Vítej, Host. Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
01.07.2022, 09:43:23

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení
Vyhledávání:     Pokročilé vyhledávání
Tak si nás našli spameři, registrace vyžaduje potvrzení, a jestli to je nezastaví, tak to budu zase schvalovat, ach jo.

5946 příspěvků v 158 témat od 126 uživatelů
Nejnovější uživatel: Bubakcz
* Domů Nápověda Přihlásit Registrovat
+  Honor Harringtonová
|-+  O Honor Harrington
| |-+  Diskuse o Honorverse
| | |-+  Srovnání lodí různých vesmírů - ze starého fora
« předchozí další »
Stran: [1] Tisk
Autor Téma: Srovnání lodí různých vesmírů - ze starého fora  (Přečteno 8686 krát)
admin
Administrator
Full Member
*****
Příspěvků: 156Zobrazit profil WWW
« kdy: 04.05.2007, 22:54:30 »

SuE 31 May 2004 18:38
Srovnání lodí různých vesmírů    Tvůrce modelu Niké vyrobil obrázky, na kterých porovnává Niké s loďmi jiných seríí - asi star trek a star wars a cosi. Upřímně - nevím, z čeho sjou anobrž televizi nesleduju.
takže jen odkazy na ně. Ty první 2 jsou od Yakaspat porovnání Nike a čehosi a ten třetí s mřížkou je od Styxx - Superdreadnout třídy Medusa se stejnou cizí lodí jako Nike.
http://harrington.suewebik.net/obrazky/comparison_1n.jpg
http://harrington.suewebik.net/obrazky/comparison_2n.jpg
http://harrington.suewebik.net/obrazky/superdread_sizecomp01n.jpg

no a pokud se o další vesmíry zajímáte více, byl tam i tenhle odkaz na stránky, kde je porovnáno ve všech možných měřítkách kde co (kromě HH lodí- ty tam chybí). http://www.merzo.net/    

Martin The Great   31 May 2004 18:59
Upřesnění    Ta jediná loď co je větší než Niké je 'Star Destroyer', křižník těch zlejch z Hvězdných válek. Ty další dvě jsou ze Star Treku, ale nevím co jsou přesně zač.

To mi připomíná diskuzi Star Wars lodě vs. HH lodě...HH lodě samozřejmě vítězí, protože je potřeba alespoň Hvězda smrti na proražení bočních štítů...

BoneBreak   01 Jun 2004 06:23
Typy lodí    Nejsem odborník, ale myslím si, že ta loď ze Star Wars je Star Destroyer II a ty lodě ze Star Treku: Větší je Voyager a ta menší je nějaký starý typ Enterprise.
Myslím si že lodě ze Startreku a ze SW by neměli proti lodím HH vůbec šanci, protože lodě HH mají daleko větší dostřel :-)

SuE    01 Jun 2004 08:26
ta mřížka    na obrázku od Styxx - to je ten s mřížkou představuje hrana jednoho čtverečku 500 metrů. Jsem to nějak zapomněla uvést

T.N.T.    11 Jul 2004 19:44
Sun Crusher    Tuhle debatu často vedeme s kamošem a vždycky to skončí tak, že řekne:Ale impérium má Sun Crusher a ten je nezničitelnej!!Já mu odpovím, že proti pár eskadrám superdreadnoughtů není nezničitelný nic a už to nerozebíráme.Je ale pravda, že třeba takovej Haven má víc superdreadnoughtů (o jiných typech nemluvě) než impérium stardestroyerů.Přece v bitvě o Yavin v SW6 je téměř celá imperiální flotila a je jich tam 40 nejvíc.Když si představím, že imperiální velkoadmirál Thrawn téměř rozvrátil Novou Republiku s ekvivalentem 4 bitevních křižníků tak se musím smát

White Haven 16 Jul 2004 14:46
odpoveď pro T.N.T.    Proč ne. (Myslím rozvrácení republiky) Kdyby měla republika pouze ekvivalent torpédoborců a LAC
(když to přeženu) tak by schopný velitel ji mohl v pohodě rozvrátit. A ohledně Drtiče sluncí(SunCrusher). Myslíte že by dokázal prostřelit gravitorové pásy?    

T.N.T. 16 Jul 2004 16:36
Hmmm    To mě nenapadlo.S tím gravitorovým pásem nevím,ale vzhledem k poměru rychlosti a dostřelu lodí HH.a SW. je to celkem jedno    

CZAF_mrazik 14 Oct 2004 20:44
Andromeda    bylo by zajimavy zjistit co by s gravitorovym pasem udelala bomba NOVA z Andromedy.ohledne dostrelu lodi z HH a ST to ST projede , ale ST zase muze kdykoli udelat Picarduv manevr a jelikoz nema gravitor neni videt na dalkovejch senzorech lodi HH,kdezto Voyager s pomoci 7 z 10 vidi na druhej konec galaxie vsecko, jo a prustrel grav.pasu- lode ST zjistuji frekvence nepratelskych stitu a podle toho meni frekvence laseru a torped. proste nelze srovnavat dva svety postaveny na odlisny fyzice Smutek    

T.N.T. 16 Oct 2004 09:06
Pravda    To je sice pravda, ale stejmě mě to baví srovnávat

   
BoneBreak   18 Oct 2004 10:06
Strar trek    Myslím si že vzhledem k poměru lodí HH a ST by stačilo o takovou Enterprise docela malicko zavadit gravitorovým klínem a je hotovo...
Lodě ST sice umí přizpůsobit frekvenci štítů ale proti boční graserové salvě supedrednaughtu by jim to pravděpodobně moc platné nebylo. Lodě HH také disponují elektronickými prostředky boje které by možná dokázaly vyřadit štíty ST lodě bez jediného "ostrého" výstřelu.

Nicolas Temple    22 Oct 2004 17:39
Startrek    Mám dojem, že lodě ze Startreku díky warpové rychlosti by velmi rychle vyřešily jakýkoliv problém. A za druhý lodě v HH mají problém zachytit cokoliv co letí rychlostí blízkou rychlosti světla. A ve Startreku je už jenom plná implusní rychlost blízká rychlosti světla. Nehledě na to, že této rychlosti dosáhnou během několika vteřin a o přetížení se starají inerciální tlumiče. Zatímco lodě v HH zrychlují, relativně vůči Startreku, velmi pomalu.

SuE 15 Nov 2004 20:13
další srovnávání    narazila jsem na další zajímavou stránku - tentokrát srovnání velikostí lodí s dnešními reáliemi :
http://www.netrover.com/~jcresswl/filkpg/scales.html
to barevné schema vnitřku lodi je taky dost zajímavé    

PeS 19 Nov 2004 15:09
Inercialni tlumice    1. Me se libi ten pojem (a uz to kdysi kdosi nekde rozebiral) "inercialni tlumice", protoze to v prekladu znamena "tlumice tlumicu" (inercialni je nehybny).
2. Myslim, ze hned v prvni knize (pri popisu gravitacniho beranidla) se mluvi o tom, ze vojenske lode mely stity ve dvou vrstvach a mezi tim jeste neco. Takze s tim prectenim frekvenci by to asi nebylo az tak zhave - navic je otazka, z jake vzdalenosti by to bylo mozne (viz vyse diskuse o dostrelu - a to nemluvim o Prizracnem jezdci).

   
T.N.T .19 Nov 2004 15:23
Poznámka    Nehledě na to, že při boji hází na můstku Enterprise Picardova pleš prasátka, oslňující veškerá snanoviště    

Galenius 14 Dec 2004 06:31
Identifikace lodí    No, nebudu diskutovat s kýmkoli na téma lodi ze SW, která je na comparison_1n. Ale domnívám se, že větší loď se startreku není třída Interpid (Voyager), ale Sovereign (Enterprise NCC 1701-E) a to menší třída Excelsior.    

BoneBreak 14 Dec 2004 09:28
Inerciální tlumiče    No myslím si že pojem inerciální tlumiče není nesprávný, akorát poněkud nešťastně zvolený a v jistém slova smyslu trochu zavádějící.
Pokud se loď pohybuje s jakýmkoliv zrychlením je loď neinerciální soustava. Dejme tomu že okolní vesmír je inerciální soustava (tzn. má nulový či rovnoměrně přímočarý pohyb) - pro představu modelové situace.
Pokud by v lodi nebyla gravitace a předměty by se vznášely volně v prostoru, v okamžiku startu by se zachovali jako inerciální soustava vzhledem k okolnímu vesmíru a to by mělo za následek, že by zůstali v klidu - což by znamenalo ze by se za okamžik rozmázli o zadní stěnu lodi. Pokud by např. cestující seděl v sedačce, v okamžiku startu by začal na židli působit silou rovnající se zrychlení lodi krát jeho hmotnost podle 2. Newtonova zákona, a stejnou silou by působila sedačka na něj (akce a reakce). To by mělo za následek něco jako obrovský lis a z cestujícího by toho moc nezbylo. Jak z toho ven? Musíme nějak zařídit aby se cestující uvnitř choval:
a) vůči okolnímu vesmíru stejně neinerciálně jako loď nebo
b) vůči lodi se choval jako inerciální soustava (čili aby byl v klidu bez působení vnějších sil jako zrychlení apod.).
To vyruší dříve zmíněnou interakci se sedačkou a tudíž i ono nežádoucí "lisování". Proto může být pojem inerciální tlumiče matoucí. Add a) je tento pojem naprosto přesný, add b) by to mělo být spíše "neinerciální tlumiče". V pricipu je to to samé, záleží jen na pozorovateli. Tak jako tak slovo "inerciální" tlumič neznamená jak to pracuje, ale spíš co to ovlivňuje.

Netvrdím že je tato teorie správná, ale jako logické vysvětlení by to mohlo nějak takhle být.

Jinak "oficiální" definice z Babylonu 5:
Inerciální tlumiče - Efekt vyplývající z užití technologie umělé gravitace a gravimetrického pohonu, který ústí ve vnější síly, které nemají uvnitř plavidla užívajícího tuto technologii prakticky žádný efekt na posádku nebo objekty. Inerciální tlumiče dovolují plavidlu dosáhnout akceleraci produkující síly, které by jinak posádku rozdrtily.    

Vakizashi 14 Jun 2005 10:35
ST vs HH    Galenius ma s identifikaci lodi ze ST pravdu. Porovnání velikostí je rozhodně zajímavé. Výklad o inerciálních tlumičích a vztažných fyzikálních soustavách je podle mně správny. A ted ještě maličkost k probýraným teoretickým soubojům lodí ST vs HH.... no opomeneme-li fakt že ST lodě se narozdíl od HH lodí pohybují převážně "pomalu" (v impulzním, tedy subsvětelném režimi maximálně plným impulzem, což je 0.25c) ačkoliv teoreticky ve warpovém režimu by mohli být rychlejší (warp 9.99 je 7922c ale maximální udržovatelná rychlost většiny lodí nepřekračuje warp 9, čili 1562c viz: http://www.star-fleet.com/ed/warp-chart.html
) No a něco k výzbroji a taktice: Ve všech ST filmech a seriálech jsme svědky soubojů na extrémně krátké vzdálenosti (lodě se kolem se be míhají, prosmýkají se mezi soupeři.... blbost) tudíš jakákoliv loď z HH by ST loď smetla dřív, než ta by o ní vůbec věděla. Navíc: obrana ST lodí spoléhá na uhýbání a nepropustnost štítů. Ačkoliv fotonová torpéda (takové ty červené hvězdičky co po sobě střílejí) mají v podstatě hmotné jádro a dají se tedy zničit protistřelou či dokonce bodovou obranou. Phasery mají nízkou kadenci na to, aby mohli sloužit jako zbraňě bodové obrany. Na druhou stranu bodová obreana lodí z HH by si měla poradit s čímkoliv co na ní ST loď vystřelí a vůbec by se při tom nemusela přiblížit na dostřel phaserů ST lodi.... potřeženo sečteno: Utíkej Enterprise utíkej :-)    

Medák 19 Jul 2005 23:53
Utíkej?    No to co tady píše Wakizashi mi přijde dost sporné. Nemůžu o sobě tvrdit, že jsem expert na ST, ale mám dojem, že by nerozhodovala hrubá síla, ale celková technická vyspělost. To znamená lepčí senzory, vyšší zrychlení, lepší manévrovatelnost a to jsou jen ty hlavní věci. Loď z ST by proti loďi z Honorverze mohla prohrát pouze v případě, že by její kapitán přistoupil na stejný styl boje a nechápu proč by to dělal. Pokud by měla taková bitva proběhnout, vypadalo by to asi takto: loď ST by protivníka zjistila a proskenovala z takové vzdálenosti, že oponent by neměl šanci zjistit kontakt s nepřítelem, obzvláště když ST nepoužívá gravitor. Poté by kapitán měl čas v klidu se rozhodnout, jestli chce vůbec bojovat a pokud ano, jestli chce nepřátelskou loď zničit nebo zajmout. Pokud zvolí boj, může se pokud je vybaven maskovacímy systémy přibližovat pomalu, jinak využije výhody zrychlení a přejde na varp. Loď HV nebude schopna nepřítele detekovat dříve nežli vystoupí z varpu, a to bude pozdě pokud se tak stane ve ve vzdálenosti do desítek kilometrů. Loď ST vystoupí z varpu tak aby mohla okamžitě zahájit palbu, nejlépe do hrdla klínu. Pokud je cílem zničení protivníka, použije fotonová torpéda, pokud jde o zajetí, povede phaserovou palbu k ochromení nepřátelské lodi a současně provede na klíčová místa výsadek transportérem.
A to jsou pouze standartní strategie a neuvažoval jsem takové speciální zbraně jako jsou například chronotorpéda. No ještě pořád si myslíte že by to bylo "Utíkej Enterprise, utíkej"?    

mirRa 13 Dec 2005 11:18
jj    myslim, ze lode v Treku by nemely problemy zlikvidovat cokoliv ze sveta HH. Fotonova torpeda, ackoliv je lze odpalovat s pomoci laseru bodove obrany, maji ustovou rychlost tesne pod 1c. Tudiz pri odpaleni na par kilometru, kam se lod z Treku bezproblemove dokaze priblizit s pomoci warpu, by nemela zadna lod z HH nejmensi sanci...jinak jsou ale Weberovi knihy super a zeru to..akorat Star Trek vic ;-)    

PanFiluta 19 Dec 2005 10:08
Star Trek je trápny    Star Trek je len trápna hlúposť pre puberťákov.
Kedysi som bol tiež trekkie, ale to s vekom prejde. Človek má pocit, ako by tvorcovia Star Treku mali niekolko šablón, podla ktorých jednotlivé epizódy robia, lebo sú si velmi podobné.

Keď bojujú v Star Treku, človek má pocit, ako by sa im lode mali pod zadkami každú chvílu rozpadnúť. Konzoly vybuchujú a práporčíci umierajú. Jeden by si myslel, že keď sú ich lode tak vyspelé, tak si budú môcť dovoliť elektrickú izoláciu.

Boj v Star Treku pôsobí, ako by lode boli od seba max. pár kilometrov. Ich kapitáni by sa navyše najprv za každú cenu snažili nájsť mierové riešenie. V Star Treku sa kecá až moc.

Star Trekovské lode sú niekedy schopné preskúmať svojimi senzormi desiatky svetelných rokov, a inokedy majú problém s jedným systémom.

Okrem toho su lode v Star Treku stavané na výskum a lode v HH na boj Ich jedinou výhodou proti superdreadnoughtu by bola ich nereálna manévrovatelnosť a nereálna extrémna akcelerácia.    

Lamar   23 Feb 2006 14:07
Ta poslední loď    ze srovnávacího obrázku je původní USS Enterprise-1701. Bez písmen.

No, srovnávat jednotlivé boje... Mě zase boj ve světě HH připadá, jako napoleonští vojáci. Prostě v zásadě dvě bojové stěny stojí proti sobě a střílí, dokud je čím a po kom.

Nemám ráda, když někdo říká o jakémkoli seriálu, že je to hloupost. Připouštím, že ST má hodně slabin, ale který seriál nemá. Každý ať se dívá na to, co se mu líbí a nechá ostatní být.

Snoopy 25 Feb 2006 07:38
Napoleonske boje    Pokud se nepletu, je nekde na tomto webu zmineno, ze ten styl boje jako v "mokrem" namornictvu je zamerny. DW hledal zpusob pohonu a pohybu lodi tak, aby ty bitvy mohly probihat tak, jak probihaly. Ted prave dochazi ke zmene - rekl bych, ze je to obdoba prechodu:
1. z kanonu na rakety a rizene strely s mnohem vetsim dostrelem (Ghost Rider / Prizracny jezdec - mimochodem vyborny preklad)
2. prechod z krizniku na letadlove lode (nove LAC).    
Zaznamenáno
Thrix
Newbie
*
Příspěvků: 29Zobrazit profil
« Odpověď #1 kdy: 08.07.2007, 20:42:27 »

Mňo to srovnání je nějaké divné. Když vezmeme že Niké ma posádu tuším něco mezi 2000 až 2500 členy posádky a Star Destroyer ma posádku čitající 200 000 lidí tak mě to nějak nesedí. Kde by se tam vešli?
Zaznamenáno
deVega
Newbie
*
Příspěvků: 27


Zobrazit profil
« Odpověď #2 kdy: 09.07.2007, 21:24:41 »

No mě se líbí oba vesmíry.Každý má něco do sebe.Ty názory jsou zajímavý.Je asi pravda že by se lodě ze ST dokázaly dostat nepozorovaně před loď bojové stěny a zlikvidovat ji...no co na to asi zbytek bojové stěny??Ve ST mě spíšě zaráží počet lodí či spíše jejich naprostý nedostatek pokud šlo o jejich potřebu při řešení problémů.No a co by se mi nejvíce líbilo by byla koordinace boje ST a HH proti zlounům.Co takoví Borgové proti stěně?No ale myslím si že by kvůli gravitorovým pásům a štítům nebylo možné používat transport.
Zaznamenáno
Dalin
Full Member
***
Příspěvků: 209


Zobrazit profil
« Odpověď #3 kdy: 13.07.2007, 20:53:53 »

Neměl by mít Star Destroyer posádku "akorát" 20000 lidí?
Co se týče ST a nedostatku lodí, tak tam se lodě stavěly jako univerzální se zaměřením na průzkum, hlídkování, diplomacii a řešení problémů obecně - koneckonců příběh Shadow of Saganami je pomalu v takovém ST duchu - jedna loď s posádkou a poletujou mezi systémama a řeší problémy.
Ale ve válce je v ST lodí mnohem více, a pokud si pamatuju, tak v bitvách s Dominionem figurovaly na obou stranách tísíce lodí - samozřejmě bez vizuálního zobrazení, to by žádný animační software nerozchodil.
A Borgové proti bojové stěně by měli docela slušnou šanci, vzhledem ke schopnostem analyzovat frekvenci energetických zbraní a přizpůsobovat štíty na ni a také ke schopnosti super rychlé regenerace systémů a poškození lodi. Pokud by krychli nerozstřílela bojová stěna jednou salvou, tak by asi už nedostala druhou možnost.
Zaznamenáno
Caba
Newbie
*
Příspěvků: 43


Zobrazit profil
« Odpověď #4 kdy: 14.07.2007, 04:08:49 »

Ano... frekvenci zbraní, ale pokud sleduješ povídky, tak tam se také operuje s frakvencí pulzů laserů a graserů (jméno povídky si nepamatuji, ale jde o snotty cruise Abigayl Hearnsové) Takže vzhledem k tomu, že se Borg přizpůsobí... tak se prostě nastavý jiný cyklus a je vymalováno. Pokud by jsi to myslel jako vlnovou délku světla, pak by to asi měli v HH trochu složitější, ale otázkou je jak by borgové reagovali na zásahy ze dvou různých zbraní s podobnými účinky. Pak by mohla proběhnout přinejmenším druhá salva, za předpokladu, že by borgové vyřadili lasery nebo grasery zvlášť.
 Také s tím přizpůsobováním... stihnou to za deset vteřin?... zhruba taková je asi doba mezi synchronizovaným dopadem střel z gondol a těch je prostě mnoho... navíc pokud by použili klasické nukleární střely tak Borgovy nezbude nic čím by je mohl zanalyzovat... smůla... tady prostě fandím HH. A i potom... Borg se těžko přizpůsoví zásahům gravitací... stačilo by poslat střely... jen tak, aby proletěli krychlí a po několika střelách, kterým by v cestě nestál silnější klín...
To je alespoň můj osobní názor.
Zaznamenáno
Thrix
Newbie
*
Příspěvků: 29Zobrazit profil
« Odpověď #5 kdy: 15.07.2007, 19:49:01 »

Neměl by mít Star Destroyer posádku "akorát" 20000 lidí?
Co se týče ST a nedostatku lodí, tak tam se lodě stavěly jako univerzální se zaměřením na průzkum, hlídkování, diplomacii a řešení problémů obecně - koneckonců příběh Shadow of Saganami je pomalu v takovém ST duchu - jedna loď s posádkou a poletujou mezi systémama a řeší problémy.
Ale ve válce je v ST lodí mnohem více, a pokud si pamatuju, tak v bitvách s Dominionem figurovaly na obou stranách tísíce lodí - samozřejmě bez vizuálního zobrazení, to by žádný animační software nerozchodil.
A Borgové proti bojové stěně by měli docela slušnou šanci, vzhledem ke schopnostem analyzovat frekvenci energetických zbraní a přizpůsobovat štíty na ni a také ke schopnosti super rychlé regenerace systémů a poškození lodi. Pokud by krychli nerozstřílela bojová stěna jednou salvou, tak by asi už nedostala druhou možnost.


No, v knize Hledání Jedi se píše že na loďi je 200 000 lidí. Samozřejmě to není jen posádka lodi ale i piloti stíhaček, stormtroopeři, osádky robotů atd....
Zaznamenáno
Thrix
Newbie
*
Příspěvků: 29Zobrazit profil
« Odpověď #6 kdy: 19.07.2007, 15:09:07 »

Myslím že další zásadní rozdíl ve střetnutí by způsobili rytíři jedi...
Zaznamenáno
deVega
Newbie
*
Příspěvků: 27


Zobrazit profil
« Odpověď #7 kdy: 19.07.2007, 15:20:13 »

No opravdový Jedi by musel okamžitě přejít na stranu HH páč nemůže bojovat za záporáky  Kroutím očima
Zaznamenáno
Stran: [1] Tisk 
« předchozí další »
Skočit na:  

Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!