Honor Harringtonová

O Honor Harrington => Diskuse o Honorverse => Téma založeno: spike kree 31.12.2013, 17:43:51Název: A Call to Duty by David Weber & Timothy Zahn (Manticore Ascendant #1)
Přispěvatel: spike kree 31.12.2013, 17:43:51
A Call to Duty by David Weber & Timothy Zahn (Manticore Ascendant #1)

Ok, tady je synopse: Growing up, Travis Uriah Long yearned for order and discipline in his life . . . the two things his neglectful mother couldn't or wouldn't provide. So when Travis enlisted in the Royal Manticoran Navy, he thought he'd finally found the structure he'd always wanted so desperately.

But life in the RMN isn't exactly what he expected. Boot camp is rough and frustrating; his first ship assignment lax and disorderly; and with the Star Kingdom of Manticore still recovering from a devastating plague, the Navy is possibly on the edge of extinction.

The Star Kingdom is a minor nation among the worlds of the Diaspora, its closest neighbors weeks or months away, with little in the way of resources. With only modest interstellar trade, no foreign contacts to speak of, a plague-ravaged economy to rebuild, and no enemies looming at the hyper limit, there are factions in Parliament who want nothing more than to scrap the Navy and shift its resources and manpower elsewhere.

But those factions are mistaken. The universe is not a safe place.

Travis Long is about to find that out.


Ok, takže se dostala na net  eAdvanced Reader Copy a musím říct, že to stojí za to....  Mantichora pár let po moru, Haven je  oním Havenem jež si přeje Thomas  Theisman a spol obnovit atd,  Anderman dobyl 5 soustavu a zakládá si Imperium a do toho příběh hocha jenž se nudí a nemá do čeho kopnout.........  Skvělej nápad a zpracování, těším se na další pokračování..........


Název: Re: A Call to Duty by David Weber & Timothy Zahn (Manticore Ascendant #1)
Přispěvatel: IKolincak 01.01.2014, 11:50:07
Musím souhlasit. Četlo se to prakticky samo. Jen houšť a větší kapky!


Název: Re: A Call to Duty by David Weber & Timothy Zahn (Manticore Ascendant #1)
Přispěvatel: Muphrid 07.01.2014, 12:11:13
Ještě to čtu a musím potvrdit, že je to zatím skvělé :).


Název: Re: A Call to Duty by David Weber & Timothy Zahn (Manticore Ascendant #1)
Přispěvatel: Muphrid 09.01.2014, 11:37:17
Včera jsem to dočetl a je to paráda. Četlo se to skoro samo a má to našlápnuto zatraceně dobře. Nevíte někdo kdy by mohlo být pokračování? ::)