Vítej, Host. Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
16.12.2019, 09:07:01

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení
Vyhledávání:     Pokročilé vyhledávání
Tak si nás našli spameři, registrace vyžaduje potvrzení, a jestli to je nezastaví, tak to budu zase schvalovat, ach jo.

5937 příspěvků v 155 témat od 123 uživatelů
Nejnovější uživatel: kolo1
* Domů Nápověda Přihlásit Registrovat
+  Honor Harringtonová
|-+  O Honor Harrington
| |-+  Diskuse o Honorverse
| | |-+  Hodnocení Světů Honor - ze starého fora
« předchozí další »
Stran: [1] Tisk
Autor Téma: Hodnocení Světů Honor - ze starého fora  (Přečteno 2336 krát)
admin
Administrator
Full Member

Zobrazit profil WWW
« kdy: 04.05.2007, 22:59:56 »

Petr Vilímek 21 Dec 2004 12:41
Hodnocen Světů Honor    Pokusím se napsat několik postřehů ke sbírce, pokud k tomu budete mít nějaké poznámky, tak pište, pište, pište.
Na začátek několik obecných poznámek. Na rozdíl od dvou následujících sbírek Changer of the World )povídka From the Higlands, Nightfall) a Service of the Sword (Promised Land, Service of the Sword), zde nejsou povídky, jež by nějak posouvaly hlavní dějovou linii (děj většiny se týká buď více či méně vzdálené minulosti). Tos e může změnit, neboť David Weber se kdysi vyjádřil, že by rád napsal knihy z počátků Mantichory, jejichž hrdinkou by byla Stephanie Harringtonová (logicky by se tam asi objevil i Scott MacDallan).
Jinak v této sbírce si určitě přijdete na své, pokud rádi čtete o stromových kočkách. Naopak pokud vás fascinuji vesmírné bitvy, tak asi budete zklamání. Důležié je, že tyto povídky dále zdůrazňují, že kočky nejsou jen pouhými zvířecími mazlíčky, ale zcela svébytnou rasou (a vůbec jedinou, která má v tomto vesmíru inteligenci srovnatelnou s lidmi)
Z povídek bych asi nejvíce vyzdvihl Svízelnou cestu domů, (mám ovšem k tomu čistě osobní důvody, neboť tato povídka, kterou jsem prvně četl ve sborníku vydaném nakladatelstvím Polaris, byla mým prvním setkáním s Honor harringtonovou). škoda jen, že Honorverse bylo až dosud soustředěno především na bitvy kosmických lodí ve vesmíru, nikoliv na boje mariňáků, a tak se s Susan Hibsonovou setkáme v jednotlivých dílech jen velmi krátce.
Pokud jde o povídku Čím se platí za sny, souhlasím se SuE, že je spíše lineární a má předvídatelnou zápletku (koneckonců, kdo četl pozorně předcházející knihy, tak ví, že Adrianne přežila a stala se později královnou, avšak dvakrát bych podtrhl, že se velmi dobře čte. K tomu obsahuje ještě jeden prvek týkající se koček, který je z největší pravděpodobností vysvětlením názvu povídky. Jde zde o to, že za rozhodnutí adoptovat člověka a tak se k němu připoutat, kočky musí zaplatit těžkou cenu, neboť po smrti jejich člověka pro ně obvykle přestává jejich život smysl a většinou krátce poté spáchají sebevraždu (toto téma se objevuje i v některých dalších povídkách sbírky).
Dobře se mi četl i Zatoulánek a Královnin gambit (další povídka od Linskoldové Promised Land ze sbírky Service of the Sword je ještě mnohem lepší). Jen mi zde vadí, že se zde opět objevují Youngové v roli všemocných padouchů (to mi vadí i na posledních dosud vyšlých knížkách série, kdy se zdá, že mají na úplně každého něco. Osobně i myslím, že kdyby tomu tak bylo, už by je dávno někdo zlikvidoval - koneckonců jak na záčátku jedné Gardnerových knih řekl Perry Mason klientovi, jedním ze způsobů, jak se zbavit vyděrače je zabít jej).
Také se mi vůbec nelíbila Greenova povídka. jakoby měla všechny správné ingredience, ale četla se mi tak špatně, že jsem původně uvažoval, zda není chyba v překladu. Ovšem stejně špatně se čte i v angličtině (možná je tedy problém v tom, že Green je až na pár knih považován, jak jsem někde četl, za nepříliš dobrého spisovatele).    

trimmm 21 Dec 2004 20:28
hodnotenie    Som sa trocha bal tejto knihy, lebo dost ste ju vsetci skritizovali...ale myslim,ze nebola az taka hrozna... okrem tej poslednej poviedky... v principe mivsak pripadali tie povioedky v porovnani s rtomanmi take trosku infantilne :-(

SuE 22 Dec 2004 22:29
prosba    Petr Vilímek: můžu tu recenzičku převzít na web, prosím?

A ještě další prosbička .. nenapsal bys něco o té serii s J.Ringem? Ať víme, na co se máme těšit. Klidně tomu můžeme vyhradit další sekci webu, nakonec, v seznamu mi web přejmenovali na David Weber, tak proč ne i jiné serie od něj    

Petr Vilímek 30 Dec 2004 08:44
jasan    Samozřejmě, že můžeš. O Ringovi napíši, jakmile se dostanu na delší čas k internetu.    

T.N.T. 30 Dec 2004 20:0
můj skromný názor    Osobně nijak dvakrát neprožívám věci ohledně koček, nebo přesněji řečeno "více koček".Když je jako v případě Nimitze jedna kočka mezi lidmi tak to nevnímám, ale nemám rád ty věci s kočičími klany a mezikočičí rozhovory.I přesto se mě ale velmi dobře četl Zatoulánek.čím se platí za sny jsem nějak protrpěl a zbytek už byl v klidu.V Přepadu mě chyběl nějaký "zvrat", ale vzhledem k tomu, že jem militantní šílenec tak jsem to vzal celkem dobře.Nejvíce mě zaujala Svízelná cesta domů-mariňáky a zvláště Hibsonovou s Ramirezem celkem žeru.Jak již psal pan Vilímek je škoda že po prvních dvou dílech vymizely akce s nasazením pěchoty    
Zaznamenáno
Stran: [1] Tisk 
« předchozí další »
Skočit na:  

Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!