Vítej, Host. Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
30.11.2020, 00:24:24

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení
Vyhledávání:     Pokročilé vyhledávání
Tak si nás našli spameři, registrace vyžaduje potvrzení, a jestli to je nezastaví, tak to budu zase schvalovat, ach jo.

5942 příspěvků v 156 témat od 124 uživatelů
Nejnovější uživatel: ctenar
* Domů Nápověda Přihlásit Registrovat
+  Honor Harringtonová
|-+  O Honor Harrington
| |-+  Diskuse o Honorverse
| | |-+  Jiné mezihvězdné celky
« předchozí další »
Stran: 1 2 [3] Tisk
Autor Téma: Jiné mezihvězdné celky  (Přečteno 15699 krát)
Shras
Full Member

Zobrazit profil
« Odpověď #30 kdy: 30.05.2010, 21:20:25 »

tohle je muj nazor
 .. pocital bych klasickou XYZ soustavu.  stim ze stred je v Sol. x osa bude smnerovat k galaktickemu jadru a rovina xy bude kolma na osu otaceni galaxie. a Z + bude v clasika jak se vsude zobrazje. u vesmiru je fajn ze si tohle muzes zvolit jak chces
Zaznamenáno
Mafio Ball
Hero Member

Zobrazit profil
« Odpověď #31 kdy: 31.05.2010, 00:02:25 »

Jo, to mám. Jenže když něco popisuješ tak potřebuješ nějaký slovo.
"Bazilišek je od Mantichory na sever." Můžeš dodat galaktický, ale protože mluvíš o dvou vzdálených soustavách tak je to myslím zbytečné.
Ale zatímco čtyři světové -vesmírné- strany jsou jasné... sakra ještě že už je po volbách... tak ty zbývající nee.
Říkat vpředu/vzadu mi nepřipadá vhodné.
Samozřejmě je tu bod [0,0,0] teddy slniečko. Ale na ty osy je třeba nějaká konvence. Něco jako určení nultého poledníku.
Ještě tu je rovina ekliptiky coby další "konstanta" ale...
« Poslední změna: 31.05.2010, 00:05:41 od Mafio Ball » Zaznamenáno

"Nesmírně se vám omlouvám, kapitáne," přerušila ho Honor tím nejkonejšivějším tónem. "Obávám se, že jsem se nedívala kam letím."
Shras
Full Member

Zobrazit profil
« Odpověď #32 kdy: 31.05.2010, 04:27:19 »

problem je ze se snazis urcit pevny bod v necim co pevne neni. ne zase prijde divny pouzivat vyraz vychod sever. v systemu kde zadnej vychod ani sever neni. Úsměv
Zaznamenáno
Mafio Ball
Hero Member

Zobrazit profil
« Odpověď #33 kdy: 31.05.2010, 04:42:50 »

Nerozumíš mi: já se nesnažím pohnout zeměgulou a pevný bod nepotřebuju.
Jen sháním název pro dvě "světové" strany které ti přibudou při pokusu o přibližné popisy vzájemné polohy.
V soustavě souřadnic sice použiju bod nula jako stabilní ale ignoruju veškeré pohyby hvězd mezi sebou.
To máš podobný jako když staří kartografové museli kreslit obraz ne-zcela-kulatého tělesa na papír.
Prostě tam budou chyby. Ale protože podle týhle mapy nikdo nikam nepoletí tak to snad nevadí.
« Poslední změna: 01.06.2010, 01:53:38 od Mafio Ball » Zaznamenáno

"Nesmírně se vám omlouvám, kapitáne," přerušila ho Honor tím nejkonejšivějším tónem. "Obávám se, že jsem se nedívala kam letím."
Shras
Full Member

Zobrazit profil
« Odpověď #34 kdy: 01.06.2010, 07:10:13 »

nahore a dole?
Zaznamenáno
Mafio Ball
Hero Member

Zobrazit profil
« Odpověď #35 kdy: 01.06.2010, 21:15:32 »

To je příiliš nejednoznačné. Cokdyž ten druhý stojí oproti tobě na v obrácené pozici?
Zaznamenáno

Shras
Full Member

Zobrazit profil
« Odpověď #36 kdy: 01.06.2010, 21:20:27 »

a co kdyz ten druhej je v spravne pozici a ty ses obracenej? teda ja Úsměv od toho jsou vseobecne dohody. treba jako KRestanskej kalendar... samostrejmne ze cinani a hebrejci maji jinaj .. ale evropani se dohodli ze dneska je vsude utery.  cili i my se musime dohodnout ze tam nahore je nahore .. nejlpe to jeste podporit, nahore to je smer k (dodej souhvezdi co je nahore:)
« Poslední změna: 01.06.2010, 21:23:42 od Shras » Zaznamenáno
Mafio Ball
Hero Member

Zobrazit profil
« Odpověď #37 kdy: 01.06.2010, 21:24:29 »

Proto bude lepši když řekneš něco jako: směrem na půlnoc... V češtině je to jednoznačné. Určitě nebude sledovat hodinky aby dotyčné místo zahlíd.
Zaznamenáno

Shras
Full Member

Zobrazit profil
« Odpověď #38 kdy: 01.06.2010, 21:26:08 »

Proto bude lepši když řekneš něco jako: směrem na půlnoc... V češtině je to jednoznačné. Určitě nebude sledovat hodinky aby dotyčné místo zahlíd.

jo v nasich koncicnach by to i mohlo sedet z vyrazem nahoru.
Zaznamenáno
Mafio Ball
Hero Member

Zobrazit profil
« Odpověď #39 kdy: 01.06.2010, 21:50:57 »

Mě se na slovech půlnoc a poledne líbí jak souvisí s východem a západem.
Problém je že když se dívám na zjednodušené zakreslení 3D mapy a ty řekneš "nahoře" tak tam si představuju sever.
A trochu líp vyzní "půlnočné oblasti svazuů" než "spodní oblasti". To by mohlo navodit nedůstojné asociace.
Zaznamenáno

edicius
Jr. Member
**

Zobrazit profil
« Odpověď #40 kdy: 01.06.2010, 22:18:44 »

Co tak nad rovinou a pod rovinou? Rovinou myslím plochu tvořenou osamy X a Y procházející stejným počátkem jako zmíněné osy. Nad rovinou je ve smyslu pravidla pravé ruky. Vcelku jednoduché a i přesné označení. Př. pozice seveně xx, východně yy, nad rovinou zz.
Zaznamenáno
Mafio Ball
Hero Member

Zobrazit profil
« Odpověď #41 kdy: 01.06.2010, 22:25:44 »

Pěkný. Zkus to použít v nějaký větě.
Třeba Haven a Erewhon....
Zaznamenáno

edicius
Jr. Member
**

Zobrazit profil
« Odpověď #42 kdy: 01.06.2010, 22:47:22 »

Zaleží jak popisuješ polohu, napadají mě alespoň dva popisy:

1)
Haven leží severozápadně nad rovinou ve vzdálenosti 500 LY od Erewhonu.

2)
Haven leží 500 LY severně, 100 LY západně a 20 LY nad rovinou od Erewhonu.

Je to popisované od soustavy Erewhon, jako počátek beru střed soustavy a jako nulovou rovinu beru rovinu ekliptiky.
Zaznamenáno
Mafio Ball
Hero Member

Zobrazit profil
« Odpověď #43 kdy: 02.06.2010, 11:40:24 »

Dóbrý. Popřemýšlím. Dík.
Ještě: řeší to nějak DW (nemůžu si vzpomět jak to je v knížkách)
Zaznamenáno

Mafio Ball
Hero Member

Zobrazit profil
« Odpověď #44 kdy: 03.06.2010, 22:13:48 »

Stáhl jsem si mapu a fakt je tam spousta prostoru kde nejni nic zakresleno.
Sice tam ještě asi nebude zanesený pokrok z MoH ale i tak.
Myslím to bylo v Duně... nebo jinde (Asimov?) to je jedno. Prostě tam řekl kdosi chytrý něco jako: bez ohledu na velikost Impéria je konečné, na rozdíl od vesmíru. A objem každé ohraničené oblasti je menší než její okolí.
Nepřesná parafráze. Ach ta paměť!  Pláč

EDIT
Teď jsem se dozvěděl o další mapě, která má zahrnovat maximum informací ze série HH. http://en.wikipedia.org/wiki/File:The_Honor_Harrington_Universe.PNG
Fest ji tam kritizují ale lepší něco než nic.
« Poslední změna: 25.06.2010, 07:49:12 od Mafio Ball » Zaznamenáno

Stran: 1 2 [3] Tisk 
« předchozí další »
Skočit na:  

Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!