Vítej, Host. Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
01.07.2022, 09:50:44

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení
Vyhledávání:     Pokročilé vyhledávání
Tak si nás našli spameři, registrace vyžaduje potvrzení, a jestli to je nezastaví, tak to budu zase schvalovat, ach jo.

5946 příspěvků v 158 témat od 126 uživatelů
Nejnovější uživatel: Bubakcz
* Domů Nápověda Přihlásit Registrovat
+  Honor Harringtonová
|-+  O Honor Harrington
| |-+  Diskuse o Honorverse
| | |-+  Na hranici HONORVERSA
« předchozí další »
Stran: 1 ... 7 8 [9] 10 11 Tisk
Autor Téma: Na hranici HONORVERSA  (Přečteno 60683 krát)
Mafio Ball
Hero Member

Zobrazit profil
« Odpověď #120 kdy: 12.07.2010, 23:29:31 »

No já uvažoval trochu jinak.
Velký graser umožňuje díky G-šošovici soustředit obrovskou energii do svazku řekněme (jen plácnu číslo, nemám potuchy o jeho správnosti, vycházím jen a pouze z "ráže" která se pátkrát v textu mihla) o průměru tří metrů. Pokud tenhle paprsek zasáhne hmotu tak má dost síly aby jí odpařil xm3 (stovky a to toho nejodolnějšího materiálu jaký člověk dokázal vymyslet, navíc po průniku štítem a stínícími poli). To je na střelu poněkud "nadměrná ničivá síla", bohatě by stačil její zlomek -řekněme setina (opět číslo vytažené ze vzduchu). Proto když tenhle extrémně silný paprsek modifikuješ pomocí G-čočky tak aby ve vzdálenosti do 1Ls stále ještě usmažil mrňavou střelu tak můžeš zvýšit jeho průměr. Za touhle hranicí už půjde opravdu jen o baterku -maximálně s jeho pomocí zvýšíš teplotu povrchu o pár stupňů. Ale uvnitř tohoto pásma to bude skutečný plamenomet a střela nebo podobné objekty skončí jako škvarek nebo rovnou plyn. Nemám představu jak široký by mohl být ale rozhodně mnohonásobně oproti původnímu, nemodifikovanému. Řekněme stokrát?! O hodně se tím zvýší pravděpodobnost zásahu. Něco jako rozdíl mezi tím jestli na mravence střílíš špendlíkama nebo na něj šlápneš.

Jo asi je to krávovina, ale pěkně se o tom dumá.  Mrknutí
Zaznamenáno

"Nesmírně se vám omlouvám, kapitáne," přerušila ho Honor tím nejkonejšivějším tónem. "Obávám se, že jsem se nedívala kam letím."
Mirra
Sr. Member

Zobrazit profil
« Odpověď #121 kdy: 13.07.2010, 01:04:14 »

Rozhodně nejsem expert na optiku, ale vím, že síla laseru přímo závisí na jeho soustředění do úzkého svazku. Když ho rozšíříš, jeho účinnost drasticky poklesne a to více než lineárně. Plocha je na průměru závislá kvadraticky, takže 100x větší průměr značí 10000x menší sílu. A to ještě za předpokladu, že tohle je jediná úprava účinnosti... pokud je nějaká další, rozhodně bude účinnost paprsku jen snižovat...
Zaznamenáno
Mafio Ball
Hero Member

Zobrazit profil
« Odpověď #122 kdy: 13.07.2010, 07:35:19 »

Takže násobek průměrů paprsků by nebyl sto ale pouze deset. G-čočka umožňuje provádět různý kejkle aniž by bylo potřeba další mechanismy. Třeba "rozostřovat" impulsy graserů nebo spojit několik do jednoho velkýho paprsku.
Narazil jsem ale na "malý" problém který zabrzdil mý nadšení pro tuhle koncepci -bez ohledu na optiku a fyziku. Ve štítech jsou střílny který by bylo nutný radikálně rozšířit aby jima mohly tyhle plošně-účinné energetické zbraně pálit . A dost by se tím zvýšila šance že takouvou "ďourou" prolítne i něco dovnitř, k lodi.
No pak jsem se zamýšlel nad e-torpédomety, pálícími do zóny kde střely provádějí svý konečný zaměřování a závěrečný zteče. Ale ani to nebylo tak jednoduchý jak jsem si původně myslel. Přesto -tohle je šance jak "snadno" snížit počet zásahů. Jen najít správnou a přitom jednoduchou koncepci... Úsměv
Zaznamenáno

"Nesmírně se vám omlouvám, kapitáne," přerušila ho Honor tím nejkonejšivějším tónem. "Obávám se, že jsem se nedívala kam letím."
Bolt
Hero Member

Zobrazit profil
« Odpověď #123 kdy: 13.07.2010, 16:53:43 »

Přirovnání k brokovnici je lepší,místo jednoho velkého paprsku,pokud to jde,střílet několik slabších naráz a nepřeržitě.
Ale paprskové zbraně nejsou to spávné řešení,problému likvidace velkého množství střel v omezeném čase.Potřebujeme nějaké plošně působící zbraně a atomovky to taky nejsou.
Hodně divoký napad,nalomit hyperprostor a spustit směrované gravitační tsunami.
Zaznamenáno
Mafio Ball
Hero Member

Zobrazit profil
« Odpověď #124 kdy: 13.07.2010, 17:48:05 »

Takže zpět ke crippleru?
Kolo se uzavírá... Mrknutí
Zaznamenáno

Bolt
Hero Member

Zobrazit profil
« Odpověď #125 kdy: 13.07.2010, 18:34:05 »

K čemu že to?
Zaznamenáno
Mafio Ball
Hero Member

Zobrazit profil
« Odpověď #126 kdy: 13.07.2010, 19:13:39 »

V překladu povídky Jednou ranou to byl invalidátor.

Ten bazmek co likvidoval klíny nákladních lodí na 1Gm.
A co ho vyšachovalo zavedení jističe.
Střely jističe nemají. A i kdyby měly tak zhasnutý pohonný systém nenastartují. MDM by snad mohla spustit další jednotku -pokud by vyřazení té předchozí nemělo nepříznivé vedlejší účinky. (bum)
Kdesik jsme tu o tom už diskutovali.  Mrknutí
Zaznamenáno

Bolt
Hero Member

Zobrazit profil
« Odpověď #127 kdy: 14.07.2010, 16:13:06 »

Crippler/Invalidátor prodlužova klín?lodě a to tu někde opradu bylo.
To co jsem narhoval,mělo blíž k otevřeni hyper přechodu ve směru střel
Zaznamenáno
Mirra
Sr. Member

Zobrazit profil
« Odpověď #128 kdy: 14.07.2010, 16:48:50 »

Hyperpřechod není žádná červí díra jako ve Stargate. V podstatě se loď "propadne" do hyperprostoru. Pokud tam je nějaký efekt, tak jen těsně kolem lodi a to jen v okamžiku translace...
Zaznamenáno
Bolt
Hero Member

Zobrazit profil
« Odpověď #129 kdy: 14.07.2010, 17:14:13 »

Tak těsně to nebude projdou plachty,lodi to taky nějakou veřinu trvá a efekty budou pěkné,když jsou vydět přez celou soustavu,ale hlavně jsem Zlom pouze přirovnal k hyperpřechodu pro přibližnou představu a že něco takového jde udělat
Zaznamenáno
Mafio Ball
Hero Member

Zobrazit profil
« Odpověď #130 kdy: 14.07.2010, 17:32:08 »

Kdyby šlo něco takového udělat nebylo by lepčí tímhle efektem rovnou sejmout nepřátelskou flotilu?
A pak požadovat kapitulaci a stát se pánem vesmíru?!  Smích
Zaznamenáno

Mirra
Sr. Member

Zobrazit profil
« Odpověď #131 kdy: 14.07.2010, 18:35:34 »

Podle mě to bude nějaké pole, těsně schopné pojmout těleso lodi. Plachty neprocházejí traslacím, protože ty jsou generovány lodí. Takže v jednom okamžiku je ještě loď v n-prostoru a vypína gravitor a v dalším je v hyper a zapíná plachty. Podle mě není důvod zapnout plachty už v n-prostoru. Jinak na nějaké pole pod lodí to typuju podle jednoho infodumpu o cyklech HG. Píše se tam, že při stisknutí tlačítka "go" na HG se zařízení rozbíhá (nebo nějak tak - nedokážu naját přesný český výraz). Každopádně se do HG po desítky vteřin pumpuje energie a loď přitom sedí furt v n-prostoru, bez jakýchkoliv průvodních jevů. Až když se ono pole - či cokoliv to bylo, že se do toho muselo pumpuvat tolik šťávy - rozroste natolik, že pojme loď a ta v daném okamžiku provede translaci. Translace podle mě vypadá, jakoby člověk položil lžičku na ještě tekutý puding, jen takřka v jediném okamžiku. A onen odhad, že nabíhající pole namá žádný účinek v n-prostoru beru z AAC. Tam 5. flotila Čchin byla jen pár sekund od translace, když je zasáhly střely od 8. flotily HH. A pokud by pole na nějakých 95% mělo účinnek na střely, DW by to jistě poznamenal.

Dále, efekt translace z n.p do h.p není absolutně vidět. Něco jako se lžička potápí do pudinku - lžíce se prostě potopí a žádné vedlejší efekty. Zatímco, pokud bys tu lžičku vytahoval, vezmeš s ní i část pudinku, ve kterém byla. Prostě jí navytáhneš bez narušení hladiny, jako při potápění. Nahrubu podobné to je s translacema. Translace h.p->n.p má výraznou signaturu, protože loď si s sebou nese určitou část energie z h.p, nejčastěji na plachtách. Čím strmější a rychlejší přechod, tím větší "díru" si loď udělá a tím výraznější je výliv energie ven.
Zaznamenáno
Mafio Ball
Hero Member

Zobrazit profil
« Odpověď #132 kdy: 14.07.2010, 20:53:20 »

Mno... Nekomplikuje to trochu třeba přechod přímo do vlny?
Tam už musíš vstupovat s plachtama jinak ...
Taky při tranzitu skrz WH je tam cosik o vztyčování plachet ještě v n-prostoru.
A výstup do n-prostoru se koná pod plachtama - viz to "úžasné dívadlo" když se vyzařuje energie po přechodu.
Zaznamenáno

Mirra
Sr. Member

Zobrazit profil
« Odpověď #133 kdy: 14.07.2010, 21:39:36 »

Přechod do vlny by komplikovalo, kdyby měla loď zaplé gravitory, ale mám pocit, že vstoupit do vlny jen tak bez plachet by nemělo lodi nic udělat.

Při tranzitu se plachty vztyčují v n-prostoru, protože do č.díry je asi nemoudré vletět na gravitor. Pokud je to ustrnulá g.vlna, asi by s lodí provedla totéž, co normální vlna.

A výstup se provádí pod plachtami nejspíš proto, aby loď mohla z h.p čerpat energii pro translaci do n.p. Proto pak loďě můžou přejít hned, místo aby čekaly na nabití jako v n.prostoru, protože pole pro translaci se nabije okamžitě z energie h.p na plachtách. Nicméně určitě probíhají i translace do n.p pod gravitorem, hlavně v oblastech, kde není g.vlna a tedy není důvod zapínat plachty...
Zaznamenáno
Mafio Ball
Hero Member

Zobrazit profil
« Odpověď #134 kdy: 15.07.2010, 07:49:27 »

Přechod do vlny by komplikovalo, kdyby měla loď zaplé gravitory, ale mám pocit, že vstoupit do vlny jen tak bez plachet by nemělo lodi nic udělat.

To je právě to, čím si nejsem jistý. Podle dodatků DW je jakýkoliv vstup do g-vlny (s vyjjímkou jakýchsi extra manévrů) pro loď bez plachet smrtící. Jakmile se tam loď objeví trhají ji na kusy obrovské gravitační síly. Proto si myslím že byla řada soustav před vynálezem plachet "nedostupná" z hyperprostoru. A určitě ani z nich se nedalo cestovat.
Vztyčování klínu nějakou dobu trvá. Předpokládám že taky vytvoření plachty nebude jen otázka cvak nějakého přepínače, že to bude proces trvající nějakou chvíli.(desetiny sekundy, vteřiny -kdoví?) Po tu dobu by si vlna s lodí dělala co chce.

Není důvod nepodstupovat přechod n -> alfa pod plachtama pokud to nevyžaduje taktická situace či jiná nutnost. Vem si že jakmile v soustavě "ve vlně" loď přijde o schopnost generovat plachtu tak je v pasti. Pokud by se mohla odvážit do h-prostoru a do vlny bez nich tak by mohla risknout že ji tam její kolegině zachytí a odvlečou. A to se nikde nekonalo. Proto si myslím že ke generování plachet musí dojít ještě před alfa přechodem.

Dalším důvodem proč provádět alfa přechod pod plachtama je stabilizace. Jsou tam jakésy vlivy které komplikují samotný proces přechodu (slapy či tak nějak) nejen Alfa-N-prostor ale i mezi jednotlivýma h-pásmama. Lze použít pouze klín nebo se na g-pohony vykašlat úplně ale je to a)nepohodlné b)nebezpečnější c)nezískáš tím onu zbytkovou energii. Pokud to ale je žádoucí nebu nezbytné...
Zaznamenáno

Stran: 1 ... 7 8 [9] 10 11 Tisk 
« předchozí další »
Skočit na:  

Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!