Měnitelka světů

27-02-09
povídky

Vyšlo 31.ledna 2006

Anotace

thumb_changer

Kniha obsahuje čtyři delší povídky

Kadet Harringtonová. Vesmír je velký a Honořiny akce ovlivňují životy mnoho ostatních a jejich akce ovlivňují její život - lekce, kterou se slečna kadet Harringtonová naučila kdysi dávno, předtím, než se dostala na velitelské místo, když v zuřivé bitvě proti pirátům, kteří nebyli tím, čím se zdáli být, začala její brilantní kariéra.

Blíže k domovu se odehrává povídka Changer of Worlds - tajemství, které stromové kočky skrývaly před svými lidskými přáteli stovky let, se odhaluje .. a úplně změní navždy vztahy mezi oběma rasami

Další povídka je od Erica Flinta - From the Highlands. Honor nemůže být všude, a tak když Republika Haven zkouší provést na Zemi politický atentát, vstupuje na scénu Anton Zilwicki, manžel jedné z největších hrdinek Hvězdného království, a otec dcery, která je mu velmi podobná ..a využívá příležitosti splatit pár starých dluhů.

A nakonec v povídce Nightfall Esther McQueen a Oscar Saint-Just bojují svůj poslední boj o moc v Noveau Paris

Podrobněji o knize

Kadet Harringtonová

Povídka je docela dlouhá, Honor se seznamuje s lodí, spřátelí se s kadety, učí se a bojuje proti svévoli podporučíka Santina, který se snaží ji zničit. Je tam vzpomenut systém protekcí v loďstvu, kdy vysoká šlechta má svoje chráněnce a postupem času se v loďstvu vytvořilo neco jako "mafie neschopných ". Existuje však i jakási protiváha, kdy naopak dobří důstojníci mají také své chráněnce z řad schopných podřízených a pomáhají jim nenápadně v postupu a tak se vlastně zabezpečí, aby se do velení lodí dostávali dobří důstojníci. Aniž si to Honor uvědomuje, i ona má svého ochránce. Bohužel ruka Pavla Younga, s kterým měla tenkrát potyčku v akademii, a kterému napráskala, je dlouhá, a podporučík Santino se na loď dostal díky jeho machinacím. Znemožnit kadeta pro další službu je tak jednoduché.. a Honor není člověk, který by si dal všechno líbit. Stačí provokovat .. nebo ne? Nebo ne. Santino si totiž svým jednáním znepřátelí i posádku tak, že mu v kritické situaci, kterou mimochodem zaviní sám svou tupostí, nepomohou. Kapitán má tak dobrý důvod, proč se ho při nejbližší příležitosti zbavit. Kvůli nedostatku lidí dostane Honor jeho rozpis služeb. A v tuto okamžik přichází rozhodující střetnutí s pirátskou lodí... a tam se poprvé projeví Honořina chladnokrevnost a taktické nadání.

Changer of world

Tu povídku jsem nebyla schopna přečíst. Je to o kočkách, jak cosi řeší, telepaticky diskutují, a protože mají svá rodová jména a lidi označují taky podle sebe, nebyla jsem schopna vydedukovat kdo je kdo. Spíš by se ale dalo říct, že mě to nebavilo, tak jsem si přečetla konec, a zjistila jsem, že ani Honor neví, o co vlastně šlo, takže já bez toho můžu žít docela snadno :-)

Samantha zavrtala čenich Honor do klína, hluboka vzdechla, zavřela oči a začala příst, jak ji Honořiny dlouhé prsty projížděly huňatý kožíšek. Během 5 minut se předení vytratilo do pomalého hlubokého oddechování, a Honor hleděla dolů na úplně relaxované, hedvábné teplo, tak důvěřivě jí spící v klíně. Potom se pohlédla na Nimitze, stočeného hned vedle na pohovce a potřásla hlavou.

"Podívej se na ni", řekla měkce a uchichtla se. "Podle toho jak je ospalá, by si člověk myslel, že právě změnila svět nebo tak něco".

"Kník" souhlasil Nimitz a položil si hlavu nohu svého člověka, hned vedle Samanthiny a jeho měkké předení překrylo oddechovaní Samanthy, jak se Honor opět usmála a položila mu ruku na hlavu.

A ještě další informace od Petra Vilímka (děkuji)
(převzato s guestbooku)

Pokud jde o povídku Changer of worlds ze stejnojmenné sbírky, nemá smysl ji číst, pokud předtím člověk nepřečetl šestý a sedmý díl a povídky o stromových kočkách z předchozích sbírek (nejlépe v pořadí Nádherné přátelství ze sbírky Víc než čest a poté The Stray od Lindy Evansové a posléze Weberovu What Price Dreams ze sbírky Worlds of Honor).

Pokud jde o to, kdo se "skrývá" za jmény, které sobě i lidem dávají stromové kočky - nejdříve obecná poznámka, jméno většinou vyjadřuje charakteristický rys povahy pojmenovaného, případně něco, čím se proslavil; nyní již jména:

Laughs Brightly = Nimitz, Golden Voice = Samantha (Nimitzova družka a kočka Harolda Tschu zabitého v 6. dílu), Dances on Clouds = Honor Harringtonová, Sings Truly = sestra Rychlešplhajícího? (Climbs Quickly), kočky Stephanie Harringtonové, Death Fang´s Bane´= Stephanie Harringtonová, Darkness Foe = Dr. Scott MacDallan z povídky Stray, Swift Striker = kočka Scotta MacDallana (o obou je zmínka i v povídce What Price Dreams) Soul of Steel = královna Alžběta, ostatní jména označují kočky z Nimitzova klanu.


Komentáře

Žádné komentáře

Autor neumožnil přidávat komentáře