Vítej, Host. Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
09.12.2019, 03:56:20

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení
Vyhledávání:     Pokročilé vyhledávání
Tak si nás našli spameři, registrace vyžaduje potvrzení, a jestli to je nezastaví, tak to budu zase schvalovat, ach jo.

5936 příspěvků v 155 témat od 123 uživatelů
Nejnovější uživatel: kolo1
* Domů Nápověda Přihlásit Registrovat
+  Honor Harringtonová
|-+  O Honor Harrington
| |-+  Diskuse o Honorverse
| | |-+  Svět HH vs. Současnost - ze starého fora
« předchozí další »
Stran: [1] Tisk
Autor Téma: Svět HH vs. Současnost - ze starého fora  (Přečteno 2343 krát)
admin
Administrator
Full Member

Zobrazit profil WWW
« kdy: 04.05.2007, 22:44:31 »

BoneBreak 13 Jun 2004 14:25
Svět HH vs. Současnost    Zravím.
Zajímal by mě váš názor na podobnost světa HH a naší současnosti. To je míněno hlavně z hlediska politických systémů jednotlivých hvězdných uskupení a vztahy mezi nimi. Myslím si, že i když autor píše na začátku každé knížky, že veškerá podobnost se skutečností je čistě náhodná a že postavy jsou vymyšlené, tak jisté souvislosti a narážky zde jsou. Například mě zaujal sociální systém v Republice Haven - nepřipadá vám to podobné jako v ČR, ale trochu víc dovedené do extrému?    

SuE    13 Jun 2004 20:38
haven je asi analogie    robespierovské revoluční francie (rob.s.pierre) a SSSR - viz lidoví komisaři a k tomu to SS .. řekla bych , co nejhoršího si dovedl vybrat z politických systémů, které se "tváří" demokraticky, to tam dal :-)

BoneBreak 14 Jun 2004 05:58
Haven    Akorát Špidla mu tam chybi...    

T.N.T. 11 Jul 2004 19:49
Fanatici    Například Masada-to je úplnej východ.Akorát místo Aláha se ohánějí Bohem.Nepřekvapilo by mě, kdyby s unesenou pinasou napálili do Protektorského paláce

Bishop 25 Jul 2004 16:34
Solarni svaz    Solarni svaz - izolacionisticke USA pred WW II nebo soucasna EU

Grayson - mormoni krizeni s Japonskem, zrovna jsou v ere Meidzi a za par dalsich dilu zacnou valcovat Manticoru :-)    

Martin The Great   27 Jul 2004 17:13
Mantichora    Mantichora je rozhodně analogií k Velké Británii (způsob vlády, "hodní hoši", víc zemí - planet).

A ohledně napálení pinasy do protektorského paláce...inu, počkáme si, co přinese budoucnost.

T.N.T.    12 Sep 2004 16:15
Masada-název    No není to sice úplně k tomuto tématu ale je to zajímavý.Zjistil jsem, že Masada se jmenovala pevnost, kterou postavil Herodes a ve které se bránilo 960 židů římanům.Když bylo jasný, že římani pevnost obsadijou tak se ti fanatici navzájem povraždili, aby nepadli do otroctví.

Nicolas Temple 22 Oct 2004 22:05
Historická analogie    Kdyžtak na této stránce je malé povídání o těch historických zdrojích a inspiraci v historii
http://www.freewebs.com/silenec/HH/HH.html
Téměř jistě by se dala každá bitva připodobnit k nějaké již proběhlé námořní. Třeba jedna z největších bitev - Třetí Jelcin a White Havenovo vítězství nad Parnellem. Neočekávané síly, které zasáhnou ve spravnou chvíli. Přesto se jistá čast loďstva zachrání. Nepřipomíná to nápadně námořní bitvu u Midwaye z druhé světové války?

SuE 22 Oct 2004 23:09
hmmm    zajímavý článek. Lze nějak kontaktovat autora? ráda bych dala odkaz ale nevím, jak moc trvanlivý hosting to je a taky, jaké jméno/nick použít . Je tam ještě něco dalšího o HH ?
Jen poznámka: Weber se k podobnosti HH a Nelsona sám přiznává - v rozhovoru z r.2002 (viz web - sekce rozhovor) a také připouští, že design lodí s bočními zbraněmi a neproniknutelnými klíny, byl vymyšlen vlastně proto, aby jakýmsi způsobem simuloval námořní bitvy oné doby.
Ta bitva o Midway mi na mysl nepřišla, někde mám doma knížku, zkusím si to přečíst znova :-)    

SYN    03 Jan 2005 18:56
Bitva o Midway?    Zase tak moc se myslím 3. Jelcin a skutečná Midway nepodobají, chybí mi tam ten prvek klamu bránící strany která by se snažila nalákat útočníka k útoku na předem připravenou pozici bráněnou mnohem silněji než očekával.
Američané u Midwaye sice věděli o nadcházejícím japonském útoku, ovšem překvapení Japonců bylo způsobeno pouze tím, že Amíci vyškrábali naprosto všechny svoje provozuschopné letadlovky a na poslední chvíli je nahnali do obrany (z toho Yorktown po rekordně rychlé opravě). I tak měli Japonci mírnou převahu a kdyby to neprokoučovali (a neměli slušnou dávku smůly) tak se mohli Amíci stavět na hlavu ale Midway by padl.
Taktéž průběh střetnutí vcelku nesnese srovnání, jelikož Amíci u MW napřed nechali Japonce bušit (poměrně naprázdno) do "nepotopitelné letadlovky" samotného ostrova Midway až se tito slušně vyčerpali, pak teprve zasáhly elitní posádky US námořního letectva. Naproti tomu White Haven očekával liďáky v léčce dávno před tím než ti mohli Grayson třeba jen spatřit...

Pet r06 Jan 2005 16:09
Spíš čtvrtý    Bitvu o Midway mi připomíná spíš čtvrtá bitva o Jelcin,jen místo "zničených" letadlovek US Navy se objevily "neopravené" graysonské superdreadnoughty s obdobným efektem na síly agresora.    

T.N.T. 14 Jan 2005 17:04
Totenkopf    Ohledně elitní andermanské gardy Totenkopf-za druhé světové války se tak jmenovala speciální jednotka SS pověřená strážením koncentračních táborů.    

Petr Vilímek 14 Jan 2005 17:34
Totenkopf    Přesněji řečeno, šlo o divizi SS Totenkopf, jejíž některé jednotky strážily koncentrační tábory.
Ovšem úplně původně se "smrtihlavové objevují jako pojmenování jednoho z pluků pruské jízdy Fridricha Velikého a odtud to převzalo jak SS (další divize se jmenovaly Das Reich, Wiking, Leiberstandarte Adolf Hitler, a na další už si nevzpomenu), ale také Gustav Anderman (vzhledem k tomu, že se podle knihy považoval za reinkarnaci Fridricha Velikého to nebylo až tak překvapivé).

Stoural 14 Feb 2005 10:38
Analogie bitev    Co se týče té Midwaye. Myslím, že „prvek klamu“ je ve Třetím Jelcinu. Kdy se Mantíci rozhodnou poslat nějaké lodě navíc než aby je odtamtud odebrali. Věděli o místu útoku. A Liďáci si naběhli, přesně jako Japonci Amíkům, kteří si na ně počkali. Ale jinak samozřejmě prvek překvapení z objevení opravených lodí je ve Čtvrtém. A samozřejmě i to „prokaučování“. Sorry, ale přesná analogie nikdy neexistuje. Do stejný řeky … (Ani do fiktivní.)

A co se týče konkrétně té bitvy ve druhé světové válce. Japonci ji neprohráli jen proto, že měli smůlu. Je těžké útočit, když útočí na vás. A konečné rozhodnutí vrchního velitele Jamamota připomíná Čtvrtý Jelcin. I přítomný kontraadmirál Jamaguči měl na věc trochu jiný názor. A je jisté, že třeba takový Ozawa by byl ještě víc agresivní. A pokud jde o to bušení na ten atol. Jeden nálet mi nepřipadá jako bušení.

PS.: A co se ještě týče té analogie s Nelsonem. Zapomněli srovnat jejich šlechtické tituly. Taky velmi podobné.    

T.N.T. 08 Mar 2005 18:11
Totenkopf    To s tou jízdou je pro mě zajímavá novinka.Vrtá mně hlavou, jak může být Weber tak dobrý historik, fyzik a ještě spisovatel    

BoneBreak   09 Mar 2005 08:45
Totenkopf    Určitě na svých knížkách nepracoval sám... řekl bych že se občas s někým na 100pro poradil :-)

Petr Vilímek   10 Mar 2005 11:12
Weber jako historik.    Na stránkách Baenu je nové interview s Weberem. Mimo jiné uvádí, že historii vystudoval a původně ji chtěl vyučovat na vysoké škole, ale v té době tam bylo velmi obtížné získat místo natrvalo.
Kde Weber současně nabral takové znalosti o fyzice nevím (možná něco jako já, který jsem patřil k nejlepším ve střední škole v tak rozdílných předmětech jako historie i chemie), ale v interview je také uvedené, že pracoval na vývoji různých wargames (mám dojem, že především těch, které se odehrávaly ve vesmíru - na jedné je založena i jeho v češtině nevycházející série, kterou psal se Stevem Whitem).
Spisovatel - předpokládám, že z části dar od pánaboha, z části časté políbení můzy, ale i hodně tvrdé dřiny.

B. Svoboda    18 Mar 2005 09:29
Weber + White vyjde    Serie knih D. Webera a S. Whitea postupne u nas take vyjde. Prvni dil Insurrection snad na podzim. Jinak je mi lito, ze jsme se nedohodli ohledne serie Webera + Ringa, kterou vyda (buhvijak) Wales, ktery misto Fantomprintu vydava Ringa.

SuE   18 Mar 2005 22:26
dotaz    p. Svoboda: neuvažovali jste o Path of Fury nebo The apocalypse troll?
Ten troll se fakt dobře čte . Path jsem zatím do pracek nedostala ale prý je dot dobrý. Navíc to jsou samostatné knihy, to by mohlo být spíš dobře, dost lidí už teď nad seriemi váhá, že je to drahé

B. Svoboda 23 Mar 2005 09:05
Path of the Fury    O samostatnych knihach jsme samozrejme uvazovali, vec se ma tak, ze chceme postupne vydat HH, pak ty prvi dve knihy z novych serii Saganami a z te o Solarnim svazu a mezi tim i serii s Whitem, pripadne dalsi nove knihy ze vsech tehle serii, co mezitim vyjdou. Pokud by to slo dali bychom mezi nimi take ty samostatne a take Weberovy fantasy. Problem je s preklady, velmi nam chybi dalsi clovek na prekladani military SF.    
Zaznamenáno
Stran: [1] Tisk 
« předchozí další »
Skočit na:  

Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!