Vítej, Host. Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
20.08.2022, 01:43:23

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení
Vyhledávání:     Pokročilé vyhledávání
Tak si nás našli spameři, registrace vyžaduje potvrzení, a jestli to je nezastaví, tak to budu zase schvalovat, ach jo.

5950 příspěvků v 158 témat od 127 uživatelů
Nejnovější uživatel: jakop
* Domů Nápověda Přihlásit Registrovat
+  Honor Harringtonová
|-+  O Honor Harrington
| |-+  Diskuse o Honorverse
| | |-+  životopis honor - překlad z wiki, need help!
« předchozí další »
Stran: [1] Tisk
Autor Téma: životopis honor - překlad z wiki, need help!  (Přečteno 8004 krát)
admin
Administrator
Full Member
*****
Příspěvků: 156Zobrazit profil WWW
« kdy: 01.03.2009, 11:31:20 »

tak jsem spáchala překlad o honor a je tam pár věcí, které nevím, jak jsou česky, boť su zhnilá to hledat  Kroutím očima
pokud  to z hlavy víte, a vidíte nějaké chyby přispějte ...
Pak to hodím na web

Honor Stephanie Harrington je fiktivní postava,  hrdinka knižní sci-fi  serie, která se odehrává v „Honorverse“. Autorem je David Weber, vydavatel Baen books. Sfingské kočky ji nazývají „Ta která tančí v oblacích“.

Je důstojník v Mantichorském královském námořnictvu  (Royal Manticoran Navy - RMN), kosmickém loďstvu Hvězdného království Mantichora. Profesní osud  Harringtonové   je silně  podobný postavám ze skutečnosti - Admirálu Nelsonovi, kapitánovi Thomasi Cochranovi a fiktivní postavě  Horatio Hornblowera. Stejně jako Nelson ztrácí oko a ruku v boji, její iniciály jsou stejné jako u Hornblowera, a podobně jako všichni tři důstojníci má nadání pro taktické velení, a v průběhu série knih se stane živoucí legendou, když tyto dovednosti využije v několika hlavních střetech – bitvách, kvůli nimž ji novináři začnou nazývat Salamandr, protože se zdá, že je „vždy tam, kde je oheň nejžhavější“. V průběhu 10 hlavních knih série (Popel vítězství) Honor se z Honor stal také stratég a byla povýšena do hodnosti admirála jak v mantichorském tak v graysonském loďstvu. 

Další paralely se skutečností jsou v politické situaci. Během většiny Honořiny kariéry je její rodné Hvězdné království ve válce se sousední Lidovou republikou Haven (People's Republic of Haven - PRH), konflikt který se podobá Napoleonským válkám mězi Britským impériem a Francií..

Dětství

Honor se narodila v 1. října  3961 PD (po diaspoře) na  planetě Sfinga, jedné ze tří obydlených planet v Mantichorské soustavě. Je dcerou neurochirurga Alfreda Harringtona a lékařky/genetičky  Allison Benton-Ramirez y Chou Harringtonové. Z hlediska sociálních vrstev je po předcích z otcovy strany zemanka – potomek druhé vlny přistěhovalců do Hvězdného království, nepatří ke šlechtě (která svůj původ odvozuje většinou od první vlny kolonistů), ale není ani přistěhovalec  bez původu. Její matka je imigrantka z planety Beowulf, která je proslulá svou výzkumnou základnou a praktickými úspěchy v oblasti výzkumu života. Navíc byli její předkové z otcovy strany geneticky upravení (speciální Meyerdahl Beta modifikací), aby lépe přežívali na planetách s vyšší gravitací jako je Sfinga. Ačkoli byla vychována ve víře (Třetí reformovaná), není příliš nábožensky založená.

Honor je jedna z mála lidí adoptovaných Sfingskými inteligentními stromovými kočkami. Stalo se to, když byla dítě, což byla rarita i mezi adopcemi. Nazvala svou kočku Nimitz podle dávného námořního admirála ze staré Země. Protože stromové  kočky intenzivně zkoumala, stala se později expertkou na vztahy s nimi.

Kariéra

Harringtonová navštěvovala  Královskou námořní akademii na ostrově Saganami a stala se důstojníkem královského námořnictva. Je jedním z nejlepších taktiků a ačkoli dokáže dělat efektivní taktická rozhodnutí, často rychle a intuitivně, její formální matematické znalosti jsou nevyrovnané a nespolehlivé navzdory vysokému nadání, ale její navigační dovednosti jsou vynikající. Mezera mezi očekávanými a skutečnými matematickými výsledky byla zdrojem mnoha problémů v akademii. Její spolubydlící byla Michaela Henke, sestřenice královny Alžběty III. Protože Honor byla plachá a neměla mnoho sebedůvěry, hodně se od Henkeové naučila

Harringtonová přemýšlela o tom, že by se připojila k k týmu Akademie pro boj s pistolí (naučila se zbraň dobře ovládat od strýčka Jacquese, člena Společnosti pro kreativní anachronismy) ale radši si zvolila boj beze zbraně. Od té doby už získala osmý stupeň v coup de vitesse. V akademii také získala nový rekord v plachtění, který stále trvá.

Během svého studia na Akademii se stala obětí perverzního znuděného kadeta lorda Pavla Younga, dědice hrabství North Hollow. Když se ji Young pokoušel znásilnit ve sprchách, bránila se tak, že skončil v nemocnici. Vedoucí akademie podezřívali Younga, že se ji pokusil napadnout, ale ona se styděla to přiznat. Young unikl vyloučení z akademie ale v následujících desetiletích se  snažil sabotovat její kariéru. Navzdory jeho úsilí se však  její kariéra vyvíjela dobře. Díky vynikajícím schopnostem, které velmi brzy rozpoznal jeden z instruktorů v akademii kapitán (později admirál) Raoul Courvoisier, akce Youngova klanu na zničení její kariéry nestačily.

Její kadetská plavba na palubě HMS War Maiden pod velením kapitána  Bachfische podala důkaz o jejích schopnostech jako bojového taktika během boje s místní slezskou vzbouřeneckou válečnou lodí.  Protože zbytek lidí v posloupnosti velení byl buď zabit  nebo zraněn nebo nemohli komunikovat, byla Harringtonová nucena převzít velení. Zničila protivníkovu loď a byla povýšena na podporučíka.

Jako komandér se Harringtonová umístila na prvních místech ve své třídě pokročilém kurzu taktiky a ihned dostala velení lehkého křižníku Neohrožený. Její činy u stanice Bazilišek jí přinesly věhlas a urychlily její cestu k vyšší  velitelské hodnosti. Během dalších akcí prokázala, že má v sobě něco z Nelsona, získala oddanost poddůstojníků a posádky a také úctu spojenců (zvláště Graysoňanů, které zachránila před útokem z Masady a Havenu) i svých nepřátel. Ale také si navzdory svému nejlepšímu úsilí získala nové politické nepřátele a utrpěla osobní ztráty.   

V průběhu kariéry se Honor Harringtonová stala Vévodkyní v Hvězdném království a místodržící na Graysonu. A admirálem v Graysonském i Mantichorském loďstvu. Získala také několik medailí za odvahu včetně Parliamentary Medal of Valor poté, co zachránila královnu Alžbětu III a protektora Benjamina Mayhewa IX (hlavy Mantichory a Graysonu) před překvapivým útokem Masadských fanatiků, kterým pomáhala Havenská Státní bezpečnost.  Již předtím tuto medaili odmítla, když  jí byla udělena za zorganizování útěku vězňů z tajné vězeňské planety Hades. Při několika příležitostech také získala Poděkování královny, například při záchraně lidí  v lavině na Gryphonu a při neštěstí na lodi Mantichora. Je jediný žijící nositel Hvězdy Graysonu, a je také první osoba za šest set let, která ji dostala dvakrát.

Hodnosti a tituly na konci událostí, momentálně v  At All Costs zahrnují: Admirál flotily a kapitán lodi  HMS Unconquered, Lady Dame Honor Stephanie Alexander-Harringtonová, místodržící Harringtonová, vévodkyně Harringtonová, Countess White Haven. Z hlediska zákonů jsou mistodržící Harringtonová, vévodkyně Harringtonová, a  Admirál Harringtonové různé entity přebývající v jednom těle. Díky povolení Mantichorského ministerstva zahraničí a královny mohou  Graysonsští bodyguardi doprovázet svou paní na lodích královského námořnictva..

Honor Harringtonová je široce uznávána jako vojenský génius a přezdívá se jí „salamandr“, protože je vždycky tam, kde je to horké ale vždy se odsud dostane relativně nezraněná. 

Lidová republika Haven kdysi odsoudila Harringtonovou za vykonstruované obvinění z vraždy (kvůli Havenskému pokusu o ovládnutí Medusy v soustavě Bazilišek), a odsoudili ji k smrti. Ani ona ani nikdo jiný vně Havenu to po mnoho let nebral vážně. Ale když byla zajata při eskortování konvoje, rozsudek byl obnoven. Sadistka Cornelia Ransomová ji osobně transportovala na své lodi Tepes na tajnou vězeňskou planetu. Honor byla osvobozena svými spoluvězni a Tepes včetně Ransomové byla zničena, a tím byl zamaskován jejich útěk

Protože předpokládali, že Harringtonová je mrtvá, vyrobili podřízení Ransomové falešný video záznam její popravy.  Důsledku toho byl uspořádán státní pohřeb jak na Mantichoře, tak na Graysonu.
Královské námořnictvo přejmenovalo na její počest třídu lodí Medusa na třídu Harringtonová, avšak nakonec je přiměla to změnit, když se vrátila. Graysonské námořnictvo nazvalo jednu loď  GNS Honor Harrington. Navzdory jejím protestům při návratu, našli Graysoňané nesčetně důvodů k tomu, aby se loď už nedala přejmenovat. Velká socha Harringtonové byla postavena před Graysonským parlamentem a rovněž nebylo v jejích silách ji odstranit.

Na začátku knihy  At All Costs bylo Honor svěřeno velení křižníku Unconquered, Mantichorského ekvivalentu lodí jako  HMS Victory nebo USS Constitution—lodi, která je udržována ve stavu kvůli svému historickému významu – veleli na ní Edward Saganami a Ellen d'Orville. Jmenování do posádky je čest  udělovaná Mantichorskou královnou.

Honor Harringtonová zastávala během své kariéry tyto funkce:

    - kadet, těžký křižník Válečná panna (povídka)
    - Sailing Master, fregata HMS Osprey
    - Velící důstojník, lehký útočný člun HMLAC 113
    - výkonný důstojník, těžký křižník Broadsword
    - taktický důstojník, superdreadnought  Mantichora
    - velící důstojník, destroyer HMS Hawkwing
    - Student, Advanced Tactical Course, Saganami Island
    - Velící důstojník, lehký křižník HMS Neohrožený (CL-56): Stanice Bazilišek
    - Velící důstojník, těžký křižník HMS Neohrožený (CA-286): Čest královny
    - Velící důstojník, bitevní křižník HMS Nike (BC-413): Krátká vítězná válka
    - Velící důstojník, GSN's First Battle Squadron: V exilu
    - Velící důstojník, ozbrojená  obchodní loď HMAMC Wayfarer: Mezi piráty
    - Velící důstojník, RMN křižník  Squadron Eighteen (CruRon 18): V rukou nepřítele
    - Velící důstojník, "Elysian Space Navy": Ozvěny cti
    - Velitel, Saganami Island Advanced Tactical Course, a taktický instruktor v Námořní akademii – Popel vítězství
    - Velící důstojník, GSN's Protector's Own Squadron: Popel vítězství–At All Costs
    - Velící důstojník, RMN Sidemore Station: Válka cti
    - Velící důstojník, RMN Eighth Fleet: At All Costs
    - Velící důstojník, HMS Unconquered: At All Costs
    - Admirál flotily a Velící důstojník, RMN Home Fleet: At All Costs

Charakteristické rysy

Honor nemá ráda kávu a dává přednost horké čokoládě.

Vlastní a trénuje s replikou revolveru Colt M1911, ráže  .45, zbraň, která je jejími současníky považována za anachronismus, protože oni preferují pulsery, které vystřelují extrémně vysokou malé šipky. Starým zbraním přišla na chuť díky svému strýci, Jacques Chou, který je aktivní  člen Society for Creative Anachronism. Dík jeho tréninku se stala expertkou na pistole.

Občas také nosí pásku přes oko, které ztratila, když bránila Protektora 
Benjamina Mayhewa při pokusu o atentát. Normálně má umělé oko, ale v případech, kdy nefunguje (když byla zajata a dopravena na Hades), používá pásku. Také některé nervy na levé tváři byly poškozeny při tom samém incidentu a byla nahrazeny umělými.   

Při útěku ze zajetí přišla o levou ruku, která je nahrazena kybernetickou protézou, které, kromě jiných zajímavých věcí, obsahuje i skrytý pulser uvnitř ukazováku, zbraň, která jí v nejméně jednom případě zachránila život.

Honor praktikuje fiktivní bojové umění Coup de vitesse. Ve válce cti už má černý pásek 8.úrovně. Výš je už jen jeden stupeň.  Bojové umění ji i ostatní již několikrát zachránilo. Honor se také naučila bojovat s katanou, což je ceremoniální zbraň používaná místodržícími na Graysonu. 
Zaznamenáno
twombly
Full Member
***
Příspěvků: 247


NCOIC, HMS Iwo Jima (LTH-06)


Zobrazit profil WWW
« Odpověď #1 kdy: 01.03.2009, 14:51:01 »

Mno, chtělo by to upravit "Sfingské kočky" na "Sfinžské stromové kočky", pokud se ti chce překládat názvy lodí (když už některé máš česky) tak HMS War Maiden je v češtině přeložena jako HMS Markytánka, HMS Osprey je HMS Mořský Orel, HMS Broadsword se buď nepřekládá nebo je to přeloženo jako HMS Burdýř, HMS Hawkwing je HMS Jestřábí Křídlo, HMAMC Wayfarer je HMAMC Poutník, HMS Unconquered je HMS Neporažený.

Formace jsou takhle - GSN's First Battle Squadron je První Bojová Eskadra, RMN Cruiser Squadron Eighteen je Osmnáctá Eskadra Křižníků, Elysian Space Navy je Elysejské Vesmírné Námořnictvo, GSN's Protector's Own Squadron je Protektorova Osobní Eskadra, RMN Eight Fleet je Osmá Flotila, RMN Home Fleet je Domovská Flotila.

Ještě je tam pár mezer a přeházenejch funkcí.
Oficiální posloupnost je taková:

- Kadet, HMS Markytánka (CA-39)
- Střelecký důstojník ve výcviku, HMS Royal Winton (DN-12)
- Druhý pomocný střelecký důstojník, HMS Royal Winton (DN-12)
- Navigátor, HMS Mořský Orel (FG-1069)
- Druhý pomocný taktický důstojník, HMS Mantichora (SD-01)
- Pomocný taktický důstojník, HMS Mantichora (SD-01)
- Velící důstojník, LAC-113
- Výkonný důstojník, HMS Břitký (CL-19)
- Výkonný důstojník, HMS Burdýř (CA-47)
- Výkonný důstojník, HMS Perseus (CL-92)
- Taktický důstojník, HMS Bazilišek (SD-105)
- Kurz pro velící důstojníky
- Velící důstojník, HMS Jestřábí křídlo (DD-1213)
- Pokročilý taktický výcvik
- Velící důstojník, HMS Neohrožený (CL-56)
- Velící důstojník, HMS Neohrožený (CA-286)
- Velící důstojník, HMS Niké (BC-413)

A dál už to navazuje na to co jsi napsala Úsměv
« Poslední změna: 01.03.2009, 15:11:13 od twombly » Zaznamenáno

admin
Administrator
Full Member
*****
Příspěvků: 156Zobrazit profil WWW
« Odpověď #2 kdy: 01.03.2009, 16:44:05 »

Díky, díky :-)

btw, našla jsem ty tvoje překlady k pěchotě a jsou tady:
http://harrington.suewebik.net/index.php?/categories/6-Namorni-pechota

Zaznamenáno
twombly
Full Member
***
Příspěvků: 247


NCOIC, HMS Iwo Jima (LTH-06)


Zobrazit profil WWW
« Odpověď #3 kdy: 01.03.2009, 20:21:48 »

Ty budou chtít trochu upravit, pošlu ti aktualizovanou verzi mantichorský námořní pěchoty, dovychytal jsem překlad  Úsměv
Zaznamenáno

Fox
Newbie
*
Příspěvků: 36


Zobrazit profil
« Odpověď #4 kdy: 03.03.2009, 10:56:29 »

Honor se narodila v 1. října  3961 PD (po diaspoře)

Tak snad AD ne, prece necestuje v case kdyz posledni kniha je 1920 PD  Úsměv

A bazilisek je 1900 PD a odhadem se narodila mezi 1840-60 PD co mi pamet slouzi
Zaznamenáno
Black
Newbie
*
Příspěvků: 7


Zobrazit profil
« Odpověď #5 kdy: 03.03.2009, 12:35:10 »

Máš pravdu, řekl bych. Ono totiž v angličtině má oboje zkratku AD, ante diaspora (aspon myslim) i anno domini. Myslim, že to Honor probíra V exilu, že to je pro ni matoucí.
Zaznamenáno
admin
Administrator
Full Member
*****
Příspěvků: 156Zobrazit profil WWW
« Odpověď #6 kdy: 03.03.2009, 13:18:29 »

PD je po diaspoře, tj začátek kolonizace vesmíru, PD0=2103 AD
AD je anno domini, čili křesťanský kalendář Země,
 podle kalendáře a časové osy - http://harrington.suewebik.net/index.php?/archives/25-Kalendar-casova-osa.html 

podle toho kalendáře tam je narození Honor:  Říjen 1, 1859 P.D. (3961 Anno Domini)
přepočítávat se mi nechce  Škleb
Zaznamenáno
Muphrid
Hero Member
*****
Příspěvků: 950Zobrazit profil
« Odpověď #7 kdy: 03.03.2009, 15:02:01 »

Existují převodní kalkulátory, ale vzhledem k jistým nesouladům v samotných oficiálních příručkách nejsou moc spolehlivé...
Zaznamenáno

Warning: Don't stare into laser with remaining eye!
twombly
Full Member
***
Příspěvků: 247


NCOIC, HMS Iwo Jima (LTH-06)


Zobrazit profil WWW
« Odpověď #8 kdy: 03.03.2009, 15:37:43 »

Pokud to chcete mít ještě víc zamotaný tak Honor se narodila 22 dne, devátého měsíce, 256 AL (po přistání) Smích
Zaznamenáno

admin
Administrator
Full Member
*****
Příspěvků: 156Zobrazit profil WWW
« Odpověď #9 kdy: 03.03.2009, 18:41:36 »

ne, děkuji, opravdu nechci  Škleb
Zaznamenáno
Stran: [1] Tisk 
« předchozí další »
Skočit na:  

Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!