Vítej, Host. Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
20.08.2022, 01:30:18

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení
Vyhledávání:     Pokročilé vyhledávání
Tak si nás našli spameři, registrace vyžaduje potvrzení, a jestli to je nezastaví, tak to budu zase schvalovat, ach jo.

5950 příspěvků v 158 témat od 127 uživatelů
Nejnovější uživatel: jakop
* Domů Nápověda Přihlásit Registrovat
+  Honor Harringtonová
|-+  O Honor Harrington
| |-+  Diskuse o Honorverse
| | |-+  Nové lodě?
« předchozí další »
Stran: [1] 2 3 ... 28 Tisk
Autor Téma: Nové lodě?  (Přečteno 158601 krát)
Schleitr
Newbie
*
Příspěvků: 1


Zobrazit profil
« kdy: 22.09.2009, 21:22:25 »

Pokuď jde o vývoj válečných lodí ve světě Honorverse dají se pozorovat dvě věci:
-vesmírné lodě mají svůj předobraz v lodích pozemských mořských námořnictev
-neustále se zvětšuje velikost a tonáž lodí
To největší na co lze ve vesmíru narazit jsou Superdrenoughty.Lze ožvem očekávat, že vývoj půjde dál a brzy se objeví něco většího a těžšího.
Tady se před Davidem Weberem objeví problém-na oceánech Země se nic těžšího než superdrenought neobjevilo(respektive objevilo,ale o tom dále).Takže pokuď by vývoj pokračoval po ose bitevní loď-dreadnought-superdrenought-..... musel by Weber porušit "kontinuitu" s pozemskými námořnictvi a vytvořit (alespoň podle jména) noovu kategorii.....
Další věci, které by jsme si měli povšimnout je vývoj v posledncíh Weberových knihách-vedle klasických "bitevních" lodí se objevují nosiče LAC tedy lodě "letadlové".

Osobně mám pocit, že dojde ke stejnému vývoji jako během WWII na Zemi-lodě letadlové vytlačí lodě bitevní.
Navíc je zřejmé, že se v nejbližších knihách dostane Solární svaz.Ať bude jeho protivníkem kdokoliv je víc než pravděpodobné ,že nad ním budou mít Solariáni početní(a snad i technologickou) převahu.
Nevyrovnala by nová na "letadlovkách" stavějcí taktika tuto převahu Svazu(ano myslím si , že dojde k válce mezi Svazem a Mantichorou)?
Zaznamenáno
IKolincak
Hero Member
*****
Příspěvků: 504


Zobrazit profil
« Odpověď #1 kdy: 23.09.2009, 08:05:39 »

Letadlové lodi se nestaly vládci oceánů, protože byly větší a nosily letadla, ale protože letouny dosáhly dále, byly rychlejší a mohly používat stále těžší zbraně. V dané chvíli by musel pan Weber příjít s novým typem zbraně, která by umožňovala zničit SD několika málo zásahy. Analogie WWII je letecké torpédo, které při několika málo zásazích dokázalo potopit i největší bitevní loď. Viz bitva v Sibuyanském moři, kdy tehdy největší bitevní loď světa japonská Musaši byla potopena zásahy asi dvaceti torpéd. V knize Povstání přišel pan Weber s dalším typem lodi větším než SD a sice s monitorem. Uvidíme, co bude dále.
Zaznamenáno
twombly
Full Member
***
Příspěvků: 247


NCOIC, HMS Iwo Jima (LTH-06)


Zobrazit profil WWW
« Odpověď #2 kdy: 23.09.2009, 12:55:03 »

Dle mě to u Superdreadnoughtů zůstane. Sice v posledních knihách roste v kategoriích lodí tonáž, ale název se nemění. Sice se objevují torpédoborce větší jak některé lehké křižníky, těžké křižníkyn které už velikostně dotahují bitevní křižníky a bitevní křižníky, které pomalu spadají do kategorie bitevních lodí, ale pořád se název tříd nemění.

U SD či SD(P) to bude tak, že se opět o něco zvětší tonáž - viz. například předválečná třída Král William měla něco kolem 7 milionů tun a již válečná třída Medusa/Harringtonová která má něco kolem 8,5 milionu tun. U nejnovější třídy co Weber vyplivne, což je třída Medusa-B taky očekávám že tonáž bude opět o něco větší, ale kategorie stále zůstává.

Ad LAC - jistě, LAC se začaly používat hojně, ale ne jako náhrada za těžké lodě bojové stěny. LAC se začaly používat jako jednotky pro obrany soustavy a například třída Katana má čistě anti-LAC zaměření (čili ekvivalent stíhacího letadla) a díky jejím střelám se používá i pro posílení bodové obrany formace ostatních lodí. Ale nenahradí plnohodnotnou loď bojové stěny - LAC jsou křehká a nasadit bojovou formaci tvořenou POUZE LAC proti nepříteli co má regulérní těžké lodě (ještě k tomu gondolonosné) by byla kravina.
Ano, LAC víceméně momentálně "vládnou", ale pořád člověk potřebuje i SD(P), pokud má bojovat v souboji flotil, kde si strany mezi sebou vyměňují deseti či statisíce střel.

Ad Solární Svaz - pokud jsi četl Shadow of Saganami a dostaneš se ke čtení Storm From the Shadows, tak uvidíš, že s technologickou převahou Svazu to není tak horké...  Škleb Svaz je krutě byrokratická organizace, která přece nemá důvod věřit pověrám o "superLAC" a "zázračných střelách" s dostřelem 68 millionů kilometrů, natož aby věřili tomu, že mohou existovat SD, které nesou ve svém jádru stovky gondol se střelami... Vždyť Svaz je přece NEJvětší, NEJsilnější, NEJbohatější, NEJrozvinutější a vůbec NEJ NEJ NEJ ve všem, takže přece není možné, aby ho nějací Neobarbaři ze zapadákova jménem Mantichora předehnali ve Výzkumu a Vývoji....
Ve zkratce - R&D Svazu krutě sucks, jelikož Svaz se utápí ve svém NEJ NEJ NEJ a tak jeho technologie jsou krutě za zenitem - řekněme že zatímco Haven a Mantichora museli rozjet svoje R&D programy na maximum aby přežili, tak Svaz VÍ, že mají přece NEJvětší a NEJvyspělejší a NEJsilnější flotilu a s nikým se nepustili do křížku asi tak několik stovek let, takže na co by potřebovali nějaké inovace..... Což ve výsledku znamená to, že Svaz je momentálně (1922 PD) technologicky na stejné či horší úrovni, jakou měla Mantichora na počátku První Války s Havenem (1905 PD).

Jediná výhoda, co může mít Svaz nad Mantichorou je ta, že Mantichora nebude stíhat zásobovat lodě střelami (což taky není moc pravda po příchodu takové hezké hračky jménem Apollo, ale zase je na druhou stranu momentálně v takové "zajímavé situaci".... - ale nebudu spilovat, vše se dočteš v At All Costs).
Zaznamenáno

Dalin
Full Member
***
Příspěvků: 209


Zobrazit profil
« Odpověď #3 kdy: 23.09.2009, 17:36:26 »

Podle Války cti má havenská třída Vládce vesmíru 9 milionůl tun a nová třída Temeraire by měla být ještě větší. Pokud nedojde k extremnímu skoku ve vývoji, tak nic většího se vzhledem k limitům zrychlení postavit nedá(teda tak aby to mohlo manévrovat). Pevnosti sice mají 16 megatun, ale jejich zrychlení je minimální.
Co se týče LAC, tak v AAC je jasné, že i ty mantichorské zvládnou cokoliv s vyjímkou lodě bojové stěny.
A až si přečteš ty další knížky, tak uvidíš, že solární svaz bude ten nejmenší problém.
Zaznamenáno
Mafio Ball
Hero Member
*****
Příspěvků: 1135Zobrazit profil
« Odpověď #4 kdy: 27.05.2010, 16:32:14 »

Velké lodě se stavět dají, jen se pohybují o dost těžkopádněji.
Pro účely boje v soustavě, tedy bez možnosti hyperskoků jsou to pevnosti.
Nakonec je limit tonáže neomezený, klíčová je otázka kompenzátorů setrvačnosti.
Takže nakonec můžeš mít stomiliónů tun těžkou ale protože uvnitř bude posádka tak nebude moct akcelerovat
víc než jí dovolí antigravy, což asi nebude přes 100g.
ad.Název lodní kategorie.
Nějaký nový by se asi měl použít jen v případě že se bude jednat o skutečně odlišný druh.
Jestli se bude lišit jenom velikostí (a palebnou silou,pancířem atd) pak bych bral třeba Megadreadnought MD.
Zaznamenáno

"Nesmírně se vám omlouvám, kapitáne," přerušila ho Honor tím nejkonejšivějším tónem. "Obávám se, že jsem se nedívala kam letím."
IKolincak
Hero Member
*****
Příspěvků: 504


Zobrazit profil
« Odpověď #5 kdy: 28.05.2010, 10:51:45 »

Já si myslím, že MWW na nás chystá nějaký průlom ve fyzice, který umožní stavět daleko větší lodě, (megadreadnoughty?). Dost možná přijde i s novou třídou zbraní, které dokáží jednou ranou to, na co v dané chvíli potřebuje ty monstr salvy. Inu, kdo ví? Tedy kromě MWW, samozřejmě.
Zaznamenáno
Mirra
Sr. Member
****
Příspěvků: 348Zobrazit profil
« Odpověď #6 kdy: 28.05.2010, 12:41:10 »

Krom jisté pohonné technologie jisté mocnosti bych moc neočekával nějaké nové lodě. Spíš bych čekal úpravu stávajících a nové doktríny, které značně posílí obranu lodi. Pokud samozřejmě nový typ lodi nebude v obranné stránce o generaci před SD Úsměv. Ono totiž je fajn vyvíjet věci, co rozdrtí soupeře, hlavně když se nemůže měřit (MDM vs SDM), ale dřív nebo později budou MDM galaktickým standardem a je třeba nějak myslet na obranu před houfy střel, jaké létají v bojích gondolových lodí.
Zaznamenáno
Mafio Ball
Hero Member
*****
Příspěvků: 1135Zobrazit profil
« Odpověď #7 kdy: 28.05.2010, 12:48:34 »

Nemúžu si vzpomenout jak se to jmenovalo ale Terchkov použil v Hyacintu režim kdy odpaloval "koše" protistřel z klasických výmetnic.
Jistě bylo to za zvláštních okolností ale podle toho že měl onu munici v podavačích tak se zřejmě jedná o více-méně standardní opatření.
Mají SD(P) posledních tříd osové výmetnice na přídí a zádi? Vím že boční ne ale nějak mi uniklo jestli vypustili i tyhle.
Zaznamenáno

"Nesmírně se vám omlouvám, kapitáne," přerušila ho Honor tím nejkonejšivějším tónem. "Obávám se, že jsem se nedívala kam letím."
Muphrid
Hero Member
*****
Příspěvků: 950Zobrazit profil
« Odpověď #8 kdy: 28.05.2010, 13:10:49 »

Já si myslím, že MWW na nás chystá nějaký průlom ve fyzice, který umožní stavět daleko větší lodě, (megadreadnoughty?). Dost možná přijde i s novou třídou zbraní, které dokáží jednou ranou to, na co v dané chvíli potřebuje ty monstr salvy. Inu, kdo ví? Tedy kromě MWW, samozřejmě.

Tak to si rozhodně nemyslím - podle mě jen chytře využije již dostupné prostředky a ukáže jejich inovativní použití nebo vylepšení. A nejspíš asi přijde s nějakým detektorem Spideru, ale to bude tak všechno.
Zaznamenáno

Warning: Don't stare into laser with remaining eye!
Mafio Ball
Hero Member
*****
Příspěvků: 1135Zobrazit profil
« Odpověď #9 kdy: 28.05.2010, 13:22:09 »

Souhlasím. Tak na půl.
Ona je to dlouhá cesta od laboratoří "koumáků" k něčemu použitelnému a využitelnému.
Pokud nebude DW "čarovat" tak by další děj musel být hódně posunout.
Na druhou stranu "na zasunutých hořácích" už může dozrávat spousta dalších věcí.
A to nejen u Hemphilové, Forrakerové a ve svazu či Messe.
Opět připomnám (začínám tím štvát i sám sebe) že věci se dějí i jinde.
A mimochodem mají nejrůznější SDF kapacity na vlastní vývoj?
Zbrojovka Teledynne si dokázala taky leccos vyvíjet ve vlastní režii.
Co když nějaká další projevila taky soukromou iniciativu, bez ohledu na zaslepenost vrchnosti od SLNavy
Zaznamenáno

"Nesmírně se vám omlouvám, kapitáne," přerušila ho Honor tím nejkonejšivějším tónem. "Obávám se, že jsem se nedívala kam letím."
Mirra
Sr. Member
****
Příspěvků: 348Zobrazit profil
« Odpověď #10 kdy: 28.05.2010, 16:30:08 »

Přesně jak říká Murphid. Něco extra nového se neobjeví. DW už představil spider drive a další tehchnologii bez návaznosti na stávající jen tak nevypustí. Základem uvěřitelnosti pokroku v Honorverse bbylo, že DW jen tak neházel zbrusu nové technologie, ale skoro vždy šlo o úpravu stávajících, znamých. Existuje spousta možností, jak nakombinovat ty současné, tak proč ten potenciál nevyužít? Jak už jsem dřív říkal, třesu se, co v tomhle směru vymyslí trio Hemphillová-Forakerová-Simoes...
Zaznamenáno
Mafio Ball
Hero Member
*****
Příspěvků: 1135Zobrazit profil
« Odpověď #11 kdy: 28.05.2010, 18:19:49 »

Zajímavá kombinace, pokud tedy dokáží spolupracovat.
"Megera" Hemphilová: polepšená (určitě ne zcela) revolucionářka a zastánkyně radikálních změn
"Čarodějka" Forrakerová: genius improvizací a důsledného využití stávajících možností až do krajnosti
"Pošuk" Simoes: skutečný vědec, byť poněkud labilní a autor "nových cest" *
   
  *O něm toho vím nejmíň a vzhledem k nedokonalostem mé engliš si ani nejsem jistý tíím "pošukem"
Zaznamenáno

"Nesmírně se vám omlouvám, kapitáne," přerušila ho Honor tím nejkonejšivějším tónem. "Obávám se, že jsem se nedívala kam letím."
Shras
Full Member
***
Příspěvků: 167


Zobrazit profil
« Odpověď #12 kdy: 28.05.2010, 18:46:23 »

podle mne nic noveho nebude. nebo spise vysi nez SD je MF(mobile fortress) zatim si DW vystaci z zmnenou vyzbroje.
Zaznamenáno
Mafio Ball
Hero Member
*****
Příspěvků: 1135Zobrazit profil
« Odpověď #13 kdy: 28.05.2010, 19:01:04 »

Ono ještě pořád zůstává dost prostoru na různé kombinace a prolínání taktik i koncepcí.
I s tím co už DW "hodil na stůl" si určitě dokáže pohrát tak aby se žádná bitva nepodobala jiné.
Zaznamenáno

"Nesmírně se vám omlouvám, kapitáne," přerušila ho Honor tím nejkonejšivějším tónem. "Obávám se, že jsem se nedívala kam letím."
Mirra
Sr. Member
****
Příspěvků: 348Zobrazit profil
« Odpověď #14 kdy: 28.05.2010, 19:09:34 »

Simoes neni až tak pošuk, jako člověk vskutku naštvaný (a zaslepený bolestí) vůči MA. Jeho bude hnát touha se svým bývalým chlebodárcům co nejbolestivěji pomstít. A ačkoliv byl členem vývoje streak drive (nad čímž nikdo v SEM nepohrdne) určitě poskytne náhled pod poličku ostatních technologií MA. Možná neví, jak ty věci fungují, ale ví co dělají a už to stačí, aby se někdo v nové alianci začal zamýšlet, jakto udělat taky...
Zaznamenáno
Stran: [1] 2 3 ... 28 Tisk 
« předchozí další »
Skočit na:  

Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!