Vítej, Host. Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
16.12.2019, 09:48:57

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení
Vyhledávání:     Pokročilé vyhledávání
Tak si nás našli spameři, registrace vyžaduje potvrzení, a jestli to je nezastaví, tak to budu zase schvalovat, ach jo.

5937 příspěvků v 155 témat od 123 uživatelů
Nejnovější uživatel: kolo1
* Domů Nápověda Přihlásit Registrovat
+  Honor Harringtonová
|-+  O něčem jiném
| |-+  Jiné sci-fi knížky
| | |-+  Empire of men - Weber+Ringo
« předchozí další »
Stran: [1] 2 Tisk
Autor Téma: Empire of men - Weber+Ringo  (Přečteno 16500 krát)
Caba
Newbie
*

Zobrazit profil
« kdy: 15.09.2007, 04:13:30 »

Tak jsem našel, že se chystá český překlad většiny série Empire of Men, konkrétně March Upcountry, -to the sea a March to the stars. Vydavatelství Wales a překladatel jakýsi Jakub Marek, prý uznávaný scifista (překádal hlavně star-trek). Nic proti překladateli, ale pokud to někdo chce přeložit pak: "Am wisheeng 'im poking luck!"

"Arise my civan brothers, the fell deeds await! Now for wrath, now for ruin and a red dawn!"
Zaznamenáno
Dalin
Full Member

Zobrazit profil
« Odpověď #1 kdy: 19.11.2007, 18:59:24 »

LOL, to jsem musel přečíst celou tetralogii, abych našel tenhle citát.
Zaznamenáno
Dalin
Full Member

Zobrazit profil
« Odpověď #2 kdy: 19.11.2007, 20:54:48 »

Nicméně vzhledem k tomu, že už dlouho tady nikdo nic nenapsal, tak bych se pokusil přiblížit ve stručnosti tuto sérii těm, kteří ji ještě nečetli:

Celá série je vlastně o vývoji hlavního hrdiny prince Rogera (až třetího v pořadí na trůn) z povrchního floutka a vejtahy v muže a vůdce, za kterým by jeho lidé šli až do pekla(což se většině z nich povede).

V první knize March Upcountry (Pochod vnitrozemím) po sabotáži lodě a následném nepřátelském útoku skončí princ Roger, jeho strážní oddíl, osobní sluha a vedoucí jeho štábu na planetě Marduk. Jejich jedinou možností záchrany je přejít celý kontinent, přeplout oceán, přejít druhý kontinent, dobýt pravděpodobně nepřátelský přístav a zmocnit se lodě. To vše na planetě, která připomíná deštný prales, plné nebezpečné flory, fauny a 3-4 metrových studenokrevných čtyřrukých humanoidních domorodců v různém stupni vývoje společnosti od neolitické až po renesanční. Navíc moderní zbraně a výstroj rychle podléhají drsným klimatickým podmínkám, na planetě nejsou lidmi 100% stravitelné potraviny a zásoby živin a vitamínů mají na půl roku.
Během cesty se setkávají s řadou příhod a zajímavých domorodců, bojují s barbarským kmenem ( úžasná bitva pár desítek moderně vyzbrojených mariňáků bránících starověkou pevnost proti 18000 barbarských válečníků) nebo s mocichtivým králem. Takto dorazí až k horám uprostřed kontinentu, už pouze s minimálními zásobami munice a s citelnými ztrátami. Jedinou možností je další postup za použití místních zdrojů s vybudováním oddílu s výzbrojí a taktikou Římských legii.

Ve druhé knize March to the Sea po překročení hor se dostávají k takovému menšímu stěhování národů, ve srovnání s kterým bylo střetnutí s barbary v prvním díle jen drobnou šarvátkou. Získávají rovněž řadu místní spojenců a postav, které s nimi poputují po zbytek serie. Pomohou náboženskému městskému státu s obranou proti menšímu odřadu barbarů i s jeho hrozící občanskou válkou. Po příchodu k pobřežnímu průmyslovému centru pomohou s vybudováním "moderních" zbraní a loďstva a následně i s celou válkou proti barbarům. Řekl bych, že právě z tohoto(a následujícího) dílu použil Weber některé motivy v Off Armageddon's Reef.

Ve třetí knize March to the Stars přeplouvají s celou flotilou lodí a vlastní domorodou armádou oceán. Bojují v námořních i pozemních bitvách, setkávají se opět s novými národy i postavami. Konečně obsazují až přiliš snadno hvězný přístav jen aby zjistili, že nejtěžší bitva je ještě čeká. A to při obsazování neutrální lodi, ze které se vyklube maskovaná výsadková loď  nepřátelské mezihvězdné mocnosti. Skutečně skvělé scény technicky nevzdělaných Mardukanů prohánějících se po vesmírné lodi ve skafandrech s plasmovými zbraněmi v rukou.

V posledním díle We Few se princ Roger s hrstkou přeživších mariňáků musí postavit před nejtěžší úkol - zmocnit se trůnu a odstranit spiklence, kteří způsobili sabotáž jeho lodě a ovládli jeho matku císařovnu. Musí sehnat spojence a přesvědčit je, že není tou samou osobou, kterou byl ještě před několika měsíci. Dvě třetiny knihy zaberou příprava, zbytek je samotný útok a bitva odehrávající se na zemi, ve vzduchu i ve vesmíru. Některé scény jsou skutečně kouzelné - Mardukan, který nikdy nic netrefil ze střelné zbraně používající jako osobní zbraň plasmový kanón z tanku, Mardukanská jízda přesedlaná do moderních stíhaček nebo vesmírné bitvy už asi ve čtvrtém a pokaždé jiném způsobu zpracování od Webera.

Celkově jde o dobře napsané knihy, popisy jsou postav kvalitní a mnohé si oblíbíte(Poertena,Julian, satanistka Kosutic,Krindi Fain),. Bohužel opět i tady ne všechny hlavní postavy přežijí až do konce a hlavně ztráta ve dvojce mě dost naštvala. Skutečně jak už uvedl Caba bude hlavním oříškem překlad a některé věci nepůjdou přeložit vůbec(jako velitel šesté flotily Helmut, přezdívaný Dark Lord of Sixth - skutečně dobrá hříčka). Těžko říct, kde se odlišuje vliv jednotlivých autorů - Weber bude asi vesmír, společnosti, postavy a Ringo bude spíše na pozemní bitvy a válečné technologie.
Série má sice nižší faktor pro opakované čtení než HH, ale i tak si myslím, že se k ní dá tak jednou za 2 roky vracet(zvláště pokud bude v češtině). To je ode mne zatím vše.
Zaznamenáno
Caba
Newbie
*

Zobrazit profil
« Odpověď #3 kdy: 21.11.2007, 13:19:33 »

Jen tak mimochodem, víš odkud je původně (odkud ho Honalovi Roger podstrčil)? Možná ti pomůže jeho originální znění =D :

Arise, arise, Riders of Theoden!
Fell deeds awake: fire and slaughter!
Spear shall be shaken, shield shall be splintered,
A sword day, a red day, ere the sun rises!
Ride now, ride now! Ride to Gondor!

Out of doubt, out of dark to the day’s rising
I came singing in the sun, sword unsheathing.
To hope’s end I rode and to heart’s breaking:
Now for wrath, now for ruin and a red nightfall!
Zaznamenáno
Dalin
Full Member

Zobrazit profil
« Odpověď #4 kdy: 21.11.2007, 18:13:22 »

Jojo, to jsem si myslel. Podobných narážek je tam více, viz ten Helmut - Dark Lord of Sixth.
Zaznamenáno
Dalin
Full Member

Zobrazit profil
« Odpověď #5 kdy: 25.11.2007, 20:14:14 »

Tak druhý díl Pochod k moři vyjde už v únoru 2008.
Zaznamenáno
Dalin
Full Member

Zobrazit profil
« Odpověď #6 kdy: 18.01.2008, 15:14:59 »

Tak v době své nemoci jsem si konečně našel čas na přečtení Pochodu vnitrozemím s následujícím dodatkem k překladu

1) Překlad celkově není tak špatný i když občas se vyskytnou do očí bijící nelogičnosti např.:
- jména křižníků Svatých jeden přeložen jako Zelená Bohyně a druhý ponechán Greebelt
- bead guns - přeloženo jako projektilové zbraně - obecně je to platné, ale do stejné kategorie bych zařadil i obyčejné současné zbraně - tady bych se spíše přikláněl k názvu kuličkové zbraně - přímo podle typu projektilu

2) Naopak překlad Poertenny mi připadá přímo skvělý - použití hanáčtiny nebo co to je za nářečí je prostě kouzelné

Zaznamenáno
Muphrid
Hero Member

Zobrazit profil
« Odpověď #7 kdy: 18.01.2008, 15:36:30 »

Tak druhý díl Pochod k moři vyjde už v únoru 2008.

jj, plánuju si to koupit dohromady s Off Armageddon Reef a Pochodem vnitrozemím. Je fajné, že vydají OAR a Pochod k moři ve stejný čas.
Zaznamenáno

Warning: Don't stare into laser with remaining eye!
Johnak
Global Moderator
Full Member

Zobrazit profil
« Odpověď #8 kdy: 17.06.2008, 22:31:14 »

Tak jsem se odhodlal a opet napsal do Walesu, jak to u nich vypada (napsal jsem jim na mail). Jmenovite se ptam na March to the Sea. Uvidim, co (popr. jestli) odpovi.
Zaznamenáno
Muphrid
Hero Member

Zobrazit profil
« Odpověď #9 kdy: 17.06.2008, 22:53:38 »

Tak jsem se odhodlal a opet napsal do Walesu, jak to u nich vypada (napsal jsem jim na mail). Jmenovite se ptam na March to the Sea. Uvidim, co (popr. jestli) odpovi.

Jestli to dopadne jako s mým dotazem na OAR, tak to budeš čekat hoooodně dlouho - čekám dodnes... Musel jsem jim tam zavolat, abych se něco dozvěděl.
Zaznamenáno

Johnak
Global Moderator
Full Member

Zobrazit profil
« Odpověď #10 kdy: 18.06.2008, 11:12:18 »

No, nadeje umira posledni... I kdyz je fakt, ze uz mele z posledniho. :-)

Jestli to dopadne jako s mým dotazem na OAR, tak to budeš čekat hoooodně dlouho - čekám dodnes... Musel jsem jim tam zavolat, abych se něco dozvěděl.
Zaznamenáno
Johnak
Global Moderator
Full Member

Zobrazit profil
« Odpověď #11 kdy: 07.07.2008, 16:19:53 »

Na mou otazku stran pokracovani Pochodu vnitrozemim prisla od Walesu tato odpoved

Dobrý den,

v lednu se naše knihkupectví stěhovalo a od nového roku je též
oslabeno i nakladatelství. Nový termín zatím není znám, vzhledem
k tomu, že teprve před několika týdny jsme se vyhrabali z nějvětších
problémů a tudíž nový ediční plán i způsob výroby budeme řešit
v těchto dnech.

Osobně si ale myslím, že bych další pokračovaní vydal, takže
za to budu lobovat. :-D

S pozdravem

Lukáš Pokorný
Knihkupectví Wales
Bělehradská 8
140 00 Praha 4
Tel./fax. +240 241 741 952
http://www.wales.cz/
wales@volny.cz

Vypada to, ze bychom se mohli prece jen casem dockat Pochodu k mori. :-)
Zaznamenáno
Muphrid
Hero Member

Zobrazit profil
« Odpověď #12 kdy: 07.07.2008, 21:11:16 »

Super, ani jsem v odpověď nedoufal Smích.
Ještě aby to stejně vypadalo i s OAR a bylo by to úplně dokonalé...
Zaznamenáno

Swan
Newbie
*

Zobrazit profil
« Odpověď #13 kdy: 13.01.2009, 23:02:37 »

Ahoj, tak další díl Pochodu by měl podle stránek Walesu vyjít už 2.2.2009, tak se snad dočkáme. Úsměv

http://pochod-k-mori.wales.cz/
Zaznamenáno
Muphrid
Hero Member

Zobrazit profil
« Odpověď #14 kdy: 14.01.2009, 07:31:09 »

Tak, teď ještě aby vydali i OAR...
Zaznamenáno

Stran: [1] 2 Tisk 
« předchozí další »
Skočit na:  

Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!