Zdravím,
pokusím se tedy na něco odpovědět:
off-bore targeting - je schopnost dostupná jen u nejnovějších konstrukcí (Saganami , Rolland), jež vznikly těsně před druhou H-M válkou. Jde o tzv. "schopnost střelby za roh", což znamená, že se na jeden cíl můžou zaměřit nejen obě boční salvy, ale i střely z příďových a záďových výmetnic. Normální loď by se pro využití druhé boční salvy musela rychle překlápět (jako to udělal Theisman se svým torpédoborcem v První bitvě u Jelcinu) nebo se spokojit se střelbou z výmetnic, které jsou k nepříteli přímo namířené.
Protože mají poslední konstrukce opravdu pokročilou elektroniku hlavně co se týče navádění většího počtu střel, může jeden hvězdolet nejen více než zdvojnásobit svou salvu vyprázdněním všech výmetnic naráz, ale opožděním pohonu u střel vypálit třeba takové salvy dvě za sebou. To umožní například těžkému křižníku třídy Saganami C vypustit v jedné vlně 80 střel... Navíc Saganami C narozdíl od Saganami B už postrádá stíhací střelovou výzbroj, protože má možnost využít právě boční salvy i při čelním střetu.
Chanson class - v českém překladu je uváděna jako třída Šanson. Našel jsem to až v Ve stínu Saganamiho, kde se dva torpédoborce této třídy účastní bitvy u Moniky.
Valiant class - v českém překladu jako třída Vzdorný, Ajvars Těrechov bojoval v bitvě u Hyacintu na lodi téhož jména, která byla zároveň vedoucí lodí třídy.
Jinak moc hezky zpracované články, jsem rád, že byly použity obrázky od MaxxQBuNine, jeho vizualizace jsou přesně podle mého gusta

Jen tak dál!