Vítej, Host. Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
24.05.2022, 18:28:19

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení
Vyhledávání:     Pokročilé vyhledávání
Tak si nás našli spameři, registrace vyžaduje potvrzení, a jestli to je nezastaví, tak to budu zase schvalovat, ach jo.

5946 příspěvků v 158 témat od 126 uživatelů
Nejnovější uživatel: Bubakcz
* Domů Nápověda Přihlásit Registrovat
+  Honor Harringtonová
|-+  O Honor Harrington
| |-+  Diskuse o Honorverse
| | |-+  Nové lodě - SPIDERY a jejich lovci
« předchozí další »
Stran: 1 ... 10 11 [12] 13 Tisk
Autor Téma: Nové lodě - SPIDERY a jejich lovci  (Přečteno 69153 krát)
Bolt
Hero Member
*****
Příspěvků: 709


Zobrazit profil
« Odpověď #165 kdy: 05.09.2010, 18:59:00 »

Taky to vymýšlí za pochodu a neříká všechno hned.Ale při pozorném čtení Naznačuje.
Zaznamenáno
Mafio Ball
Hero Member
*****
Příspěvků: 1135Zobrazit profil
« Odpověď #166 kdy: 05.09.2010, 21:42:43 »

Podle toho co jsem se dočetl o jeho stylu psaní tak už má přinejmenším v hrubých obrysech další děj připravený dopředu. To znamená že v okamžiku kdy "zavedl" pavouky tak zároveň vymyslel i jejich slabiny a způsob jak se s nima GA vypořádá. (předpokládám že nesázíme na vítězství MA/RF).
Takže nejspíš mohl už při psaní SoS myslet na to jak se budou spidery detekovat. Ale kdesi se zmiňoval výslovně o onom tepelném vyzařování. Pokud to nebyl jeho způsob jak zmást nepřítele... ehm čtenáře tak bych fakt tipoval tuhle methodu.
Zaznamenáno

"Nesmírně se vám omlouvám, kapitáne," přerušila ho Honor tím nejkonejšivějším tónem. "Obávám se, že jsem se nedívala kam letím."
Bolt
Hero Member
*****
Příspěvků: 709


Zobrazit profil
« Odpověď #167 kdy: 06.09.2010, 14:12:47 »

Kombinovaný tepelně,empaticky,neutrinový detektor a máme pavouka na lopatě Smích
Zaznamenáno
Mafio Ball
Hero Member
*****
Příspěvků: 1135Zobrazit profil
« Odpověď #168 kdy: 06.09.2010, 14:33:01 »

Je zřejmé že neviditelnost spiderů bude mít jisté hranice. DW nastaví kde přesně ale při jeho averzi k absolutním zbraním nebudou pavouci nezranitelní a neodhalitelní.

Stejně tak se ale nedá předpokládat že by se objevila "zázračná" protizbraň, všemohoucí lék na nasazení spiderů. ASW bude nejspíš komplexní systém method a opatření který se bude vyvíjet jak se získáváním zkušeností (hlavně ze skutečných střetů) tak technologickým pokrokem.

Viděl bych to jako ekvivalent "přetahování" rovnováhy obdobné jako ve "skutečném" protiponorkovém boji. Chvíli budou nahoře jedni a pak zas ti druzí. A nebo naopak.
Zaznamenáno

"Nesmírně se vám omlouvám, kapitáne," přerušila ho Honor tím nejkonejšivějším tónem. "Obávám se, že jsem se nedívala kam letím."
Tyrael
Full Member
***
Příspěvků: 187


Zobrazit profil
« Odpověď #169 kdy: 06.09.2010, 21:10:49 »

heh teďka když se Bolt zmínil o empatické detekci tak jsem si vzpoměl na jednu knížku od Asimova kterou jsem četl tak před 10 lety jmenovala se Nemesis a zhodou okolností tam použili takový kousek zařízení byl to dálkoví detektor EEG dokázalo to obsáhnout celou soustavu a zároveň to bylo dost přesné aby to z okraje systému vidělo kolonii na planetě, pochybuji že by DW šáhl po něčem takovém, ale na druhou stranu má SEM má teď celkem rozjetej výzkum kočičí empatie a těžko říct co z takového výzkumu nakonci vyleze.
« Poslední změna: 08.09.2010, 22:50:03 od Tyrael » Zaznamenáno

“Well, that’s hardly his fault,” Merlin replied, slightly surprised by his own almost defensive tone. “He was designed as a fire control system, and the Navy didn’t want its weapons systems to have too much imagination.”
Vigilant
Newbie
*
Příspěvků: 10


Zobrazit profil
« Odpověď #170 kdy: 10.09.2010, 12:56:35 »

Já bych sázel právě na tepelnou stopu Spidera. Jakákoli alespoň trochu rozumná vesmírná loď (a DW je v tomhle rozumný) musí mít extrémně silný zdroj energie. A nezanedbatelná část téhle energie skončí jako odpadní teplo. Je celkem jedno, jestli to bude 20%, nebo 60%. Pokud nepřipustíme opravdu magické materiály, tak nejde tolik tepla na nějak dlouho uskladnit. Musíte ho tedy vyzářit. Jestli si dobře pamatuji fyziku, tak ale rychlost vyzařování (a tedy chlazení) je celkem pevně daná(na plochu chladiče). IMHO tedy nepůjde o "výtrysky" tepla v 1 stupni za Spiderem, ale celem neustále svícení pár megawatty a do několika desítek stupňů. Navíc u mrchy velikosti Leoše stačí počkat až zastíní nějakou hvězdu.
Trik tedy bude v masivním používání sond pro hledání tepelných stop a zastínění hvězd (tj. přestat jen slepě spoléhat na gravitiku). Těch sond bude ale potřeba spousta - musejí se dostat do oblasti ze které uvidí teplo spidera, tedy musejí na soustavu koukat "zvenku dovnitř". To asi nebude tak velký problém. Když dokáží vyrábět střely po miliónech, tak proč ne o zhruba stejně složité sondy? Problém bude spíš v potřebě vycvičeného personálu na obsluhu a údržbu (při takových počtech se bude pořád něco porouchávat a budete tedy potřebovat hromadu lodí na neustálé obnovování sítě). Proto takhle půjde zajistit jen klíčové soustavy.Na zbytek se asi bude muset vystačit se sondami vypoštěnými z LAC, nebo torpédoborců.
V MoH Alžběta tvrdí, že se jim povedlo idetifikovat hyperstopu spiderů a OB tedy nejde opakovat. Tvrdí to ale v holovizním projevu pro otřesený národ, není tedy jasné jestli to je pravda, nebo jen PR cvičení. Pokud ano, tak by se dala aplikovat metoda 1) zachytíme podezřelou hypestopu 2) pošleme tam hunter-killer skupinu torpédoborců/LAC ať to okolo pročesají IR sondami (spider je pomalý, nemůže moc utéct) 3) najdeme spidera 4) aplikujeme tu killer část skupiny. Tohle se z hlediska příběhu jeví jako lepší - nechává to dost prostoru na hrdinské činy jedné nebo druhé strany. Dobře vedená eskorta spidery pobije a naopak dobrý kapitán spideru jí dokáže vymanévrovat.
Ad kočičí empatie: Pokud by Weber na něco takového přistoupil, tak IMHO totálně pohřbí všechno co předtím o kočkách napsal. Alespoň já jsem získal dojem, že kočičí empatie/telepatie funguje zhruba stejně dobře jako normální smysly (tedy do jednotek kilometrů). Jinak by například kočky nemuseli skoro vůbec cestovat - všechno by si dokázali "vytelefonovat" přes půl planety. Takže moc nevěřím tomu, že by kočka dokázala ucítit Spider přes půl soustavy. Nějaký průlom ve výzkumu je také dost daleko (na to že kočky sou telepatické se přišlo před pár lety a navíc tomu skutečně věří jen pár xenobiologů v SEM). Zvlášť pokud nepřipustíme drstické metody typu "rozkuchat Honor mozek, protože je telepatka". U SEM bych to nečekal, u Alignmentu......
Zaznamenáno
Mafio Ball
Hero Member
*****
Příspěvků: 1135Zobrazit profil
« Odpověď #171 kdy: 10.09.2010, 14:35:50 »

.....
V MoH Alžběta tvrdí, že se jim povedlo idetifikovat hyperstopu spiderů a OB tedy nejde opakovat. Tvrdí to ale v holovizním projevu pro otřesený národ, není tedy jasné jestli to je pravda, nebo jen PR cvičení. Pokud ano, tak by se dala aplikovat metoda
....
Odhalení hyperstopy hlavní úderné skupiny Žraloků byla skutečnost. Obrana na to reagovala dle pravidel: vyslali eskadru torpédoborců a pročesali blízké i vzdálenější okolí. Problém byl že uvažovali pouze o konvenčních pohonech a to zcela změnilo šance na kontakt v neprospěch RMN.
Zásadní okolnost nebyl samotný stealth pavouků nýbrž výkon jejich spider-drive při zachování minimální (nulové?) stopy. Obránci logicky vyvodili že vetřelci buď budou a) prchat od místa alfa-přechodu a tudíž lze zachytit jejich signatury na senzorech lodí nebo sond nebo b) sedět v blízkosti s maskováním na maximu čímž by se vystavovali riziku odhalení při důkladném aktivním pročesávaní oblasti. Je tam spousta proměnných -rychlost reakce stíhací skupiny, přesnost mikroskoku, uvažovaná relativní nerovnováha mezi vetřelcovou stealth a výkonem vlastních senzorů... Potíž je že kromě "konvenčních" neznámých -které jistě dosadili s ohledem na ty nejnepříznivější možnosti- tu bylo jedno X které je ani nenapadlo použít. Tedy možnost že se vetřelci vzdalují od hyperstopy s relativně vysokým zrychlením. A právě to byla klíčová výhoda spiderů, hlavní důvod proč se nepodařilo k pavoukům ani vzdáleně přiblížit.
Vojenští poradci Élišky možná zatím netuší nic o principu pavouků. Ale vědí co se stalo a pro příští protiakce se tomu přizpůsobí. Například stíhací skupina bude posílena, rozptýlena a bude rozdělena do více oddílů které se zjeví v širokém "okolí" hyperstopy. Už jen to samo o sebe ztíží opakování něčeho jako OB.
A pak tu přistupují dlaší opatření. Zatím stále nevíme zda S.Hemphilová neobjevila na záznamech čidel všech senzorových platforem nějaké stopy. Je možné že se o tom tepelném vyzařování dozví velice rychle.
Zaznamenáno

"Nesmírně se vám omlouvám, kapitáne," přerušila ho Honor tím nejkonejšivějším tónem. "Obávám se, že jsem se nedívala kam letím."
Bolt
Hero Member
*****
Příspěvků: 709


Zobrazit profil
« Odpověď #172 kdy: 10.09.2010, 14:55:57 »

Se zastiňovánim hvězd Spiderem bych moc nepočítal,to by mělo maskování zvládat bez problémů.A když ne,tak ti to řekne že tím směrem možná něco,někde je.
Detekce tepelného vyzařování je hodně nadějná metoda.
Hyperpřechod se opravdu dá dobře vystopovat ,tak by to mohla být pravda.
Detekce pavouků pomocí teleempatie je podobný rozdíl jako mezi hlasitým křikem a mobilním telefonem.
Zaznamenáno
Mafio Ball
Hero Member
*****
Příspěvků: 1135Zobrazit profil
« Odpověď #173 kdy: 10.09.2010, 15:12:42 »

Pravděpodobnost že RMN/Aliance už o slabině spider-pohonu ví je poměrně velká.
Paradoxně to je právě použití spiderdrive na graserových torpédech které může jejich koncepci zlomit vaz.
Zatímco Žraloci se vlastně nedostali do blízkosti cílů a vnitřní soustavy obecně tak pro g-torpéda to neplatí.
Ty se musely přiblížit na x-set Mm ke stanicím a dokům aby mohly použít své zbraně. Tak nějak nevěřím že by se jim to povedlo aniž by ani neblikly onen tepelný paprsek proti nějakému detektoru. Předpokládám že čidlo IČ bude jedním ze základních součástí výbavy čehokoliv co poletuje ve vesmíru ať už s posádkou nebo bez. Šance že by se UI messanské produkce (jakkoliv snad může být pokročilá)  podařilo identifikovat všechny a blikat pouze v bezpečném směru je blízská nule.
Na podporu mého předpokladu bych připoměl skutečnost že nějaké válečné lodi se podařilo zachytit přenos dat a začala -pozdě, pravda- pátrat po zdroji i adresátovy komunikace. A jestli přitom nepoužila také tepelné detektory tak už paknevím k čemu je ještě mají.
Zaznamenáno

"Nesmírně se vám omlouvám, kapitáne," přerušila ho Honor tím nejkonejšivějším tónem. "Obávám se, že jsem se nedívala kam letím."
Dalin
Full Member
***
Příspěvků: 209


Zobrazit profil
« Odpověď #174 kdy: 10.09.2010, 17:57:51 »

Bylo někde uvedeno, že by spider byl na torpédech aktivní? Zbytek salvy letěl bez pohonu.
Zaznamenáno
Tyrael
Full Member
***
Příspěvků: 187


Zobrazit profil
« Odpověď #175 kdy: 10.09.2010, 19:58:56 »

takový drobný problém, RMN našlo Hyperstopu a prozkoumávali ji problém byl že ji zjístili až za nějakých myslim 12 hodin i když je gravitika rychlejší než světlo pořád na vědší vzdálenosti vyzniká výrazný časový posuv který dal Spiderům dost času zmizet. Si myslim že kdyby se standartně vyzbrojená flotila rozhodla provést vlastní obdobu OB tak by byli při první části průniku stejně úspěšní, problém je že pro standartně vyzbrojená flotila by se nedostala přes vnější senzorové pásmo na okraji H-limitu a myslim že i spidery by měli problém se přes tohle pásmo dostat, maj sice neuvěřitelné maskování ale po celou dobu akce zůstali mimo H-limit a celá akce vlastně závisela na nezjistitelnosti střel které vlastní útok provedli. Standartní flotila by neměla k dispozici tak dokonale maskované střeli takže by museli použí gravitonem poháněné a ty by spustili alarm ve chvíli kdy by se zapli zkrátka by totálně vybouchli
Zaznamenáno

“Well, that’s hardly his fault,” Merlin replied, slightly surprised by his own almost defensive tone. “He was designed as a fire control system, and the Navy didn’t want its weapons systems to have too much imagination.”
Mafio Ball
Hero Member
*****
Příspěvků: 1135Zobrazit profil
« Odpověď #176 kdy: 10.09.2010, 21:27:14 »

S tím zpožděním máš asi pravdu -budu si to muset znova pročíst. (Na tenhle detajlík jsem úplně zapoměl.)
Pokud je to tak pak to onu rovnici posunuje do čísel které jsou totálně mimo praktické využití. Dala by se -snad- prohledat oblast o několika tisících Lmin3 ale ne tolik. I při nulové počáteční rychlosti by se loď s konvenčním pohonem dostala dost daleko. Sice by tu byl problém jak by načasovali přechod od úprku ke skrývání ale to je maličkost.
Mathematika (zkontrolujte mě prosím, nejsem si moc jistý): t=12*3.600s, amax=700g Vychází mi že za tu dobu se může vzdálit na 6 Lhod a dosáhnout rychloti blízské c -tedy 0.8. A vzhledem k tomu že se může vydat jakýmkoliv směrem (theoreticky, prakticky snad nějaké vymezení bude možné) tak tu máme sféru o daném poloměru kde by se vetřelec mohl nacházet.
Je tu ještě jistá šance že by snad v tom případě stopa gravitoru byla tak silná že jí zachytí i dálkové senzory ale na to bych moc nesázel. Obzvláště pokud je alfapřechod proveden v dostatečné vzdálenosti od soustavy. Jak říká klasik: pokud to dobře chápu tak pro všechny praktické účely je tohle zbytečná snaha. Pátrací skupina nehledá jehlu v kupce sena ale v celém stohu.
Zaznamenáno

"Nesmírně se vám omlouvám, kapitáne," přerušila ho Honor tím nejkonejšivějším tónem. "Obávám se, že jsem se nedívala kam letím."
Vigilant
Newbie
*
Příspěvků: 10


Zobrazit profil
« Odpověď #177 kdy: 10.09.2010, 23:14:30 »

...
Odhalení hyperstopy hlavní úderné skupiny Žraloků byla skutečnost. Obrana na to reagovala dle pravidel: vyslali eskadru torpédoborců a pročesali blízké i vzdálenější okolí. Problém byl že uvažovali pouze o konvenčních pohonech a to zcela změnilo šance na kontakt v neprospěch RMN.
...

To nezpochybňuju. Otázka je, co myslí později Alžběta tím projevem. Spojili si měsíce starou mimořádnou událost s útokem? Mají dost přesný záznam té hyperstopy, aby jí příště poznali od ducha? Dokázali zjistit parametry pohonu g-torpéd? Dali si to dohromady s pohonem Žraloků? Upravili postupy? Když ano tak jak? Nebo jenom Alžběta mlží aby uklidnila poddané?
Zaznamenáno
Vigilant
Newbie
*
Příspěvků: 10


Zobrazit profil
« Odpověď #178 kdy: 10.09.2010, 23:55:13 »


Mathematika (zkontrolujte mě prosím, nejsem si moc jistý): t=12*3.600s, amax=700g Vychází mi že za tu dobu se může vzdálit na 6 Lhod a dosáhnout rychloti blízské c -tedy 0.8. A vzhledem k tomu že se může vydat jakýmkoliv směrem (theoreticky, prakticky snad nějaké vymezení bude možné) tak tu máme sféru o daném poloměru kde by se vetřelec mohl nacházet.


Není hodnota zrychlení moc vysoká? Přiznám, že si TTD moderních jednotek z hlavy nepamatuji, ale neodpovídá 700g spíš maximálce torpédoborce? A neplatí, že čím větší zrychlení, tím silnější klín, tím snazší odhalení? (snad se to řešilo někde v AAC, ale to už sem četl docela dávno). Psalo se tu, že spider má amax někde u 200g. Navíc zrovna tohle je hlavní kouzlo ASW?  Mrknutí "Myslíme si, že byl tady, o pět minut později tady a pak jsme tady zachytili nějaký šum, takže utíká od konvoje, nebo míří dovnitř?"

IMHO Oyster Bay nebyl tak úspěšný kvůli spiderům, ale celkové koncepci (tj. skočit daleko od soustavy, nabrat správný kurs, vypustit pody se zbraněmi a zmizet). Rozhodující určitě je slepé spoléhání na gravitiku(může nás ohrozit jen loď, ta je poháněná klínem, je vidět na gravitice.), rutina a překvapení(takhle se útok na soustavu přece nedělá, není to zvykem). Salva podů ze spiderů obsahovala nějaké aktivní systémy(zaputé počítače, baterie...) = teplo. I dnešními IČ senzory by tedy byla v pohodě zachytitelná(v diskuzi je tu uváděn odkaz na Atomic Rockets - zážeh manévrovacích motorů raketoplánu(a to nejsou zrovna silné motory...) je dnešní technikou detekovatelný z pásu asteroidů...). Tedy platí to, v čem Honor v Ashes of Victory vymáchala usměv Tremainovy - spoléhat na gravitiku nestačí, zkontrolij si že to co se chystáš napadnout jsou opravu nákadní lodě a ne eskadra dreadnougthů s ECM.
Zaznamenáno
Mafio Ball
Hero Member
*****
Příspěvků: 1135Zobrazit profil
« Odpověď #179 kdy: 11.09.2010, 12:43:14 »

Není hodnota zrychlení moc vysoká? Přiznám, že si TTD moderních jednotek z hlavy nepamatuji, ale neodpovídá 700g spíš maximálce torpédoborce?

Samozřejmě je vysoká. Vlastně by mělo platit že "rychlejší" jsou u jen LACy a snad nějaké pidiloďky. Ale do rovnice raději dosazuju nejhorší možná čísla.
Zaznamenáno

"Nesmírně se vám omlouvám, kapitáne," přerušila ho Honor tím nejkonejšivějším tónem. "Obávám se, že jsem se nedívala kam letím."
Stran: 1 ... 10 11 [12] 13 Tisk 
« předchozí další »
Skočit na:  

Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!