Vítej, Host. Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
16.01.2021, 21:00:59

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení
Vyhledávání:     Pokročilé vyhledávání
Tak si nás našli spameři, registrace vyžaduje potvrzení, a jestli to je nezastaví, tak to budu zase schvalovat, ach jo.

5942 příspěvků v 156 témat od 124 uživatelů
Nejnovější uživatel: ctenar
* Domů Nápověda Přihlásit Registrovat
+  Honor Harringtonová
|-+  O něčem jiném
| |-+  Jiné sci-fi knížky
| | |-+  By Heresies Distressed - Safehold 3
« předchozí další »
Stran: 1 [2] 3 Tisk
Autor Téma: By Heresies Distressed - Safehold 3  (Přečteno 23869 krát)
Muphrid
Hero Member
*****
Příspěvků: 950Zobrazit profil
« Odpověď #15 kdy: 27.03.2009, 08:07:31 »

Sir Vyk Lakyr se dozvídá (kromě jiného), že poslouží jako posel zprávy od Cayleba pro krále Zhamese. Jenže to je jen jedna část poslání, které má být Lakyrovi uloženo: je požádán, aby následoval Rock Pointa na palubu lodi. A tam to přijde!!!!!!! Za zvuku bubnů je přivedeno šest spoutaných inkvizitorů, včetně toho hajzlíka otce Styvyna Graivyra (vyšetřovatel biskupa Ernysta Jynkynse, služebně nejstarší kněz z úřadu inkvizice ve Feraydu). Lakyr nevěřícně zírá i na oprátky, které jsou pro ně nachystané a také na ostatních lodích v dohledu se odehrává stejná scéna. Nevěřícně se koneckonců tváří i ona šestice... Rock Point Lakyrovi potvrzuje, že v Charisu všichni vědí, kdo byl za feraydský masakr skutečně odpovědný, a že trestu neunikne nikdo z nich. Taky měl v této souvislosti pár nelichotivých poznámek o Clyntahnovi a zbytku Go4.

Doufám, že příště nezačne nová podkapitola a tahle scéna bude dotažená do konce. Má na mě podobně satisfakční efekt, jako Merlinův vpád do knihovny vévody z Tirianu v OAR Mrknutí.
« Poslední změna: 27.03.2009, 09:01:58 od Muphrid » Zaznamenáno

Warning: Don't stare into laser with remaining eye!
Muphrid
Hero Member
*****
Příspěvků: 950Zobrazit profil
« Odpověď #16 kdy: 30.03.2009, 08:23:23 »

Rock Point říká Lakyrovi, že všichni přítomní vězni byli shledáni vinnými na základě důkazů, které poskytly jejich vlastní zprávy a reporty - vinni vraždou nevinných můžů, žen a dětí, a že se stejné spravedlnosti dostane všem. Charis se k nepřátelům nebude chovat jako Církev a její úřad inkvizice, tedy bez použití teroru, mučení a lží. Lakyr nejdřív varuje, že to může být osudová chyba (tedy v tomto případě), ale nakonec ve svých myšlenkách sám překvapivě zjišťuje, že vlastně souhlasí.
Jo - důkazy mají být v kopiích poslány králi Zhamesovi a samozřejmě také Go4. Originály si pro jistotu ponechá Charis, která samozřejmě jejich obsah využije ke své vlastní propagandě Úsměv.
Odsouzeným jsou nasazeny oprátky a jsou opět Rock Pointem seznámeni s rozsudkem a činy, za které byl vynesen. Graivyr na něho křičí, že je rouhač, a že všichni zhoří v pekle. Rock Point odpovídá, že jestli někdo skončí v pekle, tak on ani ostatní Charisiané to nebudou a ve zlostné inkvizitorově odpovědi je poznat strach, že Rock Point vlastně může mít pravdu...
Rock Point pokývne hlavou v rozkazu pro vykonání rozsudku.

Jsem rád, že tahle scéna byla dotažená takhle pěkně do konce.
« Poslední změna: 30.03.2009, 08:26:33 od Muphrid » Zaznamenáno

Warning: Don't stare into laser with remaining eye!
Muphrid
Hero Member
*****
Příspěvků: 950Zobrazit profil
« Odpověď #17 kdy: 06.04.2009, 11:41:48 »

.II.
Kabina Merlina Athrawese,
HMS Císařovna Charisu,
Chisholmské moře

V tomto snippetu je zpětně připomenuto co je vlastně zač Merlin/Nimue, kdo ví o jeho tajemství a jak a proč se snaží udržet počet obeznámených lidí co nejmenší. Ale také, že by nejraději rozšířil tento okruh o Sharleyan.

Během toho sleduje přes SNARC císařovnu Sharleyan a její bodyguardy, jak na střelnici cvičí s pistolemi. Zjišťuje, že Sharleyan je od přírody nadaná ke střelbě, a že jsou tomu rádi i její méně nadaní strážci. (Dost mi to připomnělo scénu s Honor na Graysonu.)

Na konci si Merlin nechává poslat výtah zpráv z Chisholmu.
Zaznamenáno

Warning: Don't stare into laser with remaining eye!
Muphrid
Hero Member
*****
Příspěvků: 950Zobrazit profil
« Odpověď #18 kdy: 06.04.2009, 14:02:04 »

.III.
Qwentynův dům,
Město Siddar,
Republika Siddarmark

Tymahn Qwentyn, nejbohatší soukromá osoba a mistr obchodu v Siddarmarku, vchází do místnosti, kde na něj čeká spousta hostů, veskrze také obchodníků. Ujišťuje je, že přestože je ve styku s členy vlády, jedná i s civilisty a tato schůzka je zcela neformální. Ostatní ihned chápou, že je velmi formální, už jen proto, že Qwentyn je v blízkém spojení i s Lordem Protektorem.
Víceméně jim Qwentyn říká, že současnou situaci, která nastala zákazem obchodování s charisijskými obchodníky, je třeba urychleně řešit. Už v dřívějšku prý byly případy, kdy se rozkazy "rytířů chrámových zemí" musely vykládat poněkud jinak, a že jistá jejich interpolace bude třeba i v tomto případě...

Snippet 09:
Clyntahn prý zákazal obchod s loďmi pod charisijskou vlajkou. Tymahn Qwentyn ostatním sděluje, že si pronajal několik tuctů lodí vyrobených v Charisu a shodou okolností i s posádkami, které náhodou zrovna tento typ lodí dokážou ovládat, a kterým nevadí, že budou plout pod siddarmarkskou vlajkou... Všichni rozvážně přemítají o vachrlatosti takovéhoto řešení, ale souhlasí s ním dokonce i jeden člen Koncilu vikářů (asi arcibiskup), který se této schůzky neočekávaně účastní také. Dokonce navrhuje nějaké další možnosti, ale ty už zde nejsou konkretizované. Atmosféra se uvolňuje, když přítomní slyší ono nevyřčené "obchod je obchod"...
« Poslední změna: 07.04.2009, 14:13:09 od Muphrid » Zaznamenáno

Warning: Don't stare into laser with remaining eye!
Muphrid
Hero Member
*****
Příspěvků: 950Zobrazit profil
« Odpověď #19 kdy: 15.04.2009, 19:14:46 »

.IV.
Převorství Svatého Hamlyna,
Město Sarayn,
Knížectví Rivermouth,
Království Charis

Biskup Halcom debatuje s otcem Ahzwaldem, představeným převorství Svatého Hamlyna ve městě Sarayn, cca 150 mil od Tellesbergu. Domlouvají postup v aktivním odporu proti charisijským kacířům a převorství má sloužit jako centrální logistický uzel. Na konci rozebírají neúspěch atentátu na arcibiskupa Staynaira a o Merlinově roli v něm. Prý jestli mu náhodou nepomáhají démonické síly, ale to Halcom odmítá a říká, že rozhodně jde o Seijina, ale že i na něj jednou dojde Úsměv.

Snippet 11:
Pokračuje předchozí rozhovor. Merlin prý nemůže být démon, protože by to Bůh nedovolil, a kdyby přeci, vyslal by andělskou pomoc, jak píše archanděl Cihiro... Halcom pak říká, že má jednoho či dva velmi bohaté podporovatele v Charisu. Nechce od nich brát moc velké částky, protože by tím na sebe upozornili Wave Thundera. Mnohem větší pomocí mají být sbírky organizované spřízněnými církevními řády, sloužící k praní takovýchto peněz - samozřejmě toto převorství v tom má také hrát důležitou roli. Cayleb, Merlin a spol. se prý (ne)mají na co těšit...
Zaznamenáno

Warning: Don't stare into laser with remaining eye!
Muphrid
Hero Member
*****
Příspěvků: 950Zobrazit profil
« Odpověď #20 kdy: 15.04.2009, 20:05:20 »

Únor, léta páně 893

.I.
Cherayth,
Království Chisholm,
Císařství Charis

Mahrak Sahndyrs (Baron Green Mountain a první kancléř Chisholmu) vítá císaře Cayleba v chisholmském přístavišti hlavního města Cheraythu. Cayleb uvolňuje napětí tím, že Mahrakovi podává ruku a pak tím, že místo započetí oficialit předává pozdrav od Sharleyan pro Mahraka a její matku.

***
Matka královna Alahnah pozoruje Cayleba u soukromé večeře v paláci. Ten se směje nějakému Mahrakovu vtipu, ale pak se jí podívá přímo do očí. Překvapí ji, když v pohledu někoho, kdo vyhrál bitvy u Rock Pointu, Crag Hooku a Darcos Soundu, vidí něžnost a vřelost Úsměv.

Snippet 13:
Alahnah se bála, že někdo, kdo Thriskovi hrozil potopením všech lodí a nemilosrdností k jejich posádkám, když odmítnou jeho podmínky, bude velmi chladnou osobností, a že se za tohoto bezcitného skorodémona vdala její dcera. Zkráceně: začíná chápat, že strach byl zbytečný, a že Sharleyan opravdu Cayleba miluje a naopak Úsměv. A nakonec příjemné melancholické zakončení: štěstím se rozpláče.

***
Cayleb pochopí, že Alanah nepláče zármutkem a poklekne u ní, políbí ruku a říká jí, že se bál stejné věci. Docela podrobně jí to popíše...


Pěkné, ale sentimentu už by stačilo. Příště snad bude něco mnohem zajímavějšího Úsměv.
« Poslední změna: 16.04.2009, 10:43:18 od Muphrid » Zaznamenáno

Warning: Don't stare into laser with remaining eye!
Muphrid
Hero Member
*****
Příspěvků: 950Zobrazit profil
« Odpověď #21 kdy: 17.04.2009, 09:23:17 »

Matka královna, Mahrak a Cayleb pokračují v rozhovoru a tentokrát už to není vůbec sentimentální Úsměv. Zvažují jaké politické dopady na veřejné mínění a chisholmské Církevní loyalisty bude mít Caylebova návštěva v doprovodu desetitisíců mariňáků. Cayleb říká, že už jen to, že se od vojáků dozví, jak Charisiané zobají v Charisu Sharleyan z ruky, bude mít víc než pozitivní dopad. Plus pár dalších drobností. Opět fajné počteníčko (zvlášť zmínka o bordelech Smích).
« Poslední změna: 17.04.2009, 10:03:18 od Muphrid » Zaznamenáno

Warning: Don't stare into laser with remaining eye!
Muphrid
Hero Member
*****
Příspěvků: 950Zobrazit profil
« Odpověď #22 kdy: 22.04.2009, 08:28:36 »

.II.
Královské přístaviště
Město Cherayth,
Království Chisholm

Komandér Ahzmynd (šéf doků) a kapitán Andrai Gyrard (kapitán charisijské vlajkové lodi) dořešují dodávku náhradních ráhen. Gyrard by raději tuto schůzku nechal na svém účetním, protože je to jeho prací. Zjišťuje ale, že ve skutečnosti je hlavním důvodem této schůzky rozhovor. Dozvídá se, že dřívější zkorumpovanost zdejších pracovníků už je minulostí. Dále pak mu Ahzmynd vysvětluje postoje různých chisholmských skupin pro a proti momentálnímu uspořádání světa Úsměv. Je to poměrně hutně informacemi nabité, takže to nebudu popisovat podrobněji...

Snippet 16:
Komandér Ahzmynd dále říká, že v Chisholmu je pravděpodobně mnohem více církevních loyalistů, než v Charisu. Jiným lidem ale prý minulé události velmi pomohly: Charisiané prý nejsou jediní kteří vidí, co se dějě v Chrámu. A že by se mohl divit jak moc lidí vlastně souhlasí se "schizmatickými" Charisiany - přinejmenším principiálně. Sňatkem mezi Sharleyan a Caylebem se to prý dostalo na ještě mnohem vyšší úroveň. Oblíbenost Sharleyan mezi obyčejnými lidmi tomu dost napomohla.
Gyrard pokládá Ahzmyndovi otázku, kterou původně nechtěl vůbec vyslovit: jak se prý momentálně Chisholmiané staví k Charisianům. Původně prý s obavami, že je charisijští obchodníci a lichváři vysají, ale to se mění. Dále pomohlo, že Cayleb zde neudělal žádné politické personální změny ("Nespravuj co funguje."). A také pomohl volný pohyb charisijských vojáků (jak bylo predikováno ve snippetu 14). Dostali se také do stavu, kdy církevní loyalisti vyčkají Caylebova přednesu v chisholmském parlamentu, než začnou s jakýmikoliv odsudky jeho osoby. Ahzmynd předpokládá, že spoustu z nich přesvědčí, alespoň dočasně, že mu mohou věřit. A to už je víceméně konec - asi i podkapitoly.
« Poslední změna: 23.04.2009, 10:12:06 od Muphrid » Zaznamenáno

Warning: Don't stare into laser with remaining eye!
Muphrid
Hero Member
*****
Příspěvků: 950Zobrazit profil
« Odpověď #23 kdy: 24.04.2009, 08:09:30 »

.III.
Budova parlamentu,
Město Cherayth,
Království Chisholm

Cayleb přijíždí k budově chisholmského parlamentu. Prohlíží si ji a přemítá o kolik je honosnější, než její charisijský ekvivalent, a je pro něj (mimo jiné) o to obdivuhodnější, že Sharleyan dokázala přestát ve vunkci královny tak dlouho.
V myšlenkách se probírá chisholmskou historií a předchozími vládci, např. Sharleyaniným dědečkem, za jehož vlády ztratil královský úřad značnou část moci a také způsobem, jakým se Sharleyanině tátovi povedlo si pro svůj status vydobít zpět zásadní postavení (dokončeno bude asi až příště). Zajímavé čtení.
« Poslední změna: 24.04.2009, 08:11:59 od Muphrid » Zaznamenáno

Warning: Don't stare into laser with remaining eye!
IKolincak
Hero Member
*****
Příspěvků: 504


Zobrazit profil
« Odpověď #24 kdy: 13.07.2009, 10:58:19 »

Jen tak mimochodem, kniha již vyšla. Během tohohle týdne bych mi měl mít doma, a pak!!!
Zaznamenáno
Muphrid
Hero Member
*****
Příspěvků: 950Zobrazit profil
« Odpověď #25 kdy: 13.07.2009, 14:29:45 »

Kniha sice vyšla, ale do Evropy bude distribuovaná až 31.7. No nicméně byla skvělá, zvlášť některé události na jejím konci, respektive celá poslední třetina. A také pár událostí, u kterých jsem skřípal zubama a říkal si: "Jak jsi mohl, Davide!" Škleb Nicméně se i tak těším na svůj hardcover a na poklidné večery s knihou v klíně a dobrým čajíkem po ruce...
Zaznamenáno

Warning: Don't stare into laser with remaining eye!
IKolincak
Hero Member
*****
Příspěvků: 504


Zobrazit profil
« Odpověď #26 kdy: 14.07.2009, 11:35:39 »

Ano, já vím, že na amazonu je napsáno, že bude distribuována až 30.7.2009, jenže mi od nich přiišlo oznámení, že mi poslali už v pátek 10.7.2009, a v pondělí 13.7.2009 jsem ji už začal číst. Jsem asi tak v polovině (zhruba za ukázkama) a zatím se to tváří jako obvyklý David, takže jsem velmi, ale opravdu velmi napnutý, co bude dál.
Zaznamenáno
Muphrid
Hero Member
*****
Příspěvků: 950Zobrazit profil
« Odpověď #27 kdy: 14.07.2009, 13:06:19 »

... a zatím se to tváří jako obvyklý David, takže jsem velmi, ale opravdu velmi napnutý, co bude dál.

No samozřejmě, že se to tváří jako obvyklý David, když je to David Mrknutí. Ovšem v té nejlepší formě. Myslel jsem hlavně jak se bude postupně na jedné straně příběh rozuzlovat a na druhé, jak se fantasticky zkomplikuje Smích.

No jinak už bych ji taky měl rád doma, nicméně teď už na to tak nespěchám. Ale rád se pak začtu do těch nejzajímavějších pasáží Mrknutí. Zvlášť do rozhovoru Merlina s jistým ex-biskupem...
« Poslední změna: 14.07.2009, 13:26:04 od Muphrid » Zaznamenáno

Warning: Don't stare into laser with remaining eye!
Muphrid
Hero Member
*****
Příspěvků: 950Zobrazit profil
« Odpověď #28 kdy: 16.07.2009, 09:44:34 »

...v pondělí 13.7.2009 jsem ji už začal číst.

Tak jak? Už jsi to dočetl? Úsměv
Zaznamenáno

Warning: Don't stare into laser with remaining eye!
IKolincak
Hero Member
*****
Příspěvků: 504


Zobrazit profil
« Odpověď #29 kdy: 16.07.2009, 13:39:41 »

Jo, i když výraz dočetl zcela neodpovídá. Spíše bych použil slovo zhtal. Teď to zažívám. Je mi naprosto jasné, že k ní ještě několikrát vrátím.
Zaznamenáno
Stran: 1 [2] 3 Tisk 
« předchozí další »
Skočit na:  

Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!