Vítej, Host. Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
16.12.2019, 09:09:01

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení
Vyhledávání:     Pokročilé vyhledávání
Tak si nás našli spameři, registrace vyžaduje potvrzení, a jestli to je nezastaví, tak to budu zase schvalovat, ach jo.

5937 příspěvků v 155 témat od 123 uživatelů
Nejnovější uživatel: kolo1
* Domů Nápověda Přihlásit Registrovat
+  Honor Harringtonová
|-+  O Honor Harrington
| |-+  Diskuse o Honorverse
| | |-+  Hyperprostor - ze starého fora
« předchozí další »
Stran: [1] Tisk
Autor Téma: Hyperprostor - ze starého fora  (Přečteno 2429 krát)
admin
Administrator
Full Member

Zobrazit profil WWW
« kdy: 04.05.2007, 23:58:00 »

BoneBreak 31 May 2004 07:20
"Hyperprostor"    Co si myslíte o Hyperprostoru, nebo spíš o principu cestování, jak ho popsal Weber. Z určitého úhlu pohledu to vypadá jako solidní neprůstřelná teorie. Zajímalo by mě jestli si to vymyslel sám nebo jestli vycházel z nějakých publikovaných teorií...    

Sharper   31 May 2004 11:02
Teorie    Weber to vymyslel perfektne, jde videt, ze nejake zkusenosti z fyzikou ma.Teorie hyperpasem je zajimava a dobre ji popsal, klidne to muze byt pravda a pod nami je treba prostor, ve kterem je vzdalenost mezi body vetsi nez v nasem prostoru, tudiz mi muzeme prejit do tohoto prostoru a ziskat energii Úsměv .
Jsem cekal jak vyresi problem setrvacnosti , nevyresil ho uplne jako treba ve Startreku (oblibene inercialni tlumicece nebo Stargate, tam maji taky inercialni tlumice Úsměv),ale cast pretizeni prenesl do gravitoru.
Originalni a velice dobre se mu hodi k vesmirne vojenske taktice, kterou taktez hezky popsal.

BoneBreak 31 May 2004 12:37
Fyzika    Přesně tak. Přečetl jsem o tomto tématu hodně knížek (scifi), ale myslím si, že tak jako Weber to zatím neměl promyšlený nikdo. Třeba ve Startreku je založený celý příběh na rychlosti vyšší než světlo což u Webera není. Implementace teorie relativity se mu povedla na výtečnou. Dokonce tam počítá i s časovou dilatací... klobouk dolů. Akorát si trochu nedokážu představit souboj v např. v pásu gama...
Jinak sledovat souboj lodí v normálním prostoru by bylo asi pro obyč. pozorovatele dost nemožný. Když něco najednou začne akcelerovat se zrychlením 500g a za vteřinu se zastaví, tak to musí v zmizet a současně se objevit úplně někde jinde - pro lidský oko nepozorovatelný :-)
Jinak jsem kdysi hrál strategii - myslím že se to jmenovalo Starship Unlimited: Divided galaxies 2 - a to byla strategie snad jakoby dělaná podle knížek Webera. Cesty mezi soustavami, souboje a manévry lodí, červí díry atd. Rozhodně mě ta hra hrozně bavila, hlavně proto, že jsem si u toho četl HH a tak nějak víc jsem se vžíval do děje a do atmosféry jak hry tak knížky :-)    

Charlie 15 Jun 2004 17:26
Jo, ta fyzika!    O tom, že D.W. ma fyziku namačknutou v bedně, nebudu diskutovat. Ale dovedete si někdo vůbec představit pojem DIASPORA? Co to musí znamenat pro lidstvo? A ten H - prostor: mnoho současných VELKÝCH fyziků v čele s p.Hawkingem se šťourá pod sukní Einsteinovy teorie relativity a tihle lidé prohlašují, že Einstein nevzal v úvahu všechny možné skutečnosti, prostě protože v jeho době ještě nebyly objeveny, takže se jim rýsuje něco jako červí díra v teorii relativity. A právě tahle díra by se mohla údajně stát bránou do dalších prostorů. Koneckonců, matematika pracuje s n-rozměrným prostorem běžně, tak proč by se někomu nemohlo podařit zkroutit náš 3D+T prostor tak, aby se prolnul s prostory vyšších řádů? Já osobně pojmu H-pásmo alfa, beta atd. rozumím tak, že se proráží energetická bariéra do vyšší dimenze ( + další rozměr navíc oproti předchozí úrovni), a naopak při sestupu o úroveň níž se vracíme zpět, takže energie se vrací! Dotaženo do úplné detailnosti by pod pásmem alfa mělo existovat jakési subpásmo mínus-alfa, které by odpovídalo 2D prostoru (= ploše) a dost možná i mínus beta (= bod), neboli 1 dimenzionální prostor!!! A pokud někdo bude tvrdit, že 1D prostor nemůže existovat, mám pro něj doporučení: jakoukoliv publikaci z populárních knížek o moderní astronomii a astrofyzice, a hledat pojem ČERNÁ DÍRA!!! Matematicky vzato v nich není víc než jen 1 dimenze!!! Zároveň z toho vyplývají i další zajímavé teorie, týkající se třeba působení gravitace v prostorech vyšších řádů - podle úměrnosti by se při zachování univerzálnosti gravitační konstanty zvětšením počtu dimenzí mělo ZMENŠIT gravitační působení všech těles vzájemně na sebe!!! To by znamenalo i menší energetické nároky na zrychlení dané hmotnosti v prostoru vyššího řádu!!    

BoneBreak 18 Jun 2004 13:42
život vesmír a vůbec...    Jisté je, že před pár stovkama let si pan Newton myslel, že fyzika funguje nějakým způsobem. Potom pan Einstein řekl že pan Newton měl pravdu, ale jen v za určitých značně omezených podmínek. Proto je asi jen otázkou času kdy někdo řekne (a dokáže), že to co si myslel pan Einstein funguje, ale jen za určitých omezených podmínek. Matematika dnes běžně požívá n-rozměrná prostor, proč ne fyzika? Když si člověk vezmeme za příklad zajímavosti jako třeba Möbiova páska http://www.mujweb.cz/www/astrolisty/clanky/clanek27.html
nebo Kleinova lahev, parvděpodobně si uvědomí, že není všechno tak jak se zdá. V tomto případě by se asi dala červí díra v prostoru přirovnat k díře právě v této pásce. Přechod mezi jednotlivými vesmíry podle Webera není postupný ale ve skocích - zřejmě je zde autor inspirován kvantovou fyzikou.
V principu asi bude všeobecně záležet na úhlu pohledu na věc. Papír třeba vypadá na první pohled okem hladký - pod mikroskopem to je ovšem hotové bludiště.    

Charlie   28 Jun 2004 18:45
Rozveď to!!    Moment!
Möbiovu pásku běžně používám, když chci někomu dokázat, jak relativní je lidský pohled na fyziku n-D prostorů, ale Kleinovu láhev neznám. Nemá to něco společného s promítáním vícerozměrnějších prostorů "dolů" do méně rozměrných, něco jako 3D zobrazení 4D krychle, neboli TESSARAKT??? To je taky docela správná vychytávka!
A ty skoky mezi dimenzemi - představ si to jako soustavu gumových blán - nemusejí být ani pravidelně uspořádané, jen musejí vymezovat určité oblasti, něco jako bludiště. Dokud se pohybuješ ve své buňce, potřebuješ k tomu jistou energii k akceleraci i deceleraci. Když narazíš na stěnu, odkopne tě zpátky, ale jen do té doby, než do ní narazíš s rychlostí (a tím i energií) větší, než je potřebná k průniku - a určitě mi dáš za pravdu, když budu tvrdit, že to závisí i na úhlu, pod kterým do té stěny narážíš. A když se chceš vrátit, necháš se prostě stáhnout,odkud jsi přišel. Když to aplikuješ na podmínky ve vesmíru a všeobjímající gravitační pole, spojíš průnik skrz stěnu s průnikem do místa s jiným rozložením hmoty a energie, tak je to jasnější, než 1000 sluncí - prostě k průchodu je potřeba určité minimum energie, soustředěné do určitého bodu prostoru s určitým vektorem působení - a BUM, jsi TAM!!! A dokud svoji energetickou bilanci nesnížíš pod jistou mez, budeš tam pořád! Je to úplně to samé, jako Newton a Ciolkovskij - byť byl "russkij", právě on umožnil i tyto úvahy. Ale uvažuj: vše, co u zemského povrchu dosáhne rychlosti kolem 8000m/s(čili 1.kosmická pro danou sílu "g") a tuto rychlost si přes všecko vnější působení bude schopno udržet, už se nikdy nedotkne povrchu - teda dokud ho čímkoliv nezbrzdíš natolik, že jeho dráha lízne povrch - v tom okamžiku buď musí znovu jakkoliv získat energii a pak se vrátí, nebo prostě spadne, i když ne třeba hned. Pokud přelezeš 11200m/s, a nezachytí Tě Měsíc, jsi mimo sféru Země a na dráze kolem Slunce. Když nabereš víc, než 16300m/s, máš dost, aby Tě to vyneslo ze soustavy. Tyhle rychlosti najdeš v každé lepší učebnici fyziky pro 8-9 třídu. A teď povyš svůj pohled na věc a odpověz si na otázku:"Může existovat i vyšší stupeň kosmické rychlosti?" Já si myslím, že ano - určitě 4.kosmická k opuštění naší galaxie, a proporcionálně budou i další - jen je zatím nikdo nepotřeboval!

BoneBreak 29 Jun 2004 06:44
Upřesněn íTakže:
Kleinova lahev: obvykle se popisuje jako nádoba, která nemá vnitřek ani vnějšek, čili princip möbiovy pásky ale o rozměr "nahoru". Topologicky lze získat Kleinovu láhev sešitím dvou Moebiových pásek podél jejich jediné hrany. Prakticky to vypadá, že ji prostrčíš samu sebou. Möbiova páska je 2D objekt který vyrobíš ve 3D prostoru. Kleinovu láhev si v normálním 3D prostoru nevymodeluješ protože v našem prostoru to prostě nejde. Rád bych ti poskytl nějaký obrázek, ale tady to bohužel asi nejde. Zkus třeba http://math.arizona.edu/~models/ sekce Topology nebo třeba tu: http://hyperkrychle.cz/topologie.html a nebo tady: http://www.aldebaran.cz/bulletin/2003_43_top.html

Celá topologie prostorů se mi zdá dost ošemetná záložitost - člověk by musel být pořádná bedna aby to všechno pochopil.
V nějaký scifi knížce sem dokonce četl že tyhle lahve používali k pohonu nějakých lodí... :-)

Princip únikových rychlostí a gravitačních studní mi není neznámý. Velice zjednodušeně: Když si představím prostor kolem země jako gumovou rovinu (gravitace působí kolmo na plochu) a zemi jako kuličku, tak když položím kuličku na gumovou plochu tak se mi plocha zdeformuje a vytvoří se prohlubeň. Čím je kulička hmotnější tím větší energii potřebuji abych se z prohlubně dostal.
Potom bych si Tě dovoli nepatrně opravit: "g" není "síla" ale gravitační zrychlení na povrchu Země - ale to je jen detail.
Myslím že to co jsi nastínil v problematice s přechodem do jiných dimenzí je analogie kvantové fyziky, respektive popisu energetických kvant a jejich fungování. To by asi byla hooodně dlouhá diskuze.    

Charlie 01 Mar 2005 16:47
Zdráv buď a vesel!    Hi, jak se vede, BoneBreaku?
Opět po VEEERY long timu se mi povedlo napíchnout se na Suein "webik" a mrknout se, co nového ve světech HH. Ale jak se zdá, vše nám usnulo vydáním Ozvěn cti ( Echoes of Honor ) - nemělo se to spíš jmenovat Návrat ze záhrobí? Bohužel, nejsem tak dobrý angličtinář, abych posoudil, co vlastně měl pan Weber na mysli: jméno HONOR, anebo anglický výraz pro čest?
Jinak máš 100% pravdu s tou kvantovou teorií - Heisenberga a další zatím nikdo nepopřel! A jak se na to dívá zbytek našich spolulouskačů HH? Taky si myslíte, že starý pán A.Einstein před svojí smrtí přišel na něco, co ho po zkušenostech s "Manhattan District Project" natolik vyděsilo, že raději tuto informaci odmítl publikovat? Co jiného mohlo tak zdatného teoretika a fyzikálního válečníka vylekat, než vize nekonečného množství reálně, nejen matematicky dosažitelných vesmírů se stejně nekonečným množstvím světů, a možnost ovládnutí a hlavně zneužití této technologie naším primitivními instikty ovládaným lidstvem?
Ekkarel@centrum.cz    

PeS 12 May 2005 07:35
Kleinova lahev    Myslim, ze ty Kleinovy lahve primo nepouzivali k pohonu, ale jako urcitou "pomoc" pri jistem napaditem vyuziti sveho pohonu.
Jednalo se o serii knih Catherine Asaro o Rubinove dynastii a ten pohon byla "inverze" - taky zajimavy zpusob cestovani rychleji nez svetlo. Jednalo se o to, ze se vsichni "otocili" kolem imaginarni osy - velmi zhruba obdobne, jako funguji imaginarni cisla v matematice.
Jinak ta serie knih o Rubinove dynastii mi prisla velmi dobra, skoda, ze u nas vysly jen dve knihy.    

BoneBreak  17 May 2005 12:51
To PeS:    Asi máte pravdu, jak říkam - je to už nějaký ten čas... S tím otáčením kolem os jste mi připoměl Číslo bestie od Roberta A. Heinleina, to byla velmi pěkná kniha    

PeS 17 May 2005 20:15
To BoneBreak    Shodou okolnosti to zrovna opet po delsi dobe ctu - ty tri casove osy (t, tau, theta) je zajimavy napad. Vcetne tech dusledku - ty fantazijni svety.    

Charlie 21 Aug 2006 13:28
Zdrávi zůstaňmež    Opět po LONG LONG timu otevírám SueWebik, abych zjistil, že je tu mrtvo jak v Havenským parlamentu. Pro BoneBreaka mám zajímavý námět k lámání mozkovny. Podle teletextu ČT 1 z července 2006 stránky 680 a vyšší se astrofyzika dostala do zajímavé situace. Podle snímků z Hubbleova teleskopu při zkoumání extrémně starého reliktního záření a záření starých černých děr se během doby trvání vesmíru pravděpodobně změnila rychlost světla (poklesla), takže ani Einsteinovo dogma neměnitelnosti a věčnosti hodnoty "c" ve fyzice pravděpodobně TAK ÚPLNĚ NEPLATÍ. Vypadá to dokonce prý tak nahnutě, že kompletní aplikace všech z tohoto faktu vyplývajících možností by hnula moderní fyzikou obdobně jako to udělali pánové Newton a Einstein, bez záruk se šušká cosi o možnostech dosažení rychlostí vyšších, než je dnešní "c" a o kontrole rychlosti a směru plynutí času - což opět ve finále těžce zavání hyperprostorem, a jakmile se něco takového dostane byť jen do hypotézového stadia, už to nikdo nevyvrátí. No, necháme se překvapit, pan Hawking a jeho následovníci už s tím něco provedou.    
Zaznamenáno
Stran: [1] Tisk 
« předchozí další »
Skočit na:  

Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!