Vítej, Host. Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
24.09.2020, 03:14:49

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení
Vyhledávání:     Pokročilé vyhledávání
Tak si nás našli spameři, registrace vyžaduje potvrzení, a jestli to je nezastaví, tak to budu zase schvalovat, ach jo.

5942 příspěvků v 156 témat od 124 uživatelů
Nejnovější uživatel: ctenar
* Domů Nápověda Přihlásit Registrovat
  Zobrazit příspěvky
Stran: [1]
1  O Honor Harrington / Diskuse o Honorverse / Re: Nové lodě - SPIDERY a jejich lovci kdy: 10.09.2010, 23:55:13

Mathematika (zkontrolujte mě prosím, nejsem si moc jistý): t=12*3.600s, amax=700g Vychází mi že za tu dobu se může vzdálit na 6 Lhod a dosáhnout rychloti blízské c -tedy 0.8. A vzhledem k tomu že se může vydat jakýmkoliv směrem (theoreticky, prakticky snad nějaké vymezení bude možné) tak tu máme sféru o daném poloměru kde by se vetřelec mohl nacházet.


Není hodnota zrychlení moc vysoká? Přiznám, že si TTD moderních jednotek z hlavy nepamatuji, ale neodpovídá 700g spíš maximálce torpédoborce? A neplatí, že čím větší zrychlení, tím silnější klín, tím snazší odhalení? (snad se to řešilo někde v AAC, ale to už sem četl docela dávno). Psalo se tu, že spider má amax někde u 200g. Navíc zrovna tohle je hlavní kouzlo ASW?  Mrknutí "Myslíme si, že byl tady, o pět minut později tady a pak jsme tady zachytili nějaký šum, takže utíká od konvoje, nebo míří dovnitř?"

IMHO Oyster Bay nebyl tak úspěšný kvůli spiderům, ale celkové koncepci (tj. skočit daleko od soustavy, nabrat správný kurs, vypustit pody se zbraněmi a zmizet). Rozhodující určitě je slepé spoléhání na gravitiku(může nás ohrozit jen loď, ta je poháněná klínem, je vidět na gravitice.), rutina a překvapení(takhle se útok na soustavu přece nedělá, není to zvykem). Salva podů ze spiderů obsahovala nějaké aktivní systémy(zaputé počítače, baterie...) = teplo. I dnešními IČ senzory by tedy byla v pohodě zachytitelná(v diskuzi je tu uváděn odkaz na Atomic Rockets - zážeh manévrovacích motorů raketoplánu(a to nejsou zrovna silné motory...) je dnešní technikou detekovatelný z pásu asteroidů...). Tedy platí to, v čem Honor v Ashes of Victory vymáchala usměv Tremainovy - spoléhat na gravitiku nestačí, zkontrolij si že to co se chystáš napadnout jsou opravu nákadní lodě a ne eskadra dreadnougthů s ECM.
2  O Honor Harrington / Diskuse o Honorverse / Re: Nové lodě - SPIDERY a jejich lovci kdy: 10.09.2010, 23:14:30
...
Odhalení hyperstopy hlavní úderné skupiny Žraloků byla skutečnost. Obrana na to reagovala dle pravidel: vyslali eskadru torpédoborců a pročesali blízké i vzdálenější okolí. Problém byl že uvažovali pouze o konvenčních pohonech a to zcela změnilo šance na kontakt v neprospěch RMN.
...

To nezpochybňuju. Otázka je, co myslí později Alžběta tím projevem. Spojili si měsíce starou mimořádnou událost s útokem? Mají dost přesný záznam té hyperstopy, aby jí příště poznali od ducha? Dokázali zjistit parametry pohonu g-torpéd? Dali si to dohromady s pohonem Žraloků? Upravili postupy? Když ano tak jak? Nebo jenom Alžběta mlží aby uklidnila poddané?
3  O něčem jiném / Jiné sci-fi knížky / Re: John Ringo - serie Zrcadlo (Looking Glass) kdy: 10.09.2010, 13:28:01
Rozhodně skvělé knihy. Jen v originále se místo obligátních shit a fuck používá jakási podivná kombinace indických a adarských nadávek. Než jsem si zvykl, tak se to docela špatně četlo (drsní hoši od Marine Recon nemluví zrovna spisovně).
Ono různých hlášek a scének tam je obrovské množství. Např. z NASA si tam dělají srandu několikrát:
-"...takže mi chcete tvrdit, že máme na palubě reaktor, který je skoro bomba, rakety s antihmotovými hlavicemi a černou krabičku, která při křivém poledu vybuchne jak supernova a ani gram výbušnin?"
-"NASA tvrdila, že výbušniny jsou moc nebezpečné."
-"..."
-"Taky to byla poslední porada na kterou jsme je pozvali."

Potom co najdou mimozemšťany na úrovni středověku:
-"Takže co budeme dělat? V manuálu musí něco být, ne?"
-"Ten manuál je úplně k ničemu, stejně si budeme muset napsat vlastní."
-"Nemůžu v něm nic podobného najít."
-"Skus barbaři, křováci, primitivové,..."
-"Nic.... Sakra, co to je "vývojově znevýhodněná civilizace"?"
-"Konečně začínáte chápat můj problém s tím manuálem."
4  O něčem jiném / Jiné sci-fi knížky / Re: In Death Ground a Shiva Option kdy: 10.09.2010, 13:02:25
Souhlas. Překladem to není. Exodus je výrazně slabší. Navíc se jedná jen o první polovinu příběhu a White se už pár let nemá ho dopsat.
5  O Honor Harrington / Diskuse o Honorverse / Re: Nové lodě - SPIDERY a jejich lovci kdy: 10.09.2010, 12:56:35
Já bych sázel právě na tepelnou stopu Spidera. Jakákoli alespoň trochu rozumná vesmírná loď (a DW je v tomhle rozumný) musí mít extrémně silný zdroj energie. A nezanedbatelná část téhle energie skončí jako odpadní teplo. Je celkem jedno, jestli to bude 20%, nebo 60%. Pokud nepřipustíme opravdu magické materiály, tak nejde tolik tepla na nějak dlouho uskladnit. Musíte ho tedy vyzářit. Jestli si dobře pamatuji fyziku, tak ale rychlost vyzařování (a tedy chlazení) je celkem pevně daná(na plochu chladiče). IMHO tedy nepůjde o "výtrysky" tepla v 1 stupni za Spiderem, ale celem neustále svícení pár megawatty a do několika desítek stupňů. Navíc u mrchy velikosti Leoše stačí počkat až zastíní nějakou hvězdu.
Trik tedy bude v masivním používání sond pro hledání tepelných stop a zastínění hvězd (tj. přestat jen slepě spoléhat na gravitiku). Těch sond bude ale potřeba spousta - musejí se dostat do oblasti ze které uvidí teplo spidera, tedy musejí na soustavu koukat "zvenku dovnitř". To asi nebude tak velký problém. Když dokáží vyrábět střely po miliónech, tak proč ne o zhruba stejně složité sondy? Problém bude spíš v potřebě vycvičeného personálu na obsluhu a údržbu (při takových počtech se bude pořád něco porouchávat a budete tedy potřebovat hromadu lodí na neustálé obnovování sítě). Proto takhle půjde zajistit jen klíčové soustavy.Na zbytek se asi bude muset vystačit se sondami vypoštěnými z LAC, nebo torpédoborců.
V MoH Alžběta tvrdí, že se jim povedlo idetifikovat hyperstopu spiderů a OB tedy nejde opakovat. Tvrdí to ale v holovizním projevu pro otřesený národ, není tedy jasné jestli to je pravda, nebo jen PR cvičení. Pokud ano, tak by se dala aplikovat metoda 1) zachytíme podezřelou hypestopu 2) pošleme tam hunter-killer skupinu torpédoborců/LAC ať to okolo pročesají IR sondami (spider je pomalý, nemůže moc utéct) 3) najdeme spidera 4) aplikujeme tu killer část skupiny. Tohle se z hlediska příběhu jeví jako lepší - nechává to dost prostoru na hrdinské činy jedné nebo druhé strany. Dobře vedená eskorta spidery pobije a naopak dobrý kapitán spideru jí dokáže vymanévrovat.
Ad kočičí empatie: Pokud by Weber na něco takového přistoupil, tak IMHO totálně pohřbí všechno co předtím o kočkách napsal. Alespoň já jsem získal dojem, že kočičí empatie/telepatie funguje zhruba stejně dobře jako normální smysly (tedy do jednotek kilometrů). Jinak by například kočky nemuseli skoro vůbec cestovat - všechno by si dokázali "vytelefonovat" přes půl planety. Takže moc nevěřím tomu, že by kočka dokázala ucítit Spider přes půl soustavy. Nějaký průlom ve výzkumu je také dost daleko (na to že kočky sou telepatické se přišlo před pár lety a navíc tomu skutečně věří jen pár xenobiologů v SEM). Zvlášť pokud nepřipustíme drstické metody typu "rozkuchat Honor mozek, protože je telepatka". U SEM bych to nečekal, u Alignmentu......
6  O Honor Harrington / Diskuse o Honorverse / Re: Torch of Freedom (CoS2) kdy: 10.11.2009, 13:13:41
Tak v tom se asi všichni shodnem.
7  O Honor Harrington / Diskuse o Honorverse / Re: Torch of Freedom (CoS2) kdy: 06.11.2009, 13:10:10
Myslím, že ani jedna z těch knih nevyzrazuje skoro nic o tom co se děje v ostatních. Všechny reference jsou velmi povrchní. "Nikdy jsem nečekala že Berry udělá takovou kariéru." "Slyšel si co se stalo v Lovatu?" "Henke má docela problémy se Soláry." a tak. Ani tady takových referencí moc není. Celý problém mám se strašnou rozvleklostí. Když už chceš knihu/film založit na několika na první pohled nezávislých vyprávěních, tak to děláš kvůli té chvíli, kdy se najednou spojí. To tady není. Navíc když už od začátku víš, že Cachat jede na Mesu a od třetiny že pár Mesáků utrpělo záchvat svědomý, tak dát si dvě a dvě dohromady je jednoduché.
Rozsah knih sice roste, ale tady mi to připadá jako by si do Field of Dishonor vložil mezi "Honor vyzve Younga na souboj" a "Honor zastřelí Younga" 200 stran o tom jak si Honor vaří snídani. Děj to nikam neposouvá a smysl to moc nemá. Např. celý ten příběh o zábavním parku.

Ano, každý máme vlastní vkus. Také jsem pár vychvalovaných knih nedočetl. CoS2 je dobrá kniha. Je v ní hodně infromací o pozadá různých skupin. Ale v porovnání s ostatními honorverse knihami je spíš slabší. Taková je cena za vysoko nasazenou laťku :-)
8  O Honor Harrington / Diskuse o Honorverse / Re: Torch of Freedom (CoS2) kdy: 04.11.2009, 16:51:08
Ok, vata asi nebyla dobrý termín. Nových informací tam skutečně je dost. Jak o vnitřku Mesy, tak např. o Beowulfu. Ale to jak jsou podavány mi moc nesedělo. Když ale už od At any Cost víme, že Zylwický a Chachat vyrazí na Mesu, tak číst půl knihy o tom, jak je to napadne (všetně snad skoro každý porady, málem i s powerpointy) je trochu nuda. SfS sice nic takového nebylo, ale děj byl nějak svižnější.

to Calwin:
Co si představuješ pod přehledem? od který knihy? Zase tady nechci moc spoilovat. Dost lidí tu čte jenom česky, takže je dost vzadu... Nechci jim to kazit.
9  O Honor Harrington / Diskuse o Honorverse / Re: Torch of Freedom (CoS2) kdy: 03.11.2009, 15:08:58
Nejjednodušší co se může stát:
Zničení jednotek SL Henkeovou a to že vyplave pravda o zapojení Mesy (resp. Alinghment, asi bych překládal jako Hnutí, Souručenství mi doslova láme jazyk) do různých struktur SL Svaz rozbije. Výsledkem bude válka Mantichory, Havenu, Andermanů, Torche, Beowulfu a hochů ze Smoking Frog proti zbytkům SL(nejspíš vojenská diktatura Pohraničníků a (části) námořnictva nějak ovládana Hnutím). Kam to chce ale Weber dovézt netuším. Vypadá to jako Nástupické války z Battletechu - realtivně krátké období velmi brutálních bujů a pak nekonečná válka malých jednotek, kdy ani jedna strana nemá prostředky na rozhodující zvrat.
Při detailnějším pohledu se do toho také zapojuje spousta detailů. Co skutečně rozbije SL? Respektive co průměnrého Solára dost zvedne ze židle? Je to tak podobné legislativecké PRH, ale i tak jiné. Dávkaři i obyčejní obyvatelelé SL se o politiku skoro vůbec nezajímají. Ale dávkaři byly zainteresovaní v politickém procesu skrz BLS. U Solárů nic podobného není.
Další velká otázka je, co se stane na Noveau Paris až dorazí zprávy o Bitvě o Mantichoru. Taková katastrofa musí pozicí Pritchardové otřást.
IMHO události tesně po SoS2 (to s dreadnoughty SLN ...) vynutí u byrokracie SL automatické vyslání trestné výpravy. Zničení této výpravy Svazem otřese.(ta nemyslitelná porážka od neobarbarů - něco jako Teutoburský les...) Když do toho Mantichora zveřejní informace o prorůstání Hnutí do byrokracie a silového aparátu SL, tak se část členů odtrhne. Beowulf a Smoking frog určitě - mají dost kontaktů s Tančírnou, aby věděli, že Manťáci nekecaj. Jakékoli další nepokoje v protektorátech vynesou k moci (s velkou revizí pravomocí) v SL nějakého "silného muže" asi z FS(a vhodné Alfa linie :-)). Navíc zhruba o něco takového Hnutí jde - použít SL na zničení opozice (Manithora, Haven, Beowulf) a mezi tím Svaz ovládout a realizovat svůj sen.

Ohledně samotné CoS2. Každá další kniha z honorverse je super. Ale tohle bylo opravdu řídké. Weber začíná chytat Clavellův syndrom. 593 stran se nic neděje a pak na 10 stránkách proběhnou "historické události". Navíc zhruba od desáté kapitoly bylo jasné co se nakonec stane a všechno mezy byla obrovská dávka vaty. Měl si do toho přizvat J. Ringa, ať jsou v té vatě alespoň super hlášky. I když Flint a Ringo v jednom projektu, to by skončilo vraždou... :-)
10  O Honor Harrington / Diskuse o Honorverse / Re: Cena války v Honorversu kdy: 09.09.2009, 20:26:50
Také si je potřeba uvědomit měřítko ve kterém se tahle čísla vyskytují. Mantichora, Haven, atd. vybírají daně na mnoha planetách(respektive mají desítky miliard daňových poplatníků). Jejich státní rozpočty musejí být o několik řádů vyšší než rozpočty dnešních států. Pokud máte rozpočet v desítkách, nebo spíš stovkách bilionů, tak 35 mld za SD(P) je celkem pakatel (když jich stavíte 200 pak to teprve jsou skutečné peníze). Na Weberovy se mi právě líbí, že si tahle měřítka uvědomuje.

Souhlasím s tím, že změna Lidové Republiky Haven na Republiku Haven je dost optimistická. Jenom si vezměte že vzpamatovávání se z mnohem měkčí totality už tady trvá dvacet let a neoznačil bych ho za hotové.
Stran: [1]
Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!