Vítej, Host. Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
26.02.2021, 20:32:04

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení
Vyhledávání:     Pokročilé vyhledávání
Tak si nás našli spameři, registrace vyžaduje potvrzení, a jestli to je nezastaví, tak to budu zase schvalovat, ach jo.

5942 příspěvků v 156 témat od 124 uživatelů
Nejnovější uživatel: ctenar
* Domů Nápověda Přihlásit Registrovat
+  Honor Harringtonová
|-+  O Honor Harrington
| |-+  Diskuse o Honorverse
| | |-+  Nové lodě - LACy (minulost,současnost i budoucnost)
« předchozí další »
Stran: [1] 2 3 ... 13 Tisk
Autor Téma: Nové lodě - LACy (minulost,současnost i budoucnost)  (Přečteno 56068 krát)
Mafio Ball
Hero Member
*****
Příspěvků: 1135Zobrazit profil
« kdy: 22.08.2010, 23:48:12 »

Přemýšlel jsem o významu LACů v bojích. Nevím jestli DW jejich nasazení úmyslně ignoruje ale krom BoM si nevzpomínám že by někde sehráli významější úlohu.
Jistě -jsou součástí protistřelové obrany. Katany dokáží významně zvýšit objem odpalovaných CM a asi i jejich lasery odvedou kus práce. Ani ostatní typy nelze v téhle roli ignorovat.
Ovšem původní koncepce při zavádění superLACů byla mnohem ambicióznější. Na konci První havenské války působily velice aktivně a zdálo se že dokáží výrazně ovlivnit moderní boj.
Poté však jakoby celá tahle věc stagnovala. Přitom potenciál LACů ještě podle mě zdaleka není vyčerpán.
Mohou se přece taky vyvíjet. Zavedení nových zbraní, modernizace atd. by opět mohla vést ke zvýšení jejich účinnosti.

Jaký "osud" jim asi DW přichystal?
Zaznamenáno

"Nesmírně se vám omlouvám, kapitáne," přerušila ho Honor tím nejkonejšivějším tónem. "Obávám se, že jsem se nedívala kam letím."
edicius
Jr. Member
**
Příspěvků: 65


Zobrazit profil
« Odpověď #1 kdy: 23.08.2010, 01:05:16 »

Ano dokázaly ovlivnit moderní boj dokud se neobjevily LAC i haveňanů, ty byly určeny především k zastavení mantichorských LAC a svou úlohu splnily. Pokud jedna ze stran získá převeha lze použít LAC k napadení a zdecimování nepřátelského doprovodu bojové stěny, jinak je pro ně použití pouze jako doprovod vlastní bojové stěny případně nezávislých útoků úderů proti průmyslu ve vnějších částech soustavy.
Pokud jedna ze stran uzná, že má dostatečnou obranu v hyperprostorových lodí lze nasadit LAC i pro jiné účely ale do té doby budou odsouzeny k doprovodu bojové stěny. Nevidím nic s čím by mohl přijít R&D co by změnilo nějak významně současný stav.

K nasazení LAC lze dle mě použít dva koncepty.

1) podobný jako používají mantichořané, CLAC o velikosti dreadnoughtů vhodné jako jádro rychlých útočných svazů pro napadání slaběji bráněných soustav, průzkum bojem v nepřátelských soustavách,... Ve svazu jako největší plavidla jsou CLAC s doprovodem BC, BC(P) (pokud nejaké jsou k dispozici), CA a DD. Svaz vypustí potěr a stáhne se zpět do hyper a počká dokud LAC nedokončí práci a zase je vyzvedne. Pokud to bude nezbytně nutné bude moci rozdrtit cokoliv menší jak loď bojové stěny a před skutečnou bojovou stěnou utéci.

2) podobné jako používají haveňané, CLAC o velikosti SD(P) určené k doprovodu bojové stěny, mají více LAC než první typ CLAC a ještě více CM a PDLC, jsou určeny aby zůstaly se stěnou po celou dobu a posilovaly její obranu a chránily proti nepřátelským LAC. Mohly by doplnit mantichorské eskadry na plný stav 8 lodí, 6 SD(P) + 2 CLAC. Nově stavěné by neměl být problém vybavit alespoň jednou KH-II.

Oba uvedené koncepty jsou již nastole i když každý v jiném námořnictvu. Při spojenectví by mělo poměrně rychle dojít ke srovnání přístupů obou námořnictev a snaze z nich vybrat to nejlepší co společně mají.
Zaznamenáno
Mafio Ball
Hero Member
*****
Příspěvků: 1135Zobrazit profil
« Odpověď #2 kdy: 23.08.2010, 03:22:15 »

V budoucnu se jistě objeví LACy i ve výzbroji jiných námořnictev (mimochodem určitě i IAN pracovalo na tomhle problému -s jakým výsledkem?) ale do té doby jsou jediné akceschopné čluny na straně GA.
To je skutečnost kterou nelze přehlížet. Stejně jako fakt že SLN dosud nemělo příležitost "ocenit" jejich schopnosti. Crandalová tomu byla blízko ale nakonec nedošlo k nasazení připravených LACů. Což je možná škoda. Takhle budou mít solíci tendenci miniaturní válečné jednotky podceňovat. Bude jim nějakou dobu trvat než pochopí jak nebezpečné mohou být pro cokoliv menšího než lodě bojové stěny. Proto jsou sice odřady v soustavách TQ dostatečné pro odražení případných úderů FF ale nikoliv k odrazení.
Pro situaci po OB je důležité že RMN disponuje značnými počty člunů a může si dovolit riskovat nezbytné ztráty. Takže na rozdíl od těžkých jednotek -a vlastně i lehčích, ani ty nějakou dobu nebudou stavěny- mohou provádět aktivní operace. Budou nutně omezené ale ne zas tolik. Když se nasadí TG ve složení jaké je v bodě 1. tak se jen těžko najde protivník který by jim mohl odolat. SDFs, možná s posilama od Battle Fleet dokonce můžou dopadnout jako ta liďácká admirálka z období Pryskyřníka. A na rozdíl od ní nebudou připraveni na účinost manťácké elektroniky a zbraňových systémů. Takže je docela možné že se dočkáme nasazení LACů i proti SD.
Jak dobré budou ve srovnání s Ťuhýky, Fretkami a Katanami havenské typy? Shannnon Forrakerová je sice navrhovala primárně coby zbraň proti superLACům ale určitě mají i nějaké "protilodní" schopnosti. A v době BoM mělo dojít k nějakému jejich výraznému vylepšení díky zavedení nových systémů -zřejmě výsledek zpracování "erewhonského balíčku".
Nezmiňuju to kvůli srovnání samému ale abych připoměl že havenský průmysl je schopen chrlit tyhle jednotky po tisících. A jestli dokáží být alespoň z poloviny tak účinné jak manťácké LACy...
Zaznamenáno

"Nesmírně se vám omlouvám, kapitáne," přerušila ho Honor tím nejkonejšivějším tónem. "Obávám se, že jsem se nedívala kam letím."
deWega
Full Member
***
Příspěvků: 128


Zobrazit profil
« Odpověď #3 kdy: 23.08.2010, 06:24:51 »

V tomto případě se nabízí Havenské lodi nakládat Alliančními LAC. RH neumí tu úděsnou miniaturizaci a Aliance nemá doky na velké lodišky.SL je sice dobrá ale v miniaturizaci neni tak daleko a nepoužívá štěpné reaktory. Andermani sou takový neslaný nemastný. Po ztrátách při BoM podle mě budou trošku opatrní a nikam se moc nepohrnou.
Zaznamenáno
Dalin
Full Member
***
Příspěvků: 209


Zobrazit profil
« Odpověď #4 kdy: 23.08.2010, 15:22:01 »

V tomto případě se nabízí Havenské lodi nakládat Alliančními LAC. RH neumí tu úděsnou miniaturizaci a Aliance nemá doky na velké lodišky.SL je sice dobrá ale v miniaturizaci neni tak daleko a nepoužívá štěpné reaktory. Andermani sou takový neslaný nemastný. Po ztrátách při BoM podle mě budou trošku opatrní a nikam se moc nepohrnou.

Zase musím vystupovat v roli ďáblova advokáta, ale:

1) Aliance předně nemá kde LACy vyrábět, bo je vyráběla na stanicích a velké zásoby jich asi mít nebudou.

2) A SLN může mít nějakou představu o výzbroji LAC, protože než nechala Michelle hlídat zbytek flotily Crandalové, tak jim předvedla jejich palebnou sílu, aby je nenapadaly nějaké nepřístojnosti. Ale i tak je malá pravděpodobnost, že by to měli šanci využít.
Zaznamenáno
deWega
Full Member
***
Příspěvků: 128


Zobrazit profil
« Odpověď #5 kdy: 23.08.2010, 17:14:16 »

No na Ďáblovýho advokáta si hraje dneska kde kdo.. Škleb

 Obnovit výrobu LAC bude asi o trošičku jednoduší než SD a podstatně snadněji rozptýlitelné. Ovšem při stejném počtu LAC by to znamenalo menší počet nosičů a podstatně větší údernou sílu. Očekávám stejně další novej typ LAC. Nějakou tu třídu Wakizaši..pokračovatelku Katan. Přece vývoj neustrnul. Když indiánům ukázali ručnice,taky je nazačali hned vyrábět. Solíků se nebojím ani za mák. Ti mají svejch problémů dost...nebo budou mít.
Zaznamenáno
Tyrael
Full Member
***
Příspěvků: 187


Zobrazit profil
« Odpověď #6 kdy: 23.08.2010, 19:23:36 »

pokud vím tak první LAC které se použily v Hancoku byli vyrobeny v Jednorožci, takže výroba LAC néni problém, pravděpodobně pujde jen o omezenou výrobu, ale stačí když kape.
Další bodem bych asi zmínil jednu pasáž z BoS kde jeden kapitán přemýšlí o schopnostech novývh myslim Hurikánů, které maj výkonější gráser než Tuhýky(mohou si troufnout i na SD) a na protiopatření solíků která jsou horší než měli Lidáci během pryskyřníku. To znamená že LAC jsou proti SLN schopny dělat velmi zajimavé akce, problém je v tom že po BoM má RMN příliš málo lidí, než aby je pumpovali do "na lidi náročných" LAC eskader.
Nejvědším problémem je dostat LAC do akce, ale když se použijí Havenské CLAC a havenske LAC posádky přesedlaj na RMN LAC tak tu máme celkem silnou pohyblivou sílu která dokáže SLN celkem nakopat ehm pozadí, ale to samozřejmě dokáží i Havenské SD(p) a nemusí se vůbec přiblížit na dostřel nepřátel.
nasazení LAC vidim spíš jako doprovod než hlavní útočná síla.
Zaznamenáno

“Well, that’s hardly his fault,” Merlin replied, slightly surprised by his own almost defensive tone. “He was designed as a fire control system, and the Navy didn’t want its weapons systems to have too much imagination.”
Dalin
Full Member
***
Příspěvků: 209


Zobrazit profil
« Odpověď #7 kdy: 23.08.2010, 20:46:33 »

pokud vím tak první LAC které se použily v Hancoku byli vyrobeny v Jednorožci, takže výroba LAC néni problém, pravděpodobně pujde jen o omezenou výrobu, ale stačí když kape.


Podle MWW loděnice Jednorožce a pás Jednorožce jsou dvě rozdílné věci. Loděnice byly na zničené stanici:

Now, about the Unicorn Yard and the shipbuilding capability in Manticore B. People, the Unicorn Yard was in the space station  that just got blown to dust bunnies along with most of its manufacturing staff. The term "Unicorn Yard" designates a specific industrial enterprise of the Hauptman cartel, it does not designate the existence of a complete, separate dispersed shipyard floating around somewhere in the Manticore B subsystem.

Ťuhýky B mají už ten výkonější graser:
Of course, the Shrike-B, like her own Typhoon, had significantly improved its graser's grav lensing when the newest generation of bow wall came in. The Bravos really could blast their way through SD armor, assuming they could get close enough.

A z hlediska montáže v rozptýlených docích je asi LAC to nejhorší využití pracovníků, co může být. Navíc je jedno jestli jde o LAC nebo SD když nemají uzly nebo munici, je prostě nutné obnovit úplně vše.
« Poslední změna: 23.08.2010, 20:52:35 od Dalin » Zaznamenáno
Mirra
Sr. Member
****
Příspěvků: 348Zobrazit profil
« Odpověď #8 kdy: 23.08.2010, 21:35:22 »

Ofenzivní využití současných LAC bych viděl dvěma způsoby:

1) Maskované údery na nepřipravené flotily či údery na infrastrukturu přesně ve stylu, jak už někdo řekl, onoho úderu během Pryskyřníku. Prostě z dálky naletět do soustavy a uklidit to tam...

2) Využít Q lodě se speciálními hangáry pro 6-12 LAC pro chirurgické údery na strategické cíle v soustavách. Vyhodit LAC, ty se proplíží k cíli, odpálí ho a zase zmizí. Q loď se zachová jako každá obchodní loď a rychle bude pádit ze soustavy. Jen cestou naberou své LAC...

Upgrade LAC je jiná věc. Střelecká schopnost by se dala rozšířit použitím speciální přidané jednoranné výmetnice se zmenšenou Apollo střelou (už jsme se o tom s Mafiem někdo trochu bavili). Další možnost je nějak upravit gondolovou technologii, aby se dala využít pro LAC. Co se týče energetické kapacity, tam upřímně nemám vůbec ponětí, jakým směrem by se vývoj mohl ubírat. Teda samozřejmě krom zlepšování síly graseru...
Zaznamenáno
Bolt
Hero Member
*****
Příspěvků: 709


Zobrazit profil
« Odpověď #9 kdy: 24.08.2010, 15:52:47 »

Spárovat havensé CLAC a mantichorské LAC bude celkem oříček.Nosič a čluny jsou stavěné jeden pro druhého a bez velkých konstrukčních úprav jsou cizí čluny nepoužitelné.
Zaznamenáno
deWega
Full Member
***
Příspěvků: 128


Zobrazit profil
« Odpověď #10 kdy: 24.08.2010, 17:13:45 »

A proč jsi si tak jistý? Proč se tu ve všech diskuzích hledají jen možnosti proč TO nejde? Alianční LAC jsou menší. Nevidím problém technického řešení menších přístupů. Zato vidím že sklady pojmou více střel a celkově zásob. Větší problém bude v personálu. Aspoň ze začátku to vidím na smíšené posádky. Posádka CLAC Havenská a posádky LAC plus údržbáři Alianční. Havenští tuhle moderní techniku neznají. Bylo by to prospěšné pro obě strany. No a na množství dějových zápletek z toho vyplývajících nebudu poukazovat.
Zaznamenáno
Bolt
Hero Member
*****
Příspěvků: 709


Zobrazit profil
« Odpověď #11 kdy: 24.08.2010, 18:06:35 »

Jde o to,že Haven a Mantichora jsou dva samostatné hvězné státy,ktéré mají ,možná společnou metrickou soustavu.Všechno ostetní bude rozdílné.Netvdím že by to nešlo,akorát by to byla nekonečná noční můra pro lidi ,kteří by s tím pracovaly.Byl by to takový kočkopes.
Zaznamenáno
Tyrael
Full Member
***
Příspěvků: 187


Zobrazit profil
« Odpověď #12 kdy: 24.08.2010, 19:16:45 »

no když vezmete normální havenský CLAC tak do něj hned Manťácké LAC nedostanete, ale dejtu mu pár dní v docích na úpravu hangárů a CLAC je schopný pracovat i z RMN LAC, přecejenom Haven určiťe počítal z tím že postupem času zavedou do služby i nějakou obdobu tuhýků, takže museli počítat z tím že budou muset přestavovat hangáry na CLAC aby mohli pracovat i z jinačímy stroji než Chimerama, nebo Alfa LAC
Zaznamenáno

“Well, that’s hardly his fault,” Merlin replied, slightly surprised by his own almost defensive tone. “He was designed as a fire control system, and the Navy didn’t want its weapons systems to have too much imagination.”
deWega
Full Member
***
Příspěvků: 128


Zobrazit profil
« Odpověď #13 kdy: 24.08.2010, 20:58:38 »

Když byly Honorka na Pekle tak bylo konstatováno že technika LRH vůbec neni tak špatná...jen hrubá. Trochu to dohnali. Nezvládají v podstatě jen miniarurizaci. Obě strany (Aliance určitě) používaly ukořistěnou techniku ta nemohla být tolik rozdílná. Navíc RH pilně kopírovala vše co dokázala ukořistit a vyrobit.I štěpné reaktory. Vůbec nic nebrání kooperaci v v podobě Aliančních LAC na palubách republikových šífů. Technické problémy z toho vyplývající jsou je řešitelné technické problémy.
Zaznamenáno
Mirra
Sr. Member
****
Příspěvků: 348Zobrazit profil
« Odpověď #14 kdy: 24.08.2010, 21:52:52 »

Pokud jsem pochopil tvrzení v EoH, tak staré LAC měly doky ve stylu připojení pinas a dalších malých plavidel. Tyhle kotevní porty jsou víceméně univerzlní, takže nevidím důvod, proč by v havenských docích nemohly zkotvit LAC RMN, zvláště když budou nejspíše menší než LAC RH. Zde samozřejmě předpokládám, že kotevní porty CLAC RH jsou postaru, protože mi přijde nepravděpodobné, že by obě strany nezávisle na sobě vyvinuly novou, radikálně odlišnou, kotevní techniku. Údržba bude probíhat také jako u malých plavidel a starých LAC, ve stavu beztíže a ve vakuu. Zásobování střelama bude nejspíš malá noční můra, protože zásobníky LAC RMN rozhodně neusnadňují manuální doplňování munice. A na nějaké výměny munice na poslední chvíli se může zapomenout. Ale v podstatě bych řekl, že z voleje by se mantichorské LAC daly zakotvit a převést v havenském CLAC...
Zaznamenáno
Stran: [1] 2 3 ... 13 Tisk 
« předchozí další »
Skočit na:  

Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!