Vítej, Host. Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
03.08.2020, 20:18:28

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení
Vyhledávání:     Pokročilé vyhledávání
Tak si nás našli spameři, registrace vyžaduje potvrzení, a jestli to je nezastaví, tak to budu zase schvalovat, ach jo.

5942 příspěvků v 156 témat od 124 uživatelů
Nejnovější uživatel: ctenar
* Domů Nápověda Přihlásit Registrovat
+  Honor Harringtonová
|-+  O Honor Harrington
| |-+  Diskuse o Honorverse
| | |-+  Historie vesmírných konfliktů
« předchozí další »
Stran: 1 [2] 3 4 ... 8 Tisk
Autor Téma: Historie vesmírných konfliktů  (Přečteno 27615 krát)
Caba
Newbie
*

Zobrazit profil
« Odpověď #15 kdy: 28.05.2010, 16:57:55 »

Tohle by nemusel být tak špatný nápad, jenom vě připomínky:
a) bojím se, že taková konstrukce není na obranu planet vhodná. Je ideální k zamezení přístupu do nějaké oblasti, ale rychlejší lodě by je mohli pomocí mikroskoků vymanévrovat z pozice, potom skočit na druhou stranu soustavy a vesele zničit to, co měly bránit (tady mluvím třeba o orbitální infrastruktuře), takže na obranu soustavy bych stejně použil spíš klasické lodě. Nicméně jako podpora takových lodí by byly skvělé.
b) a to je opravdový problém, myslím si, že se budují na místě v určité formě Graysonského doku, kam postupně dovážíš díly. Nikoliv z prefabrikátů. To by znamenalo, že v talbotu ještě dlouho nebude industriální základna na to aby jich smontovali více než zanedbatelné množství. (jistě dovezt díly i dok jde, ale potřebujete také velké množství zkušené pracovní síly). Možná by je RMN mohla v upravené formě začít stavět potom co si vyškolí dělníky na těch prefabrikovaných docích pro LAC. A používat je jako muniční depot s velkými zuby.
Zaznamenáno
Mirra
Sr. Member

Zobrazit profil
« Odpověď #16 kdy: 28.05.2010, 17:15:03 »

Ad to, že SKM mělo původně jen 4 fregaty. dokážu si představit, že v době založení osady na Mantichoře byly válečné lodě drahé jako prase. Hlavně pro začínající kolonie (SKM měla tu výhodu, že měla nastřádané peníze na Zemi v bankách). Navíc, proti komu by se mělo mladé SKM bránit? Začínající kolonie není dobrá kořist pro piráty, za předpokladu, že nechtějí obsadit celou kolonii. A navíc, tehdy muselo být težké pro piráty získat víc lodí. Když pak byla objevena křižovatka, zájem jiných mocností o obsazení SKM vzrostl, ale té vzrostlo i loďstvo s tím, jak mělo zisky z křižovatky. Věřím, že pro jednosoustavové státy bylo rostoucí RMN mimo jejcich možnosti a větší celky zase pravděpodobně neměly chuť na exanzi násilím, když jim dotěď stačilo rozrůstat se mírově. Navíc, většina velkých celků měla určitě své problémy. Podle mě bylo okno zranitelnosti SKM dost malé na to, aby ho někdo využil. Ale vše jsou jen mé spekulace... dokud neřekne DW jinak.

Ad obrana. Jak moc náročné by bylo upravit gravitory pevností, aby mohly generovat i plachty? Nejde mi o pohyb v hyperprostoru (i tak by byl totiž stranšně pomalý), ale spíš o možnost přesunu křižovatkou. Ono by bylo nepěkné překvapení, kdyby někdo napadl třeba Lynx s tím, že tam jsou jen tři (střílím od boku) pevnosti a najednou -pop!- dalších šest se jich přesune od centrálního uzlu...
Zaznamenáno
Mafio Ball
Hero Member

Zobrazit profil
« Odpověď #17 kdy: 28.05.2010, 18:01:48 »

Něco jako zásahovka na telefonu?
Určitě by to šlo u těch menších, do 9Mt. Otázka jestli by pak nebylo lepčí k tomu ponechat v pohotovosti "klasické" SD ze zálohy.
Pokud RMN tedy ještě nějaké rezervy má.
Ale pevnost s plachtama už podle mě přestává být pevností.
Jestli má dokázat "sjet" červí díru tak je schopna i přesunu v hyper.
A uzly Alfa (spolu s hypergenerátory), které potřebuješ ti omezí prostor a tonáž kterou bys využil na výzbroj, pancíř, generátory sférických štítů apod.
Zaznamenáno

"Nesmírně se vám omlouvám, kapitáne," přerušila ho Honor tím nejkonejšivějším tónem. "Obávám se, že jsem se nedívala kam letím."
Mirra
Sr. Member

Zobrazit profil
« Odpověď #18 kdy: 28.05.2010, 19:04:46 »

Pevnosti jou spíše definované stavbou a smyslem nasazení než "doplňky". Pokud by pevnost měla bejt něco pevnýho a zakopanýho, tak tuhle představu ruší i stávající gravitory. Ono i tohle myšlení pohnout se za stávající definici účely bylo zdrojem původních konfilktů mezi White Havenem a Hemphillovou.

Jinak jsem neříkal, že by měla bejt schopna cesty přes červí díru a ne v hyper. Jen jsem poukazoval na to, že by primární využití bylo cestovat přes červí díry, protože přesun kamkoliv přes hyper by byl žalostně pomalý. A k uzlům. Pokud už má pevnost uzly beta, nebylo by doplnit uzly alfa jen malý záběr prostoru? Podle mě je nárůst potřeby prostoru od uzlů alfa k uzlům beta minimální třeba oproti vestavění prstence uzlů od nuly... A navíc uzly jsou malý objem vzhledem k celkové hmotě pevnosti. Řekl bych, že by se k pevnostem uzly alfa přidaly, nevyžádalo by si to skoro žádný vnitřní prostor. Spíš bych viděl problém v úpravách řídících systémů, které na plachty nejsou stavěny...

A ani si nemyslím, že je třeba hypergenerátor na přesun skrz díru. A pokud už ano, tak nějaká jeho sekundární funkce, která by se dala simulovat něčím jiným. Vede mě k tomu to, že třeba čas u SD od zapnutí HG při stavu nejvyšší připravenosti do vlastního přesunu do hyper je 4 minuty. A nějak se mi nezdá, že by SD seděl 4 minuty na rozhraní červí díry a čekal. To by ani White Haven nestihl převést celou flotilu od Trevorovy hvězdy k Bazilišku.
Zaznamenáno
Mafio Ball
Hero Member

Zobrazit profil
« Odpověď #19 kdy: 28.05.2010, 19:13:57 »

Nejsem sice kvalifikovanej expert ale:
WH přesun se děl plynule. Příprava u Trevoru,skok, přesun od výstupního bodu v Mant. do výchozího do Bazilišku, skok.
myslím že tam zbýbalo dost času na "cyklus" hypergenerátorů. Ať už je to cokoliv.
Navíc kdesi jsem četl (DW) že k využití červí diry je potřeba hypergenerátor a plachty W.
A Alfa uzle jsou sakra větší než bety.
Zabírají místo a tonáž která by se dala využít k ofenz/def doplňkům.
Zaznamenáno

"Nesmírně se vám omlouvám, kapitáne," přerušila ho Honor tím nejkonejšivějším tónem. "Obávám se, že jsem se nedívala kam letím."
Mirra
Sr. Member

Zobrazit profil
« Odpověď #20 kdy: 29.05.2010, 00:26:02 »

U hypergenerátorů platí, že čím větší loď, tím delší je prodlev mezi stisknutím tlačítka "skoč do hyper" a vlastním skokem. U SD jsou to čtyři minuty. Ty 4 minuty, co by musel SD sedět na rozhraní díry a čekat.

Uzly alfa jsou sice větší, ale v porovnání s celkovou tonáží lodí bych to viděl jako minimální rozdíl. Alespoň podle nějakách obrázků to tak vypadá.
Zaznamenáno
Mafio Ball
Hero Member

Zobrazit profil
« Odpověď #21 kdy: 29.05.2010, 00:38:24 »

K tranzitu skrz červí díru:
    zdroj: Více jak čest, příloha Vesmír Honor Hrringtonové (DW)
Jinak jsem neříkal, že by měla bejt schopna cesty přes červí díru a ne v hyper.
+
A ani si nemyslím, že je třeba hypergenerátor na přesun skrz díru. A pokud už ano, tak nějaká jeho sekundární funkce, která by se dala simulovat něčím jiným.
Jestli se někde nevyskytuje nějaký dementi tak platí:
K využití takové zkratky skrz červí díru je zapotřebí hyperpohonu a lodě v ní nemůžou udržovat stabilitu ani směrovou kontrolu bez plachet Waršavské. (str.265)

Taky jsem uvažoval o možnosti semi-mobilních pevností. Nazval jsem si je hyperfortress a používal je... ale to je jedno.
Důležité bylo že zvládly jak cestu skrz křižovatku tak nenáročné přelety mezi systémy. Ano, pomalu a asi by v hyper byly zranitelné -nadělil jsem jim pohon civilní třídy kvůli úspoře tonáže a financí- ale tady mi nešlo o rychlost. Důležité bylo že se stavěly na jednom fleku od A do Z a odtud se po dokončení přesunuly na místo určení. Tam je "vykuchali" a nahradily už nepotřebný HG a uzly Alfa dalšími gen.sférických štítů. Odděluju tam taktickou a operační mobilitu a je lahoda si pohrávat s možnostmi jaké to nabízí.
Je to pravda, zas až tak velké Alfy nejsou a není potřeba to příliš komplkovat. Ale u pevnosti se hodí každá tuna a kubík prostoru, ne?
« Poslední změna: 29.05.2010, 00:47:47 od Mafio Ball » Zaznamenáno

Mafio Ball
Hero Member

Zobrazit profil
« Odpověď #22 kdy: 29.05.2010, 01:29:03 »

Kromě Hyperpevnosti jsem ještě "vymyslel" monitory a hypermonitory. Liší se jen v tom že ten druhý je schopen H cesty (a tranzitu)
V dávné historii byly součástí SDF - já si to pojmenoval vnitrosoustavové obranné síly- a postupným vývojem splynuly s Fort. dlouho před Honor (celá staletí).
Původní kategorie se od pevností odlišovala pohyblivostí a enormní energetickou výzbrojí ve spojení s mohutnými pasivními ochranými prvky. Jejich úkolem bylo vyrazit vstříc nepříteli pokud se rozhodl napadnout více méně statické pevnosti. (ty zase disponovaly větší počtem výmetnic, energetická výzbroj byla mnohem slabší)
Někdy v době AAC mělo dojít k renesanci monitorů u chudších a ne-zrovna-pokročilých námořnictev v souvislosti se snahami OFS přimět je požádat o ochranu.
Krátce: úřad na ně posalal nájemné piráty aby oněm světům dokázali že potřebují aby nad nimi někdo držel patronát. A jakmile kontaktovali OFS tak to bylo jako v té pohádce o Smolíčkovi a Jezinkách -nebo jiné o ukrajinských "ochráncích" a výpalném. každopádně jim "Kdosi" nabídl relativně schůdné řešení ve formě leasingu monitorů. V podstatě šlo o bitevní loď bez možnosti letu v hyper. Na místo je přepravili velké specializované nákladní lodě -trajlery či později supertrajlery.
Později se ještě dál rozvíjely, tak trochu pod vlivem toho co prosakovalo o pokroku v Havenské a Pokračovací válce...
Zaznamenáno

Mafio Ball
Hero Member

Zobrazit profil
« Odpověď #23 kdy: 29.05.2010, 11:35:33 »

Dumal jsem nad Hyperpevnostmi.
Klíčový rozdíl mezi nimi  -velikostí odpovídají maximu co zvládnou kompenzátory setrvačnosti- a loděmi bojové stěny je v očekávané taktice a "stylu" nasazení.
Odpadly by na nich takové věci jako pinasy a doky pro raketoplány, tedy všechny náležitosti co se týkají mariňáků.
Vlastní obslužné a servisní čluny by samozřejmě musely zůstat.
Taky by tam nejspíš mělo být jiné složení posádek a byl by tu větší podíl automatizace.
A pochopitelně pozměněnná skladba výzbroje.
Styl monitoru: to by se mi jevilo lákavé od okamžiku kdy se objevily předo/zadní štíty, teď dokonce ty dvoufázové.
Zaznamenáno

Mirra
Sr. Member

Zobrazit profil
« Odpověď #24 kdy: 29.05.2010, 12:14:45 »

K těm pevnostem a dírám:

Pokud je to v knize, tak OK, ale stále si stojím za tím, že k přesunu skrz díru, je třeba jiná fuknce, než k translaci skrz alfa zeď. Protože podle toho, co víme, přechod skrz díru proběhne hned po vydání povelu, zatímco přechod do hyper ne.

Ty čtyři minuty vychází z tohodle: http://infodump.thefifthimperium.com/site/entry/Harrington/267/1

Ačkoliv to v knize nikde nebylo zmíněno přímo, tohle je důvod, proč v AAC bylo řečno, že Čchin "to" zabralo 4 minuty, které neměla (to = její odhalení, že stojí proti Apollu). Ona sice vydala rozkaz k přesunu do hyper, ale od zmáčknutí tlačítka stále loď sedí 4 minuty v n-prostoru, než provede translaci. A střely byly vzdáleny méně než  minuty...

Takže když se vrátím k pevnostem, stále si myslím, že k přechodu červí dúrou je využívána sekundární nebo minoritní funkce hypergenerátoru a že by se dal proto do pevností postavit menší hypergenerátor uzpůsobený jen k přesunu skrz díry...
Zaznamenáno
Mafio Ball
Hero Member

Zobrazit profil
« Odpověď #25 kdy: 29.05.2010, 12:20:48 »

Jo, na pár místech popisuje tranzit a kromě povelů "překonfigurujte přední plachtu" a "překonfigurujte zadní plachtu" tam nic o aktivaci HG nejni.
Pořád ale platí že přecházíš do HYPP, byť jenom na okamžik "nezměřitelný lidskými smysly". Kdyby to šlo bez HG tak by nejspíš o cestování tímhle spůsobem zakopl někdo už dřív.
Zaznamenáno

Mirra
Sr. Member

Zobrazit profil
« Odpověď #26 kdy: 29.05.2010, 12:28:53 »

Tady nejde o dobu přechodu, podívej se do toho infodumpu. 4 minuty trvá od okamžiku, kdy se zmáčkne tlačítko "go" a okamžikem, kdy loď přechod provede. Jde víceméně o nabíjení pole hypergenerátoru, aby dokázal přenést celou loď. Slovy DW: "while the generator spins its field up to translation capability".

Možná ale ona "translation capability" je dána silou stěny alfa. Pokud by u červí díry tato stěna neexistovala a n-prostor se v tom místě otevíral přímo do hyperprostoru červí díry, tak by pravděpodobně pro translaci stačil samotný náboj v kondenzátorech hypergenerátorů...
Zaznamenáno
Mafio Ball
Hero Member

Zobrazit profil
« Odpověď #27 kdy: 29.05.2010, 12:41:15 »

Takže asi jo, HG pro pohý tranzit by mohl být jakýsi zakrslý.
Dokonce jsem uvažoval že plachty určené jen pro takto omezený účel by nemusely být tak dokonale ovladatelné jako u plnohodnotných HYPlodí.
Třeba by to mohly být nějaké semi-alfa uzly, levnější a menší.
V době kdy je Waršavská vymýšlela tak určitě nebyly tak dokonalé.
Podobně jako v případě Beta na druhou by se tak dala najít inspirace mimo nejdokonalejší a nejpokročilejší technologie.
Zaznamenáno

Mafio Ball
Hero Member

Zobrazit profil
« Odpověď #28 kdy: 29.05.2010, 12:58:23 »

Pevnosti (HYPpevnosti) by asi byly stavěné jen do velikosti SD. Pak by se jim mělo dostat i jejich pohyblivosti. Tudíž by neplatilo že by ji nepřítel mohl odlákat na jednu stranu soustavy za HYPlimit a skočit na druhou stranu o nic víc (nebo míň) než u plnohodnotných lodí.
Zaznamenáno

Mafio Ball
Hero Member

Zobrazit profil
« Odpověď #29 kdy: 29.05.2010, 16:53:18 »

bojím se, že taková konstrukce není na obranu planet vhodná
Možná po přepadu Mant. -říkáte tady tomu OB (ach jo, moje angl.)- změnili názor na to zda je nutné zakrýt planetu ochraným deštníkem proti střelám a různým dalším létajícím objektům.
Já bych se alespoň zamýšlel zda náhodou nehrozí vypuknutí totální války.
Před prvními nálety na Londýn (1915?!) asi taky nikoho nenapadla potřeba rozmísťovat okolo civilních objektů protiletadlovou obranu. To se ale docela rychle změnilo.
Pro šance politické reprezentace na znovuzvolení má umírání daňových poplatníků dost negatiivní vliv. Ještě horší je, když dotyčný sice přežije ale přijde o majetek.
To nejen ztratíš jeho hlas (podobně jako v případě že mu na hlavu spadne něco těžkého) ale taky je dost pravděpodobné že bude podporovat někoho jiného.
Zaznamenáno

Stran: 1 [2] 3 4 ... 8 Tisk 
« předchozí další »
Skočit na:  

Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!