Vítej, Host. Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
30.11.2020, 00:35:55

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení
Vyhledávání:     Pokročilé vyhledávání
Tak si nás našli spameři, registrace vyžaduje potvrzení, a jestli to je nezastaví, tak to budu zase schvalovat, ach jo.

5942 příspěvků v 156 témat od 124 uživatelů
Nejnovější uživatel: ctenar
* Domů Nápověda Přihlásit Registrovat
+  Honor Harringtonová
|-+  O Honor Harrington
| |-+  Diskuse o Honorverse
| | |-+  pár nápadů k taktice
« předchozí další »
Stran: 1 [2] 3 4 ... 47 Tisk
Autor Téma: pár nápadů k taktice  (Přečteno 174279 krát)
Muphrid
Hero Member

Zobrazit profil
« Odpověď #15 kdy: 28.02.2010, 10:14:53 »

Může někdo nějak lidsky - a pokud možno bez pravopisných chyb - popsat o co tady vlastně jde?
Zaznamenáno

Warning: Don't stare into laser with remaining eye!
Bolt
Hero Member

Zobrazit profil
« Odpověď #16 kdy: 28.02.2010, 11:42:14 »

Já Bolt se za pravopis omlouván,ale lépe to neumím.Čemu přesně nerozumíš?
« Poslední změna: 01.03.2010, 13:24:02 od Bolt » Zaznamenáno
sprinter66
Newbie
*

Zobrazit profil
« Odpověď #17 kdy: 28.02.2010, 13:46:35 »

Já to celkem taky nechápu,ale ani se o to nebudu snažit.Jen bych rád podotknul-pokud jsi četl aspoň některé díly a pochopil mechaniku Weberova vesmíru-že nějaké odpálení střel a vrácení se na základnu pro další je časově absolutně nemožné,jedině že bys začal používa krátké mimoprostorové skoky uvnitř soustavy a to pokud vím ještě nejde(resp. ne poblíž oběžnic).Takže mě vysvětli časové rozmezí vypálení střel-otočka-brždění-opětné získání rychlosti-brždění-dozbrojení-nabrání rychlosti-vypálení střel.Tohle by totiž musel nosič podstoupit,ať už je automat nebo s lidskou posádkou.
A nechci se tě dotknout,ale ta čeština je opravdu strašná.ONI-ONY-MUŽI-ŽENY.Vždyť to je ten nejjednodušší základ.
Zaznamenáno
Bolt
Hero Member

Zobrazit profil
« Odpověď #18 kdy: 28.02.2010, 19:41:23 »

Dobrá připomínka,časové hledisko.Propočítal jsem to a jedno kolečko stihnu + druhý útok taky,pokud by byl potřeba.
« Poslední změna: 01.03.2010, 13:24:42 od Bolt » Zaznamenáno
edicius
Jr. Member
**

Zobrazit profil
« Odpověď #19 kdy: 01.03.2010, 00:08:19 »

Tvuj navrh zni zajimave ale ma dalsi chybku podle me. Ja by jsi zabranil nepriteli v utocich blizkych rychlosti svetla? Nekolika jeho lodim se podari utect, odleti kus v hyper, vrati se pri 0,8c , odpali strely a vypari se zpet do hyper. Kdyby jsi mel jako obranu normalni lode tak mu to neprojde, mohl by jsi ho dohnat preskokem do hyper a blizko k nemu. Ale takhle se nema ceho obavat a muze to beztrestne opakovat dokud mu nedojde munice.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jinak bych mel napad jak posilit obranu bojove steny pomoci nasazeni LAC tridy Tunak a Fretka. Predstavoval bych jsi to tak ze by zaujali pozici na hranici doletu protistrel + 1-2M km pred bojovou stenou natoceni smerem k nepriteli, maskovani naplno, dalsi 1-2M km pred nimi by byly pruzkumne sondy. Z jejich pozice by mohli napadat priletajici salvy podstatne ucineji nez kdyby doprovazeli bojovou stenu, maji k dispozici jak pridovou tak i zadovou vyzbroj na napadnuti priletajich strel, soucasne mohou predavat lepsi udaje protistrelove obrane a mozna i navadet prvni salvu protistrel pomoci dalkovych navadecu ( ty maji jak vime minimalne Tunaci po sesti kusech) to by zvysilo kapacitu obrany ( 8 salv Klicove dirky + 1 salva predsunute LAC). Navic si zachoveji veskere utocne schopnosti jako pri normalnim nasazeni. Nevyhodou by mohlo byt vetsi nebezpeci ze na ne nepritel presmeruje celou salvu ktere bude nasledovat po prvni nebo druhe.

Pro porovnani, mame 1 000 LAC smes Tunaku a Fretek 50/50. Maji k dispozici 4 vymetnice protistrel a 6 laseru nodove obrany jak do predu tak do zadu.
Pri normalnim nasazeni maji k dispozici:
4 000 protistrel a 6 000 vystrelu z laseru bodove obrany.
Pri mem nasazeni maji k dispozici:
8 000 protistrel a 12 000 vystrelu z laseru bodove obrany + moznost jeste navest nebo zpresnit navedeni 3 000 protistrel prvni vlny od lodi bojove steny ( pocitam pouze Tunaky pro to navedeni/zpresneni)

Pokud jsem nekde udelal chybu v predpokladech tak rad uvitam namitky.
« Poslední změna: 01.03.2010, 00:31:19 od edicius » Zaznamenáno
Muphrid
Hero Member

Zobrazit profil
« Odpověď #20 kdy: 01.03.2010, 09:02:49 »

... LAC tridy Tunak...

Oprav si Tuňáky na Tučňáky, ..., ééééé, teda vlastně Ťuhýky Mrknutí.
Zaznamenáno

Warning: Don't stare into laser with remaining eye!
Bolt
Hero Member

Zobrazit profil
« Odpověď #21 kdy: 01.03.2010, 14:45:04 »

Pro edicius.
Pokud navrhuješ poslat střely po balistické dráze přes hyperlimit,tak žádná obrana není,může to udělat kdokoliv a kdekoliv.
Ale většina galaxie to považuje za VÁLEČNÝ ZLOČIN !!! Ani Lidová republika Haven v nejhorších časech to neudělala.

LAC bych nestavěl přímo před lodě a do dráhy střel.Postavil bych je dopředu a bokem.Protisřelovou obranu by zahustily protisřely v gondolách, odhadem 100 střel na gondolu.
Zaznamenáno
Caba
Newbie
*

Zobrazit profil
« Odpověď #22 kdy: 01.03.2010, 16:24:14 »

Dobrá, také se připojím. Pokud jsem pochopil koncept, pak říkáš (Bolt), že bys použil nosiče na základě sondy.
Začnu jednou věcí, která by určitě nefungovala: Keyhole2 na ovládání apolla. Říkáš, že bys použil sondu (270 t) a na ní připojil několik (asi pět) střel (tj 5x80=400t) což nám celkem dá asi tak 800t-1000t (musíš počítat akcelerátory pro střely a silnějším zdrojem energie, také silnější pohon nejspíš zabere nějaké místo). Keyhole 2 má asi 20 000t. Hawk.
Ohledně odpalu ze stealth modu, tak na to můžeš taky zapomenout. Jistě, můžeš ty střely odpálit a ony opravdu doletí k nepříteli, ale jakýkoliv kapitán, který by věděl, že útočí na soustavu, bude mít přinejmenším v pohotovost svou EW. A tím jsi skončil, bez aktivních senzorů a času na opravy ti odletí devadesát procent takhle vystřelených střel někam do pryč a budou se snažit zabít prázdnou díru ve vesmíru. Navíc bez předchozích aktivních záběrů by ti nepomohl ani ten link k lidské posádce, prostě by neměli referenci podle které rozlišit pravou loď od EW... a uvnitř klínu je soust ale opravdu spousta místa, kam se dá loď uklidit. Stejně tak, už jsem tu někde myslím vysvětloval, že gravitační vysílání se dá lokalizovat (ne zaměřit pro palbu, ale lokalizovat) pokud jsi ve správné pozici. Pro sondu to ohlídáš, ale pro tohle množství nosičů, které by ti měly pendlovat tam a zpátky? Navíc tak, aby sis nezakrýval vysílání od jednotlivých sond? To by byl logistický problém hodný génia.
Ad pohon. Pohon opravdu vyhoří. Podle všeho jde u střel o prefabrikát s několika mody funkce, ale všechny jsou pro něj destruktivní (důvod proč nestačily nové fůzní reaktory a jeden pohon). Nicméně by se nosičům dala dát určitá forma klasického pohonu, spíše podobného pohonům průzkumných sond, potom budeš stále dosahovat zrychlení přes 1000 g, hlavně proto, že technika vydrží víc než lidé a proto si můžeš dovolit jít přes mez kompenzátoru. Ovšem s nezjistitelností by to bylo asi horší. Tady bych asi spekuloval, ale podle mně by nebyla udržitelná, zvláště ne v houfu. potom by stačilo jít po 'soft kills' a pomocí atomovky zhruba do té oblasti už se dá něco takového vyřadit z provozu (nemluvím o zničení, ale o vyřazení. Pokud by to Havenu stálo za to, tak Mantichorské sondy touhle metodou podle mě klidně zlikvidují, ale proč plýtvat střelou na něco, co vlastně nemá význam).

Celkově si myslím, že by idea nejspíš fungovala (ačkoliv v omezeném množství situací), ale bylo by prostě příliš drahé vyrábět něco tak křehkého (nemůžou mít štíty, tudíž energetická palba zaměřená na místo odpalu střel může mít zničující účinky i na 10 nebo 15 Mkm). Navíc proti mateřské lodi ti taky může přiletět něco velice dobře maskovaného a potom bys skončil, proto se u CLAC nechává vždy silný doprovod. Argumentuješ tí, že by nebyla nutnost držet v soustavě klasické lodě, ale musel bys tam mít onu doprovodnou loď nebo nějaké orbitální zařízení, a obojí by podle mně bylo náročnější, než prostě poslat do soustavy několik křižníků. Proti ničemu jinému by totiž tyhle nosiče nefungovaly. Flotily mívají doprovod z toho důvodu aby jim hlídal boky a také mají sondy. Pokud bys s něčím takovým přišel podruhé, tak křehkost nosičů znamená jejich likvidaci... a chytrý nepřítel by ti zničil zázemí a pok počkal pár dní, než ti začnou selhávat nosiče bez potřebné údržby.

A jen tak mimochodem, nadsvětelná komunikace má jistě svoje omezení a není to Deus ex machina, která zázračně vyřeší všechny problémy.
Zaznamenáno
edicius
Jr. Member
**

Zobrazit profil
« Odpověď #23 kdy: 01.03.2010, 16:47:35 »

Pro Bolt:
Ja mluvil o tom ze by nepritel odletel pomoci hyper dost daleko, pak se v normalnim prostoru vratil s rychlosti 0,8c odpalil strely a zmizel do hyper aby jsi ho neohrozil. Kdyby jsi mel k dispozici hyperprostorove lode tohle by jsi dovolit nemohl, mohl by jsi k nemu vyskocit z hyper a roztrilet ho, takhle te uvidi a sam utece do hyper a objevi se nekde jinde a zopakuje. To je duvod proc to Lidova Republika nikdy neudelal, mantaci by je roztrileli nez by se dostali dost blizko.

S tim ze je to valecny zlocin bych nesouhlasil, tim se to stane az tehdy kdyz trefis planetu. Navic pro deni po MoH
uz to nema vyznam, kdyz jedina mocnost ktera prohlasila ze to bude postihovat je sama ve valce s temi komu se to muze stat
Zaznamenáno
Bolt
Hero Member

Zobrazit profil
« Odpověď #24 kdy: 01.03.2010, 21:25:18 »

Pro Coba
To o čem píšeš,nenavrhl Bolt ale Tyrael.Můj návrh je o trochu dál na stránce.
Pohon teoreticky dosáhne těsně podsvětelné rychlosti okamžitě.Lodě s posádkou tvrdě omezují lidé,sondy a střely omezuje velikost,hmotnost a použití.
Proto střela používá vylehčený pohon který shoří,než násobně těžší,který by pracoval roky a který nepotřebuje.Nic jiného v honorverse nelétá.Můj pohon je nový.
ttd-hmotnost do 1000 t
    -zrychlení-krátkodobé a opakované do 30 min 100 000 g dobře snižuji 49 000 g a 10 min.
    -vytrvalost při vysokém zrychlení min.1 h
    -nosnot 3000 t
    -výdrž v pasivním režimu měsíc
Je něco takového možné?Když ne tak to zabalím a vrátím se k nosiči pro 2 gondoly obrany soustavy v těsné součinosti s LAC.Sestava řeší nedostatek palebné síly LAC a zranitelnost nepohyblivých gondol.Neodstraní potřebu lodí v soustavě,která je z 99% zbytečná.         
Pro edicius
Pokud nepřítel letí rychlostí 0.8 c,tak musí hodně dlouho brzdit,aby dosáhl na 0,3 c pro nouzový přechod do hyper s možnéstí 10% ztráty lodí,
nebo 0,23 c pro bezpečný přechod.Děkuji sprinter66 za připomenutí brždění.Takže nepřítel zůstane za hyperlimitem,nebo proletí soustavou vysokou rychlostí.
Když nepřekročí hyperlimit vypouští neřízené vysokorychlostní střely po balistické dráze a pak nic menšího než planetu netrefí.
Při průletu soustavou dostane na budku.
Když začneš vyhlazovat planety,máš tu totální válku a zajímavé časy.
« Poslední změna: 03.03.2010, 03:19:40 od Bolt » Zaznamenáno
Caba
Newbie
*

Zobrazit profil
« Odpověď #25 kdy: 02.03.2010, 09:01:21 »

Bolt:
No, s tím pohonelm by to asi bylo zajímavé, přinejmenším jednou vypnuli konpenzátor a použili nákladní loď, která potom měla zrychlení asi tisíc g. Ovšem její gravitory byly nastaveny na životní cyklus v řádu minut. U střel jsem předpokládal něco jako dnes mají střely na tuhé pohonné hmoty: U některých se dá použít vložka, která omezuje rychlost odhořívání paliva a poskytuje tak menší tah po delší dobu. Zmíněno však žádné omezení v tomhle ohledu nebylo a pohon by se dal nejspíše postavit (nebo vyprojektovat) těžko by měl ovšem větší zrychlení než řízené střely (96 000 g pro třístupňové střely mk17), zvláště, když je větší a má fungovat opakovaně. Pohony u střel jsou opravdu jednorázové.
Zaznamenáno
Tyrael
Full Member

Zobrazit profil
« Odpověď #26 kdy: 02.03.2010, 13:57:49 »

opravte mě, ale jestli jsem správně pochopil, tak to co v Bolt navrhuje je v podstaťe samohybná gondola které ve spolupraci z LAC tvoří pohylivý systém moritary.
Je sice pravda že nejvědší slabinou gondol je jejich nepohyblivost, ale pořád musím dodat že LAC nikdy nemohou mít dost naváděcích linek pro dostatečně velké množtví střel, pokud má salva projít obranou mederní bojové stěny tak musí pohybovat množtví střel v tisícech. Moderní těžký křižník Saganami-C má 128 naváděcích linek v kombinaci z gondalama Apolo umožňuje navádět jenom něco přes 1000 střel, množtví by se dalo nejspíš o hodně zvědšit kdyby měli klíčovou dirku 1 nebo 2, ale ty jsou sakra moc velké aby je mohl používat těžký křižník.
Přemýšlel jsem proč manťáci nevyvynuli specialní třídu lodí uřčených jen k řízeni palby a obrany, tím myslím loď která bude postrádat útočnou výzbroj, ale bude mít o to výc naváděcích linek a výmetnic protistřel, aby co nejvíce zpevnila obrannu lodí bojové stěny, a neba aby mohli řídit plabu co nejvědšího množtví gondol, ale to je v podstaťe koncepce SD jenom osekanná o ofenzivní výzbroj.
Vúbec bych se nedival kdyby další krok vývoje gondol byl nějaký druh pohonu který by dával gondolám alespoň nějakou pohyblivost, ale pořád to budou Gondoly které vyřídí jakákoli atomovka která bouchne dost blízko
« Poslední změna: 02.03.2010, 14:24:21 od Tyrael » Zaznamenáno

“Well, that’s hardly his fault,” Merlin replied, slightly surprised by his own almost defensive tone. “He was designed as a fire control system, and the Navy didn’t want its weapons systems to have too much imagination.”
Mirra
Sr. Member

Zobrazit profil
« Odpověď #27 kdy: 02.03.2010, 16:45:12 »

...Přemýšlel jsem proč manťáci nevyvynuli specialní třídu lodí uřčených jen k řízeni palby a obrany, tím myslím loď která bude postrádat útočnou výzbroj, ale bude mít o to výc naváděcích linek a výmetnic protistřel, aby co nejvíce zpevnila obrannu lodí bojové stěny, a neba aby mohli řídit plabu co nejvědšího množtví gondol, ale to je v podstaťe koncepce SD jenom osekanná o ofenzivní výzbroj...

Někde jsem četl odpověď DW (teď to nemůžu najít) na nápad podobné lodi, něco na způsob dnešního křižníku Aegis. DW nápad sestřelil s tím, že takováto loď by byla přříliš specializovaná a samostatně nepoužitelná. Navíc, pokud by náhodný zásah vyřadil zrovna tuhle loď, přišla by okolní lodě o velkou část obrany, pokud by se příliš spolíhalo na obrannou loď. Proto je asi lepší mít obrannu rozdělenou po celé skupině lodí, kde ztráta jedné znamená jen úměrný pokles obranných kapacit. Je docela o hubu mít ve flotile takovýto bottleneck, kdy ztráta Aegis lodě by znamenala nutnost radikálně změnit obranné schéma, což je za boje nepříjemné. Sice chápu postoj DW, ale bylo by zajímavé se nad něčím takovým znova zamyslet...

Osekat SD ofenzivní výzbroj ve prospěch defenzivní asi nikam moc nepovede, protože ofenzivní výzbroj SD (těch moderních, tedy SD(P)) jsou gondoly (opravte mě pokud se mýlím, ale Invictus už nemá postranní výmetnice)) a pár bočních graserů. Většina bočních výstroje už teď jde na protistřely a telemetrii. Vykuchání graserů by něco přineslo, ale nic drastického. Pak jsou tu ty gondoly... pokud by byla loď opravdu obranná, tak by se dalo místo normálních gondol naházet dovnitř/na povrch gondoly s CM (vedle mám otevřené vyjadření DW na CM gondoly, ale je to dlouhý takže si to přečtu až později Úsměv). Ale pokud by vlastně měl CM v gondolách, mohlo by se vypustit vystřelování CM z boku a nechat je jen v gondolách, což by uvolnilo místo na další telemetrii. Takže nakonec by předělat SD na defensivní loď znamenalo i značné navýšení jeho obranných kapacit... Pěkné jak moc dokážu sám sebe vyargumentovat v jediném odstavci Úsměv

Teoreticky by výsledek byl něco jako velký Moriarty, pohyblivý a naládovaný CM. Důležité by bylo, aby byl stavění přímo jako SD, aby soupeř nemohl první ranou sestřelit Aegis, protože ho hned pozná. Pak bych si dokázal představit i jeho využití v ofenzivní roli, ale tam bych stále radši posílal velké lodě s ofensivní silou a na obranu jim poslal houfy LAC, které mají více využití, případně navrhl modifikaci Katany čistě na obranu. Naopak při obraně soustav bych si takovou loď i přál mít. Značné zahuštění obrany by udrželo na živu těch několik lodí, co mám v obraně s sebou a umožnilo mi tak déle udržet stejně velkou hustotu obranné palby z gondol (za předpokladu, že je jich víc naž na jednu salvu), případně pak by samotný Aegis mohl řídit spoustu střel z gondol jako Moriarty, nehledě na to, že by byl dost velký na KHII a tedy FTL řízení Apolla. Technicky by se pak nakonec dala provést obranna některých soustav stylem 1-2 Aegisy, nějaké ty LAC a hafec obranných gondol (třeba ony 4-motorové obranné střely)...

Teď jsem měl ještě nějakou myšlenku, ale utekla mi... no stejně musím na skok pryč tak to napíšu později...

BTW, abych nikoho nemát... Aegisem tu všude myslím obrannou CM loď, nikoliv Solariánskou obranou merodu...
« Poslední změna: 02.03.2010, 16:48:39 od Mirra » Zaznamenáno
Tyrael
Full Member

Zobrazit profil
« Odpověď #28 kdy: 02.03.2010, 17:31:32 »

mno já jsem řekl že jsem jen přemejšlel, nikdy jsem neřek že by koncepce specialní obrané lodě dala použít v boji, a měl jsem na mysli spiš něco o velikosti těžkého křižníku než SD, byla by to jen doprovodná loď.
to že by to byl osekanej SD jsem myslel v tom smyslu že by dokázala řídit palbu a obranu stejně jako SD, jenzě když de do tuhýho takováhle loď bude označena velkým červeným křížem, protože i když má stejně pevnou obranu jako SD proti střelám, nevydrží tolik poškození jako SD.
Zaznamenáno

“Well, that’s hardly his fault,” Merlin replied, slightly surprised by his own almost defensive tone. “He was designed as a fire control system, and the Navy didn’t want its weapons systems to have too much imagination.”
Bolt
Hero Member

Zobrazit profil
« Odpověď #29 kdy: 02.03.2010, 18:37:24 »

To co navrhujete je nejjednoduší udělat ta,že 10% gondol SD vymněníte za gondoly s protisřelami,do gondol jde nabít cokoliv.Když máte střely v gondolách na povrchu zůstane
telemetrie a energetické zbraně.Je lepší graser mít a neptřebovat,než potřebovat a nemít.Obrané lasery jsou nutností.Odhadem dáš do gondoly 100 Potistřel.
Příklad:pokud má  SD 800 gondol po 10 střelách,je rozdíl při 10% redukci 800 střel,ale dostaneme 8000 protistřel plus posílení laserové obrany a skoro zadarmo.
« Poslední změna: 02.03.2010, 18:46:57 od Bolt » Zaznamenáno
Stran: 1 [2] 3 4 ... 47 Tisk 
« předchozí další »
Skočit na:  

Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!