Vítej, Host. Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
27.03.2023, 03:39:00

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení
Vyhledávání:     Pokročilé vyhledávání
Tak si nás našli spameři, registrace vyžaduje potvrzení, a jestli to je nezastaví, tak to budu zase schvalovat, ach jo.

5952 příspěvků v 158 témat od 127 uživatelů
Nejnovější uživatel: jakop
* Domů Nápověda Přihlásit Registrovat
+  Honor Harringtonová
|-+  O Honor Harrington
| |-+  Diskuse o Honorverse
| | |-+  Pár otázok
« předchozí další »
Stran: [1] 2 3 Tisk
Autor Téma: Pár otázok  (Přečteno 19565 krát)
pustovnik
Newbie
*
Příspěvků: 9Zobrazit profil
« kdy: 13.04.2013, 21:13:35 »

Zdravím.

Pred nedávnom som začal čítať túto sériu, veľmi ma zaujala, hlavne po posledných pár knihách.

Mám pár otázok, na ktorých odpoveď som nenašiel na internete. Viem, že toto fórum už nie je veľmi aktívne, ale hádam sa náde nejaká dobrá duša, ktorá mi odpovie.

Otázka č.1: čo je to za  zbraň to energetické torpédo spomínané v 1.knihe a prečo sa nepoužíva na ostatných lodiach?

Otázka č.2: akú populáciu má Haven a tým myslím jak sústavu tak celú Republiku? Nevšimol som si, že by to bolo v knihách spomínané. Je tam populácia Mantichory, ale aj po BoM, kde mala Republika 4x také straty ako M. to vyznieva štatisticky lepšie pre Republiku. Podľa mňa len v sústave Haven  musí žiť okolo 7- 8 miliárd ľudí.

Zaznamenáno
deWega
Full Member
***
Příspěvků: 130


Zobrazit profil
« Odpověď #1 kdy: 14.04.2013, 09:27:01 »

Nevim jestli jsem ten nejpovolanější ale zkusím ti odpovědět.

Energetické torpéda neprojdou štíty......měly by fugovat právě s gravitačním beranidlem a to jak známo není příliš využitelné.

Někde to určitě je napsané jak je LRH veliké ale kde nevím. Osobně tipuju obyvatelstvo na stovky miliard...................

A je škoda že tu není více živo, jenže co chceš furt omílat dokola. U nás serie vychází příliš pomalu.

Zaznamenáno
twombly
Full Member
***
Příspěvků: 247


NCOIC, HMS Iwo Jima (LTH-06)


Zobrazit profil WWW
« Odpověď #2 kdy: 14.04.2013, 09:50:49 »

Energetický torpéda se používaly standardně na předgondolovejch lodích stěny a bitevních křižnících. Problém energetickejch torpéd je, že jak už řekl deWega, neprojde bočním štítem a loď musí mít gravitační beranidlo aby nejdřív shodila štíty a pak mohla odpálit energetický torpéda. V podstatě to funguje tak, že gravitační beranidlo shodí štíty, energetický torpédo propálí loď. Energetický torpédo neni přímo torpédo ale je to "rychlopalnej projektor plazmy", která cestuje skoro rychlostí světla a tak bez štítů se nedá zastavit. Ale zase je k ničemu proti lodi, která má funkční štíty.

Jenže to ovšem znamená, že se člověk musí dostat na pár stovek tisíc kilometrů od cíle, což už je vzdálenost při závěrečnym přiblížení, na kterou se bojuje energetickejma zbraněma. Což v praxi znamená, že se to dá využít jenom u velkejch lodí, který maj dostatečně silný štíty, pancéřování, výzbroj a bodovou obranu aby měli šanci, že se na tak malou vzdálenost k protivníkovi vůbec přiblížej. Navíc to žere velký místo, je to náročný na napájení, což je taky důvod proč se to používalo jenom na bitevních křižnících a vejš, u menších lodí to sežere podstatnou část konvenční výzbroje.

Jak se vyvíjela technologie řízenejch střel a pomocnejch prostředků elektronickýho boje pro průnik bodovou obranou, RMN přešlo na doktrínu střelovejch soubojů, místo klasický "beam-heavy" výzbroje a doktríny na klasický přiblížení bojovejch stěn na vzdálenost energetickejch zbraní. To samozřejmě znamenalo, že gravitační beranidlo i energetický torpéda se vyřadily z výzbroje páč vzhledem k vývoji střel jsou prakticky k ničemu.
« Poslední změna: 14.04.2013, 10:22:31 od twombly » Zaznamenáno

Tyrael
Full Member
***
Příspěvků: 187


Zobrazit profil
« Odpověď #3 kdy: 14.04.2013, 11:33:57 »

plus ještě drobnej dodatek en. torpedo potřeuje ke své funkci silnej gravitační klín, takže nejde použít na LAC nebo ve střele, nosná loď musí být nejmiň torpédoborec. Myslim že se to tady někde řešilo, nebo to bylo na dw fórum každopádně ten nápad celkem pohřbyli.
Zaznamenáno

“Well, that’s hardly his fault,” Merlin replied, slightly surprised by his own almost defensive tone. “He was designed as a fire control system, and the Navy didn’t want its weapons systems to have too much imagination.”
pustovnik
Newbie
*
Příspěvků: 9Zobrazit profil
« Odpověď #4 kdy: 14.04.2013, 14:03:53 »

Ďakujem za odpovede.

Ja som nevedel, že to je zhluk plazmy, myslel som si, že to je nejaký kontajner, niečo ako strela. Tým, že sa tá loď musí priblížiť tak blízko odpadá používanie tejto zbrane hlavne pri dnešnom dostrele striel.

Stovky miliard, veď to by Mantichorčanou obyvatelia RH ubili čapicami.
Zaznamenáno
deWega
Full Member
***
Příspěvků: 130


Zobrazit profil
« Odpověď #5 kdy: 14.04.2013, 14:54:14 »

Ano ubili by je kdyby na to měli dost velké a kvalitní námořnictvo.
Mě taky udivila čísla počtu povstalců při revoltě Rovnostářů v Havenu ale Weber to tak podává tak to tak je. Ovšem nepochopil sem jak dokázali utajit přípravu puče aby byl tak nečekaný.
Zaznamenáno
twombly
Full Member
***
Příspěvků: 247


NCOIC, HMS Iwo Jima (LTH-06)


Zobrazit profil WWW
« Odpověď #6 kdy: 14.04.2013, 16:06:18 »

Zase si vem, že populační převaha neznamená automaticky převahu kvalitativní. Sice "kvantita je kvalita sama o sobě" ale jenom v omezenym měřítku.

Ono právě jediná hlavní výhoda Havenu je ta, že dokázal během války doplňovat ztráty na personálu mnohem rychleji než Mantichora. Jinak drtivá většina personálu námořnictva Havenu jsou branci, jenom malá část jsou kariérní poddůstojníci a důstojníci. Čistky za dob Lidový republiky stavu námořnictva taky zrovna nepomohly, vzhledem k tomu že místo schopností preferovali politickou ideologii.

Navíc technologická základna Havenu je podstatně slabší než Mantichorská a v tom to právě dohání jedině tou kvantitou. To je taky hlavní důvod, proč RMN od dob vlády Krále Rogera II tlačilo na R&D jelikož kvalitativní převaha byla jediná šance jak mohlo RMN proti Havenu obstát.

Jinak přesný číslo populace Havenu neni zatim nikde uvedeno naprosto přesně ale řekl bych že takovejch 60 - 70 miliard lidí určitě (většina členskejch systémů nejsou tak populačně rozsáhlý jako samotnej Haven, v Honorverse maj průměrně ty vyspělejší planety kolem tak dvou miliard obyvatel)
Zaznamenáno

pustovnik
Newbie
*
Příspěvků: 9Zobrazit profil
« Odpověď #7 kdy: 14.04.2013, 16:59:15 »

Chápem, že si nemohol Haven postaviť stovky trasportných lodí, naložiť ich civilistami a poslať ich do Mantichory. RMN by ich určite stihli zostreliť.

Pri takom počte obyvateľov a priemyselných planét nie je problém postaviť toľko lodí a umiestnych na nich posádku.

Mantichora si s cisárstvom rozdelila Slezsko, ale občania konfederácie o to nepožiadali ako tý z Talbotu. Tie vlády, ktoré to spravovali neboli zrovna najlepšie, ale aj tak sa tý obyvatelia môžu cítiť ako keby ich anektovali. Bude v ďalších knihách niečo o Slezsku?
Zaznamenáno
IKolincak
Hero Member
*****
Příspěvků: 504


Zobrazit profil
« Odpověď #8 kdy: 14.04.2013, 17:30:46 »

Snad. Pokud vím, tak to tam spravuje admirál Sarnow. Ale jinak nic dalšího o tom není. Je možné, že v některé z příštích knih se o Slezku něco nového dovíme.
Zaznamenáno
twombly
Full Member
***
Příspěvků: 247


NCOIC, HMS Iwo Jima (LTH-06)


Zobrazit profil WWW
« Odpověď #9 kdy: 15.04.2013, 08:35:35 »

Tak vzhledem k tomu, že Mantichora těm soustavám poskytuje velkou míru autonomie a všechny práva který má garantovaný občan Hvězdnýho Impéria, tak ti jsou spíš rádi, že konečně mají funkční vládu, která neni zkorumpovaná a nevykořisťuje je. Ono je to dost ovlivněno i tim, že RMN se v protipirátskejch operacích angažuje ve Slezsku už přes sto let, takže jsou vnímaný spíš jako "ochránci" místní populace.

O Slezsku víme akorát to, že tam Sarnow čistí pozůstatky pirátů, zkorumpovanejch velitelů SKN a jejich "korzárskejch" eskader a podobně. Většina lehčích jednotek nový konstrukce směřuje do Slezska, včetně novejch křižníků pro podporu Námořní pěchoty třídy Kamerling.
Zaznamenáno

Muphrid
Hero Member
*****
Příspěvků: 950Zobrazit profil
« Odpověď #10 kdy: 15.04.2013, 08:44:54 »

V House of Steel je o Slezsku a Sarnowovi zmínka.
Zaznamenáno

Warning: Don't stare into laser with remaining eye!
Tyrael
Full Member
***
Příspěvků: 187


Zobrazit profil
« Odpověď #11 kdy: 15.04.2013, 20:03:47 »

hmm jen jsem tak vzpomínal kde se píše o personální politice a myslim že v knize mezi piráty říkaji že mantichora má ve službě asi 11 milionů námořníků a to je asi 1% výkonné populace, nevim jak je na tom haven nikde se o tom nepíše, ale předpoklád že je tak na úrovni 20M což bych typl tak 0,1% populace né o moc víc, sice jsou o hodně vědší ale taky maj méně výkonou ekonomiku a nemaj křižovatku, nekde se píše že křižovatka sama generuje 70% výkonu jako Sluneční soustava, což bude asi průmyslově nejvíc rozvinutá soustava ve svazu, de fakto manťáci si na počet obyvatel mohou vydržovat mnohem vědší námořnictvo než Haven protože ten se nemůže opřít o křižovatku, na druhou stranu když přejde mantichora na plán lacoon jeji ekonomický doping jde do háje...
Zaznamenáno

“Well, that’s hardly his fault,” Merlin replied, slightly surprised by his own almost defensive tone. “He was designed as a fire control system, and the Navy didn’t want its weapons systems to have too much imagination.”
pustovnik
Newbie
*
Příspěvků: 9Zobrazit profil
« Odpověď #12 kdy: 15.04.2013, 21:59:25 »

Takže slezania sú vlastne šťastný, že ich Mantichora "oslobodila".

Po pripojení Talbotu a Slezska sa podľa mňa zmení politika cisárstva. Možno nie hneď, ale v Tal. a Slezsku by malo byť 2x až 3x toľko voličov čo v pôvodnom kráľovstve a tý budú možno preferovať iné strany. Chápem, že obidve oblasti majú dosť veľkú autonómiu a môžu si vnútorné veci riešiť po svojom, ale vo vláde budú pribúdať "cudzinci" a mohlo by sa to zaujímavo vyvinúť.

Čo sa vlastne stalo zo San Martinom? On sa pripojil k Mantichore už dávňejšie, ale potom okolo Trevorovej hviezdy spravili vojenskú zónu a žiadne lode tam nemohli lietať. To znamená, že aj civilisti nemohli opustiť sústavu?
Zaznamenáno
twombly
Full Member
***
Příspěvků: 247


NCOIC, HMS Iwo Jima (LTH-06)


Zobrazit profil WWW
« Odpověď #13 kdy: 15.04.2013, 22:12:21 »

Politická situace Impéria je pěkně popsaná v "House of Steel: The Honorverse Companion", co nedávno vyšlo. Je tam popsáno i zapojení Talbottu a dalších novejch členskejch soustav do politiky Impéria. Rozvádět to nebudu, páč si to pořádně z hlavy nepamatuju a nechce se mi to kopírovat Smích

San Martin se referendem přidal k Mantichoře už v 1914. Co se týče tý "uzavřený soustavy" to bych řekl, že platilo pouze pro lodě mimo mantichoru a spojence. Plus tam bylo určitě nějaký dedikovaný vojenskym pásmo v soustavě, který bylo prohlášený off-limits pro jakoukoliv civilní dopravu aby nemohli špehovat, vzhledem k tomu že tam byly koncentrovaný lodě stěny bránící soustavu.
Zaznamenáno

Muphrid
Hero Member
*****
Příspěvků: 950Zobrazit profil
« Odpověď #14 kdy: 16.04.2013, 07:44:14 »

To bys musel vykopírovat půl knihy Smích. Jinak souhlas, v House of Steel je poměrně detailně popsáno kompletní fungování SKM/SEM od minulosti až do "dneška". Včetně důvodů, proč se Mantichora tak najednou dostala k hotovým supertechnologiím (FTL, MDM, ...) - to mi při čtení HH knih dříve přišlo přinejmenším podivné, ale po přečtení HoS to začalo dávat smysl.

Jinak, pokud si z HoS dobře pamatuju, tak Slezsko nemá stejný status jako Talbott, takže Slezsko se na volbách - v rámci SEM - v nejbližší době podílet nemůže. Jde o protektoráty, nikoliv o členské soustavy.
« Poslední změna: 16.04.2013, 07:49:06 od Muphrid » Zaznamenáno

Warning: Don't stare into laser with remaining eye!
Stran: [1] 2 3 Tisk 
« předchozí další »
Skočit na:  

Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!