Vítej, Host. Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
27.02.2021, 13:24:28

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení
Vyhledávání:     Pokročilé vyhledávání
Tak si nás našli spameři, registrace vyžaduje potvrzení, a jestli to je nezastaví, tak to budu zase schvalovat, ach jo.

5942 příspěvků v 156 témat od 124 uživatelů
Nejnovější uživatel: ctenar
* Domů Nápověda Přihlásit Registrovat
  Zobrazit příspěvky
Stran: [1] 2 3 ... 5
1  O Honor Harrington / Diskuse o Honorverse / Re: Nové lodě - LACy (minulost,současnost i budoucnost) kdy: 23.08.2010, 01:05:16
Ano dokázaly ovlivnit moderní boj dokud se neobjevily LAC i haveňanů, ty byly určeny především k zastavení mantichorských LAC a svou úlohu splnily. Pokud jedna ze stran získá převeha lze použít LAC k napadení a zdecimování nepřátelského doprovodu bojové stěny, jinak je pro ně použití pouze jako doprovod vlastní bojové stěny případně nezávislých útoků úderů proti průmyslu ve vnějších částech soustavy.
Pokud jedna ze stran uzná, že má dostatečnou obranu v hyperprostorových lodí lze nasadit LAC i pro jiné účely ale do té doby budou odsouzeny k doprovodu bojové stěny. Nevidím nic s čím by mohl přijít R&D co by změnilo nějak významně současný stav.

K nasazení LAC lze dle mě použít dva koncepty.

1) podobný jako používají mantichořané, CLAC o velikosti dreadnoughtů vhodné jako jádro rychlých útočných svazů pro napadání slaběji bráněných soustav, průzkum bojem v nepřátelských soustavách,... Ve svazu jako největší plavidla jsou CLAC s doprovodem BC, BC(P) (pokud nejaké jsou k dispozici), CA a DD. Svaz vypustí potěr a stáhne se zpět do hyper a počká dokud LAC nedokončí práci a zase je vyzvedne. Pokud to bude nezbytně nutné bude moci rozdrtit cokoliv menší jak loď bojové stěny a před skutečnou bojovou stěnou utéci.

2) podobné jako používají haveňané, CLAC o velikosti SD(P) určené k doprovodu bojové stěny, mají více LAC než první typ CLAC a ještě více CM a PDLC, jsou určeny aby zůstaly se stěnou po celou dobu a posilovaly její obranu a chránily proti nepřátelským LAC. Mohly by doplnit mantichorské eskadry na plný stav 8 lodí, 6 SD(P) + 2 CLAC. Nově stavěné by neměl být problém vybavit alespoň jednou KH-II.

Oba uvedené koncepty jsou již nastole i když každý v jiném námořnictvu. Při spojenectví by mělo poměrně rychle dojít ke srovnání přístupů obou námořnictev a snaze z nich vybrat to nejlepší co společně mají.
2  O Honor Harrington / Diskuse o Honorverse / Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB kdy: 14.08.2010, 18:36:08
Pokud mi paměť slouží tak Vissigótská křižovatka má vyústění ve vzdálenosti 60 LY od Beowulfu. Dále usuzuji že podle jména Vissigót a né Mesa má nejméně 2 větve, 1) Mesa-Vissigót a 2) Vissigót-něco 60LY od Beowulfu.

Výskyt pavouků u Vissigótské křižovatky je nepravděpodobný, v MoH byl rozhovor ve kterém říkali že nemohou riskovat nasazení posádek dokud nebudou dokončeny SD, u nich ale nebyl uveden přesný čas. Obrana bude jistě silná, moderní lodě a možná i hračky podobné od Technodien, třeba i vícestupňové střely.
3  O Honor Harrington / Diskuse o Honorverse / Re: Nové lodě - SPIDERY a jejich lovci kdy: 07.08.2010, 17:03:21
Přibližná poloha: Tady byl zachycen na okamžik jeden kontakt, pak o nějakou dobu později jinde atd. To je púřibližná poloha a vektor lze s toho dopočítat stejně jako rychlost/zrychlení. Stejně jako nebylo možné najít maskonavě střely při útoku na jachty královny a protektora ve knížce Popel vítězství ale mohl jsi říct  jsou tady a přibližují se.
Nebudeš muset prohledávat prostor 1Lm3 ale pouze plochu vyznačenou vektorem a možnými změnami při pozorovaný rychlosti/zrychlení a nějaké toleranci 10-20%, do téhle plocha pošleš salvu střel s minimálnimi odstupy ~0,25Ls s klínem nastaveným na co největší výdrž při rozumné rychlosti. Není zapotřebí určit přesný okamžik detonace, jako zbraň je použit klín střely a ten působí dokud má střela energii, což usnadňuje řízení palby, prostě pošleš střely a očekáváš až nějaká něco ve vyznačeném prostoru zasáhne.

Neříkám že zachytit přilétavající střelu by bylo obtížně ale bránit se jí ano, pokud cheš použít PDLC musíš použít aktivní senzory ( lidar a radar) a ty se dají snadno zachytit. V režimu maskování je jakýkoliv aktivní obráný prostředek nevhodný.
4  O Honor Harrington / Diskuse o Honorverse / Re: Nové lodě - SPIDERY a jejich lovci kdy: 07.08.2010, 15:04:10
Ten projev se týkal opětovného zahájení výroby v dostatečném množství aby se ubránili, jestli mě paměť neklame.

To zaměření střel není až takový problém jak by se mohlo zdát. Jediné co je potřeba je odhalit přítomnost spider lodi a její přibližnou polohu a vektor. Střely dokonce nepotřebují ani žádnou hlavici, postačuje samotný jejich klín. Spider lodě nemají klín který by způsobil vypaření střely a tudíž může střela projet lodí jako máslem. Pokus střelu zastavit není moc dobrý nápad, jsou k tomu zapotřebí aktivní senzory -> dokonalý naváděcí maják.

Darius:
Bylo zmíněno v knížkách, že jeho výstavba probíhala v naprostém utajení a pomocí otroků, kteří tam byli vypěstování a nikdy ho neopustili. Ze začátku stačilo pár zpracovatelských, těžebních a stavebních lodí. Pomocí nich postavili líhně pro otroky a základní podporu, poté stavěli postupně základní infrastrukturu a specializovanou část průmyslu, ano mohlo to zabrat pár století ale na tom nezáleží, základní náklady byli zanedbatelné a dobře utajitelné. Z té soustavy jedno loď, ztéhle jinou a tamhle jinou, každou pro jiného zákazníka ...
5  O Honor Harrington / Diskuse o Honorverse / Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB kdy: 03.08.2010, 18:00:13
Ja myslím, že podceňujeme situaci v SL. Moje představa rozpadu a následného lepení je:

-logicky se budou sdružovat soustavy co jsou si nejblíže a znají se navzájem velmi dobře, mezi nimi i soustavy RF
-až vzniknou takovéhle malé uskupení 2-3 soustavy, začnou se ohlížet po svém okolí co se vůbec děje okolo
-tady vstupuje na scénu RF a jejich neposkvrnění zástupci, každý má již ve svém stádečku 1-2 soustavu a jako celek hledají další soustavy spojenců nebo alespoň přátel - tenhle postup je velmi pozvolný a nenásilný
-postupně jak se nabalují další a další soustavy a vznikají po celém bývalém svazu různé mocnosti s různou silou a vedením
-jak se k moci začnou dostávat členové RF a/nebo upevňovat jsi ji, začnou se postupně tyhle ocnosti spojovat až vznikne jedna velká mocnost složená s původních soustav RF a všech co se k nim během času přidali
-až nyní začne následovat dobyvačná taktika s cílem obsadit všechny co zbyli

Tenhle celý postup je příliš pomalý a přirozený než aby vzbudil přílišnou pozornost a o to jde RF a proto taky během schůzky vedení RF Detwailer zmínil/zamyslel se že výsledků jejich snah se asi nedožije a uvidí je až jeho potomci.
6  O Honor Harrington / Diskuse o Honorverse / Re: pár nápadů k taktice kdy: 26.07.2010, 21:25:02
To na co narážíš se týká přísavných gondol, ty jsou všude kde je na ně místo a zakrývají jiné systémy.
U BB je klín již asi dostatečně velký aby mohly gondoly táhnout paprsky na břiše a hřbetu lodě, ne jenom paprsky na zádi. Proto mohly SD, DN a BB táhnout gondoly uvnitř klínu kde neomezovaly zrychlení, ostatní lodě měly malý klín na tohle.

S tím vypouštěním LAC to není až tak složité. Loď přestane zrychlovat, pásy jsou rovnoběžné, a letí již pouze setrvačností. LAC začnou vylétavat ze svých doků postupně ( např. ve dvou vlnách s minimálním odstupem cca 5-10s), u mantichorských CLAC je 120? LAC tj. 60 na bok, ve dvou vlnách po 30. To je již spousta prostoru na manévrování pro každé LAC. U havenských je to 200 LAC na CLAC ale mají více místa na druhou stanu, mohou použít i tři vlny na start, rozdíl už bude minimální.

Ve vyjádření DW uvádí že KH-II je umístěna na bocích ve speciálním hangárů, každý bok jedna KH.
7  O Honor Harrington / Diskuse o Honorverse / Re: Nové lodě - SPIDERY a jejich lovci kdy: 16.07.2010, 19:52:00
I na ty střely jsem myslel ale rozhodl jsem se je vynechat prozatím. Jednotlivé verze jak jsem je navrhl zohledňují můj pohled na obranu proti spiderům a její vývoj budoucí. Verze Mk-I je navrhnuta tak aby ji bylo možno stavět kdekoliv, s co nejmenším náklady, samotná mantichora teď na to nemá kapacity a je lepší když tuhle verzi může produkovat každá třetiřadá soustava. Na verzi Mk-II je jež zapotřebí trocha technologické základny a mnohem více nákladů. Na verzi Mk-III je již zapotřebí specializovaná výroba vojenské úrovně, rozdíl oproti Mk-II je značný, za cenu jedné Mk-III by se dalo pořídit 6 Mk-I. Její výroba bude možná nejdříve tak po roce a půl až dvou letech od OB, nadruhou stranu Mk-I můžou začít vyrábět prakticky okamžitě.

Jinak tady je ta další verze:

Mk-IV
- hmotnost 6-8kt
- výroba prakticky již celá ve vojenských továrnách, civilní jen základní spolupráce
- doplnění Mk-III o jednoduché řízení palby ( max. gondola starého typu, s Apollem až 10 gondol), vylepšena FTL komunikace, další rozšíření zdroje energie a kondenzátorů

Životnost satelitů je omezená, předpokládám okolo 12 měsíců. Zdroj energie který navrhuji popužívat má dlouhou výdrž ale malý výkon, proto ty kondenzátory a 2 minuty mezi vysíláním pulsů, stihnou se nabít kondenzátory. Všechno na satelitu je napájeno z kondenzátorů a čím více systémů se tam nacpe tím více je potřeba přidat kondenzátory a zdoje energie.
8  O Honor Harrington / Diskuse o Honorverse / Re: Nové lodě - SPIDERY a jejich lovci kdy: 16.07.2010, 17:12:13
Přemýšlel jsme jak zamezit spider lodím se dostat do soustatavy a celkově jim zabránit v plnění úkolů. Zatím jsem dokázal přijít jen s koncepcí obrany soustavy, která je relativně levná na náklady, pro obranu při střetech lodí jsem zatím na nic moc nepřišel.

Takže, má koncepce pro obranu soustavy se skládá ze dvou vrstev satelitů nacházející se na hranici hyperlimitu dané soustavy. Každá vrstva je kulová plocha, plocha blíže hyperlimitu má poloměr o půl Lm menší než poloměr hyperlimit, druhá vrsta má poloměr o 1Lm menší než předchozí. Rozestup satelitů v každé vrstvě činí roněž 1Lm a tvoří základní tvar trojúhelníku, který se neustále opakuje. Poloha satelitů ve vrstvách je vůči sobě posunutá, aby satelity nebyly v zákrytu. Satelit obsahuje 28 komunikačních laseru, 16 pro vlastní vrstvu a 12 pro druhou, dále přesné synchronizované hodiny, radioizotopový zdroj ( nebo jeho ekvivalent), kondenzátory, protičásticovou a radiační ochranu. Každá vrstva vysílá po 2 minutách jednoduchou zprávu obsahující přesný čas odeslání a indentifikaci satelitu a navzájem se střídají, tj. zprávy jsou vysílány každou minutu z jiné vrstvy.
Dohromady, každou minutu jedna z vrstev vytvoří hustě se překrývající síť laserových paprsků, pokud paprsek nedorazí do svého cíle znamená to že v cestě se nachází loď nebo jiná překážka, která tam předtím nebyla a je možné na základě znalostí pozice jednotlivých satelitů stanovit její polohu. Námitka, že spidery mají "dokonálé" maskování, které je schopné napodobyt komunikační paprsek, to sice ano ale proto přenášená zpráva obsahuje časovou a identifikační informaci ( je možné je zašifrovat pro ztížení jejich napodobení) a jelikož satelity mají synchronizované hodiny snadno odhalí, že zpráva se někde zdržela po cestě.

Navrhle jsem hned několik verzí satelitů:

Mk-I
- základní vezre
- hmotnost 1kt
- výroba v jakékoliv civilní továrně

Mk-II
- vylepšená základní verze
- hmotnost 2kt
- výroba v jakékoliv cilvilní továrně
- doplnění Mk-I o základní senzorovou výbavu ( radar, gravitační detektor, atd.)

Mk-III
- hmotnost 4kt
- výroba v kooperaci civilních a vojenských továren ( civilní zajistí základní výrobu s vynecháním místa pro doplnění o utajované komponenty)
- doplnění Mk-II o gravitační vysílačku a vylepšených senzorů

Všechny verze jsou zpětně kompatibilní, možno různě kombinovat, např většina Mk-I doplněná o Mk-II a MK-III na klíčových pozicích.
Na pokrytí soustavy podobné jako Mantichora A je zapotřebí okolo 10-15 tisíc ve vnější vrstvě a 8-10 tisíc ve vnitřní vrstvě, dohromady tedy 18-25 tisíc satelitů na pokrytí soustavy, při použití pouze verze Mk-I je to tonáž srovnatelná s 2-3 SD(P).

Uvítám nápady na vylepšení, případně kritiku k mému řešení.
9  O Honor Harrington / Diskuse o Honorverse / Re: Na hranici HONORVERSA kdy: 10.07.2010, 18:17:11
Tak přesné rozměry jsou zmíněny v infodumpu. http://infodump.thefifthimperium.com/entry/Harrington/79/1
Z textu jsem pochopil, že se to vztahuje pouze na uzly beta. Dále je tam zmíněno, že místost je ve skutečnosti rozdělena na menší vysoce pancéřované místnosti, každá obsahuje nezbytné vybavení pro provoz uzlů nezávisle na ostatních. Počet místností a počet uzlů, které jsou přiřazeny k místnosti je závyslá na typu plavidla, menší-CL 1/4, CA-BC 1/2, SD 1/1 (místnost/uzlů).
Použitím uzlů Beta2 by se dalo něco na objemu a hmotnosti ušetřit, odhaduji tak 30-35%. Máme již jenom 8 uzlů na prstenec ale oddělené pouze do shluků po 2, riskuje se, že jeden zásah uzlu vyřadí čtvrtinu prstence. Proto by bylo lepší je oddělit tak aby každý uzel měl jednu místonost.

K velikosti uzlů. Já měl za to, že velikost klínu (plocha) závisí na velikosti uzlů, které ho generují. Pokud to tak není proč menší lodě negenerují klín velikosti SD? LAC má malé uzly a generují malý klín, SD má největší uzly a generuje největší klín.

Ten nákres jsem viděl a připadalo mi to zvláštní, že by grasery procházely gravitorovou místnístí.

Ta bojová výdrž musí být mnohem větší než hodina, s takovou by jim došla štáva než by střílení začalo. Nejméně tak 12 hodin, při plném výkonu všech reaktorů.
10  O Honor Harrington / Diskuse o Honorverse / Re: Na hranici HONORVERSA kdy: 10.07.2010, 13:24:03
Ten SB se nám tedy pěkně rozjel, jen mám obavy o jeho rozměry a tonáž. Co v něm již je, 8 fůzních reaktorůch, uzly jako SD, velké nádrže na reakční hmotu ( nejméně jako CA/BC), obrovské množství pancíře, boční štíty jako SD, spousta záloh systémů, atd.

Vidím jeho velikost tak na 1-2 Mt, při velikosti trupu jako BC(L). A i tak mám pochyby jestli tam ty uzly nacpeš, nejde jen u velikost samostných uzlů ale i pomocného zařízení a gravitorových místností. U předgondolových SD zabíraly místnosti volcový prostor o průměru 80% gravitorového prstence a délce 1.6 jejich průměru.

U gondolových lodí si nejsem jistý, uvažoval jsem nad dvěmi možnými konstrukčními řešeními. Ovšem pouze jedno je možné s ohledem na stavbu lodí v knížkách. takže tady je můj předpoklad.

Místonosti mají tvar mezikruží se stejným nebo lehce větším průměrem velkého průměru, malý průměr odpovídá dutému jádru+pancíři. V tomhle přístupu je místonost mnohem delší, dosahuje až 2,5 násobku jejich velkého průměru aby se vyrovnala ztráta objemu. Počítám i s menší odolností místností proti poškození.
Proti argumentu, že by se velikost zmenšila díky vypuštění posádky se dá namítnout, že potřebuješ objem nejen pro posádku ale i pro údržbu, výměny dílů, kvůli technologii (né všechno může být namačkáno jako do konzervy), jsem ochoten připustit 10-15 % objemového ušetření při vypuštění posádky víc není možné.
11  O Honor Harrington / Diskuse o Honorverse / Re: pár nápadů k taktice kdy: 05.07.2010, 23:57:36
Souhlasím s tím že ani jeden za to nemohl ve své situaci a při tom všem co věděli. Bylo by zbytečné trestat důstojníky když za to nemohli, jak se přesvědčil na vlastní kůži Haven.

Ovšem můj názor na Solon je zvláštní. Podle mě HH udělala chybu poté co Giscard přestal střílet a začal hromadit gondoly jak správně tušila. Měla se vykašlat na šetření munice alepoň v BC(P) a použít ji na zabránění hromadění gondol. Měla 5-6 BC(P), v každé salavě by mohla vypustit 20-24 gondol po 16 DDM střelách každých 12 sekund, měla je odpalovat po 30 sekundách. Současně by mohla ostřelovat Giscarda jak i dělala ovšem po 4 dávkách místo 2 které používala. Střely by přilétaly ve dvou různých formacích, každé s jinou rychlostí a časem, takže někdy by dorazily současně a někdy ne. Takhle by neutrpěla škody před útokem Moriatyho a navíc měla dobrou šanci zničit několik havenských SD(P), původní cíle stejně již vyletěli komínem.

Vím, že události byly takové jaké byly kvůli dalšímu ději ale měl jsem z toho dojem jako by Honor zapoměla jak se vede boj.
12  O Honor Harrington / Diskuse o Honorverse / Re: Na hranici HONORVERSA kdy: 05.07.2010, 23:21:13
Je tak těžká jelikož je to původní KH-I (65kt) doplněná o FTL telemetrii ( odhadem 15-20kt) a další PDCL ( počítám tak + 4-6 po 2kt, celkem 8-12kt). Hmotnost KH-I je přímo od Webera, zbytek je můj odhad, myslím že i vcelku přesný a rozumný. Odtud vycházím http://forums.davidweber.net/viewtopic.php?f=1&t=95, popis vývoje KH-I a II.

Pokud již o nich vím, tak pošlu střely po oblouku před tvé lodě, smířím se z horší přesností při útoku do hrdla. Ještě bych zvážil vyčlenit část salvy jenom na štítonoše ( určitě to nejsou levné hračky, jejich zničení mi ulehčí žívot dále a tebe připravý o čas, suroviny a dělníky na jejich opětovnou výrobu místo stavby skutečných lodí).

Neříkám že je omezená mohutnost útočné salvy ale jejich telemetrické linky. Linky jsou na hřbetu ( a spodku?) lodi a využívají část výhledu nad a pod lodí ohraničenou z jedné stany klínem a z druhé rovinou paluby kde jsou umístěny. Zbytek celého vyhledu je určen pro obranu lodi a senzory, aby ti vlastí palba nebránila sledovat nepřátelské střely, nenarušovala telemetrii CM a současně aby nepřátelské střely nenarušily tvou útočnou telemetrii. Vzhledem k tomu, že štítonoš není na úrovní tvé lodí ( bránil by podstatně v použití tvých CM a PDCL) tak musí být nad nebo pod tvou lodí a současně blíže k nepříteli, čímž omezí výhled tvých telemetrický linek na tvé útočné střely ať už je "otevřený" nebo "uzavřený".

I když uvážím vynechání podpory života, veškeré prostory pro posádku, ventilaci, tak omezí prostoru pancířem to více než vyrovnají, navíc je potřeba tam nacpat vícenásobné systémy, dva až tři fůzní reaktory, dostatečnou zásobu reakční hmoty na pár dnů, nezapomenout na obslužné přístupy do všech částí pro údržbu a opravy, máme taky mohutnější generátory štítu a protiradiačního stínění než je zvyklé pro podobně velké lodě. Řadím to s odolností někam na úroveň BC(L) více určitě ne, spíše ale méně.
13  O Honor Harrington / Diskuse o Honorverse / Re: Na hranici HONORVERSA kdy: 05.07.2010, 21:21:30
Střely manévrují pokud možno až do posledního okamžiku, určítě přes celé pásmo protistřel a i v pásmu bodové obrany se může ze začátku vyskytnout nějaký ten klamný manévr. Navíc pásmo bodové obrany překonají MDM během 1-2 vteřiny, takže i kdyby nemanévrovali tak ti to nepomůže.

Co zabrání aby si útočící střely nevybraly štítonoše za svůj cíl jednoduše proto, že je to jediný cíl který vidí nebo byly schopny najít po ztrátě původního cíle.

Jestli jsem správně pochopil tvůj popis nasazení štítonošů, tak jsi vážně degradoval až znemožnil STL (sub-light telemetri link) pro tvé útočící střely, zmenšil prostor pro tvé CM a jejich telemtrické linky, snížil výhled tvých senzoru bez použití nějakých předsunutých platforem. To narušení STL je z důvodu, že tvé útočící střely se rozptylují pod a nad loď aby nepřekážely tvé obraně a senzorům, zrovna do míst kde jsou štítonoše. Netuším jak ovlivní jejich klíny v "uzavřeném" stavu vysílání a příjmaní FTL, v "otevřeném" stavu to nebude asi vadit. Aby jsi jim dal do vleku KH-II rovnou zapomeň, samotná KH-II má okolo 100kt, původní KH-I má 65kt

Nemyslím jsi, že štítonoše jsou stejně odolné jako SD, jednoduše nemůžou mít stejně mohutný pancíř, stínění, vnitřní prostor pro zmírnění škod atd.
14  O Honor Harrington / Diskuse o Honorverse / Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB kdy: 04.07.2010, 21:44:44
To asi ne zatím, pokud jsi to pamatuji přesně tak čekají jestli se "Dožínky" nevrátí jinudy. Ovšem z informací co předají Zilvilcký a Cachat asi dokáži odvodit nebo odhadnout, že MA červí díru prozkoumali a očividně si nepřejí aby o tom někdo věděl. Dalším logickým krokem bude odhad, že jejich průzkumná loď se již nevrátí a tudíž je na druhé straně nějáké překvápko.

Já bych jim navrhoval aby zužitkovali pár lodí i s posádkou co jim zůstane po Fill. a poslali je prozkoumat tu červí díru místo nich. Smích Jako motivaci použít propuštění na svobodu po téhle "přátelské výpomoci". Aby je nenapadlo hned vzít roha, umístil bych na trup pár domoličních náloží, které budou neustále v kontaktu s doprovodnou lodí. Pokud ztratí bez důvodu kontakt, BUM, pokud se pokusí utéct, BUM, pokud s nimi bude manipulováno bez dovolení? BUM, pro průlet křižovatkou se na bombách nastaví rozumný časovač tak akorát pro průlet všech lodí.
15  O Honor Harrington / Diskuse o Honorverse / Re: Na hranici HONORVERSA kdy: 04.07.2010, 21:27:10
To co popisuješ je zajímavá myšlenka, mám k ní jenom pár otázek.

1) Jak se u "štítonoše" provádí opravy a údržba, je tam podpora života a gravitace pro údržbu?
2) Jak se dopravuje na místo určení, pod vlastním pohonem nebo ho táhne jiná loď nebo v nějaké nákladní lodi?
3) Nese nějakou obranou výzbroj nebo je to nahý cíl bez aktivní obrany?
4) Jak oblivňuje řízení palby, senzory a telemetri bojové stěny co chrání?
Stran: [1] 2 3 ... 5
Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!