Vítej, Host. Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
27.05.2022, 02:57:35

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení
Vyhledávání:     Pokročilé vyhledávání
Tak si nás našli spameři, registrace vyžaduje potvrzení, a jestli to je nezastaví, tak to budu zase schvalovat, ach jo.

5946 příspěvků v 158 témat od 126 uživatelů
Nejnovější uživatel: Bubakcz
* Domů Nápověda Přihlásit Registrovat
  Zobrazit příspěvky
Stran: 1 ... 74 75 [76]
1126  O Honor Harrington / Diskuse o Honorverse / Re: pár nápadů k taktice kdy: 28.05.2010, 02:04:05
A co to udělátko (čertvíjaksejmenovalo) v povídce Jednou ranou?
Mělo mít mnohem větší dosah a působilo jako by mělo být podstatně pružnější.
1127  O Honor Harrington / Diskuse o Honorverse / Re: pár nápadů k taktice kdy: 27.05.2010, 21:43:35
Jiná varianta než protistřela nebo náhodné překřížení dráhy ti prostě nevyjde, protože tu střelu prostě ničím nedohoníš.
Nemyslím ji honit. Mluvilo se tu o gravitačních zbraních -třeba beranidlu.
Co by se stalo s houfem střel kdyby proti němu něco takového "šlehlo". Tedy v okamžiku kdy ještě mají zapnutý vlastní pohon.
1128  O Honor Harrington / Diskuse o Honorverse / Re: Historie vesmírných konfliktů kdy: 27.05.2010, 18:45:55
1. Principu bojové stěny rozumím. jen si představuju co bylo předtím. Na moři to zvaly rojovou taktikou. Počítám že nějaká obdoba.
3. Jedna světelná vteřina je docela dost. Rozhodně víc než je vzdálenost pro konečnou zteč laserových hlavic. Na nějakou prťavou pidilodičku (třebas bez lidské obsluhy?!) by se jiné účinné zbraně namontovat nedaly. A takový miniaturní člun -představuju si něco většího než pinasu ale podstatně menšího než LAC- by mohl nést maskování kategorie GR. Za určitých okolností by se vydal k utajenému útoku, například na "zakotvené" lodě. Ty nejen že nemají vztyčený štít ale většinou ani neudržují klín. Jistě, až na útočnou vzdálenost by se asi jen tak nedostal (pamatuju se něco o střeženém perimetru 500.000km), rozhodně ne nepozorovaně ale následné rychlé přiblížení a odpal třeba jednorázových torpédometů by napadeným nedal moc času na reakci.
4. To je sice pěkné ale s fregatami by se proti rozvinutějším světům neubránili -i kdyby si koupili tucet dalších. Ty byly určeny k boji proti nepřátelům právě v těch ozbrojených civilních lodích. Maximálně by snad stačily na něco z výprodeje (rezavého a hódně zastaralého). Jestli nedošlo k nějakému náhlému a překotnému vývoji tak už tehdy musely existovat daleko mocnější (větší a silněji vyzbrojené) lodě. Ovšem v té době asi Mantichora neměla nepřátele kteří by takovými silami disponovali. Tehdy ještě nebyla objevena Křižovatka
5. Rozvoj RMN určitě následoval narůstání důležitosti mezihvězdného obchodu -jak kvůli ochraně dopravních tras tak i pro "ukazování vlajky". To bylo podle mého názoru nutné aby se mantichorští obchodníci nestávali obětmi lupičů jak soukromých tak ve vládních službách. Občasná návštěva křižníku mohla těm rozumějším vyhnat myšlenky na snadné a rychlé zbohatnutí z hlavy.
1129  O Honor Harrington / Diskuse o Honorverse / Historie vesmírných konfliktů kdy: 27.05.2010, 17:08:00
Netuším jestli se o to zajímá i někdo jiný ale mě fascinují představy -nic lechtivého prosím- jak se vyvíjela taktika před popisovanými válkami.
1. Jakýmsi zpětným inženýrstvým se pokouším odvodit jak a kdy (přibližně) došlo k sestavení koncepce bojové stěny.
Určitě to byla svým způsobem revoluce ve vojenství. Paralela k liniové taktice "vodního námořnictva" je zřejmá stejně jako podobnost jisté velitelky RMN a rebela H.Nelsona.
2. Jak, kdy a za jakých okolností se objevily nové laserové hlavice. Našel jsem sice pár stop ale jenom vím že za Saganamiho dob ještě nebyly. Už na počátku Honořiny kariéry ale atomovky označoval jako staromódní, jestli ne rovnou zastaralé.
3. Kdysi mohlo být plazmové torpédo děsivá zbraň. Dokonce i v současnosti... é- chci říct v době popisované DW- se čas od času naskytne příležitost ji efektně použít.
Zamýšlím se zda by se nemohl najít způsob jak jej "rehabilitovat" a zapojit do pokročilých koncepcí boje. Dřív určitě bývaly torpédoborce skutečně platformou pro celé baterie Plazmových torpédometů. Taková relativně malá a pohyblivá lodička měla docela slušnou šanci dostat se před/za těžkopádného giganta a osolit ho salvou před kterou ho tehdy nechránil žádný předozadní štít. Jediný zásah by mu upálil nástavbu.
4. V souvislosti s (mnou) nadhozenou otázkou jiných ne-tak-důležitých světů daleko mimo zájmovou oblast DW a HH mě napadá myšlenka o vybavování běžných civilních plavidel zbraněmi a jejich postupné upgradování -stylem sekyrkové polévky- na standard válečných jednotek. Určitě bylo období kdy si ani RMN nemohla dovolit stavět skutečné bojové lodě.
5. Pořád jsou zmiňované tradice RMN. V době objevování jednotlivých větví Křižovatky to mohlo být opravdu horké. Tehdy ještě neměli "jméno" a ani jejich reálná síla nemohla být obzvlášť velká.  Jistě se našlo dost zájemců, kteří by Wintonům se správou Křižovatky ochotně "pomohli."
1130  O Honor Harrington / Diskuse o Honorverse / Re: Nové lodě? kdy: 27.05.2010, 16:32:14
Velké lodě se stavět dají, jen se pohybují o dost těžkopádněji.
Pro účely boje v soustavě, tedy bez možnosti hyperskoků jsou to pevnosti.
Nakonec je limit tonáže neomezený, klíčová je otázka kompenzátorů setrvačnosti.
Takže nakonec můžeš mít stomiliónů tun těžkou ale protože uvnitř bude posádka tak nebude moct akcelerovat
víc než jí dovolí antigravy, což asi nebude přes 100g.
ad.Název lodní kategorie.
Nějaký nový by se asi měl použít jen v případě že se bude jednat o skutečně odlišný druh.
Jestli se bude lišit jenom velikostí (a palebnou silou,pancířem atd) pak bych bral třeba Megadreadnought MD.
1131  O Honor Harrington / Diskuse o Honorverse / Re: Mission of Honor kdy: 27.05.2010, 15:57:31
K těm bitevním lodím nového stylu.
Mohli by se hodit i když samozřejmě lepší by byly plnohodnotné SD(P)
BB(P) proti klasickým lodím bojové stěny -jaké zřejmě budou střežit soustavy hluboko ve Svazu- by si měly vést dobře.
Tady by jim přišla výhoda větší pohyblivosti vhod. Těžko SLN sežene dost moderních jednotek aby jejich útoky odrazilo.
A ze starších nadělá eskadra BB(P) sekanou.
Pro RMN to asi nebude příliš lákavá cesta. Mají novou Niké a ta už podle původních tabullek patří do kategorie BB. (ano já vím že se hranice "trošku"  posunuly)
Ale dokážu si představit Forrakerovou která při využití modernizovaných pohonů starých BB Victory (myslím) a s jistou manťáckou podporou
sesmolí něco takového.
Určitě nad tím musela dumat už dřív. BC(P) jako mají skoro-ex-nepřátelé by jí při rozdílech v TTD dalekonosných střel byly na houby.
Tedy o velikosti bitevního křižníku. Ovšem loď o 4-5Mt by pořád měla výhodu vyššího zrychlení oproti SD a -snad- by obstála při střetu s CourvoiseryII, Agamemnony a Bluchery.
Jak by si vedly proti Niké nemám potuchy ale menší lodě by stejně neuspěly.
Pro Haven, který má spoustu loděnic ale asi dost málo financí by taková úspora mohla být dostaečným důvodem k větší sérii.
A do těch zmiňovaných výrobních lhůt se započítává -nebo naopak ne- doba vývoje, stavby prototypu, zkoušky, vylaďování a příprava výrobních kapacit.
1132  O Honor Harrington / Diskuse o Honorverse / Re: pár nápadů k taktice kdy: 27.05.2010, 14:22:19
Všechny ty nápady jsou ohledně útoku přímo na lodě -což je logické.
Nedala by se nějaká úprava použít k likvidaci střel?
Mají přece taky gravitorový pohon a určitě nebude tak odolný jako u válečné lodi. Počítač který je řídí by na něco takového nemohl reagovat.
1133  O Honor Harrington / Diskuse o Honorverse / Re: Jiné mezihvězdné celky kdy: 27.05.2010, 14:17:31
Ještě jednou: nemyslel jsem tím že chci aby si DW přesunul dění jinam. Jen mám pocit pro vývoj lidské civilizace ten "zbytek" lidmi osídleného vesmíru měl mít jakýsi význam.
Rozhodně dost velký aby se tu a tam o nich zmínil. Třeba o tom jak na zprovoznění Rysa hledí světy na Jih od Svazu. Pro ně to přece musí být událost prvořadé důležitosti a ani Mantíci nemohou být takový izolacionisté aby se guvernéři nezajímali o to co se jim děje za dvorkem.
Vzpoměl jsem si na první výlet do Francie: Tchecoslovakia?! Ah oui c'est dans l'ouest. Alemagne etc. Orient.
Mantichora jako obchodní supervelmoc musí mít rozsáhlé diplomaticko-ekonomické vztahy všude tam kde obchoduje.
A jistě sem tam nastane potřeba aby si dodržování prostých základních pravidel (třeba: pokud chcete náklad naší lodi budete muset zaplatit) vymohla i vojenskou silou. Respektive ji použila coby argument při vyjednávání s místními potentáty. A pokud možno jim dát už preventivně na vědomí že takové "nestandardní" obchodní praktiky jim neprojdou.
Narazil jsem na dvě varianty počtu osídlených světů: Válka cti - 1700 osídlených světů; Koruna otroků - 1784 členských světů SL + stovky protekrorátů. Nejni k tomu nějaké vysvětlení o které jsem zatím nezkopl?
1134  O Honor Harrington / Diskuse o Honorverse / Re: Jiné mezihvězdné celky kdy: 27.05.2010, 09:55:07
Ten výraz "pochý" je hodně nejasný, pravda. Mám na mysli spíš neúplný, nedodělaný či omezený. Čistě co se rozsahu knih týče to chápu -zahrnout do příběhu celý vesmír je nemožné. A DW to umožňuje další světy připojovat podle potřeby a nebude vázán nějakými dřívějšími zmínkami. Taková volnost mu umožní posunout děj prakticky kamkoliv.
Popřípadě přidat nějakou novou vedlejší linii (třebas od dalšího spoluautora).
A navíc jsem si vzpoměl na pár dalších "celků": mitgadskou konfederaci, republiku fénix, pak tu vlast pana Orlowa a určitě se tam mihnuly jiné.
V souvislosti s mapou jsem si v duchu nakreslil mé současné představy a vyšlo mi z toho cosik podobného kedlubně.
Svaz a okolí -pohraničí- tvoří přibližnou kouli. SU snad o průměru 100-150LY, s pohraničím to bude dalších hádám 250LY.
Mantichora, Haven, Erewhon, Slezsko, Andermanni jsou obecně na sever od nich, vzdáleni nad 400LY. Jako listy vyrůstající z té kedlubny.
Fénix a Mitgard jsou kus stranou ale i ony na sever od svazu. Snad jen Asgard je jižněji. Talbot a okolí je na jihu, pravda ale těsně u sféry SU/Poh. Takový kořínek.
Mezi Svazem a Mantichorou je spousta místa kde asi nic -zatím- není. Chci říct zajímavého, tamní končiny musely být před zprovozněním Křižovatky frekventovanou dopravní cestou. Jen si vybavuju popis diaspory a tam je něco o tom že kolonizace probíhala všemi směry a to přibližně rovnoměrně.
Čili by měly být osídleny světy vzdálené kolem 500LY od staré, prašivé Země. A to na východ, západ, jih i ...
Teď mě napadlo jak označit ty další dva směry na mapě: X- je západ, X+ východ.Y+ sever,Y-jih. Ale jak se nazývají směry Z+ a Z-, platí nějaká konvence?
Každopádně mám na svém přehledu spoustu bílého prostoru kam se asi hodí napsat "zde žijí lvi" (či jejich exotické obdoby, nějaké super-potvory)
1135  O Honor Harrington / Diskuse o Honorverse / Jiné mezihvězdné celky kdy: 26.05.2010, 05:07:12
Jsem tu nový tak nevím jestli se to už probíralo.. Na několika místech v prvních knížkách jsem sice zachytil zmínku o hebrejcích a snad jsou tam i jiné, které mi unikly. Obecně se mi zdá že Weberův vesmír je jakýsi plochý, což neodpovídá mé představě vývoje lidské civilizace po diaspoře. Je to tím že autor -američan- převádí současný pohled své země na svět do budoucnosti? Něco jako my, nepřátelé, přátelé a o zbytku není třeba mluvit. Napadlo mě druhé vysvětlení, asi pravděpodobnější: prostě se drží zpátky kvůli omezení rozsahu svého veledíla na únosnou míru. Stejně si ale myslím že by občasná zmínka o sice méně důležitějších sektorech/kvadrantech či oblastech nebyla od věci. Vždyť i ony musí být válkou ovlivněny a naopak budou mít vliv na "velké hráče".
Stran: 1 ... 74 75 [76]
Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!