle zaplněny dvoumotorovými střelami Mark 16. Tento design umožnil nacpat do každé gondoly 14 střel a hustota střelby na salvu je podobná jako u Meduzy.

V dalších lodích už je počítáno s družicí klíčová dírka MK20. Namontování KD1 na Agamemnon jej ale zbaví bočních graserů a sníží se pancéřování okolo primárního fúzního reaktoru, což se projevilo ztrátami u Solonu. Ačkoli má hmotnost 2 krát větší než klasický BC, byla spousta obrany lodi obětována, aby se tam vmístily gondoly. Výsledkem je ohromná palebná síla, která ale netrvá dlouho, protože gondol je málo, a extrémně křehká loď.

BC Niké a vypuštěné obě družice Klíčová dírka MK20

Bitevní křižník třídy Niké

Hmotnost: 2 519 750 tun
Rozměry: 1012 × 129 × 114 m
Akcelerace : 674.3 G
80% Akcel : 539.4 G
boční: 25M, 12G, 32CM, 30PD *
čelní: 4G, 12PD *
Doba služby: 1920 –

Třída Niké je vybavena výmetnicemi střel Mk16 a má zásobníky na téměř 40 minut palby. Loď má 5 krát větší tonáž než Saganami-C ale jen o 25% více výmetnic. Niké je ale navržena, aby vedla a přežila dlouhé nezávislé nájezdy hluboko do území nepřítele v éře vícemotorových střel. Ačkoli Niké a Saganami-C nesou stejné střely, každá z výmetnic Niké má čtyřnásobnou kapacitu. Grasery a bodová obrany jsou stejné třídy jako u lodí bojové stěny. A většina tonáže Niké je určena pro pasivní obranu. Stínění a generátory bočních štítů mají téměř stejnou redundaci jako lodě bojové stěny. Pancéřování, rozdělení trupu a konstrukce vnitřku trupu mají téměř stejnou úroveň jako předválečné SD.

Navíc přidání družice klíčová dírka MK20 umožňuje větší taktickou flexibilitu. Sice to dělá problémy v trupu, ale KD1 mohou být umístěny vně klínu, což spolu čelními výmetnicemi střel umožňuje Niké jako první válečné lodi bojovat celý souboj s klínem chránícím proti nepříteli. Telemetrie umožňuje navádět střely i protistřely a případně i pro další lodě v eskadře.

Přečtěte si také:
Porovnání Niké a Agamemnon

* počty zbraní boční i čelní výzbroje nutno vynásobit 2
M výmetnice střel
L laser
G graser
ET energetické torpédo
CM výmetnice protistřel
PD hnízdo bodové obrany
MP výmetnice gondol?

Informace z Jaynes RMN a House of Steel, obrázky MaxxqBunine


Komentáře

Žádné komentáře

Autor neumožnil přidávat komentáře