Vítej, Host. Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
06.06.2020, 06:52:14

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení
Vyhledávání:     Pokročilé vyhledávání
Tak si nás našli spameři, registrace vyžaduje potvrzení, a jestli to je nezastaví, tak to budu zase schvalovat, ach jo.

5942 příspěvků v 156 témat od 124 uživatelů
Nejnovější uživatel: ctenar
* Domů Nápověda Přihlásit Registrovat
+  Honor Harringtonová
|-+  O Honor Harrington
| |-+  Diskuse o Honorverse
| | |-+  Nové lodě?
« předchozí další »
Stran: 1 ... 24 25 [26] 27 28 Tisk
Autor Téma: Nové lodě?  (Přečteno 106519 krát)
Bolt
Hero Member

Zobrazit profil
« Odpověď #375 kdy: 19.10.2010, 17:32:42 »

Plnoprávné světy ty jsou jasné a pokud jen každý desátý má vlastní válečné lodě,tak to je 180 loděstev.
Potom jsou tady závisle světy a ty jsou někým vlastněny a obyvatelé nejsou otroci ,ale moc tomu nechybý.A kde asi budou všichni stavět lodě ,krom vojenských,než tam kde jsou náklady skoro nulové.
Zaznamenáno
Mafio Ball
Hero Member

Zobrazit profil
« Odpověď #376 kdy: 19.10.2010, 18:40:35 »

No jo ale členské státy nejsou pod kontrolou svazové vlády. Jsou to autonomní světy a po oslabení či zhroucení konfederace tuplem nedovolí aby jim někdo strkal šňupák do jejich věcí. A různé potentáty pošlou do háje. Půjdou si svou vlastní cestou ať už je jakákoliv. Základem jejich ozbrojených sil budou tamní SDF.
To světy pod "ochranou" SL spadají pod nejrůznější instituce (OFS apod.) a tamní sektoroví komisaři či guvernéři budou pomýšlet na vlastní politiku. Nebo taky ne -já bych nějaké "volné seskupení" rovnou nezamítal. Jenže opakuju: tyhle světy jsou zjevně ekonomicky slabé.
Vzpomeň si co jsme psali když jsme špekulovali o mezihvězdném obchodě. Odtamtud se vozí hlavně levné suroviny, maximálně polotovary. Vem si kolik světů v TQ jsou/bylo jen krok o novobarbarství. Co by koho motivovalo k tomu aby tam investoval do nějakých rozsáhlých provozů? Riziko, náklady, nejistota....
Loděnice je dost náročná na spoustu kvalifikovaných lidí. A krom loděnice samé tu máš výrobu reaktorů, uzlů, generátorů a kdoví čeho dalšího. To je moc na ne-zrovna-rozvinutou soustavu kterou spravujou stylem jaký jsme viděli v té jedné antologii.
Zaznamenáno

"Nesmírně se vám omlouvám, kapitáne," přerušila ho Honor tím nejkonejšivějším tónem. "Obávám se, že jsem se nedívala kam letím."
Bolt
Hero Member

Zobrazit profil
« Odpověď #377 kdy: 20.10.2010, 17:18:23 »

No ono je celkem jedno kdo co má a nemá.Pro nás je důležité co bude.Je možný,málo pravděpodobný klidný rozpad Svazu,verze nic moc.Nebo nějaká forma studené války a bude se zbrojit jako o život.Nebo omezená dvojstraná,stará,známá válka v trochu větším vydání.A nebo všeobecná řežbe,každý s každý a všichni proti všem a bude se zbrojit a bojovat o přežití ,to jest rychlost inovací vytočená na 1000%.
Jediné omezení je schopnostech lidí vynalézat,stavět a bojovat,tak dřív dojdou lidi,než co jiného.
Zaznamenáno
Tyrael
Full Member

Zobrazit profil
« Odpověď #378 kdy: 20.10.2010, 19:51:14 »

no pochybuji že na hraničních světech budou existovat nějaké loděnice, ale každý guvernér má nějaké lodě OFZ a ty nemůžou kvuli údržbě a vylepšováním pendlovat mezi nějakým centrálním světem a svým pevným umístěním, ale spíš budou procházet touhle odstávkou přímo v systému kde se nachází velitelství sektoru, takže v pohraničí musí existovat nějaké loďenice i když malé. Plus TQ je celkem zajimavá zbírka planet některé jsou na tom špatně(Nuncius,...), ale některé jsou na tom naopak hodně dobře(nové toskánsko, rembrant,...) a ty ještě OFZ "nezachránilo před věčným úpadkem" takže si říkám jak na tom musí být světy které už OFZ ovládlo, určitě už musí být schopné stavět nějaké lodě, sice asi nepostaví nic těžšího než lehký křižník ale alespoň něco. Takovýhle odtžený sektor nebude po vojenské stránce i pro zmenšené SLN problém, problém bude v tom, že nebudou peníze něco z tím udělat, a z tím že budou chybět peníze z těhle odtržených sektorů se bude ve svazu prohlubovat krize a svaz prostě nebude schopný s tím něco udělat.
Zaznamenáno

“Well, that’s hardly his fault,” Merlin replied, slightly surprised by his own almost defensive tone. “He was designed as a fire control system, and the Navy didn’t want its weapons systems to have too much imagination.”
Mafio Ball
Hero Member

Zobrazit profil
« Odpověď #379 kdy: 20.10.2010, 21:48:38 »

Já jsem si teď uvědomil že jedním y dopadů Lacoonů bude přerušení obchodní výměny nejen mezi členy SL ale i z Jádra do Pohraničí. To dost poškodí obě strany. Zaostalé světy budou mít spoustu surovin, které jim nebudou k ničemu. Nemají zpracovatelské provozy a nedokáží si z nich vyrobit potřebné konečné výrobky. za to jim pochybí spotřební i užitkové zboží, které se dováží výměnou. V jádru zas přijdou o odbyt právě tohodle artiklu -doma bude trh nasycený, tam to neudají, navíc půjde jistě o předražený šmejd- a současně ztratí plynulý příliv levných surovin. Jejich továrny se bez nich neobejdou. Mohli by si je asi těžit na místě (nebo poblíž) ale to není zas až tak jednoduché a nepůjde to hned. Vyžádá si to asi značné investice, a než se těžeřská, pěstitelská a kdoví jaká další zařízení rozběhnou tak to bude katastrofa pro ony továrny.
Prostě otřes za otřesem, dominový efekt. (Vzpoměl jsem si na "klíčovou kládu" z Duny.)
Takže nějaký ten pátek se většina úsilí zaměří na to aby se z nastalého marastu dostali. A ne všem se to povede.
Zaznamenáno

"Nesmírně se vám omlouvám, kapitáne," přerušila ho Honor tím nejkonejšivějším tónem. "Obávám se, že jsem se nedívala kam letím."
Mirra
Sr. Member

Zobrazit profil
« Odpověď #380 kdy: 20.10.2010, 22:01:19 »

Doprava surovin je podle mě to nejmenší, co jim bude dělat starosti. Mám to na myslim tím způsobem, že zavření Křižovatky jen navýší dobu převozu a to u surovin nevadí. Problém bude s krátko-trvanlivým zbožím. Možná, že se suroviny na chvíli zaseknou, až se uvidí, že Křižovatka je opravdu nadobro zavřená, ale určitě ne všechna doprava surovin šla přes mantichorskou Křižovatku a určitě zbyde několik červích děr "loajálních k SL", které se neuzavřou. A co se týče tras, kde se díry uzavřou - chvíli zmatek, ale pak se kapitáni stejně rozhodnou šlapat si to hyperprostorem, protože ruda jim fakt nikam neuteče...
Zaznamenáno
Mafio Ball
Hero Member

Zobrazit profil
« Odpověď #381 kdy: 20.10.2010, 22:30:32 »

Všiml sis ale co DW říká o tom jaký podíl dopravy v SL ovládaj mantichořani? Kde se vezmou lodě které tenhle výpadek nahradí?!
Těma surovinama nemyslím jenom rudy apodobně. Jedním z nejdůležitějších artiklů budou potraviny. Obilí, hovězí, ryby, fazole... Chudí občaní SL toho spoustu sežerou a odkud se to asi vozí?! A ti bohatí zas přijdou o svý luxusní pošušňáníčko a to je nasere.
Řada těchhle obchodních vztahů byla možná -reálná, výnosná- jen díky červím děrám, ke kterým je mantichora klíč. Bez ní máš jen omezený možnosti i kdyby ti nějaká křižovatka zůstala pod kontrolou. A připomenu ti taky logický rozšíření LAcoona na trojku, teda aktivní napadání přežívajícího obchodu.
Zaznamenáno

Mirra
Sr. Member

Zobrazit profil
« Odpověď #382 kdy: 21.10.2010, 00:19:10 »

Jednak jsem předpokládal, že dáváš do souvislosti suroviny a stavbu lodí, tím pádem suroviny na stavbu lodí, čímž nám zůstavájí jen ty dlouhotrvající. Pak jsem tak nějak předpokládal (ta věta mi vypadla, protože myšlenku přebyla jiná Smích), že kapitáni, co nebudou moct vozit krátkotrvající suroviny se přeorientujou na ty dlohotrvající.

Pokud SL vstoupí oficiálně do války s GA, dá se jen čekat, že aktivní napadání svazového obchodu se opravdu uskuteční. Koneckonců, za války je napadání obchodu a zásobovacích linek (prakticky jakýchkoliv lodí pod vlajkou nepřítele) legitimní možností. Gigantická rozloha Svazu a tedy příliš mnoho sloustav na hlídání to jen usnadňuje. BTW, už si přesně nepamatuji jednotlivé body Lacoonů. Nebyl už ve dvojce nějaký agresivní přístup vůči svazovému obchodu?
Zaznamenáno
Mafio Ball
Hero Member

Zobrazit profil
« Odpověď #383 kdy: 21.10.2010, 10:00:30 »

Jo to jsem měl na mysli, původně. Jen jsem si uvědomil že pokud se na to podíváme jako na reálnou civilizaci tak se nemůžeme omezit pouze na vojenskou oblast jako v nějaké primitivní poč. hře. Je docela možné že pod tíhou všech těch ran co se na ně snesou budou mít poněkud odlišné priority. Bylo by sice pěkné mít funkční loděnici a spoustu lodí ve výstavbě ale za jakou cenu? Jistě, pokud ty otřesy nebudou tak závažné bude dozbrojení SDF a/nebo vybudování patřičné flotily jedním z nejdůležitějších záměrů vlády. Nicméně vojenský průmysl je až špička, vrcholek ekonomiky. Bez patřičného podhoubí nemůže trvale existovat a rozvíjet se. A tím podhoubím je fungující hospodářství a přiměřená životní úroveň obyvatel.

Lodě jako takové se stavět budou. Pokud se něco nezmění tak v SL stále existují funkční loděnice a je možné že i základny SDF a FF dokáží něco "spíchnout". Opravárenské doky jsou ale něco jiného než stavební. V karosářské dílně bys taky jen velmi obtížně stavěl novou Oktávku.
Zaznamenáno

Bolt
Hero Member

Zobrazit profil
« Odpověď #384 kdy: 21.10.2010, 18:55:40 »

Ve svazu je několik set plně funkčních bohatých soustav a ty při rozpadu SL a vypuštění do divočiny galaxie,budou stavět vlastní přežití hodně vysoko na žebříčku priorit.K zachování žádoucího stavu potřebují vlastní lodě a ozbrojené síly.Ty můžou postavit ,koupit ,pronajmot dostat,nebo jinak získat,ale budou je muset mít.Včera bylo pozdě a čím víc tím líp.
Co asi pošlou k narušení obchodu SL?
Zaznamenáno
Mafio Ball
Hero Member

Zobrazit profil
« Odpověď #385 kdy: 22.10.2010, 00:07:14 »

Podle dosavadních "škol" které nám DW předvedl je možné několik možností -nebo jejich kombinace.
Vzpomínáš si na Giscardovo vystoupení ve Slezku Mezi piráty? Tam se píše že prosazoval vyslání relativně silného uskupení složeného z BC, CA, LC a zásobovacích lodí. Ty měly působit dlouhodobě na komunikacích nepřítele -SKM- a likvidovat na co přijdou. Přesunovaly se z jednoho místa na druhé a podle mě kdyby DW neposlal HH s Poutníkem tak měl šanci napáchat docela slušný škody. Jeho síly byly dostatečný aby si poradili s běžným doprovodem a nic z toho co v té době mohla Admiralita uvolnit pro jejich stíhání nebylo dostatečné. (Jedním z cílů bylo právě oslabení "frontových" flotil a rozptýlení soustředění protivníka.) Nemít Poutník takovou revoluční výzbroj tak kdoví. A taky Liďáci vedli svou válku moc "gentlemansky" a snažili se zachraňovat -nebo spíš nezabíjet- posádky napadaných lodí. Spoustu problémů by si ušetřili kdyby si prostudovali peripetie ponorkové války WWI a WWII. Konvence a dodržování pravidel či úmluv je pěkná věc. Ale ve válce je jen jedno pravidlo: jeden vyhrává a druhý ne.
Pak by tu byla možnost nasadit spoustu lehkých lodí. Nejlepší by byly LC ale třebas i DD -a Rolandy obzvlášť- jsou na tuhle práci dost dobrý. Tedy dokud se tam neobjeví patřičný doprovod. Už s BC by mohl mít DD(L) problém.
Taky je tu můj oblíbený blokádní přístup. Představ si menší uskupení GA, které se usadí ve vytipované soustavě a likviduje vše co se snaží dostat ven či dovnitř. Odpadá nahánění kořisti, sama ti vklouzne do zaměřovače. (Ekvivalent ponorky číhající před přístavem.) Sice by se muselo zbalit kdyby/až dorazí posily ale do té doby...
Zaznamenáno

Mirra
Sr. Member

Zobrazit profil
« Odpověď #386 kdy: 22.10.2010, 01:20:27 »

V podstatě by na napadání obchodu ve slaběji bráněné soustavě stačil jeden z hypotetických RCLAC - pokud by je nějaký méně pokročilý stát na straně GA postavil, mohl by takto napomoci válečnému úsilí. RCLAC by v podstatě vstoupil do soustavy s obranou jen lehčích lodí a pokud by obrana vyletěla vstříc (přeci jen, osamělý BC...), vyhodil by LAC a obranu zničil, maximálně se ztrátou pár LAC, ale to by nevadilo, protože při raidování obchodu by žádná místní síla už neopruzovala Úsměv. Kdyby se obrana rozhodla čekat u planety, třeba díky stacionární obraně, LAC by se rozlétly v maskování na všechny strany a každý jeden stroj by pokryl jednu z předem vytipovaných nejpravděpodobnějších příletových tras. I pouhé LAC donutí obchodní loď ke kapitulaci, takže by donutilo posádku opustit loď a prázdnou jí pak rozstřílet (přeci jen, nejsou lidi). Pro "trosečníky" by se pak stavil mikroskokem vlastní RCLAC, který by seděl někde na kraji soustavy.
Podstatnou část srandy tvoří to, že RCLAC si bude moct dovolit ničit obchodní lodě prakticky po celém obvodu soustavy, aniž by obranné síla mohla cokoliv udělat. Pokud by byla podstatně silnější a vyrazila časem proti, RCLAC by zmizel v hyper (ale předtím poslal pár multi-drive pozdravů) a LAC by vyzvedl na domluveném místě na druhé straně soustavy. Pokud by byl obránce natolik hloupý, že by vyrazil úplně se vším, LAC by mohly cestou k vyzvednutí zamést kolem nyní nebráněné planety. A pokud by obránce poslal jen jednu dvě lodě po místech, kde sedí LAC, RCLAC by tam bylo mikroskokem dřív. V podstatě by jedinou lodí o velikosti BC byla uzamknuta celá soustava, aniž by obránce měl moc možností... hlavně když se útočník o vlastní planetu moc nezajímá. Ani se skupinou DD o stejné tonáži by toho nešlo tak dobře dosáhnout...

Jinak, furt se mi cyklicky do hlavy vrací můj starý návrh na protistřelové (A) lodě. Už to tu nechci celé znova postulovat, spíš mě kolem toho zajímá - využívají CM standardní linky, nebo mají svoje vlastní? Když Saggy-C má 128 linků pro řízení střel, může je všechny použít a stále mít další, jiné linky na protistřely? A pokud jsou to jiné linky, předpokládám správně, že jsou postatně menší?
Zaznamenáno
Mafio Ball
Hero Member

Zobrazit profil
« Odpověď #387 kdy: 22.10.2010, 02:55:50 »

Na infodumpu je o tom článek: DW rozhodně popírá že by jen naznačil možnost záměny linků pro střely a CM. Zdůvodnění není tak přesvědčivé ale asi se s tím nedá nic "dělat".

Co se týče R-CLACů.
Shodli jsme se myslím na tom že loď bude dost velká, asi hodně nad 1Mt (minimum bych viděl jako Agamemnon). Takovou kocábku ti nepostaví všude. Některé z těch technologií -jako třeba MDM, FTL a nejspíš i LACy- jsou docela citlivá věc a zatím je mantíci neuvolnili pro spojence. Byť by to po "spuštění" GA bylo rozumné a logické. Pořád je tu riziko špionáže a ztráta výhody by byla velice nepříjemná...
Taky mě napadlo že dostat tucet LACů do soustavy by mohlo být zajímavé pro onen "blokádní scénář". Stejnou, nebo ještě lepší hodnotu by ale měl půltucet torpédoborců -a ani by to nemusely být Rolandy. S BC(L) jako hlavním "argumentem" při řešení problémů s  obranou.
Mám za to že DW zdůraznil nebezpečí při vyzvedávání člunů v případě ústupu. Myslím že to risiko trochu přehání. Asi by se to mohlo později vymstít, obzvlášť proti chytřejšímu a schopnějšímu protivníkovy. Ale přinejmenším zpočátku by měly mít takové akce úspěch.

Jo a co se týče zachraňování posádek z obchodních lodí: beru to tak že v okamžiku kdy jim umožníš uniknout do záchraných modulů, obzvlášť v obývané soustavě tak tvé povinosti končí. Můžeš je vyzvednout ale nic -žádná charta či dohoda- tě k tomu nenutí.
Zaznamenáno

Tyrael
Full Member

Zobrazit profil
« Odpověď #388 kdy: 22.10.2010, 08:45:33 »

pokud vím tak všechny nákladní lodě maj pinasi, ty jsou sice určené spíš k nakládání nákladu než k vozerní lidí, ale ycela určitě dokáží nabra celou posádku, takže když dáš náklaďáku varování že za 5 minut z něj uděláš šrot, tak všeci uniknou v pinase, takže záchranu posádky vůbec nemusíš řešit.
Zaznamenáno

“Well, that’s hardly his fault,” Merlin replied, slightly surprised by his own almost defensive tone. “He was designed as a fire control system, and the Navy didn’t want its weapons systems to have too much imagination.”
Mafio Ball
Hero Member

Zobrazit profil
« Odpověď #389 kdy: 22.10.2010, 15:22:39 »

takže záchranu posádky vůbec nemusíš řešit.

Jo, to jsem chtěl říct. Pokud "vytahuješ" trosečníky tak to je jen tvoje věc. Buď je ten dotyčněj moc útlocitnej (popřípadě posádku k něčemu potřebuje -výkupný, informace, rukojmí...) nebo chce zajistit aby měl jistotu že se nebudou vykecávat o tom co se jim přihodilo. Pak sice nastává situace "co s nima" ale to už je na nich.

Ponorky jsem připoměl protože jistý adm.Donitz měl s podobným rozhodováním jistý problém...
Zaznamenáno

Stran: 1 ... 24 25 [26] 27 28 Tisk 
« předchozí další »
Skočit na:  

Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!