Vítej, Host. Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
06.06.2020, 17:04:49

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení
Vyhledávání:     Pokročilé vyhledávání
Tak si nás našli spameři, registrace vyžaduje potvrzení, a jestli to je nezastaví, tak to budu zase schvalovat, ach jo.

5942 příspěvků v 156 témat od 124 uživatelů
Nejnovější uživatel: ctenar
* Domů Nápověda Přihlásit Registrovat
  Zobrazit příspěvky
Stran: [1] 2
1  O Honor Harrington / Diskuse o Honorverse / Re: Cena války v Honorversu kdy: 09.08.2011, 19:49:21
Nemá cenu srovnávat ceny a technologii v Honorversu a v současnosti.
To je jako srovnávat to, že před 800 lety bylo na podporu 1 křižáka v Palestině 10 vesnic, ale dneska bych ho dokázal uživit ze svého platu (tedy za předpokladu, že bych měl tak 100 000)Dneska stojí CVN 10 mld USD, za 1000 let to třeba bude 100 000 USD. Protože nebude kilo oceli za dolar, ale za 1 cent. Jaderný reaktor nebude prototyp, ale seriově vyráběná položka do každého vznášedla. A nestavělo by to 500 svařečů 5 let, ale 2 technici obsluhující nanofabrikátor za hodinu.
Dovoluji si oponovat - kilo oceli nebude za cent, spíš naopak. Množství surovin je konečné, jejich cena tedy obvykle neklesá, ale stoupá; resp. klesá do určitého bodu (zavedení efektivnější těžby), ale s jejich úbytkem začne postupně narůstat. Máš samozřejmě pravdu v tom, že sériová výroba významně zmenšuje náklady, ale nedomnívám se že je úplně potlačí. Maximum je řekl bych tak na 10% a to jen pokud hlavní položku tvoří práce. Materiály a energie stojí pořád stejně.

Dovoluji si nesouhlasit s tvojí oponenturou. Je sice pravda, že surovin je omezené množství, ale v měřítkách hvězdných soustav je jich přesto tolik, že se dají brát jako neomezené, a tudíž cena bude stále klesat díky novým, efektivnějším postupům. Další věc je, že velká část surovin, a v budoucnu pravděpodobně ještě větší, se po těžbě musí dále zpracovávat, kde další výrobní postupy mohou také snížit náklady skoro na nulu. Pokud budu brát jako příklad třeba boty, tak rychlost vyrobení jedné boty se díky novým technologiím za posledních řekněme 500 let zvýšila o více než na 10% původního času, a to ani nemluvím o kvalitě.
Také není pravda, že energie stojí stále stejně. V honorversi jsou rozjeté plně funkční fůzní reaktory iksté generace. Tudíž jejich energie je na 100% mnohonásobně levnější než například z dnešních tepelných.
 
Ano, dnešní Země není schopna postavit vesmírnou válečnou loď, ale před sto lety nebylo možné postavit letadlovou loď, před 200 lety dreadnaught, před tísícem let fregatu. Prostě na to nebyla infrastruktura, technologie a produktivita práce byla velmi nízká.
O tom diskuse nebyla - to je snad jasné. Snažil jsem se dovodit, že dnešní Země by nebyla schopna ufinancovat ani jeden LAC, i kdyby technologie měla.

Co znamená mít technologie? A co znamená nebýt schopen? Jestliže "mít technologie" znamená pouze vědět, jak na to, tak by výroba byla samozřejmě pekelně drahá. Už jen proto, že by se první musely vyrobit nástroje na výrobu nástrojů na výrobu nástrojů pro výrobu eLACéčka (na něco podobného narážel snad Theisman u Havenu oproti Mantichoře... U nás by to bylo asi ještě mnohem markantnější). Ale následně by každý další eLACéčko bylo mnohonásobně levnější. Ale i tak by to dle mě Země zvládla. Ne hned, ale není to natolik náročné, aby se to nezvládlo, kdyby Zemi o to šlo. Kdyby na tom záviselo například její přežití. To bys pak koukal, co všechno by se zvládlo.

Můj názor je, a nechci to nikomu vnucovat, že MWW má svůj vesmír promyšlený velmi dobře a na rozdíl od řady jiných autorů právě i z ekonomického hlediska.
Prozatím jsem neviděl jediný důkaz že by to tak bylo. Naopak čím víc to čtu tím jsem skeptičtější. [/quote]

Tak tohle je tvůj názor, tudíž moc oponovat nemohu. Jen o tom zkus znovu zapřemýšlet.

jen tak bokem, nevim, co řešíte všechno co víme je za kolik pořídiš v honorversu pár lodiček, ale vůbec nevíme kolik je normální rozpočet Mantichory, nebo Graysonu, zkrátka pořád platí že nejvyší bůh honorverzu DW řekl: je to takhle a basta
Pokud to platí, pak je celý tento topic od začátku zbytečný...  Mrknutí

Nesouhlasím, takhle tu můžeme řešit alespoň svoje dohady. A vodítek je abych pravdu řekl celkem dost:)

deWega: zkus si přečíst něco o válečném zadlužení Velké Británie atd. za WW..

Nic přečteného nemám a moc o tom nevím, ale myslím si, že v jejich situaci je minimálně jeden zásadní rozdíl. Mantichora ve válce funguje v podstatě normálně, zatímco VB byla blokována, bombardována, ...

A ještě jedna věc... Nesmíte zapomínat, že SKM (či SEM) je líčeno jako stát s nejvyšším HDP na hlavu v galaxii, která měla další 2000 let na rozvinutí. Tudíž neporovnávejte, pokud už chcete porovnávat se současností, Zemi jako celek, ale pouze její nejvyspělejší části. Tudíž mnohem spíše než země jako celek by se mělo brát tak možná Lucembursko, samozřejmě x znásobené. Další věc je, že SKM je líčeno jako pravicový stát, tudíž to s těmi jinými odvody nebude zase tak horké. Navíc i dnešní vyspělé státy by byly schopné napumpovat do armády dost vysoká procenta rozpočtů, kdyby potřebovali, ale nepotřebují. Narozdíl od SKM.

Taky tu skoro furt řešíš současnou zemi místo SKM, nejvyspělejší části galaxie, za 2000 let. Dost z těch tvých problémů už je vyřešeno (např. antigrav) a myslím, ž i zbytek, jen zatím nebyl důvod to v knihách vysvělovat. Ale to neznamená, že vyřešené nejsou.
2  O Honor Harrington / Diskuse o Honorverse / Re: Stromové kočky-co dál? kdy: 14.08.2010, 07:50:43
No je určitě možný, že by se tak kočky daly využít (nejlepší by to bylo zjistit náhodou - Honor si takhle stojí u průzoru a Nimiczem na ranenou a Nimicz na jednou: "Hele, co to tam je?"Smích), ale já bych jejich hlavní využití viděl spíše tam, kde se nejlépe využijí jejich telepatické a empatické schopnosti. Třeba téměř ideální se mi jeví zaměstnání chůvy či au pair. Však DW tak taky někde psal, že kočky jsou ideální chůvy. Tam krásně využijí svou empatii. A myslím, že takovýchto civilnějších zaměstnání by se pro kočky našlo více. Třeba něco ve smyslu "mluvčích pravdy," jak jsou známy z Duny by taky mohlo být zajímavé. Vím, že to sice není tak vzrušující jako kočka v pancíři kosící nepřítele nebo kočka alá infradetektor, ale dle mě rozhodně pravděpodobnější:)
3  O Honor Harrington / Diskuse o Honorverse / Re: Mission of Honor kdy: 05.03.2010, 22:46:58
Právo veta ve svazu je přesně popsané ve Víc než čest st.303

Jestli se nepletu, tak ta největší páka je, že jakýkoli stát může být 2/3 většinou vyloučen ze svazu, to tam má být ta největší zbraň. To je třeba důvod, proč bych se nebál zablokování vyhlášení války - kdo je proti, toho vyloučí.
4  O něčem jiném / Pokec / Re: HMS Phantom Crew kdy: 31.07.2008, 17:34:25
Twombly - Plnej souhlas:)

Jinak já myslím, že se dohodnem celkem jednoduše, já bych chtěl bejt obyčejnej spojovací důstojník na Phantomu...
5  O něčem jiném / Pokec / Re: HMS Phantom Crew kdy: 31.07.2008, 08:18:24
Ještě furt nabíráte posádku? Jestli jo, tak bych se hlásil na spojovacího.
6  O něčem jiném / Jiné sci-fi knížky / Re: By Schism Rent Asunder - Safehold 2 kdy: 10.03.2008, 22:58:58
Nám(aspoň mě) to stačí i takhle... Já a angličtina nejde moc dohromady, a takhle mám alespoň stručný přehled. Takže fakt dík, a pokračuj v tom i dál.
7  O něčem jiném / Pokec / Gladiatus kdy: 20.08.2007, 20:20:17
Hrajete nekdo gladiatus? Nebo nejakou jinou hru?
8  O Honor Harrington / Diskuse o Honorverse / Re: At all cost - Kdy? kdy: 25.07.2007, 08:10:29
Ale co ty vis... treba by ti zacal chutnat:) A nechtel bys prijit o telepatii, nebo snad jo? Mrknutí
9  O Honor Harrington / Diskuse o Honorverse / Re: At all cost - Kdy? kdy: 24.07.2007, 15:28:58
A kdo rika ze bych chtel byt mantik? Ja mam odjakziva nejradeji Graysonany Mrknutí
10  O Honor Harrington / Diskuse o Honorverse / Re: At all cost - Kdy? kdy: 24.07.2007, 09:06:06
A nechtel bys byt rovnou velkoadmiral? Škleb Ale jinak rafa ti schvyluji, ja bych chtel byt tez Raf. Nebo velkoadmiral Tozeer Škleb Smích
11  O Honor Harrington / Diskuse o Honorverse / Re: At all cost - Kdy? kdy: 16.07.2007, 22:04:08
Ja jsem nenyslel jak ji popsal telesne, ale aby ji dokazala zahrat. A pokud jde o tu novou herecku, treba uz pak nebude neznama Mrknutí
12  O Honor Harrington / Diskuse o Honorverse / Re: At all cost - Kdy? kdy: 16.07.2007, 20:52:42
Jde jen o to, jestli by nekdo vubec dokazal Honor ztvarnit tak, jak ji Weber popsal Smutek
13  O Honor Harrington / Diskuse o Honorverse / Re: At all cost - Kdy? kdy: 16.07.2007, 17:10:42
Pokud jde o tu herecku, tak ja fakt nevim, z tech co znam, se na ni nehodi asi nikdo, ale nekdo ji hrat asi musi ze? Mrknutí
14  O něčem jiném / Pokec / Re: Kdo jsme? - at se tez trochu pozname :-) kdy: 16.07.2007, 16:54:34
Tak semi zda, ze tu je nuda, a tak zacinam trpet samomluvou Smutek
15  O Honor Harrington / Diskuse o Honorverse / Re: At all cost - Kdy? kdy: 15.07.2007, 21:52:53
Uf, alespon ze to predelali... Kdyz sem si myslel, ze bude mit takovou hnusnou obalku, tak bych ji snad ani nekoupil  Mrknutí
Stran: [1] 2
Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!