Vítej, Host. Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
19.04.2021, 03:17:32

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení
Vyhledávání:     Pokročilé vyhledávání
Tak si nás našli spameři, registrace vyžaduje potvrzení, a jestli to je nezastaví, tak to budu zase schvalovat, ach jo.

5942 příspěvků v 156 témat od 124 uživatelů
Nejnovější uživatel: ctenar
* Domů Nápověda Přihlásit Registrovat
+  Honor Harringtonová
|-+  O Honor Harrington
| |-+  Diskuse o Honorverse
| | |-+  Nové lodě - SPIDERY a jejich lovci
« předchozí další »
Stran: [1] 2 3 ... 13 Tisk
Autor Téma: Nové lodě - SPIDERY a jejich lovci  (Přečteno 57507 krát)
Mafio Ball
Hero Member
*****
Příspěvků: 1135Zobrazit profil
« kdy: 13.07.2010, 10:50:00 »

Je možné že DW pohřbí výhodu spiderů tak rychle a hluboko jak jen bude moct ale zatím to vypadá že budou hrát v budoucích bitvách a operacích nezanedbatelnou roli. Taky se nedá opominout jejich vliv na celkovou strategii a opodstatněné obavy že by mohly představovat prostředek k teroristickým úderům a porušování EE a dalších konvencí. (strach a zmatek bude jedním z nástrojů MA který RF potřebují)

Proto si myslím že si tahle lodní kategorie zaslouží samostatné théma. (v nových lodích je nějak přeplněnno a nepřehledno)

A logicky sem patří taky obrana proti nim -jak nástroje (lodě, zbraňové systémy, senzory atd) tak taktika, koncepce i strategie a "věda".

Máme celkem omezené informace, tudíž to budou spekulace a odhady. Prostě zábava.  Škleb

Jo mimochodem -kdo nečetl MoH, SoS a ToF tak tady by mohl přijít o spoustu překvapení a zážitků.
Pokračujte jen s tímhle vědomím. Jste varováni.  Vyplazuji jazyk
Zaznamenáno

"Nesmírně se vám omlouvám, kapitáne," přerušila ho Honor tím nejkonejšivějším tónem. "Obávám se, že jsem se nedívala kam letím."
Mafio Ball
Hero Member
*****
Příspěvků: 1135Zobrazit profil
« Odpověď #1 kdy: 13.07.2010, 11:25:42 »

Zatím známe tři typy/třídy "spiderovitých" lodí.
1. Ducha -Ghost
2. Žraloka -Shark
3. Leoše Detwaillery -L.Detwailler
(4. bezpilotní platformy, které můžou být použity jako graserová torpéda -ale taky jako nosiče něčeho jiného)

Ty třetí ještě nejsou dokončeny a nějakou dobu si vyžádá i jejich zařazení do služby. Přesto budou zřejmě hlavním bojovým prostředkem -první dva jsou jen pomocnými loděmi. Jednička jsou průzkumníci/špióni a dvojka školní a zkušební jednotky s omezenými bojovými schopnostmi. To ale neznamená že nemají význam a že nebudou mít příležitost ještě zasáhnout do dění.
Průzkum sám může mít obrovskou hodnotu. Třeba 8.flotila prokázala co všechno se dá vyzvědět o nepřátelském systému, jeho obraně a vůbec. Používali k tomu torpédoborce, které díky maskování zmizely nepřítely z monitorů a pak GR-drony, jejichž stealth, výkonné senzory, zrychlení a FTL-spojení jim umožňovaly prakticky neomezený pohyb v soustavě a zmapování všeho co útočníka zajímalo. Odhalit alfapřechod torpédoborců bylo snadné. Ale sledovat jejich přesuny a vůbec fakt jestli tam stále zůstávají nebo už se zase vypařily už tak jednoduché nebylo. Samozřejmě pokud by se pokusily proniknout do "vnitřní" soustavy bylo by to o něčem jiném, nicméně pokud se zdržovaly mimo h-limit, dávaly bacha a neměly vyloženou smůlu tak byly v bezpečí. Jestliže obránce nemá pokryté okolí hustě položenými senzorovými polemi -a ani RMN si zjevně něco takového nemůže dovolit- pak jejich odchycení či zahnání bude věcí náhody (nebo chyby, každý to může zvrtat).
Duchové se do soustavy dostanou stejně. Jejich nedetekovatelný pohon jim umožní vzdálit se od "stopy" rychle a daleko dříve než obránce zareaguje. Pak už je v podstatě ve stejné situaci jako ony torpédoborce. Teď další věc: má MA Smích dostatečně kvalitní senzory aby získaly patřičné informace? Zřejmě ano, byť rozdíl mezi jejich a RMN úrovní nebude tak markantní jak během Ponravy. Dál bude potřebovat samohybné platformy, které by se na zájmovou oblast podívaly zblízka. Messanský stealth je přinejmenším tak účinný (mám za to že lepší) jako manťácký, takže jejich nezachytitelnost se dá předpokládat. Pokud dokázali propašovat S-torpéda do bízkosti cílů tak podobná sonda (mnohonásobně větší než GR ale co se dá dělat) by měla proklouznout, nasbírat údaje a dopravit je "ven". Absence FTL-comu tady bude jasným handicapem.
Ale obecně -Duch může monitorovat soustavy stejně úspěšně jako to dělali mantíci havenu.
Zaznamenáno

"Nesmírně se vám omlouvám, kapitáne," přerušila ho Honor tím nejkonejšivějším tónem. "Obávám se, že jsem se nedívala kam letím."
Mafio Ball
Hero Member
*****
Příspěvků: 1135Zobrazit profil
« Odpověď #2 kdy: 13.07.2010, 13:46:35 »

Žralok se krom školní role do značné míry osvědčil jako náhrada prvoliniové bojové jednotky. Asi se vrátí k původním úkolům ale nic nebrání velení MAN je občas nasazovat ke "zvláštním akcím". Příkladem může být číhání na Pochodni s jasným zadáním: Zabýt Zilwického a jeho suitu. V takových a podobných nasazeních by mohly způsobit ještě mnoho škod. Nějakou dobu potrvá než se povědomost o spiderech rozšíří a ještě déle než se zavede nějaká účinná taktika proti nim. S informačními zdroji jaké MA zjevně má by se dalo najít spousta příležitostí jak "levně" udeřit nepřítele tam kde to nečeká. Vybrané cíle se dají zlikvidovat aniž by kdokoliv mohl prokázat něčí vinu. Tedy bude známo že pouze MA disponuje spider--technologií ale k jejímu odhalení dojde až kdoví kdy. Do té doby to bude jen báchorka kterou si manťáci vymysleli aby se měli na co vymlouvat.
Zatím nevíme jak by si spider vedl v h-prostoru (zřejmě pouze mimo vlnu). Vzhledem k poněkud odlišným podmínkám to najedné straně ulehčí skrývání před senzory ale kdoví jestli to nenaruší super-maskovací systémy. Každopádně pokud by seděl "na číhané" na nějakém výhodném místě mohl by udeřit na cíl a zničit ho aniž by kdokoliv měl tušení co se stalo. Ale jakmile utajení jednou padne nebude důvod Žraloky nebo podobné jednotky (menší a levnější než Leoš) nenasadit v roli ponorek.
Zaznamenáno

"Nesmírně se vám omlouvám, kapitáne," přerušila ho Honor tím nejkonejšivějším tónem. "Obávám se, že jsem se nedívala kam letím."
edicius
Jr. Member
**
Příspěvků: 65


Zobrazit profil
« Odpověď #3 kdy: 16.07.2010, 17:12:13 »

Přemýšlel jsme jak zamezit spider lodím se dostat do soustatavy a celkově jim zabránit v plnění úkolů. Zatím jsem dokázal přijít jen s koncepcí obrany soustavy, která je relativně levná na náklady, pro obranu při střetech lodí jsem zatím na nic moc nepřišel.

Takže, má koncepce pro obranu soustavy se skládá ze dvou vrstev satelitů nacházející se na hranici hyperlimitu dané soustavy. Každá vrstva je kulová plocha, plocha blíže hyperlimitu má poloměr o půl Lm menší než poloměr hyperlimit, druhá vrsta má poloměr o 1Lm menší než předchozí. Rozestup satelitů v každé vrstvě činí roněž 1Lm a tvoří základní tvar trojúhelníku, který se neustále opakuje. Poloha satelitů ve vrstvách je vůči sobě posunutá, aby satelity nebyly v zákrytu. Satelit obsahuje 28 komunikačních laseru, 16 pro vlastní vrstvu a 12 pro druhou, dále přesné synchronizované hodiny, radioizotopový zdroj ( nebo jeho ekvivalent), kondenzátory, protičásticovou a radiační ochranu. Každá vrstva vysílá po 2 minutách jednoduchou zprávu obsahující přesný čas odeslání a indentifikaci satelitu a navzájem se střídají, tj. zprávy jsou vysílány každou minutu z jiné vrstvy.
Dohromady, každou minutu jedna z vrstev vytvoří hustě se překrývající síť laserových paprsků, pokud paprsek nedorazí do svého cíle znamená to že v cestě se nachází loď nebo jiná překážka, která tam předtím nebyla a je možné na základě znalostí pozice jednotlivých satelitů stanovit její polohu. Námitka, že spidery mají "dokonálé" maskování, které je schopné napodobyt komunikační paprsek, to sice ano ale proto přenášená zpráva obsahuje časovou a identifikační informaci ( je možné je zašifrovat pro ztížení jejich napodobení) a jelikož satelity mají synchronizované hodiny snadno odhalí, že zpráva se někde zdržela po cestě.

Navrhle jsem hned několik verzí satelitů:

Mk-I
- základní vezre
- hmotnost 1kt
- výroba v jakékoliv civilní továrně

Mk-II
- vylepšená základní verze
- hmotnost 2kt
- výroba v jakékoliv cilvilní továrně
- doplnění Mk-I o základní senzorovou výbavu ( radar, gravitační detektor, atd.)

Mk-III
- hmotnost 4kt
- výroba v kooperaci civilních a vojenských továren ( civilní zajistí základní výrobu s vynecháním místa pro doplnění o utajované komponenty)
- doplnění Mk-II o gravitační vysílačku a vylepšených senzorů

Všechny verze jsou zpětně kompatibilní, možno různě kombinovat, např většina Mk-I doplněná o Mk-II a MK-III na klíčových pozicích.
Na pokrytí soustavy podobné jako Mantichora A je zapotřebí okolo 10-15 tisíc ve vnější vrstvě a 8-10 tisíc ve vnitřní vrstvě, dohromady tedy 18-25 tisíc satelitů na pokrytí soustavy, při použití pouze verze Mk-I je to tonáž srovnatelná s 2-3 SD(P).

Uvítám nápady na vylepšení, případně kritiku k mému řešení.
Zaznamenáno
Bolt
Hero Member
*****
Příspěvků: 709


Zobrazit profil
« Odpověď #4 kdy: 16.07.2010, 17:41:33 »

Přidal bych 1-2 střely ke každému satelitu,maš to GPS satelity,poloha narušitele bude známá,tak ho zrovna cvičně osolit
Zaznamenáno
Mafio Ball
Hero Member
*****
Příspěvků: 1135Zobrazit profil
« Odpověď #5 kdy: 16.07.2010, 18:12:14 »

Spíše něco na způsob jmelí, bylo by dobré aby zásah vetřelce zastihl nepřipraveného.
Pak by bylo žádoucí doplnit tuhle síť nějakým předsunutými senzorovými plošinami které by mířily dovnitř soustavy a v případě poplachu dané místo proskenovaly. Totéž zevnitř, aby se pátralo i po nějakých dalších demaskujících příznacích.
Tahle "závora" je poslední možnost, věřím že by se nělo objevit něco efektivnějšího.
Podle mě bude klíčové to sdělení DW že zatímco konvenční jednotky využívají klín jako jímku odpadního tepla tak spideru něco takového chybí. Fakt že je vyzařuje mimo zorné pole nepřítele je sice ochrání před pozorováním zepředu ale jestli budou senzory rozprostřeny v prostoru tak nějaká plošina může uspět. Dá se předpokládat že sonda bude postavená podle stelath zásad a vybavena kvalitními pasívními přístroji -včetně IČ detektorů.
Zaznamenáno

"Nesmírně se vám omlouvám, kapitáne," přerušila ho Honor tím nejkonejšivějším tónem. "Obávám se, že jsem se nedívala kam letím."
edicius
Jr. Member
**
Příspěvků: 65


Zobrazit profil
« Odpověď #6 kdy: 16.07.2010, 19:52:00 »

I na ty střely jsem myslel ale rozhodl jsem se je vynechat prozatím. Jednotlivé verze jak jsem je navrhl zohledňují můj pohled na obranu proti spiderům a její vývoj budoucí. Verze Mk-I je navrhnuta tak aby ji bylo možno stavět kdekoliv, s co nejmenším náklady, samotná mantichora teď na to nemá kapacity a je lepší když tuhle verzi může produkovat každá třetiřadá soustava. Na verzi Mk-II je jež zapotřebí trocha technologické základny a mnohem více nákladů. Na verzi Mk-III je již zapotřebí specializovaná výroba vojenské úrovně, rozdíl oproti Mk-II je značný, za cenu jedné Mk-III by se dalo pořídit 6 Mk-I. Její výroba bude možná nejdříve tak po roce a půl až dvou letech od OB, nadruhou stranu Mk-I můžou začít vyrábět prakticky okamžitě.

Jinak tady je ta další verze:

Mk-IV
- hmotnost 6-8kt
- výroba prakticky již celá ve vojenských továrnách, civilní jen základní spolupráce
- doplnění Mk-III o jednoduché řízení palby ( max. gondola starého typu, s Apollem až 10 gondol), vylepšena FTL komunikace, další rozšíření zdroje energie a kondenzátorů

Životnost satelitů je omezená, předpokládám okolo 12 měsíců. Zdroj energie který navrhuji popužívat má dlouhou výdrž ale malý výkon, proto ty kondenzátory a 2 minuty mezi vysíláním pulsů, stihnou se nabít kondenzátory. Všechno na satelitu je napájeno z kondenzátorů a čím více systémů se tam nacpe tím více je potřeba přidat kondenzátory a zdoje energie.
Zaznamenáno
Mafio Ball
Hero Member
*****
Příspěvků: 1135Zobrazit profil
« Odpověď #7 kdy: 16.07.2010, 21:14:37 »

Nevím jestli ta síť bude dost hustá.
Pak další věc: spousta falešných poplachů -ve vesmíru jsou všelijaká tělesa která ti můžou aktivovat alarm (smetí a tak)
Problémy pro normální provoz.
Zranitelnost vůči klamným výpadům (předpokládá znalost systému, tedy přinejmenším zpočátku vyloučeno)
Zaznamenáno

"Nesmírně se vám omlouvám, kapitáne," přerušila ho Honor tím nejkonejšivějším tónem. "Obávám se, že jsem se nedívala kam letím."
Mirra
Sr. Member
****
Příspěvků: 348Zobrazit profil
« Odpověď #8 kdy: 16.07.2010, 22:36:56 »

Ona síť by asi opravdu nebyla dost hustá. I kdyby byl průměr daného laserového paprsku několik metrů, pokryje jen malý zlomek prostoru, kterým může spider věc překročit hyperlimit.

Jak jsem už jednou řekl, cesta je podle mě detekce tepla. Jak zmínil Mafio, sider platformy nemají odvod tepla do g.jímky, takže teplo musí odvádět směrem od nás. Podstatou je, aby jsme my byly na obou stranách spideru, případně tak kolem, aby nám odvod tepla kamkoliv neunikl. V podstatě by stačilo na hyperlimit rozmístit pár desítek sond, které by měly všesměrové detektory tepelných emisí. Jakmile by pak spider přelez hyperlimit, viděli bychom mu doslova pod zadek, kde "vyfukuje" teplo... btw, už dnes jsme schopni detekovat tepelné výkyvy dost dobře...
Zaznamenáno
Mafio Ball
Hero Member
*****
Příspěvků: 1135Zobrazit profil
« Odpověď #9 kdy: 16.07.2010, 23:17:06 »

S tou detekcí spiderů mě trochu mate vyjádřené jednoho z Detwajleerů že zkoušeli demaskovaat stroj všemi dostupnými prostředky. To přitom lovci měli přesné informace o pavoukovy a jeho vlastnostech. Přesto si dovolil tvrdit že není detekovatelný na více jak 1Ls. Tedy nebyl si jistý jestli to platí i proti manťáckým senzorům. Ale jestli má spider takový nedostatek tak by to messanským testerům přece neuniklo, ne?
Jedna světelná vteřina... jak se asi rozptyluje ič záření ve vakuu, jak daleko je detekovatelné? Přece jen v honorversu jsou tepelné senzory dost opomíjené. Proč?!

Furt se mi nezdá že by používání "nožek" pavouka nezanechávalo nějaké stopy na alfa-zdi. A že by tyhle projevy nešly detekovat.
« Poslední změna: 16.07.2010, 23:44:23 od Mafio Ball » Zaznamenáno

"Nesmírně se vám omlouvám, kapitáne," přerušila ho Honor tím nejkonejšivějším tónem. "Obávám se, že jsem se nedívala kam letím."
Mirra
Sr. Member
****
Příspěvků: 348Zobrazit profil
« Odpověď #10 kdy: 16.07.2010, 23:43:15 »

Tepelné senzory jsou v honorverse nepoužívané, protože vše podstatné používá g.klíny, takže tepno nevyzařuje. Používat tepelné senzory je proto naprosto zbytečné. Proto se postupem času na tepelné senzory zapomnělo...

Podle tohodle článku - http://www.projectrho.com/rocket/rocket3w.html - je rozptýlení tepla podstatně těžší než se zdá, zbavení tepelných emisí nemožné a detekování tepelných stop snazší než se zdá (už dnešní technikou). V podstatě DW onen odvod tepla klínem kdysi doplnil, aby zavřel tlamu těm, kteří poukazovali na detekovatelnost lodí přes tepelné emise. Nicméně tím, že stanovil, že spider tohle neumí, si naběhl znova. Pokud spider lodě nemají nějaký aplikovaný technoblábol, který umožňuje bombasticky rozptýlit tepelnou emisi (pravděpodobně si to inženýři MA vypůjčili z laboratoře hned vedle, kde tahle technologie byla základem Perpetrua mobile a Genesis rakety...)... Buďto betatesteři MA zapomněli na tepelné senzory nebo v mládí propadli z termodynamiky...
Zaznamenáno
Mafio Ball
Hero Member
*****
Příspěvků: 1135Zobrazit profil
« Odpověď #11 kdy: 17.07.2010, 00:55:10 »

Balí teplo do sudů a ty pak vyhazujou přes palubu.  Smích
Může se toho zbavovat formou krátkých ale prudkých "erupcí"? Nebo to musí být stálé vyzařování, které se prostě nedá zarazit?
Ten první případ by znamenal že se nějakou dobu akumuluje a pak vššc... vyzáří to v omezeném ale intenzívním bliknutí.
Ten druhý by byl snadněji detekovatelný, byť by se dalo asi leccos udělat pro rozptýlení a snad tak snížit vzdálenost na jakou je odhalitelný.
Zaznamenáno

"Nesmírně se vám omlouvám, kapitáne," přerušila ho Honor tím nejkonejšivějším tónem. "Obávám se, že jsem se nedívala kam letím."
Bolt
Hero Member
*****
Příspěvků: 709


Zobrazit profil
« Odpověď #12 kdy: 17.07.2010, 14:08:02 »

Infra detektory jsou standartním vybavením lodí,při rozboru manévrů u Kerbera HH zdůraznila,že na IČD by byla krásně vydět,a proto se maskovala ve slunci.Matichorská soustava při odhalování ohrožení,určítě nespoléhá výhradně na gravitiku.
« Poslední změna: 18.07.2010, 09:33:10 od Bolt » Zaznamenáno
Mafio Ball
Hero Member
*****
Příspěvků: 1135Zobrazit profil
« Odpověď #13 kdy: 17.07.2010, 20:28:18 »

Donedávno to asi byla pravda. Věřím že HH by na ten kousek u Kerberu skočila i většina manťáckých velitelů.
IČ detektory i optika nají velkou nevýhodu: signály se šíří rychlostí světla. Vzhledem ke vzdálenostem a rychlostem při kterých se většina dění odehrává to je notně pomalé. Gravitory jsouprimární detektory -ty ostatní jsou pouze dodatečné, používané na kratší vzdálenosti. Radar a lidar rovněž ale asi se hůř ruší.
Pochybuju že by na sondách tyhle senzory chyběly ale asi nebudou moc v permanenci. Doposud nebyl důvod je upřednostňovat -cokoliv co mohlo soustavu ohrozit muselo logicky používat klín. A ten jak známo umožňuje pohltit ono tepelné vyzařování.
Teď to bude jinak -ale kdoví. Nejdříve se nad tím musí zamyslet koumáci a vědátoři Hemphillové, Forrakerové a jako zvláštní posila Simoes.
Zaznamenáno

"Nesmírně se vám omlouvám, kapitáne," přerušila ho Honor tím nejkonejšivějším tónem. "Obávám se, že jsem se nedívala kam letím."
Tyrael
Full Member
***
Příspěvků: 187


Zobrazit profil
« Odpověď #14 kdy: 19.07.2010, 17:55:00 »

Spider je dost revoluční technika, ale néni neviditelný. Narozdíl od Grav. klínu nemá žádné zrádné emise které by ho prozrazovali, nebo zatim nemá žádné známe emise takže jeho utajení je o dost jednoduší, když ho zkombinujete z tlumícímy poli tak dostáváte velmi těžce detekovatelný předmět. Podle mě první část obraného plánu proti Spider úderům bude maxování sledovacího úseku Spider je sice velmi dobře maskovaný, ale když se dostane příliž blízko nějakého sledovacího satelitu tak se dá objevit, nejjednoduší by bylo nahustit satelity které normálně hlídaj h-limit problém je že na dostatečné pokrytí koule, tzn na 1 ss2 jeden satelit, o poloměru 20 Lm byste potřebovali 18 milionu satelitů, a ty SEM ani Haven nemaj, takže musí na řadu přijít kompromis když vytvoříme kouli o poloměru 1Lm od nejdůležiťejšího cíle budem potřebovat jen 46 tisíc satelitů což sice je pořád trochu moc na druhou stranu můžem požít jakkékoli sledovací satelity a účinost bude pořád dost vysoká.
Zaznamenáno

“Well, that’s hardly his fault,” Merlin replied, slightly surprised by his own almost defensive tone. “He was designed as a fire control system, and the Navy didn’t want its weapons systems to have too much imagination.”
Stran: [1] 2 3 ... 13 Tisk 
« předchozí další »
Skočit na:  

Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!