Úder ze stínů

27-02-09
Díl 2 řady Saganami

Úder ze stínů / Storm from the Shadows

Anotace

obal shadows of saganami

Namořnictvo Solárního svazu bylo po staletí vedoucí silou v galaxii. nikdo si nepamatuje, že by nebylo považováno za nejsilnější flotilu, jaká kdy existovala.

Až do teď

Je svolána konference, která má ukončit hrozivou válku mezi Havenem a Mantichorou. Mír je na dosah.

Ale ne když se do toho zamíchají Lidské pracovní síly, které v pozadí zatahají za nitky. Plán? Dostat hvězdné království do války na dvou frontách naráz – proti Havenu i Solárnímu svazu a udělat z domovského světa Honor Harringtonové kouřící ruinu.

Zabijáci. A arogance Solárního svazu na hranicích proti Michelle Henke. Smůla pro Solariány. Protože Honořini důstojníci mají ve zvyku najít cestu k vítězství i ve chřtánu porážky. Ale hlavně, nikdy nevzdávají boj.

Anotace Českého vydání

Kontradmirál Michelle Henkeová odjakživa toužila po jednodušším životě. Ale ne všechno se člověku splní. Což vysvětluje, jak se člověk dokonale spokojený s velením obyčejné eskadry bitevních křižníků může stát nejdřív válečným zajatcem, potom mezihvězdným politickým vyslancem a zbrusu novým viceadmirálem a nakonec se ocitnout přímo v cestě válečnému přívalu.

Vesmír na sebe pro Miky Henkeovou bere novou tvář, tvář smrtonosné hrozby pro Hvězdné království, jež se probouzí ve stínech mezihvězdného spiknutí rozsáhlejšího, než si v Mantichoře kdo kdy dokázal představit. Miky má ovšem sklon s každou novou těžkostí dozrávat a nepřátele Mantichory, kteří si vždycky mysleli, že nejhorší, co je může potkat, je Honor Harringtonová, čeká záhy zjištění, že to nejhorší ještě nezažili.

Ale brzy se dočkají...

Brož., 450 str., obálka David Mattingly, překlad J. Engliš

Vydání české verze na stránkách nakladatelství POLARIS je plánováno na rok 2012

Knížka má v angličtině svůj vlastní propagační web - stormfromtheshadows.com, kde je animace z boje a technické nákresy střel Mark 16 a třídy Niké. Jsou tam taky videa rozhovoru s Davidem Weberem.

Stručný děj - vojenské a politické souvislosti

spojler! ---

Haveňané vyvinou systém Moriarty - speciální stanice určená pro řízení palby při obraně planet. Tohle umožní porazit mantichorskou 8. flotilu u Solona a zajmout Michelle Henkeovou. Po nějaké době je vyslána na Mantichoru s nabídkou na jednání o míru a současně musí složit přísahu, že už nebude ve válce bojovat proti Havenu. Proto je převelena do Talbottu, který se v plebiscitu rozhodl připojit k Mantichoře.

Mesa manipuluje jedinou soustavu v Talbottu, která se nepřipojila k anexi, republiku Nové Tuscany, ke konfliktu s Mantichorou. Po sérii záměrně vyprovokovaných konfliktů je do oblasti převelen neschopný solární admirál Byng, který nenávidí Mantichoru.

Vůdce Mesy, Albert Detweiler diskutuje své budoucí plány. Mesanské Souručenství, skutečná moc za zdánlivě nepolitickými Mesany, se rozhodlo zaútočit na Mantichoru tajnými zbraněmi: loděmi, které nepoužívají gravitorové klíny, a proto je nelze detekovat běžnými prostředky.

Nové Tuscany obviní Mantichoru ze zničení jedné své obchodní lodi a admirál Byng poté, co Mesané zničí i orbitální stanici a svedou to na Mantichorany, rozstřílí tři nic netušící mantichorské torpédoborce. Admirál Henkeová se dozví o masakru u Nové Tuscany a varuje Bynga aby si nic nezačínal, že na Mantichorské lodě nemá. Byng odmítne a Henke kompletně zlikviduje jeho loďstvo salvou střel z dálky a zbytek solariánů se vzdá.

V tu dobu probíhá bitva o Mantichoru a obě strany si vzájemně zničí své ofenzivní síly. Toho využije Detweiler a nařídí vypuštění svých tajných zbraní proti Mantichoře.

Na Mantichoře na poradě u královny Honor přesvědčí královnu, že konflikt s Havenem byl vyprovokován a udržován Mesou, a že je potřeba válku s Havenem ukončit, a zaměřit se na Solariány.

Mezitím se admirál Sandra Crandall se svou flotilou chystá pomstít Bynga v Talbottu.

Mesanské lodě s blíží k Mantichoře a vypouštějí spoustu gondol se střelami.

Dojmy čtenářů na amazon.com

Hodně se to točí kolem zajetí Michele Henke, jejího vrácení ze zajetí zpět na Mantichoru s posláním domluvit mírová jednání. protože Henke nemůže bojovat proti Havenu (podmínka propuštění ze zajetí), je odvelena na hranice se Solárním svazem. Prý je to zpoloviny popsání toho, co je v At all cost ale z jiného pohledu, spousta politiky, tréninku kadetů, řízení a organizace chodu lodí, akce prý až v poslední třetině. Kdo není zarytý fanda HH, tak by si to ani neměl kupovat, kdosi to tam označil dokonce za plýtvání papírem, prý poloviční by to bylo lepší. Objevují se tam znova i postavy ze Stínu Saganamiho.


Komentáře

Žádné komentáře

Autor neumožnil přidávat komentáře