Čest královny

27-02-09
2. díl hlavní řady
thumb_cest

Anotace

(Polaris) Potenciální spojenec Mantichory, planeta Grayson, se ocitá v ohrožení. Honor Harringtonová tentokrát musí tvrdě bojovat nejen proti nepřátelům, ale i proti předsudkům ve vlastních řadách - Grayson totiž obývá náboženská sekta, která ženám nepřiznává žádná práva. Jakkoliv Graysoňané spojence potřebují, žena ve velitelské funkci je pro ně poněkud velkým soustem - a fundamentalisté ze znepřátelené planety Masada mají na věc ještě radikálnější názor...

Druhé pokračování příběhů Honor Harringtonové.

Brož. 444 str., překlad J. Engliš, obálka 2D studio, cena 189 Kč, úryvek

Související mapy, schémata a obrázky

a Nimitz se vrhl na střelce
(autor: zenzmurfy)...
Na základně Honor ztratila rozvahu ...
(autor: Jenny Dolfen
Druhá bitva o Jelcin
(převzato z honor-harrington.de)
Soustava Jelcin
(autor: M.Swierczek)
Těžký křižník třídy Hvězdný rytíř
© adastragames
Bitevní křižník třídy Sultán
© adastragames

 

Stručný děj - vojenské a politické souvislosti

spojler! ---

Tři roky po Bazilišku má Honor vést eskadru doprovázející diplomatickou misi na planetu Grayson v soustavě Jelcin, osídlenou potomky náboženské sekty, která se zde v diaspoře usadila. Diplomatickou misi vede admirál Curvoasier, a jejím cílem je uzavřít spojenectví s Graysoňany, kteří se obávají svých bigotně nenávistných sousedů Masaďanů, kteří naopak vyjednávají s Havenem.

Graysoňané jsou šokováni ženami v armádě, podle nich ženy patří do domácnosti a mají se starat o děti. Tohle je zdrojem napětí a nakonec Honor navrhne, že doprovodí zvbytek konvoje na jeho další cestě a tím uvolní admirálovi ruce k jednání. Skutečně se podaří jednání začít. Mezitím dorazí ke Graysonu válečné loďstvo z Masady posílené o dva havenské křižníky. Masaďané jsou fundamentalističtí fanatici, kteří považují Graysoňany za odpadlíky z víry pravé a chystají se je konečně zničit dřív, než získají mocného spojence. Masaďané začnou ničit orbitální stanice Graysonu a zbylý mantichorský křižník, který s nimi bojuje, je zničen i s admirálem na palubě.

Když se 3 Honořiny lodě vracejí, jsou napadany masaďany a jedna je poškozena. Honor chce převzít velení obrany ale protože je jen žena, nemá šanci. Teprve když zachrání hlavu státu před masadským atentátem v boji, při kterém přijde o oko, se postoj Graysonanů k ní změní.

Výslechem atentátníků se Graysoňané dozví, že Masaďané mají v soustavě základnu. Zde Honor zničí skupinu Masadských lodí a havenský křižník. Jeho velitel jí řekne, že na základně Blackbird jsou vězněni zajatci ze zničeného mantichorského křižníku. Po útoku námořní pěchoty je několik zajatců, kteří přežili mučení, osvobozeno a Honor téměř zastřelí velitele základny, když zjistí, jak s nimi zacházel.

Haveňané z druhého křižníku, který je u Masady, chtějí z akce vycouvat, ale Masaďané se křižníku zmocní a na vlastní pěst letí zničit „odpadlíky“

Honor vidí, že ji čeká téměř jistě ztracený boj, ale chce nepřátelský křižník zničit, než dosáhne Graysonu. Honor pro jistotu vyšle jednu loď s žádostí o pomoc na Mantichoru. Mantichorský křižník je lepší v taktice ale proti křižníku třídy sultán nemá moc šancí. Sice ho trochu poničí, ale už mají v bitvě na kahánku, když se objeví přivolaná Mantichorská flotila a střelami z dálky jim pomůže.

Honor dostane vyznamenání, je jmenována Místodržící na Graysonu a povýšena do šlechtického stavu na mantichoře.

Recenze

Autor: František Novotný

Protože z původního webu (ikarie.cz) zmizela, několik (kladných) výňatků přímo zde:

... Strategický význam v blížící se válce mezi Mantichorou a Havenem budou mít osídlené planety Grayson a Masada ve dvou blízkých si navzájem hvězdných soustavách. Malér je v tom, že Grayson obývají příslušníci náboženské sekty a Masadu z Graysonu vyvržení odštěpenci téže sekty, takže mezi oběma planetami panuje smrtelná zášť. Obě strany pak pohlížejí na ženu biblickýma očima a objevení se Honor Harringtonové, která v roli komodora velí flotile, doprovázející diplomatickou misi, jež má uzavřít s Graysonem spojeneckou smlouvu, je pro umírněné Graysoňany urážkou a pro fanatické Masaďany pak potupou jejich Boha, kterou lze smýt jenom krví. Samozřejmě že tato situace je vodou na mlýn intrikující Lidové republiky Haven - tajně převede pod vlajku zastaralé a směšné malé masadské floty dvě nejmodernější válečné lodě, aby Masaďané mohli dobýt Grayson a Haven tak získal předsunuté základny v té strategicky tak důležité oblasti. Avšak Masaďané, kteří nemají iluze o mocenských ambicích Havenu, kují vlastní fanatické plány za pomoci "Makabejských".

... To, co povyšuje texty Davida Webera nad úroveň běžné "space opery" a získalo jim tisíce příznivců po celém světě, jsou pak skvělá líčení kosmických bitev. Kosmické křižníky autora jsou nejen nápaditě, ale i dostatečně "odborně zkonstruovány", aby se s nimi daly svádět skutečně napínavé a přitom věrohodně působící bitvy. Různorodost výzbroje umožňuje uplatnit širokou paletu taktických variant a demonstrovat profesionální úroveň, hrdinství a obětavost jak jednotlivých velitelů, tak celých posádek. Ani v tomto případě nelze pochybovat, že i David Weber skutečně velmi dobře ví, o čem píše. Zřejmě prostudoval hodně knih o skutečných námořních bitvách, a proto jeho popisy nepůsobí naivně, kalkuluje i s takovými detaily, jako je výchozí zrychlení lodě při zteči, které je důležitější než okamžitá rychlost, neboť z něho vyplývá doba jak pro vlastní palbu, tak délka ostřelování protivníkem. Jeho hrdinové také zcela přirozeně a naprosto reálně využívají při svých manévrech v blízkosti planet gravitační zákony a naplňují tak prvořadou taktickou zásadu, že o vítězství nerozhoduje pouze palba, ale také manévr ...

Rychlá navigace
- Zpět na Seznam knih hlavní řady
- Další kniha hlavní řady 3 - Krátká vítězná válka
- Předchozí kniha hlavní řady 1 - Stanice Bazilišek


Komentáře

Žádné komentáře

Autor neumožnil přidávat komentáře