Stín svobody

10-12-15
3. díl řady Saganami, vyšlo v prosinci 2015

Anglicky vyšlo v březnu 2013.

Anotace

Špatný počet? Ve sporu jsou vždy dvě strany ... pokud jich není více.

Michelle Henke, sestřenice královny Alžběty, nejlepší přítelkyně Honor Harringtonové a velitel Desáté flotily, je překvapena, když dorazí posel ze soustavy Mobius s informací, Osvobozenecká Fronta Mobia je přepravena povstat proti nenáviděnému režimu presidenta Sveina Lombrosa. Dokáže pochopit, proč by kdokoli chtěl bojovat proti někomu jako je Lombroso, ale proč jí o tom říkají? Koneckonců má své vlastní problémy jako ta nepatrná válka na život nebo smrt se Solárním svazem.

Michelle právě při obraně lidí v Kvadrantu Talbot udělila „neporazitelnému“ námořnictvu solárního svazu nejponižující, jednostrannou porážku v celé jeho téměř tisícileté historii. Námořnictvo Solárního svazu se vrátí – a tentokrát s tisíci superdreadnoughty.

Ale přesto ví, že mnoho ostatních hvězdných soustav – některé nezávislé, některé ovládané loutkovými režimy, a některé prostě obsazené přímo Solárním úřadem pohraniční bezpečnosti – leží v drápech Solárního svazu na hranici s Talbotem. Jak se boj šíří z původních šarvátek, celé pohraničí je neklidné, a Michelle sympatizuje a potlačovanými národy, které se jen chtějí osvobodit od svých nenáviděných pánů.

A tak ji poněkud překvapí, když podle posla z Mobia, bylo povstání pečlivě plánováno, aby bylo koordinované s mocným vnějším spojencem – Hvězdným královstvím Mantichora. Jenže Mantichora – ani Mike Henke – nikdy neslyšeli o Mobijské osvobozenecké frontě.

Je to past ... a Michelle ví, kdo za tím stojí. Stínové Mesanské souručenství udělalo odvážný tah, kterým zničí Mantichorskou reputaci jako posla svobody. A když RMN nepřijde, a když je pak Mobijské povstání brutálně a krvavě potlačeno, žádná nezávislá hvězdná soustava už nikdy Mantichoře neuvěří.

Mike Henke ví, že od vlády nemá žádné pokyny pomáhat jakýmkoli povstáním nebo osvobozeneckým hnutím, že má jen omezený počet lodí, že může být jen na omezeném počtu míst najednou .. a že pravděpodobně nemůže ospravedlnit rozdělení své omezené, a již tak přetížené síly na mise k osvobození něčeho, do čeho se Hvězdné království nikdy nemíchalo.

Ona to ví ... a je jí to jedno.

Nikdo nepošle na smrt desítky tisíc vlastenců, kteří doufají v pomoc Mantichory, která ni kdy nepřijde.

Ne když má hlídku Mike Henke.


Komentáře

Žádné komentáře

Autor neumožnil přidávat komentáře