Vítej, Host. Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
15.11.2019, 19:34:05

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení
Vyhledávání:     Pokročilé vyhledávání
Tak si nás našli spameři, registrace vyžaduje potvrzení, a jestli to je nezastaví, tak to budu zase schvalovat, ach jo.

5936 příspěvků v 155 témat od 123 uživatelů
Nejnovější uživatel: kolo1
* Domů Nápověda Přihlásit Registrovat
+  Honor Harringtonová
|-+  O něčem jiném
| |-+  Jiné sci-fi knížky
| | |-+  Série Multiverse
« předchozí další »
Stran: [1] Tisk
Autor Téma: Série Multiverse  (Přečteno 1522 krát)
Muphrid
Hero Member

Zobrazit profil
« kdy: 09.01.2016, 17:40:51 »

Tak už jsem dočetl první dvě knihy této série a chystám se na třetí.

Jak už jsem zmínil v jiném tématu, první kniha, čítající cca 1300 stran, je z první poloviny dost obtížná na čtení. Ne, že by v ní nebyly zajímavé a čtivé pasáže, ale jsou tam i pasáže, které jsou zbytečně popisné a jen stěží se jimi prokousává. Ale co je horší, jsou tam dějové zvraty, které by tak špatně nevymyslelo asi ani pětileté dítě. Respektive i pětileté dítě by je vymyslelo lépe. Přišlo mi to jako silově natlačené, aby bylo o čem psát později. Knihu jsem v půlce na několik týdnů odložil u třetího takového "zvratu". Pak jsem se k tomu vrátil a udělal jsem dobře - druhá půlka se četla mnohem lépe. Mé hodnocení: první půlka 30%, druhá půlka 75%.

Druhá kniha je úplným opakem první a přečetl jsem ji skoro jedním dechem. Mé hodnocení: 80%.

Jsem zvědavý na třetí. David ji psal spolu s Joelle Presby - na rozdíl od prvních dvou, které psal s Lindou Evans.

Je tu někdo, kdo to také čte/četl?
« Poslední změna: 13.01.2016, 18:20:14 od Muphrid » Zaznamenáno

Warning: Don't stare into laser with remaining eye!
Muphrid
Hero Member

Zobrazit profil
« Odpověď #1 kdy: 15.01.2016, 00:42:50 »

Update:

Jsem skoro v polovině třetího dílu a je velmi poznat rozdíl ve změně autorky. Joelle používá výrazně odlišné výrazy a větnou skladbu, než David nebo (dříve) Linda. Také je tu ještě faktor "eARC" - spousta překlepů a pár nesladěných pojmů s předchozími díly (např. "Fallen Timbers" vs. "Toppled Timbers"). A už jsem se setkal s celou jednou podkapitolou, kde jsem sice rozuměl jednotlivým slovům, ale význam vět a odstavců mi zcela unikal. Naštěstí se to víceméně vyjasnilo v pozdějším ději.

Oproti prvnímu dílu jsou také o dost lépe podané popisné pasáže - konečně se totiž dostáváme do chvíle, kdy na detailnější popis přichází i svět druhé (první? Úsměv) zúčastněné strany. A tento popis je podán podstatně záživněji, než v předchozím případě. Je totiž podán formou dialogu mezi již známými postavami, nikoliv suchým výpisem "jen tak" a hlavně je dávkovaný postupně (no přinejmenším je proložený kvalitní "jazykovou gymnastikou" - kdo četl, narážku pochopí Smích).

Taky se otevřely další možnosti potenciálního vyřešení konfliktu diplomatickou cestou. Tedy přinejmenším jedna.

Tak trochu mě mrzí, že tohle nemá být poslední díl série, jak bylo původně plánováno, ale bude minimálně ještě jeden další díl.

Toť zatím asi všechny momentální postřehy.
« Poslední změna: 22.01.2016, 14:08:25 od Muphrid » Zaznamenáno

Muphrid
Hero Member

Zobrazit profil
« Odpověď #2 kdy: 25.01.2016, 14:55:04 »

Update:

Dočetl jsem už i třetí díl a kromě pár až zbytečně rozvleklých pasáží (popisujících logistiku) to bylo obstojné. Minule jsem zmiňoval "Toppled Timber" vs "Fallen Timbers" a nejspíš to bude v pořádku - každá strana používá svůj název.

Jenže je tu malé jenže. V jistém momentu je nakousnuto vysvětlení jistého principu a to tak, že mě to dosti znepokojilo. Jsou možná i jiná vysvětlení, nicméně nejpravdepodobnější je zároveň i nejděsivější, protože by zabilo celou - nyní už poměrně čtivou - sérii.

A přijde mi, že s množstvím všech Sharoniánských talentů se v nich sami autoři pomalu začínají utápět a možnosti k rozlousknutí některých situací, "geniálně" naplánovaných "padouchy", geometricky rostou ve prospěch "klaďasů". Začalo to být velmi překombinované.

Také se dost rozrostl počet postav, takže jsem někdy až po několika odstavcích pochopil, kde se vlastně daný děj odehrává.

Za mě 65%.

A teď hurá na Coreye a jeho Expanzi. Úsměv
Zaznamenáno

Stran: [1] Tisk 
« předchozí další »
Skočit na:  

Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!