Vítej, Host. Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
28.09.2022, 02:54:06

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení
Vyhledávání:     Pokročilé vyhledávání
Tak si nás našli spameři, registrace vyžaduje potvrzení, a jestli to je nezastaví, tak to budu zase schvalovat, ach jo.

5950 příspěvků v 158 témat od 127 uživatelů
Nejnovější uživatel: jakop
* Domů Nápověda Přihlásit Registrovat
+  Honor Harringtonová
|-+  O Honor Harrington
| |-+  Diskuse o Honorverse
| | |-+  Historie vesmírných konfliktů
« předchozí další »
Stran: [1] 2 3 ... 8 Tisk
Autor Téma: Historie vesmírných konfliktů  (Přečteno 40607 krát)
Mafio Ball
Hero Member
*****
Příspěvků: 1135Zobrazit profil
« kdy: 27.05.2010, 17:08:00 »

Netuším jestli se o to zajímá i někdo jiný ale mě fascinují představy -nic lechtivého prosím- jak se vyvíjela taktika před popisovanými válkami.
1. Jakýmsi zpětným inženýrstvým se pokouším odvodit jak a kdy (přibližně) došlo k sestavení koncepce bojové stěny.
Určitě to byla svým způsobem revoluce ve vojenství. Paralela k liniové taktice "vodního námořnictva" je zřejmá stejně jako podobnost jisté velitelky RMN a rebela H.Nelsona.
2. Jak, kdy a za jakých okolností se objevily nové laserové hlavice. Našel jsem sice pár stop ale jenom vím že za Saganamiho dob ještě nebyly. Už na počátku Honořiny kariéry ale atomovky označoval jako staromódní, jestli ne rovnou zastaralé.
3. Kdysi mohlo být plazmové torpédo děsivá zbraň. Dokonce i v současnosti... é- chci říct v době popisované DW- se čas od času naskytne příležitost ji efektně použít.
Zamýšlím se zda by se nemohl najít způsob jak jej "rehabilitovat" a zapojit do pokročilých koncepcí boje. Dřív určitě bývaly torpédoborce skutečně platformou pro celé baterie Plazmových torpédometů. Taková relativně malá a pohyblivá lodička měla docela slušnou šanci dostat se před/za těžkopádného giganta a osolit ho salvou před kterou ho tehdy nechránil žádný předozadní štít. Jediný zásah by mu upálil nástavbu.
4. V souvislosti s (mnou) nadhozenou otázkou jiných ne-tak-důležitých světů daleko mimo zájmovou oblast DW a HH mě napadá myšlenka o vybavování běžných civilních plavidel zbraněmi a jejich postupné upgradování -stylem sekyrkové polévky- na standard válečných jednotek. Určitě bylo období kdy si ani RMN nemohla dovolit stavět skutečné bojové lodě.
5. Pořád jsou zmiňované tradice RMN. V době objevování jednotlivých větví Křižovatky to mohlo být opravdu horké. Tehdy ještě neměli "jméno" a ani jejich reálná síla nemohla být obzvlášť velká.  Jistě se našlo dost zájemců, kteří by Wintonům se správou Křižovatky ochotně "pomohli."
« Poslední změna: 27.05.2010, 18:10:04 od Mafio Ball » Zaznamenáno

"Nesmírně se vám omlouvám, kapitáne," přerušila ho Honor tím nejkonejšivějším tónem. "Obávám se, že jsem se nedívala kam letím."
Dalin
Full Member
***
Příspěvků: 209


Zobrazit profil
« Odpověď #1 kdy: 27.05.2010, 17:54:42 »

ad1) bojová stěna je nejlepší způsob jak ve 3D prostoru udržovat nejvyšší hustotu palby(lodě si vzájemně nepřekážejí) a zároveň využít klíny k vlastní obraně (klíny tvoří jednu velkou neprůstřelnou obranou plochu s pokud možno nejmenšími bezpečnostními mezerami)
ad3) problém je životnost láhve, což omezuje dostřel na 300000km (viz Krátká vítězná válka). Pokud by se podařilo prodloužit výdrž láhve tak proti tomu zase mluví to, že už všichni budou mít štíty kryjící hrdlo a sukni.
ad4 a 5) Mantichorský kolonizační trust pořídil už od počátku 4 fregaty, které se staly prvními jednotkami námořnictva (viz Víc než čest).
Zaznamenáno
Mafio Ball
Hero Member
*****
Příspěvků: 1135Zobrazit profil
« Odpověď #2 kdy: 27.05.2010, 18:45:55 »

1. Principu bojové stěny rozumím. jen si představuju co bylo předtím. Na moři to zvaly rojovou taktikou. Počítám že nějaká obdoba.
3. Jedna světelná vteřina je docela dost. Rozhodně víc než je vzdálenost pro konečnou zteč laserových hlavic. Na nějakou prťavou pidilodičku (třebas bez lidské obsluhy?!) by se jiné účinné zbraně namontovat nedaly. A takový miniaturní člun -představuju si něco většího než pinasu ale podstatně menšího než LAC- by mohl nést maskování kategorie GR. Za určitých okolností by se vydal k utajenému útoku, například na "zakotvené" lodě. Ty nejen že nemají vztyčený štít ale většinou ani neudržují klín. Jistě, až na útočnou vzdálenost by se asi jen tak nedostal (pamatuju se něco o střeženém perimetru 500.000km), rozhodně ne nepozorovaně ale následné rychlé přiblížení a odpal třeba jednorázových torpédometů by napadeným nedal moc času na reakci.
4. To je sice pěkné ale s fregatami by se proti rozvinutějším světům neubránili -i kdyby si koupili tucet dalších. Ty byly určeny k boji proti nepřátelům právě v těch ozbrojených civilních lodích. Maximálně by snad stačily na něco z výprodeje (rezavého a hódně zastaralého). Jestli nedošlo k nějakému náhlému a překotnému vývoji tak už tehdy musely existovat daleko mocnější (větší a silněji vyzbrojené) lodě. Ovšem v té době asi Mantichora neměla nepřátele kteří by takovými silami disponovali. Tehdy ještě nebyla objevena Křižovatka
5. Rozvoj RMN určitě následoval narůstání důležitosti mezihvězdného obchodu -jak kvůli ochraně dopravních tras tak i pro "ukazování vlajky". To bylo podle mého názoru nutné aby se mantichorští obchodníci nestávali obětmi lupičů jak soukromých tak ve vládních službách. Občasná návštěva křižníku mohla těm rozumějším vyhnat myšlenky na snadné a rychlé zbohatnutí z hlavy.
Zaznamenáno

"Nesmírně se vám omlouvám, kapitáne," přerušila ho Honor tím nejkonejšivějším tónem. "Obávám se, že jsem se nedívala kam letím."
Caba
Newbie
*
Příspěvků: 43


Zobrazit profil
« Odpověď #3 kdy: 27.05.2010, 20:22:04 »

1)Popravdě, bojovou stěnu jsem používaj už Homeworldu jedničce (rok tuším 97), takže počítám, že ve chvíli, kdy se opravdu začalo válčit ve vesmíru, tak o ní všichni dávno věděli. Jinak je formace omezená pouze možnostmi pohonu a bojová stěna by se dala udržet i dnes pokud by jsi měl například lodě s jaderným pohonem.
Zaznamenáno
twombly
Full Member
***
Příspěvků: 247


NCOIC, HMS Iwo Jima (LTH-06)


Zobrazit profil WWW
« Odpověď #4 kdy: 27.05.2010, 20:23:22 »

Ad 4 a 5:

jak už řekl Dalin: ještě dřív než doletěla kolonizační loď Jáson, poslal napřed Manticore Colony Trust čtyři fregaty, které díky vzniku technologie plachet Warszawské doletěly k Mantichoře dřív než ona kolonizační loď a měly zabránit tomu aby soustavu někdo zabral ještě před jejím příletem.

Jestli chceš to, jak se vyvíjela síla RMN, tak tady máš něco málo:

1416 PD - založeno RMN na základě těch čtyřech fregat

od té doby to byla čistě system-defense-force a až do objevu křižovatky neměla v průběhu věků nic těžšího jak bitevní křižníky

1655 PD - zavedeny do služby první 3 dreadnoughty a 12 bitevních lodí

1660 - 1662 PD - operace proti pirátům v hvězdokupě Fénix, soustava Ranier. Tohle zahájilo expanzi RMN za hranici soustavy krom standardních doprovodů obchodních lodí do Slezska a tak dál

1670 - 1672 PD - operace proti pirátům ve Slezsku. Součástí toho je bitva proti pirátům u Trautmanovy Hvězdy, kde padl Edward Saganami.

1847 PD - zahájení rozvoje RMN jako důsledek hrozby expanze Havenu směrem k Mantichoře

Zaznamenáno

Caba
Newbie
*
Příspěvků: 43


Zobrazit profil
« Odpověď #5 kdy: 27.05.2010, 20:27:36 »

3) Jenže pokud nepřítel nemá štíty, potom se Laserovými zbraněmi dá střílet třeba na milion kilometrů, nebo i víc, nemá potom cenu utilizovat torpéda.
4) Pokud si všimneš, tak dnešní námožnictva se skládají většinou z fregat a torpédoborců... sem tam nějaký křižník. Je otázkou kdy nastoupila revoluce pro zavedení zvláštních tříd SD, ale fregata byla tehdy podle mě na úrovni síly srovnatelné s dnešní křižníkem.
Zaznamenáno
Mafio Ball
Hero Member
*****
Příspěvků: 1135Zobrazit profil
« Odpověď #6 kdy: 28.05.2010, 02:14:50 »

Pojetí fregaty se určitě vyvíjelo a spolu s tím i jejich relativní i faktická hodnota.
Třeba F za druhé světové byly v podstatě nouzové -úsporné- konstrukce nahrazující torpédoborce.
Ale i dnes mi připadají jako něco co je "lepší než nic" když rozpočet námořnictva nedovoluje stavět atomové křižníky. Jako svého času "fregaty" USNavy.
Navíc F (a taky korvety) se zdálky jeví jako jednotka ne zrovna určená k ofenzívním akcím. To je ale jen takový fíkový list.
Zaznamenáno

"Nesmírně se vám omlouvám, kapitáne," přerušila ho Honor tím nejkonejšivějším tónem. "Obávám se, že jsem se nedívala kam letím."
IKolincak
Hero Member
*****
Příspěvků: 504


Zobrazit profil
« Odpověď #7 kdy: 28.05.2010, 06:01:05 »

Zcela původně, v dobách plachetních lodí, byly jako fregaty označovány lodě, které neměly výzbroj nebo velikost řadových lodí. U Královského námořnictva v dobách Horatio Nelsona to, tuším, byly lodě, jejichž výzbroj byla okolo padesáti kanónů a dvě nebo tři fregaty si to mohly i vítězně rozdat s řadovou lodí. Sloužily hlavně jako průzkumná a spojovací plavidla. Na přelomu 19. a 20. století jejich význam prudce upadl, byly přiliš malé. Jenže se zavedením ponorek a úspěchu Weddingena proti křižníkům Královského námořnictva se jejich význam prudce zvýšil, protože byly stavěny hlavně jako protiponorková plavidla. Tato úloha jim v podstatě zůstala až dodnes. Výtlak moderní fregaty např. třídy Perry USN je okolo 4 200 tun, což je výtlak lehkého křižníku z druhé světové války. Jejich hlavním úkolem je ochrana konvojů a bojových skupin letadlových lodí proti ponorkám. Takže do fíkového listu dost daleko.
Zaznamenáno
Mafio Ball
Hero Member
*****
Příspěvků: 1135Zobrazit profil
« Odpověď #8 kdy: 28.05.2010, 06:04:49 »

Přiznám se vám k děsivému hříchu: když jsem čekal na české vydání dalšího a dalšího a pak dalšího dílu tak jsem začal smolit něco jako svoji představu následujícího vývoje.
Nemusíte se bát, nic z toho nehodlám prezentovat. (co by od přírody stydlivá a skromná povaha). Ve spoustě věcí jsem se seknul, jen pár mi jich jakž-takž sedlo...
Rozhodně jsem došel k závěru že nemá smysl předbíhat a pokoušet se fušovat DW do jeho rachoty.
Tím jsem se dostal k tomuhle tématu a taky dalšímu "Jiným mezihvězdným celkům".
Prostě jsem se vzdálil od hlavní linie příběhu a jeho postav. Nejdřív jen v prostoru ale pak mi došlo že musím "couvnout" i v čase.

ad mapa: Myslím že by pro začátek bylo záhodno začít se zakreslováním křižovatek a jednotlivých větví červích děr (množné číslo).
              Jak na mapách v knižkách tak v textu je celkem dost údajů.
          Dotaz: existuje nějaký další zdroj informací? Potřeboval bych pomoc, s engličtinou jsem na tom dost zle.
               Pak už by přišla na řadu matematika...
Zaznamenáno

"Nesmírně se vám omlouvám, kapitáne," přerušila ho Honor tím nejkonejšivějším tónem. "Obávám se, že jsem se nedívala kam letím."
Mafio Ball
Hero Member
*****
Příspěvků: 1135Zobrazit profil
« Odpověď #9 kdy: 28.05.2010, 06:25:51 »

Takže do fíkového listu dost daleko.

Tím fíkovým listem jsem měl na mysli označování US křižníků typu Leahy, Belknap (..) jako fregaty. Dokonce  pár lodí mělo jaderný pohon - a to byly větší než těžké předválečné křižníky. Chápu to jako trik zaměřený jednak proti pacifisticky smýšlejícím daňovým poplatníkům tak okázalé gesto vůči ne-přátelům: my stavíme fregaty a ty nemají žádné ofenzivní využití. Rusové (Rudé námořnictvo) zase z fregat dělali "hlídkové čluny". A úplně na okraj:  své letadlové lodě zase formálně přeřadily do kategorie "letadlových křižníků" (výtlak 70 kt).
A pak že nedokázali konat zázraky.
Ale zpět: měl jsem na mysli že vím jak se může lišit standard (průměr) od reality. A co všechno se dá schovat za dobře umístěný papírový list.
Zaznamenáno

"Nesmírně se vám omlouvám, kapitáne," přerušila ho Honor tím nejkonejšivějším tónem. "Obávám se, že jsem se nedívala kam letím."
IKolincak
Hero Member
*****
Příspěvků: 504


Zobrazit profil
« Odpověď #10 kdy: 28.05.2010, 06:46:27 »

No, ono často dochází ke změně úkolů, které dotyčné jednotky mají vykonávat, než že je potřeba je za něco skrýt. A letadlové lodi třídy Kijev byly opravdu letadlové křižníky, protože neměly průběžnou palubu. Přední část lodi byla opravdu křižníkového typu. První "skutečná" letadlové loď Sovětského námořnictva byla Tbilisi aka Admirál Kuzněcov.
Zaznamenáno
Mafio Ball
Hero Member
*****
Příspěvků: 1135Zobrazit profil
« Odpověď #11 kdy: 28.05.2010, 08:14:10 »

První "skutečná" letadlové loď Sovětského námořnictva byla Tbilisi aka Admirál Kuzněcov.

A ta byla označována jako "těžký letadlový křižník". Ale máš pravdu rusové proto měli jiný důvod než utajování.
Kromě propagandistického -dlouho tvrdili že velké letadlové lodě USNavy jsou nástrojem agrese a teď měli zničehonic jednu vlastní- se jednalo o jakési dohody s Tureckem ohledně průjezdu Úžinami. Sovětské loděnice se nacházely v Černém moři a tam by jim byly CV (CVA) na prd.
Potřebovali je dostat na oceány a tahle re-klasifikace jim měla pomoct obejít platné smlouvy.
Zaznamenáno

"Nesmírně se vám omlouvám, kapitáne," přerušila ho Honor tím nejkonejšivějším tónem. "Obávám se, že jsem se nedívala kam letím."
IKolincak
Hero Member
*****
Příspěvků: 504


Zobrazit profil
« Odpověď #12 kdy: 28.05.2010, 10:48:18 »

Nevím, ale pokud si pamuatuji, (ono už je to nějaký pátek), tak největší problém měli s výrobou katapultů. Nějak se jim je nedařilo vyrobit. Myslím, že to mělo něco společného s kvalitou materiálu nebo čeho. A Tbilisi aka Admirál Kuzněcov měl nakonec skokanský můstek.
Zaznamenáno
Mafio Ball
Hero Member
*****
Příspěvků: 1135Zobrazit profil
« Odpověď #13 kdy: 28.05.2010, 11:52:37 »

Jo, máš recht. Nakonec to nějak vyřešili ... nebo obešli. Teď  jim to asi docela vadí ale prostě v tomhle směru jim Amíci utekli.
Uljanovsk který nakonec....
SAKRA to jsem se vzdálil od tématu, co?! Na koho to tak svedu...
Jde mi (šlo) o to že faktické označení nemusí tak docela odpovídat tomu druhu lodě na kterou se zkratka namaluje.

Pořízení prvních fregat RMN se mohlo rozběhnout i z jiných důvodů.
V té době třebas ještě nebyl zbrojní trh tak uvolněný a "plnohodnotné" válečné lodě se tak snadno nedaly koupit.
A pochopitelně byly podstatně dražší - přes všechny zisky nebyla pokladna Konzorcia bezedná.
Pochopitelně také v té době ještě nikdo nestál o Mant. tak moc aby se do jejího napadání pustil skutečně ve velkým.
Jakoliv je to pro obyč. člověka (rozuměj zavilého pacifistu) podivné tak ani civilní a vojenští představitelé nenakupují co doopravdy nutně nepotřebují.
Zaznamenáno

"Nesmírně se vám omlouvám, kapitáne," přerušila ho Honor tím nejkonejšivějším tónem. "Obávám se, že jsem se nedívala kam letím."
Mafio Ball
Hero Member
*****
Příspěvků: 1135Zobrazit profil
« Odpověď #14 kdy: 28.05.2010, 15:26:07 »

Uvažoval jsem o hodnotě stabilních obranných sil. Tedy jednotek které nejsou schopny hyperprostorového letu. Jak jsem to pochopil i ty větší pevnosti se s omezeným zrychlením mohou pohybovat uvnitř soustavy nebo "po okolí".
RMN v SoS zaváděla nový typ s kapacitou malého nosiče. Zřejmě gondolonosné konstrukce a snad i s možností používat Ap. Nevím jestli v dalších dílech měly příležitost k "ostrým" testům ale napadá mě že jestli se mohly vyrábět v prefabrikovaných dílech (masová nebo sériová produkce?) tak je Admiralita mohla rozmisťovat i jinde než kolem vyústění. Velkokapacitní nákladní loď -supertrailer?!- by je dokázal dopravit do každé ohrožené soustavy. Líbí se mi to vysvětlení ohledně snížení nákladů, byť pořád zůstává jeden nepopiratelný fakt: pevnosti můžou bránit jen tu jedinou soustavu zatímco jejich ekvivalent v mobilních jednotkách se může kdykoliv stáhnout a soustředit se na kritické místo. I když... Při stylu nasazení  jaké předváděla 8.flotila by takové přemisťování nebylo reálné.
Je možné aby takovéhle "lodě" mohly vyztužit mantichorské pozice v Talbotu? Podle mě je to po poměrně předvídatelném odražení útoku na Křižovatku a samotnou domovskou soustavu další místo kam se solíci "opřou". Hlavně FF která si rozhodně nebude na akce nasazovat rukavičky a starat se o dopady na civilní obyvatelstvo.
A ať už by to RMN jako styl boje vyhovovalo nebo ne tak se o ty soustavy musí bát a hájit své novopečené spolupoddané, chránit jejich majetek i svobodu.
Zaznamenáno

"Nesmírně se vám omlouvám, kapitáne," přerušila ho Honor tím nejkonejšivějším tónem. "Obávám se, že jsem se nedívala kam letím."
Stran: [1] 2 3 ... 8 Tisk 
« předchozí další »
Skočit na:  

Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!