Honor Harringtonová

O Honor Harrington => Diskuse o Honorverse => Téma založeno: Mafio Ball 26.06.2010, 11:27:01Název: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Mafio Ball 26.06.2010, 11:27:01
SPOILER

Mám za to že se stejně budeme o dalším vývoji dál bavit, takže by se hodilo nový théma.

Ospoilerovat ho je asi slušnost a když to bude mít v názvu tak nikdo nemusí myslet na varování během psaní příspěvku.

Tak a HURÁ na věc!  ;)


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Mafio Ball 26.06.2010, 11:35:16
O očekávaném a nijak překvapivé završení výletu adm.Fillarety na barbarský sever jsme tu už mluvili.
Co mě trochu mrzí je fakt že jste se povětšinou shodli na tom, že to bude v podstatě poprava. Tedy pokud vůbec k boji dojde.
Je to jasné z poměru sil a srovnání nasazených zbraňových systémů, kvality protivníků a ztraceného momentu překvapení.
To všechno platí.
Ale mě se to nelíbí. Očekávám že DW nám aspoň trochu zamíchá dějem aby se do "partie" vneslo trochu napětí. Očekávej neočekávané -tak bych formuloval svůj dojem z Weberova stylu.

Teď bych prosil o podněty jak by se to pro síly GA mohlo zkomplikovat. :)


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Mafio Ball 26.06.2010, 17:50:05
Takže nejspíš máme stejný názor na pravděpodobnost že se  Fill. podaří splní svůj úkol.
Dokonce se dá říct že pokud nebude mít solarián neuvěřitelné štěstí nebo naopak mantíci a spol proklatou smůlu mělo by střetnutí skončit podobně jako BoS. Tedy tahle BoMII bude mít jednoznačného vítěze a ztráty budou nejspíš pouze na straně poražených. "Co s něma" už jsme tu taky někde řešili, jak co se týče lodí (vraků) tak zajatců.
Další věc: i kdyby si na straně obránců nikdo ani nerozbil nos tak vítězství nebude zadara. Nemám představu kolik drahocených střel je potřeba na likvidaci  tak silného uskupení ale zřejmě půjde o statisíce ptáčků. A pokud se má bitva odehrávat podle našich představ (tedy mantíci, andíci, graysoňané a nakonec i haveňané střílí a solíci umírají) budou použity MDM, nejspíš společně jak Apolo tak klasické. Každopádně tyhle střely jsou momentálně nedostatkovým zbožím (jako skoro všechno ostatní) takže jedním z pokynů které HH (myslíte snad že by obraně Mantichory měl velet někdo jiný?!) dostane od svýho manžílka bude šetřit municí.
Při jejím stylu věřím že se na nepřítele pokusí zapůsobit svými obvyklými prostředky, tedy klamem, hrubou silou a nějakým překvapením (třebas x stovkama SD(P) od T.Theismana v záloze).
Kombinace toho všeho by mohla ušetřit spoustu střel -a taky solíků.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: edicius 26.06.2010, 18:34:50
Můj názor na je takový, že Apolla budou ležet ve skladu a bude se pálit havenskýma ptáčkama, proč plýtvat drahocenou municí, když ta havenská odvede taky práci. Výsledek je již jasně daný, jediný zádrhel by mohl nastat při rozdělení sil co ma Fill. k dispozici mezi Mantichoru A a B. Nejjednoduší přístup obránců by byl spojit flotily a nechat je vyčkávat někde na hranici hyperlimitu Mantichory A, poté nechat solíky vletět do hyperlimitu a skočit jim do zad ve vzdálenosti dostřelu solíku + 5 Mkm (13 Mkm z klidu celkem), pak je vyzvat se vzdát. Pokud by odmítli, vymazat polovinu jejich flotily jednou salvou a zopakovat výzvu vzdát se. Tohle by řešilo i problém zajatců, jednou salvou je zredukujeme na polovinu.

Co se týče spotřeby munice, tak to není zas tak špatné. Víme že je zapotřebí okolo 250 střel na loď, to nám dává 50 000 střel na 200 lodí + 25 000 střel jako EW a zničené obranou palbou, takže 75 000 střel na salvu, když vezmu v úvahu 5 střel na gondolu, potřebujeme 15 000 gondol, mohou je vypoštět pouze havenské lodě, takže 75 gondol na loď. Beru že k dispozici bude 200 SD(P) Havenu a 200 SD(P) Mantichory, vypouštět gondoly budou pouze haveské SD a mantichorské SD jako další lodě na řízení palby.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Mafio Ball 26.06.2010, 18:59:43
Propojit SŘP mant. a hav. nebude tak jednoduché aby se to stihlo za pár neděl. Asi nebudou kompatibilní.
Ve skladech by Apolla nenechali -budou rozmístěné jako záloha. Je sice nepravděpodobné že by někdo proklouzl ale tady se nebude riskovat.
Ehm... já měl za to že Fill. disponuje více jak 400 SD?
Ta spotřeba... Havenské střely asi jen tak snadno neproniknou a jejich střely nebudou tak přesné -ve srovnání s manťáckýma. I když na tak krátkou vzdálenost...
V Havenských gondolách je sedum ptáčků, ne?
Úspěšnost obranné palby nebude nijak vysoká -při salvě nad 50.000ks maximálně 50 zničených střel na jednu loď stěny (započítávám i AM od doprovodu).

Nebylo by přece jenom lepší radši posádky zajmout než je pozabíjet? Byl by to dobrý způsob jak dalším oznámením nahlodat pozice vedení SLN. Něco jako "Už k nám další solíky neposílejte, nemáme je kam dávat!" nebo "Tady je seznam zajatců -není mezi nimi váš příbuzný?" Seznamy mrtvých tak působivé nejsou.
Pochopitelně pokud budou mít obránci na vybranou.
Čili já bych rozdělil palbu a "pouze" SD rozbíjel. Padlých bude i tak dost.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: edicius 26.06.2010, 20:41:36
To propojení nebude zase tak složité. Hardware na straně střely bude stejný nebo velice podobný u obou, na straně telemetrických linek to samé, takže problém bude jedině u softwaru a to jde vyřešit velice jednoduše. Za prvné mantichora měla po několik měsíců ke studiu software z ukořistěných SD(P) včetně jejich SŘP, takže znají rozdíly. Za druhé budou/mají k dispozici havenský software SŘP z lodích co jim budou pomáhat se bránit včetně techniků, kteří ho znají a běžně udržují. Za třetí nebude takhle problém nahrát v případě potřeby celou část zodpovědnou za řízení střel z havenských na mantichorské lodě a plně ji zprovoznit. Sám jsi myslím, že bude stačit nahrát algoritmy (nebo cokoliv co řídí a vytváří datový tok pro telemetrické linky) řízení střel do mantichorského SŘP a budou schopni řídit salvu.
Apolla budou normálně v zásobnících ale nebudou použity, střílet se bude z havenských gondol, které vypustí jejich lodě.
Ono není pokud mi paměť slouží přesně definovaný počet, jenom 400+. Ten rozdíl i kdyby byl o 50 lodí není nijak závratný, to by musel mít mnohem více lodí a to by bylo odkázano jinak např 500+, 600+ atd.
Já počítám s co největším přiblížením, pokud možno pod 20 Mkm, takže přesnost nebude takový problém. Navíc mantochořané mají k dispozici senzorové záznamy EW svazových lodí, včetně přímého průzkumu jejich hardwaru, naprogramovat podle toho palubní počítače střel již nebude takový problém, stačí předat záznamy havenským lodím ať podle toho naprogramují střely.
Schválně jsem nadsadil počty střel na zničení 200 lodí a podsadil počet střel v gondolách, překvapení pak bude pouze na té lepší straně.

Pokud se vzdají dříve než začnou umírat tak tím lépe, šanci k tomu určitě dostanou. Pokud už ale začnu na ně střílet tak je lepší loď úplně zničit než ji jen mrzačit, rozdíl v přeživších není tak velký a navíc kdo by se staral o tu tlupu nemocných válečných zajatců, když jsou s prostředkama na štíru, takhle je ušetříš trápení ze zranění. Věřejné mínění tím až tolik nepokazíš, rozdíl mezi 1,1M a 1,2M není tak velký, nepočítám že by přežilo víc jak 500 lidí na loď. Kde by navíc sháněli lidi na prohledání a záchranu posádek z tolika lodí a současně zpracovávali ještě více posádek jako zajatce.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Mafio Ball 26.06.2010, 22:49:19
Já to beru tak že Éliška a jejíjí soudruzi a soudružky vůdcové pořád ještě ve skutečnosti netouží po skutečné válce s celým solárním svazem.
I když hledíme na SLN jako na jakousi entitu, její příslušníci pocházejí z mnoha členských světů.
Pro nějaké mírové narovnání bude lepší když jim jejich ratolesti vrátí živé než jim poslat oznámení KIA.

Nemám tušení jaké informace o MA jim Simoes dodal ale obzvlášť teď po OB se veškerý vztek a zášť konečně zaměří správným směrem. Vždyť co jim SL vlastně udělala? Zničili tři Rolandy a přinutili je spotřebovat za pár set miliard munice. Jo a ještě na účet připíšem náklady na vykrmování nemalé části personálu SLNavy. To není nic moc, když sečteš co zatím natropili Detwajleři. SL, respektive jejich executiva jim sice hrají do noty ale už je jasné že jejich role jsou psány jinde. Mantíci, Haveňané a další taký tancovali jak vůdcové MA pískali tak snad chápou že za to co se děje nemůžou loutky ale loutkaři.

Zlá krev, která se vytvoří takovým zabíjením -obzvlášť pokud bude sebemenší způsob se mu vyhnout - bude stát v cestě až přijde na skutečné lámání chleba. Tedy měření sil s MA.
Mezi mrtvými může být i spousta beowulfanů. Nepoškodilo by to vztahy s tradičním mant.kámošem kdyby se dozvěděli že ty jatka nebyly nutné?


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Mafio Ball 27.06.2010, 08:24:05
Dobrá, Fill. a jeho družinu jsme pozabíjeli, zajali nebo zahnali na útěk. Pokud víme tak SL kvintet plánuje nějaké další podobné akce ale musí k tomu nejdříve schrastit lodě. BF arsenál není připravený okamžitě reaktivovat dostatečný počet jednotek. Když nestačilo 400+ (neměli Fill. ještě dodatečně něco přidat?) SD, budou jich příště muset vypravit podstatně víc. Řekl bych že v tomhle bodě už začnou mít solíci jisté potíže se sháněním personálu. Důstojníci v záloze (na polovičním platě či jak tomu u nich říkají) nejspíš nastoupí po výzvě -pokud tedy nebudou zrovna "zaneprázdněni" svou vlastní civilní kariérou. Ale sehnat další milióny hvězdoplavců s potřebnými zkušenostmi a kvalitami asi tak jednoduché nebude. Možná se pletu ale těžko můžou vyhlásit něco jako mobilizaci -pořád ještě chybí ta maličkost s oficialitami kolem válečného stavu. Tudíž budou muset spoléhat na dobrovolníky, lákat je na slávu, prachy a kořist. Určitě se jim přihlásí spousta "existencí" ale jaká z nich bude posádka... Ti inteligentní si poslechnou "povídačky" o tom jak to dopadlo s jejich kamrády v čiiné službě, popřemýšlí o svých životních plánech, kouknou na rodinu a teprve pak se rozhodnou. Pokud vedení SL nedokáže rozpoutat nějakou hysterickou kampaň o ohrožení -něco jako "Harringtonka před branami.. ehm u Pluta"- tak nemůžou očekávat nějakou vlnu nadšených a k obětem ochotných vlastenců. Těžko se i těm nejlepším propagandistům a PR kouzelníkům bude vysvětlovat jak mantíci ohrožují Ligu když ke všem incidentům došlo ve výsostném prostoru SEM a nikoliv SL (jo, krom N.Tosc. ale to je zvláštní případ sám o sobě) Čili a petržel -i kdyby původní vedení SL ustálo "vlnobití" které nejspíš ve valném shromáždění po reportážích z průběhu a ukončení BoMII nastane tak jen těžko můžou podniknout "něco" velkého v nejbližší době. Tedy silami BF. FF je "vo něčem jiným".


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Mafio Ball 27.06.2010, 09:21:39
Teď tu máme Pohraničníky. Mám za to že FF dostala pokyn nastoupit proti mant. periferiím a obchodu. S důrazem na "okolí" a hlavně přímo v TQ. Po svolávacím a varovném signálu od mant.admirality moc kořisti nenajdou. Je tady ta věc z Mayi kde FF velitelství dostalo pokyn dotlačit pirátskými aktivitami nějakou soustavu k žádosti o ochranu OFS. Z Rozcakovy reakce vyplývá že to není zas až tak neobvyklý úkol -tedy svazky FF budou na něco podobného připraveni. Přímo pod velitelstvím Meyers už chudákovi Verrochiovi moc sil nezbývá ale dá se předpokládat že mu vypomůžou kolegové. Kolik lodí, jakých a kdy mu je pošlou je otázka. Ale nakonec dorazí a pustí se do díla. Pokud jde o útoky přímo proti soustavám tak tam zřejmě narazí -křídla LACů by měla být schopna přinejmenším zahnat cokoliv menšího než je loď bojové stěny. Dokonce i solariánský SD dostane řádně na prdel. Ne že by ho ťuhýci a fretky mohly zničit ale nasolí mu tolik drobných ran že si rozmyslí pokračovat v akci. Vždyť by stačil jediný (ne)šťastný zásah a Alfa uzly jsou v háji. Potom by SD mohlo jen doufat že se stihne odplazit dřív než dorazí zlopověstné Saganami/Niké/Aggamemnony z 10.flotily dokončit dílo. A možná jsou v sousavách rozmístěny gondoly -sice bez Appola ale proti solíkům mají účinnost víc jak dobrou. Každopádně to je maximum co by snad mohlo na soustavu zaútočit (FF zřejmě nemá SD ale nějaký by si mohlo schrastit). Hlavním problémem bude asi pirátská/korzárská činnost. Ale i tady se podle mě se zlou potáží. RMN má s ochranou dopravních cest rozsáhlé zkušenosti a určitě o téhle problematice ví dost na to aby našli způsob jak to pohraničníkům zkomplikovat. Problém možná bude když FF nasadí své relativně moderní BC a bude operovat s většími uskupeními (do 10 jednotek) s CA/CL a DD. Z toho by se mohly vyvinout docela zajímavé bitvy buď na okraji soustav nebo v H-prostoru. (Možná příležitost na popsání "běžných povinností" námořnictva nad kterou jsem vzdychal tutaj kdesik?!) Ale kvalitativní náskok jednotek GA umožňuje nasadit proti SL lodím jednotky o řád menší a svou výhodou palebné síly a postavením obránce vyváží i případnou početní převahu pohraničníků. Lodě FF si nemohou dovolit riskovat  vážnější poškození, čili by je měl odradit i slabý doprovod který "vycení zuby". Mají to dost daleko domů a pokud jim někdo jejich lodě "posmrká" tak se tam ani nemusí dovéct. A budou mít obavy jestli by se jim dostalo stejného statutu zajatců jako lidem Crandalové. Přece jenom vztah RMN k pirátům a podobné verbeži je obecně známý. Ačkoliv 10.flot. nebude moct zaujmout "standaerdní postoj" k soustavám které podporují piráty  třebas ve slezsku (a určitě i jinde, bude rozšířený problém) vzhledem k nutnosti chovat se "slušně" nic ji nebrání aby si udělala výlet k Meyersu nebo dalším základnám FF (stačilo by pár BC(L) nebo i slabší uskupení) a počíhali si na vracející se korzáry někde poblíž. To by pak onomu úkolovému oskupení FF rychle došli lodě!


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Mirra 27.06.2010, 18:59:17
Když tak jsem četl poslední příspěvek, tak mě napadlo, že jediná šance FF, jak nějak potrápit RMN je číhat v hyper na trasách obvyklých pro obchodní/nákladní lodě. V hyper (pokud to bude ve vlně, což je ale většinou) nelze používat střely, takže veškerá technická převaha střelového boje RMN je pryč. Naopak FF by zde v boji na energetické zbraně mohlo pěkně zužitkovat svou početní převahu (v malých jednotkách) a číhat na obchodních trasách s dostatečným počtem lodí. Lodě RMN mají sice na energetické výhodu, že mají grasery o řád těžší lodě, ale těchto zbraní je zase naopak početně méně, takže, když už se netrefí, je to horší než pro loď FF...


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Mafio Ball 27.06.2010, 20:48:58
Jediným pozitivem je že každý ustřelený Alfa uzel povede vlastně k vyřazení a možná i ztrátě lodi.
Po vzoru H.Zilwické st. by nejspíš mantíci končili stylem "vem jednoho sebou".
A na tenhle přístup asi Pohraničníci nejsou připraveni.
EDIT
Jenom doplněk.Zdá se že přinejmenším část důstojnílů a velitelů
FF jsou celkem rozumní lidé (ve srovnání s těma co nám zatím DW
Předvedl z BB). Dá se předpoládat že do "akce" půjdou s rozumem
a po zvážení objektivních skutečností. Jistě, ještě hodně toho
o obranné doktríně RMN nevědí, stejně jako o silách které může-
spolu se spojenci- k obraně TQ nasadit. Ale pokud budou používat
hlavu a znalosti které se naučí v každém důstojnickém kurzu tak
budou postupovat opatrně. Nějaký průzkum, testování nepřítele,
zkušební a nepříliš důrazné útoky... Prostě "skutečná" válka ne
takové to hrr na věc jako Crandalová.
To by mohlo spolu s aktivitami na dopravních cestách dost napnout
možnosti 10.flotily. A také prověřit jejich schopnosti.
Ve "velké bitvě" už se Henkeová předvedla.
Teď ji čeká spousta malých...


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Mirra 27.06.2010, 21:21:45
Rozhodně je to ale lepší způsob, než dělat cvičné cíle pro MDM. Po několika absoltních porážkách se buďto bude muset smířit FF s tím, že prostě tahle válka nebude bez velkých ztrát a nebo to zabalit a vzdát se. Právě i proto bych viděl, že FF by na hyperpřepady posílala značně nadsazená uskupení a holt by s poměrem ztrát 1:1 museli počítat...


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Mafio Ball 27.06.2010, 21:33:37
Když pošleš přesillu -teď mám na mysli početní- získáš nemalou výhodu.
Většina předností RMN jako síla štítů, schopnost a kapacita aktivní obrany, klamné cíle, a výkonost naváděcích systémů jdou do háje.
Rozhuduje jenom hrubá palebná síla a schopnost "absorvovat" poškození.
Pokud napadneš pěticí torpédoborců "Sklizeň války" (nevím jaký bude mít v češtině název) jeden Saganami C tak je docela slušná šance že ho dostaneš.
Asi to přijde draho ale i výměna čtyř za jednoho by za to stála.
Matně si vybavuju část ze Světů HH kde se DW o boji v hypervlně zmiňoval. Něco o tom že když jseš napadený z několika směrů tak jsi ve vážných potížích.
A to co předvedla H.Z. při obraně konvoje dokazuje že tonáž a mohutnost palubní výzbroje není rozhodující.
Hraje se to na ochotu jít až do krajnosti.
Budou Pohraničníci tak obětaví?


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Mirra 27.06.2010, 22:22:31
Obětavost FF je pádný protiargument, hlavně když budou hasit požáry založené MA. Nicméně, pokud nepodniknou něco takového, kde mají šanci na úspěch i za cenu ztrát, nemůžou dělat nic. Cokoliv jiného musí být provedeno v n-prostoru a to vyústí v použití MDM a totální ztráty FF. Ani kdyby zaútočily v přesile 10:1, nevsadil bych si na FF. Po několika porážkách díky MDM nesjpíš FF stáhne ocas a bude se držet dál od čehokoliv mantichorského, nicméně pokud by chtěli vést alespoň nějaké operace proti SEM, tohle je jejich jediná naděje (jediná, kterou jsem teď schopen vymyslet). Boj v hyper víceméně neguje většinu pokroku, který RMN za knihy dosáhla, ale nejdříve to chce, aby si to uvědomil někdo z FF...


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Mafio Ball 27.06.2010, 22:38:03
Na weberfórech jsem pochitil myšlenku že počet jednotek, které FF bude schopná nasadit proti TQ a mant. zájmům bude dosti omezený.
Ať už z těch či oněch důvodů se asi nebude konat nějaký "všěsokolský slet" a nějaké 100násobné přečísleni 10.flotily.
Tudíž boje nebudou vedeny stylem "nas mnogo" a pochybuju že by příslušníci FF byli schopni takové obětavosti jakou předpokládám že válka vyvolala v nám. Havenského sektoru.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Mirra 27.06.2010, 23:03:07
Jenže znova - pokud bude chtít FF provést alespoň nějak účinné operace proti RMN, bude muset projevit určitou obětavost. Jinak se můžou rovnou vzdát nebo dezertovat do civilu... Neříkám, že FF má neomezené síly, ale určitě má dost prostředků na to, aby poslala po deseti malých lodích na známé obchodní trasy mantichorských konvojů...


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Mafio Ball 27.06.2010, 23:54:57
Jo to je problém: konvojový systém.
Co jsem četl o WWII tak nebylo nic jednoduchého takové opatření zorganizovat -ještě půl roku po zahájení války to nijak moc nefungovalo. Teprve potom se dala RN do kupy  a jakž takž sflikovala patřičná opatření. Efektu který stál za to dosáhli až v roce 42 a  až do konce váky to bylo jedno z "bolavých míst" které sice nepřinášely slávu a metály ale nebylo lze se bez nich obejít. Kdosi spočítal že na každého německého ponorkáře muselo "pracovat" kolem 100 btitských (spojeneckých) námořníků, pilotů....
Už samotná hrozba toho že se na dopravních trasách TQ objeví korzáři FF bude znamenat obrovský nápor pro Henkeovou a Khumala.
Nehledě na to zda dosáhnou nějakých výsledků nebo se z nich stanou terče.
My se soustředíme na Talbot. Další eldorado je ve slezsku.
A nesmíme zapomenout ani na to že se mant. bude snažit udržet maximum možného obchodu nejen v divočině ale i v pohraničí a samotném svazu.
Bude mít k tomuhle účelu dostatek "lehčích" jednotek?


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Mirra 28.06.2010, 00:21:04
Lehkých jednotek RMN je dost, aby pokryly většinu toho, co se může stát v n-prostoru a nepočítáš soupeřovy SD. Ale je pravda, že tu budou vznikat slabá místa, kde i soustředěný útok sil FF by mohl uspět. SEM nyní podle mě v tomhle ohledu trpí overexpanzí podpořenou válkou s RH. Během druhé války s Havenem byla výroba soustředěna na SD(P). Menší loděnice sice jely tu a tam menší jednotky, ale proto, že nemohly stavět SD(P) nebo novou univerzální BC(L) - to sice později. Každopádně RMN mělo dost lehkých lodí na obranu svého prostoru, obchodních tras a patroly u spojenců. Jenže se Slezskem a TQ prostor na hlídání přibyl, lodí lae už tolik ne. Ve Slezsku se sice dá řici, že RMN může použít lodě, co tam vždy hlídaly obchod, ale hlídání obchodních lodí a lovení pirátů potřebuje podstatně menší zdroje než obrana soustavy. No a do TQ přišlo relativně málo lodí, takže relativní tlak FF by přeci jen mohl dočasně dobýt některou z málo hlídaných soustav...


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Mafio Ball 28.06.2010, 00:44:26
Nad tímhle jsem přemýšlel při pročítání webwerfór.
Na jedné straně se tam tvrdí že BC(P) je na prd a taky co se zajatýma loděma SLN.
Zkombinuj to s LACy a vyjde ti soustava nedobytná čímkoliv menším než seskupením SD (s patřičnýma strátama)

Při skutečné mezihvězdné válce především hájíš své soustavy. To nějak vyřešíme s pomocí Appola nebo snad Moriartyho II, LACů a snad nějakých H-lodí.
Pak taky potřebuješ chránit svou dopravu. To nejspíš znamená konvoje, eskorty, stíhací skupiny atd.
Ale taky potřebuješ nějak ovlivňovat síly a plány protivníka, tedy kromě pasivního i aktivní přístup.
Nejlepší by asi bylo ho zničit.
Jenže jednak "zničit" svaz nebude nic jednoduchého ani za současné nerovnováhy sil ale hlavně GA tím jasně nahrává do karet MA.
 A že by bylo lehkých jednotek dost?! To pochybuju. RMN mělo štěstí že RHN neoprášilo staré Giscardovy plány na křižníkovou válku. Nevedlo by to sice "k rozhodnutí" ale určitě by to kur...y zkomplikovalo situaci mantichory a Aliance . (jako Donitzovy strategie- díky bohu že jeho nadřízení byli konzervativní tupci)


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Bolt 28.06.2010, 10:07:07
Lehkých jednotek je trvalý nedostatek a je to zmíněno v každé knížce několikrát.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Mafio Ball 28.06.2010, 11:07:41
Jedním z řešení je zapojit do produkce výrazněji menší spojence a jejich loděnice.
Maximum co snad mohou postavit je BC. Pochybuju že by šlo o BC(P) nebo BC(L) ale "klasický" BC s posílenou výzbrojí snad ano.
Ale to co potřebuješ nejvíc jsou torpédoborce a křižníky. A pod vedením mantíků by se jim cosi mělo podařit splichtit.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Bolt 28.06.2010, 14:12:46
To je právě začarovaný kruh,na ochranu výstavby potřebuje ty lodě,které staví a když už se něco podařilo rozjet,tak někdo přiletěl a udělal s toho škváru.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Mafio Ball 28.06.2010, 14:26:05
Co se týče obrany je to jednoduché: nesmíš dovolit aby se dostali k loděnicím stejně jako nesmíš dovolit aby se dostali k planetě tvých přátel. Čili bránit soustavu musíš tak jak tak.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Bolt 28.06.2010, 15:40:51
Obrana není jednoduchá,každý chráněný bod musí odalat maximálnímu pravděpodobnému útoku,aby obrana měla význam a nebylo to jenom naoko.To je celkem dost lodí a loděnice jsou první na každém seznamu cílů.Výstavba nechráněných loděnic se nevzplácí ,už od Singapuru.
Aliance jako celek nikdy neměla tak dobrou obranu.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Mafio Ball 28.06.2010, 17:59:12
To klidně můžeš jít ještě dál do minulosti. Třeba  Drake spáli celou jednu "armadu" v přístavu během vystrojování.
Ne, já měl na mysli fakt že ty soustavy stejně budeš bránit. Je nemyslitelné abys je nechal nekryté. Pamatuj na to že Eridanský edikt je už zpochybněný a vůle SL k jeho realizaci (stejně jako prostředky) začíná mizet. Zatím jej sice nikdo nepřekročil -ale zdůrazňuju zatím.
Nabídnout spojence či chráněnce nepříteli taky není dobrý nápad. Brzy bude "pověst" stejně důležitá jako fyzické prostředky a tudíž je záhodno si budovat "jméno".
Takže asi nebude tak dobře bráněná jako Mantichora ale jakmile si RMN vyřeší základní výrobny pokročilé munice nebude důvod proč dané systémy nekrýt řádnými silami.
Jak mobilními jednotkami tak také sestavou střel (třeba A4DM/Moriarty II až bude po kupě  ;) )
Klíčové je že hodnota chráněného objektu musí být v rovnováze s ochrannými silami.
Tedy nenechat klíčovou soustavu nekrytou, nezůstávat u slibů ale mít prostředky k jejich splnění...
A ještě líp začít na protivníka "tlačit" jak je to jen možné. Nejspíš to nepovede k jeho porážce ale přinejmenším donutíš myslet na obranu jeho.
Ovšem důležité je vědět KDO je nepřítel. Identifikovat RF a MA bude těžké ale začít musí GA co nejdřív. Včera bylo pozdě.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Bolt 28.06.2010, 18:50:05
Soustav se bránit budou o tom žádná.Minimálně rok bude obrana aliance hodně napjatá a pokud někoho ve svazu napadne vzít větší skupinnu SD na poznávací zájezd málo navštěvovaných planet,tak způsobí dost škody s minimálním rizikem.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Mafio Ball 28.06.2010, 19:02:47
Kdyby vedlo SL se SEM skutčnou válku tak bych řek že je to reálný.
Jenže tenhle konflikt je "podivný" v tolika ohledech že je to v nejbižší době vyloučeno.
Ekvivalent Ostrova S. v Lize zjevně uznává to nejzákladnější pravidlo války: najdi nepřítelovu klíčovou pozici, achilovu patku a jdi po ní vším co máš.
Fakt že je tam současně i nejsilnější uskupení RMN je bonus navíc.
Jen vedlejší, k rozhodující bitvě nepotřebné síly se pověří aktivitami mimo.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Bolt 28.06.2010, 19:58:56
Jednu výhodu tato strategie klíčové pozice má=jedndochost a když máš dost velkou převahu,tak dokonce funguje.ALE...


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Mafio Ball 28.06.2010, 20:22:47
alespoň nějaké operace proti SEM, tohle je jejich jediná naděje (jediná, kterou jsem teď schopen vymyslet).
Tak zkusíme vymyslet jinou.
Víme že stealth technologie a maskování made in SL není tak špatná. Ne tak dobrá jako manťácká -ale je jen jedna která RMN v tomhle ohledu trumfne a MA se asi o spidery se solíky nepodělí-  ale asi dost na to aby hlídky a průzkumné sondy potrápila. Co dál? Rozhodně tu máme jistou převahu v energetických zbraních. Ne při srovnávání stejných lodních karegorií (k tomu se ještě vrátím) ale BC vs CA(L), CA vs CL a CL vs DD to tak zlé není. Pak tu nemůžeme opominout početní převahu -ta je myslím mimo diskusi. A nejspíš bychom měli přihodit ještě iniciativu. Mám za to že GA nějakou dobu nebude podnikat útočné operace. Nějaký výlet 10.flot do Meyersu asi nehrozí (to ale nevylučuje možnost o které jsem se už zmiňoval, tedy hlídkování na přístupech k základnám FF, jakási forma blokády). Nebudou tomu bránit vojenské ohledy -alespoň ne jako hlavní  omezení. Stále ještě není vyřešena otázka přístupu k SL a jejím členům. Za to FF soustřeďuje síly k ofenzivním akcím. Dalo by se tmu možná rovnou říkat "ofenzíva". RMN a spojenci budou moct nějaké další jednotky do kriticky ohrožených oblastí přesunout (TQ, Slezsko, Matapan...) ale po nějakou dobu toho nebude dost. A s ukončením programu stavby lodí (zjevně další na pořadu dne bylo rozšíření a modernizace lehčích jednotek když počty SD(P) se zdály být dostatečné) se větších změn nedočkáme. A rozptýlení hlavních sil by asi nebyl dobrý nápad.
Máme nějaké ingredience, A do toho!
Jednu výhodu tato strategie klíčové pozice má=jedndochost a když máš dost velkou převahu,tak dokonce funguje.ALE...
O to jde: podle všech poznatků které jsem shromáždil je to správné řešení. Poslat do mantichorské domovské soustavy maximum dosažitelných sil aby byla přesila co největší. Jenže právě tohle neplatí.. Přesila se nepočítá jen podle součtu trupů a tonáží.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Mafio Ball 29.06.2010, 07:48:14
Takže scénář:
FF s podporou několika (stačila by jedna) SD od BB zaútočí a dočasně obsadí soustavu (třeba někde ve Slezsku). Nebylo tam Apollo a LACy které tam a.Sarnow mohl umístit se po zvážení situace sbalily, posádky evakuovaly a chytli si taxi. Solariánští mariňáci provedou akci, při které se jim do rukou dostanou místní úředníci SEM a snad nějací vojáci. (zajatci jsou třeba, buď k výslechům nebo povzbuzení morálky). Torpédoborec či křižník který tu hlídkoval musí pod tlakem obrovské přesily ustoupit a kvlatuje na nejbližší uzlovou základnu ohlásit nadřízeným "máme návštěvu šéfe". Než ho zaženou tak mu předvedou všechny své síly: SD, 4xBC, 3xCA, 2xCL a 7xDD (+ zásobovací loď). Opatrný manťácký velitel předpokládá že je možné aby tam tyhle síly zůstaly takže mu bude chvíli trvat než dá do kupy uskupení schopné solíky vyprovodit. Zná schopnosti svých jednotek takže není potřeba aby jich bylo tolik.
Stačí několik klas. BC, CA s gondolami ve vleku. Jako doprovod nějaké CL a DD. Klíčová bude muniční loď třídy jako byla Sopka s nákladem náhradních gondol. Podle všech ukazatelů by to měly být proti silám které SL nasadila více jak adekvátní prostředky.
Takže všechno máme po kupě a hurra na ně. Přece je tu nenecháme páchat nepravosti, že?
Jenže ouha! To co mazaný velitel FF, dlouhou službou v nižších postaveních ošlehaný kontradmirál Gunt-Brian Horwatsky předvedl při prvotním útoku není všechno co má k dispozici.
V hyper číhá další uskupení (manévr ala Marsch je natolik jednoduchá záležitost že by na ni mohl přijít sám ale nejspíš se o něm dozvěděl od pozorovatelů). Navíc rozmístil své síly tak aby několik torpédoborců číhalo za hranicí H-limitu (ale ne zas tak daleko, bez FTL je tu problém se zpožděním přenosu) Zbytek jeho TG zůstává zdánlivě v klas.centrální pozoci u planety či poblíž, v pětiminutové pohotovosti. CL se poflakují tak 5Lmin vně H-limitu, mají rozmístěné sondy a plošiny a hlídají. Kdyby se objevili mantíci tak ohlásí jejich zjištění a pokud to bude nutné tak se sbalí a hupnou do H-prostoru. (mazák Horwatsky nepochybuje o dostřelu mant.lodí a nehodlá zbytečně riskovat loď pokud nemusí). Uvnitř H-limitu podobné úkoly plní DD ale ty jsou maskované a nedávají o sobě vědět. A hlavní síly také mají rozmístěny patřičnou obálku sond. Je to bezpečnostní opatření navíc ale jistota je jistota. Jo a ta zásobovací loď už naložila kořist a zmizela -nejspíš na shromaždiště.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Bolt 29.06.2010, 12:13:41
Ničit Alianční lodě po kouskách to by mohlo vyjít a nebylo by to ani tak nápadné pro Svaz.Nenápadné přispění od Souručenstva by taky neškodilo.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Mafio Ball 29.06.2010, 12:46:30
Takže scénář II.
Máme tu uskupení RMN které se připravuje k protiútoku. Solíci se podle předpokladu dávají na útěk. Moje matematika nejni nejlepší ale pokud vyrazí v obráceným kursu od nepřítele tak by i přes nižší zrychlení měli být schopni dorazit k H-limitu dřív než je pronásledovatelé dostihnou. Ten kurz a místo kde nejdřív budou moct provést Alfa přechod bude nejspíš snadné odhadnout. Stejně tak se dá přibližně vypočítat kdy se tam dostanou mantíci. Dokonce je zde možnost aby se trochu zpomalilo takže třeba by se ta zásobovací loď hodila aby se odůvodnilo ještě nižší zrychlení než je obvyklé. Dá se předpokládat že velitel "domácích" se rozhodne je pronásledovat s tím že se je pokusí dostat na nejzašší dostřel MDM dříve než mu uniknou. Bude to sice salva nepříliš efektivní ale lepší než nic. Vždycky se může stát že se podaří nějaký dobrý zásah, který zneschopní nějakou loď a zpomalí uskupení "hostů" tak že nebudou moct utéct. Na druhou stranu jednotky RMN nebudou mít těch střel dost -jen to co uvezou uvnitř klínů a zapřažené tak aby jim to nesnížilo zrychlení. Torpédoborce a nejspíš i CL jsou tedy ze hry ale rozptýlí se aby rozšířili bezpečnostní perimetr. Přece jen nelze vyloučit že se "tam" někdo skrývá. (muniční loď zaostává -je rychlá ale s válečnými jednotkami se nemůže měřit)
Obě uskupení nabírají velkou rychlost. Pro solíky platí omezení 0.3c (nebo 0.23, pokud nechtějí riskovat katastrofu) ale mantíci mohou nabrat daleko vyšší -jestliže nemají v plánu nepřítele pronásledovat i do H-prostoru. (to by asi nebyl dobrý nápad. Obě uskupení by se mohla dostat moc blízko sebe a pak by se celá záležitost mohla zvrtnout v nepěknou rvačku v hyper na dostřel energetických.) Jak přeně upravit kurz a zrychlení aby to vyšlo a současně to moc nebylo do očí nechám na jiných. Ale výsledkem je že se SL formace dostane do polohy pro Alfa-přechod a mantíci se za nima ženou více jak dvojnásobnou rychlostí s odstupem tak max.1.5-2.5Lmin. První zmizí nákladní loď -jednak aby donesla pokyny silám v hyper ale hlavně se klidí z cesty. To už nejspíš manťácký velitel pochopí že něco nehraje ale má příliš vysokou rychlost a už málo času.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Bolt 29.06.2010, 14:18:34
Když nepřítel zdrhá ještě před bojem ,tak ho obrané síly nebudou pronásledovat,aby si zastřílely a nechaly planetu nekrytou.
Co tak poslat slabou jednotku,ta začne bojovat a pak zdrhat.Přitom z hyper vyskočí další slabá jednotka,ale v součtu  jsou o trochu silnější než obránci.Ha léčka se nezdařila,obránci vyřadí první grupu a hrnou se na další.Máme je na lopatě,protože v hyper máme třetí nejsilnější skupinu a sevřeme obranu do kleští.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Mafio Ball 29.06.2010, 14:59:37
Vidím princip léčky si pochopil. Právě kvúli tomu aby se prchající pokusili dohnat jsem uvažoval o té pomalé zásobovací/podpůrné lodi. A ani solariánské SD nebude z nejrychlejších. Horko ťažko vytáhne 3.5km/s2. To by mohlo pobítnout mantíky ke snaze tyhle jednotky dostihnout a napadnout ještě mimo jejich dostřel. S výhodou zrychlení můžou počítat s tím že se jim vyhnou, pokud by to bylo nutné.
Ale dál. V hyper čeká druhé uskupení SL, možná méně početné ale zato silnější -zbytek eskadry SD. Zalarmovala je výzva z torpédoborce a dostaly pokyny kam se mají přesunout. Právě útěk "zbabělců" přivede mantíky do oné oblasti a nákladní loď předá přesný čas a místo, kam mají skočit.
Jejich Alfa přechod nebude přesný... i když: bod kde se objeví náklad bude přesně určený a je známa jeho poloha v n-prostoru. Nebudou tedy muset spoléhat na inerciální navigaci. Navíc skočí s minimální rychlostí a asi by bylo dobré nepoužít plachty (soustava není ve vlně a přechod je možný i s klínama) aby se náhodou nezjevili přímo uprostřed mant.formace bez klínů a štítů.
Rychlost vynese možná početnou ale daleko slabší formaci RMN na jejich dostřel. Ano, mají MDM (pokud je už nepoužili proti skupině A, která už začala brzdit) a skvělé palubní zbraně. Ale vzdálenost není velká a ještě se zmenší. Co se stane s bit. křižníky na dostřel lodě bojové stěny víme z osudu kadm.Pierra takže jestli se dostanou blíž než pod 500.000km tak je mant. formace na šrot. A ani pod palbou solariánských těžkých střel jim nebude příjemně.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Bolt 29.06.2010, 15:20:21
V suostavě vyskočí flotila a zašne střílet na všechno co se hýbe,jak kdo pozná,kdo to přesně byl,když na místě nezůstane žádný hmotný důkaz.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Mafio Ball 29.06.2010, 15:33:04
V suostavě vyskočí flotila a zašne stílet na všechno co se hýbe,jak kdo pozná,kdo to přesně byl,když na místě nezůstane žádný hmotný důkaz.

Nevím přesně co tím myslíš.
Jestli tě napadlo to co mě -totiž porušení EE a zachování totožnosti útočníka v anonimitě tak tím se DW zabývá na inodumpu.
Já jen dodávám: máš tam x-tisíc členů posádky. Každý z nich ví že to co dělají je tak zlé jak jen to DW dokázal podat. Nějaký vyšší princip mravní či co. Dokonce ani plánovači MAN si nebyli úplně jistí a to nestříleli po planetě ale po orbitální infrastruktůře. Neporušili žádné charty, jen jakousi nepsanou dohodu o včasném varování.

Pokud máš dobře vycvičený personál tak to zřejmě na rozkaz provedou. Asi by si ho měli nechat zaprotokolovat ale to nijak neulehčí jejich svědomí.
A pokud spoléháš na anonimitu... co když se některý z lodníků za pár roků (kvůli výčitkám svědomí se z něj stane troska) prokecne, dostane se to ven a následky budou ...řekněme hódně nedobré. Jakmile se to provalí máš na krku spoustu nasraných lidí a nejspíš i problémy doma.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Bolt 29.06.2010, 15:47:37
Přesně myslím to,že do libovolné soustavy,někdo vnikne,nic neřekne,zruší hlídku a po vzkazu,"máte 2 hodiny,tah pohyb"vyčistí orbitu a ztratí se.Zůstane spousta senzorových záznamů,ale ty mají pochybnou hodnotu.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Mafio Ball 29.06.2010, 15:59:33
Počítáš teda s tím že se nikomu z domácích nepovedlo získat nic k identifikaci?
Ony ty zázanmy budou dostatečné pokud se dostanou do rukou někoho s patřičným archívem k porovnání.

Pokud narážíš na to že takový důkaz nebude dostatečný před soudem -to je trochu moc omezené.
Jediný soud který má význam je ten který proběhne na velitelství postižené strany.
Jakmile se dospěje k názoru že totožnost útočníka je dostatčně zřejmá -třeba na 51.5%- tak se vyšle trestná výprava.
A pokud ta flotila nebude na jedno použití tak tvý lodě buď už někdo viděl nebo dříve či později uvidí.
A srovnávací analýza bude důkladná.

No a jestli se spletou? Inu, chybička se vloudila. Pardon. Ale to se stává -nikdo není dokonalý.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Bolt 29.06.2010, 16:41:30
S dostatečně vyspělým EW by šlo udělat slušný podraz.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Mafio Ball 29.06.2010, 18:09:29
S dostatečně vyspělými senzory ti ten podraz odhalí.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Mafio Ball 29.06.2010, 20:28:43
No nic, na Scénář se nikdo nechytil, tak pokračuju dál ve svých představách o dalším vývoji. :(
Po ukočení Fill. mise je tu nachystaných dalších 600+ SD, které mají vyrazit dodělat jeho práci nějakých pár měsíců po něm. Ty ale nebudou "předsunuté" a cesta je dlouhá -myslím snad 6měsíců. Tentokrát ale nebudou mít solíci falešné představy o oslabení mantíků -obzvlášť když se dozvědí že se spojili s Haveňany. To by mohl být hlavní důvod proč by tenhle "druhý pokus" mohli odpískat. Leda by si vymysleli další krkolomné vysvětlení a odůvodnění.
Moc nevěřím ve zdravý rozum adm.Rampa..(jaksi) Mám pocit že si moc nezadá s generály za WWI -ta další vlna určitě uspěje, minulých našich 250.000 mrtvých nehraje roli. Spustíme další ofenzívu. Třeba nepříteli dojdou náboje do kulometů...
V té době se ale Quintet dostane pod palbu novinářů a věřím že také delegátů (či senátorů,poslanců,kongresmanů) Výkonné rady SL. Takový Beowulf určitě bude požadovat vysvětlení jak mohlo dojít k čemusi tak závažnému bez uvědomění legislativy. A také jim omlátí o hlavu "Článek 7" a o jeho výklad se spustí spory. Matně si vzpomínám jak si Albrecht pochvaloval že takováhle aféra nejspíš posune Ligu na hranu. A chrochtal blahem nad tím, že to možná bude právě messanský sok kdo z jeho základů vyndá rozhodující kámen.

Napadlo mě že když Detwík mluví o pojistce která má zajistit že se do toho Fill. skutečně pustí tak nemusel nutně mít na mysli někoho na palubě. Klidně to může být někdo z jiné lodě -například jedna z těch co dorazily jako dodatečné posily. A taky tento člobrda třebas ani nebude jednat o své vůli...
Mám takový pocit (musím si to přečíst ještě jednou) že Byng byl sám překvapen svým rozhodnutím zaútočit na trojici Rolandů u N.Toscy. Nejsem dost dobrý v angličtině a taky jsem mohl něco přehlédnout... Nebyl třeba pod vlivem té messanské nano-technologie? Annisimovna věděla kdo bude solíkům velet a určitě mohla připravit nějaký "program" pro jeden účel. Spouštěcím mechanismem pak byl výbuch orbitální stanice.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Shras 29.06.2010, 20:49:15
sranda je ze radarem zistis skoro vsechno nebo jinanou tecnologii na odrazove deteci:) ale kdyz pouzivas gravitor a mas senzory:) tak se vsicni spolehaji na granitor. jinak mesane nejsou zli .. jsou zli jen proto, ze vecina znas fandi Mantakum. v pozemskych dejinach bychom urcite nasli par veci kter pri pohledu z druhe strany.... Treba Hitlerovske nemecko.  Ne bo vyvrazdeni Slavnikovcu .. Jenedn pohled ... fuuuj :) druhej pohled .. dobre jim tak.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Mafio Ball 29.06.2010, 21:10:57
Já se na to dívám tak: hodlají ovládnout osídlenou galaxii a lidstvo totálně předělat. Jako by to z oka vypadlo některým esesáckým vizím (myslím že odtud má DW inspiraci).
Z toho důvodu nejsou dobří.
A jimi používané prostředky by zdiskreditovali jakýkoliv plán, i kdyby byl v nejlepším zájmu civilizace.
Takové to: Zabiju tě -pro tvé dobro.
To už tu bylo -někteří inkvizitoři si byli jistí že upalovaným kacířům, bezvěrcům a čarodejnicím prokazují službu. Tedy jejich duši, tělo holt takové štěstí nemělo.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Mafio Ball 29.06.2010, 22:03:25
sranda je ze radarem zistis skoro vsechno nebo jinanou tecnologii na odrazove deteci:) ale kdyz pouzivas gravitor a mas senzory:) tak se vsicni spolehaji na granitor

Nevzpomínám si přesně ve které Bondovce to bylo s tou neviditelnou lodí. Nebyla na radaru a tak se po ní holt nedalo střílet -natož ji najít. Nakonec jim to musel neprůstřelnej James ukázat. A pak je konečně napadlo si posvítit a obyčejná technologie sto roků stará zničila nádhernej katamarán.  :'(


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Shras 30.06.2010, 04:56:43
a pritom stacilo jim na trup soupnout nejakou vysilacku


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Mafio Ball 30.06.2010, 06:10:45
Hlavním důvodem proč se všichni spoléhají na gravitory se mi zdá být nadsvětelná rychlost.
O Alfa přechodu víš prakticky v tom okamžiku kdy k němu dojde. Totéž s klínem: maskování má své meze a to i mantichorské.
Jakmile se ale najde někdo schopný tuhle skutečnost "nějak" využít tak jseš v docela velikým průseru.
HH při bitvě v Kerberu předvedla že bezohledu na kvalitu senzorů je možné dostat se do blízkosti moderních válečných jednotek.
Radary, Lidary, IČsenzory, optika a (tady si nejsem jistej pojmenováním ani principem) detektory energetické výměny jsou sice do jisté míry spolehlivější ale mají omezený dosah. Ty první čtyři navíc taky "znevýhodňuje" přenos rychlostí světla. Ve vesmírném válčení kde se objekty pohybují až 4/5c to bude znamenat jen krátkou dobu mezi přijetím signálu a příletem tělesa. A i tomhle spektru se dá maskovat, rušit a klamat.
Spider využívá k podobnému účelu pokročilé stealth technologie a hlavně "pavoučí" pohon. To odstaňuje největší problém takového přístupu, totiž demaskující příznaky alternativního pohonu. Ale přes tvrzení DW o nezjistitelnosti spiderů na vzdálenost  větší než 1Ls se teď objevila zmínka o jedné jejich slabině. Totiž ta týkající se odvodu tepla. Jestliže "klasické lodě" k tomuto účelu používají klíny pak "nekonvenční pavouk" bude mít logicky potíže skrýt všechno vyzařování. Možná dokáže nějakou dobu tohle odpadní teplo akumulovat ale jak se říká žádný sud není nepřeplnitelný. Čili se téhle energie bude muset dříve či později zbavit -a pak by mohl mít problém. Třeba právě tohle bude detajl na kterém celá tahle technologie pohoří v původním rozsahu. (že by to Hemphilce prozradil Simoes?!)


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Dalin 30.06.2010, 09:59:16
Detektor gravitorů a optika je pasivní. Radar a lidar je aktivní, což znamená že prozrazují polohu lodě i skrz její vlastní rušičky.

U spideru je v MoH uvedeno, že přebytečné teplo vyzařují směrem od nepřítele, tzn. že senzory na průzkumných sondách budou muset být všesměrové aby to dokázaly zachytit.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Mafio Ball 30.06.2010, 10:20:11
Detektor gravitorů a optika je pasivní. Radar a lidar je aktivní, což znamená že prozrazují polohu lodě i skrz její vlastní rušičky.
Dobrá připomínka -na to jsem zapoměl. Ale taky můžeš tohle vysílače strčit do stejné platformy jako rušičku (bez snahy je využít k něčemu dalšímu jako KH) a jseš na tom zase stejně. Nedokážeš odlišit který cíl vysílá kvůli zaměřování PDS a který to jen simuluje. Alespoň zdálky ne. Nejlepší je kombinace výnosů všech senzorů, jejich analýza a následné roztřídění podle pravděpodobnosti.

Mimochodem jak by se mohlo nadávat tomu detektoru "energetických anomálií" (opravdu nevím jak to pojmenovat). Používali to messanští piráti na Tiberianu a Terechkovovu mariňáci  na Splitu.  :-[
U spideru je v MoH uvedeno, že přebytečné teplo vyzařují směrem od nepřítele, tzn. že senzory na průzkumných sondách budou muset být všesměrové aby to dokázaly zachytit.
Jo ale vono to může být docela těžký určit ten správný směr. Obyvlášť když jseš uprostřed nepřátelskýho systému a polovičku sond a maskovanejch hlídek nevidíš dokud do nich nevrazíš. :)


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Bolt 30.06.2010, 12:59:17
Zkus ENAMODAR,jestli to nezní divně.
Je stejně divné jak dokázaly procpat pavouky do Mantichory.Mantichora má mít nejlepší senzory v galaxii,senzorová síť má 100% pokrytí a překrytí,určitě sleduje celé EMspekrum+gravitaci a velikos příjímačů je daná velikostí celé sítě.Takové síti by mohlo? uniknout absolutně černé,nepohyblivé těleso a to pavouk určitě není,pohybuje se,má energetický zdroj a lidskou posádku.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Mafio Ball 30.06.2010, 13:24:08
Prostě nevěděli po čem se mají dívat. Pořád to ještě nevědí ale Hemphilka (spolu s Sim.) nad tím sedí a dumá. Zatím se budou vrhat po každém stínu nebo jen nepatrném náznaku čehokoliv neobvyklého. Něco jako "periskopová" hysterie za WWI a II.

Teď už by je asi nikdo jen tak snadno neošulil, ale i tak by mohly způsobit spostu potíží.
Třeba jen tím že by dokázali provést nějaké svinstvo a nedalo by se určit kdo to byl.
Nebo to dokonce zaonačit tak aby to vypadalo že to udělal někdo jiný.
Tak jak jsme o tom mluvili -jen nesouhlasím s tím že by se takové tajemství dalo uchovávat dlouho.
A jakmile by se provalilo tak by nejspíš poškodilo MA.
A ještě horší by bylo kdyby se daly takové incidenty spojit s RF. To by nejspíš znamenalo "torpédování" jejich dlouhodobých plánů .
Třeba by se pak "jedenáct vyjjímečných" oficiálně distancovalo od Detwajlerů a podobných parchantů, dokonce by se mohli připojit k trestným výpravám...
Zdalipak Albrechtova oddanost věci sahá tak daleko že by se obětoval aby zachránil zbytek plánu?  :)


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Mirra 01.07.2010, 00:35:23
Ohledně tepla doporučuju přečíst http://www.projectrho.com/rocket/rocket3w.html. Ta hlavní věta je "There Ain't No Stealth In Space" a zbytek se točí kolem vysvětlení proč. DW to sice ochcal tím, že nechal zrádné teplo odvádět gravitorem pryč, jenže u spideru si opravdu zadělal na problém. Ledaže by si na něj zadělal schválně a vlastně by to byl nakonec problém MA, ne jeho :D. Spider lodě s posádkou můžou odvádět teplo nějakým směrem, ale stačí, aby tím směrem byla jediná sonda, a vše je v háji. Natož pak v obydlených soustavách, kde budou sondy a další stacionární soupravy všude možně. To, že RMN nezachytilo spider střely má dva důvody. Zaprvé klín odvádí veškeré teplo, takže tepelné senzory jsou zastaralé a nejspíš nepoužívané (koneckonců na lodích se nepoužívají určitě, jinak by liďáci HH zachytily, když se blížila u Kerberu pod reaktivníma tryskama). Pokud ale opravdu Simoes o téhle slabině spideru ví (nebyl bych si ale tím moc jistý), brzy se dočkají své renesance. Druhým důvodem by mohlo být to, že spider střely vyzařovaly málo tepla na zachycení, ale o tom sám pochybuji. Předpokládám - nepamatuji se totiž přesně - že spider střely jely na nějakou fúzní jednotku. A ta je sakra horká a střela není tak velká, aby se dalo teplo rozložit po velké ploše.

Můj názor je ten, že se při obraně soustav začnou používat tepelné senzory, čímž v podstatě ulomí hrot spider lodím i torpédům. Taky lodě nejspíš začnou tepelné senzory používat a něco by se mělo vejít i do sond. Vzhledem k tomu, že takhle by ale celý koncept spideru byl brzo velmi... zdiskreditován, čekám, že tady zasáhne nějaké to "David Weber ex machina"... Nejsnazší by bylo, aby Simoes o tepelné slabině spideru nevěděl...


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Mafio Ball 01.07.2010, 08:44:51
Představ si scénu: Hemphilová se vrací z admirality kde se projednává další z řady katastrof, kterou spidery spůsobily. Jeden se podařilo zničit ale byla to vyloženě náhoda. Jestli to takhle půjde dál...
Forrakerová studuje 3D model který s pomocí Sim. dali do kupy. Pořád jí něco nehraje ale neví co. Ví že model není přesný -Sim připouští že celek nikdy vlastně neviděl a tohle jsou jen zlomky. A i ty z něho "vylouhovali" pomocí nějaké hypno-výslechové metody. (současně mu hypnoterapie pomohla zvládat noční můry). Lidé Hemphilové jsou bezradní. Náhodně získaný cucek inteligentního troj-obalu Spideru zničeného loni při boji v Trevoru dokazuje že veškeré snahy zachytit tyhle hajzlíky aktivními prostředky na vzdálenost větší než 5Ls prostě nejde. A to už sondy využívají enrgii na max, snižuje se jejich vytrvalost a vytváří se obrovský demaskující "oblak".
Shannon se svým kocourem Ericsonem se zavrtí a dloubne do Sonji. "A jak že se zbavují tepla?!" Hemhillová vyvalí oči a Sim. se plácne do čela. "Já vám to neřek? Tadyhle, tady a taky tady, v nástavbě pro "nohy" jsou umístěny....."
Buď tobude rychlé a posádky Spiderů skončí jako toust nebo po dlouhém bádání. Já typuju to druhé. DW Spidery zavedl jako protiváhu manť. pokročilé technologie a chce podle mě předvést HH a její compadres v roli jakou dosud neměli: reakce na protivníka který má v řadě ohledů (ale ne ve všech!!!) technologickou a možná i taktickou výhodu.
A včil sa hukáže kdo s koho.
Kdyby nasadil messanské suprlidi proti jednotkám GA za stávajících podmínek tak by to nebyl vyrovnaný boj. A on má v úmyslu dokázat že jakékoliv genetické vylepšování není ve srovnání s "přirozeným výběrem" a profesionálními postupy ostřílených veteránů nic. Že jsou sice alfa/beta/gamy dobří, lepší než lidský průměr ale to je i většina špičkových velitelů, badatelů a námořníků GA, kteří za sebou navíc mají skvěle fungující instituce coby podporu. A to messíkům chybí.  :)


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Bolt 01.07.2010, 17:23:54
Tak jek to sleduju,tak to vypadá,že spidery spoléhají jenom na utajení a mají nějakou formu ohýbací technologie,nebo mají další podstatné vylepšení?


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Dalin 01.07.2010, 17:28:29
No mě by ohromně pobavilo, kdyby zrovna Torchské fregaty odhalili toho spidera, co má odstřelit TNS Pottawatomie Creek. Teda pokud tam ještě je.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Mafio Ball 01.07.2010, 17:41:05
Tak jek to sleduju,tak to vypadá,že spidery spoléhají jenom na utajení a mají nějakou formu ohýbací technologie,nebo mají další podstatné vylepšení?
Klíčová bude zřejmě ta alterbativa k pohonu. Ono už dávno bylo přinejmenším teoreticky možné dát dokupy takhle kvalitní "neviditelný objekt", s trochou snahy a spoustou prachů...
Ale byl by to jen kus železa, balvan ...prostě něco co pustíš po balistické dráze. Nemohl měnit dráhu letu aniž bys protrhl ten neviditelný plášť.
A díky "pavoukovy" to teď jde. Nejspíš. Ale nic -a nikdo- není dokonalý.  :D


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Bolt 01.07.2010, 18:57:34
To se mi ulevilo,že mají jenom stelth a nový pohon,když by mělli ohýbání  a fungovalo i na zbraně,tak je to úplně beznadějné.
Tak je potřeba najít tu díru v senzorech,přes kterou pavouci lezou.Pohoda.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Mafio Ball 01.07.2010, 19:19:59
Pak je tu ještě otázka jak veliký budou lodě třídy Detwailler.
Klidně to můžou být monstra o 20Mt, s gondolama, schopná odpalovat MDM z palubních zbraní, chráněná kromě stealthu masivním pancířem a možná i kulovým štítem jako pevnosti.
Navíc je za běžných okolností nezaměříš tak, aby se proti nim dali použít běžné střely. (že by bylo třeba Apollo s povelovým řízením?)
Může se stát že tahle velikost bude kvalitou sama o sobě.
Kdoví jak to DW zaonačí.  :)


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Mafio Ball 02.07.2010, 10:36:20
Další věc co se MA ozbrojených sil týče.
Budou mít jistou výhodu v přenosu informací. Je to docela důležité neboť jejich současné "impérium" je rozptýlené a nějak se musí koordinovat. Strike na kterém pracoval Simoes je už v plném nasazení a jak se zdá funguje dobře -jinak by ho nenamontovali na Detwajlerovic "jachtu". Tudíž je dost dobře možné že se objeví i superrychlé bojové lodě, schopné se přemisťovat mezi soustavami za mnohem kratší dobu než si kdokoliv dokáže představit (tedy strategicko-operační rychlost, podle mě taktická zůstane stále horší než mají mocnosti GA). Eskadry takových jednotek -třeba o  velikosti BB  ;) -by mohly natropit spoustu zmatků a to jak v Lize tak i v "panstvích" GA. Teď si představ tyhle "expresy" jako nosiče lodí Shark (nemám potuchy jak mohou být velké, jen to že jsou větší než Ghost a menší než Detwailler) i s výzbrojí. Dostanou je v krátkém čase prakticky kamkoliv, vyskočí daleko mimo dosah senzorové sítě -dokonce i po "ústřicovém vylepšení", urychlý je na nějakých 0.2c a pak teprve vypustí a zmizí čekat na domluvené shromaždiště. (současně se naváže kontakt s "Duchy" kteří dodají aktuální info). "Žraloci" odvedou svou práci a utečou do Hyper jak jen to půjde. Tam je nosiče naberou a odvezou na základnu -nebo doplní munici, nechají odpočinout posádku, provedou údržbu a pustí se do další akce o 200Ly dál.
Vyžadovalo by to spoustu koordinace a pečlivé řízení -přenos průzkumných informací, rozkazů, vyhodnocení atd- ale s extrarychlýma kurýrama opět vše proběhne rychleji než nepřítel předpokládá. Tedy výhoda nejen na strategické ale i operační úrovni, jakou Strike přináší je srovnatelná s Spidery. (a to nemluvím o hodnotě rychlosti při komunikaci se špióny a pátou kolonou).
Simoes pracoval zřejmě na dalším vylepšení Strike a tak je možné že časem(za x-roků) GA získá nějaké vlastní agregáty tohoto druhu. Ale nějaké informace může předat už teď, takže GA s tím bude počítat a bude téhle skutečnosti muset přizpůsobit své propočty.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Bolt 02.07.2010, 11:35:06
To je opravdu špatné.Nevýhoda v rychlosti přenosu informací,to je pro GA daleko hoší zpráva,než všechny nové zbraně.Informační náskok nepřítele se dohání opravdo špatně.Bylo mi divné,jak záporáci dokážou uskutečňovat tak velké a složité akce,které zatím předvedli,tak rychle a přesně :o

Žeby hypertelegraf na obzoru?


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Mafio Ball 02.07.2010, 11:41:22
Žeby hypertelegraf na obzoru?

Zatím je to jenom ekvivalent pošťáka na motorce proti jízdnímu poslovy.
Ale taky sem si na něj vzpoměl -byla by to skvělá odpověď.  :)

PS: Zatím jsem nenašel nikde ony zmiňované argumenty proti h-telegrafu a 4D-koncepci boje.
Mohl by mě někdo prosím nasměrovat konkrétneji?  :(


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Bolt 02.07.2010, 16:44:25
Dalin tvrdil,že je vyděl.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Mafio Ball 02.07.2010, 17:35:46
Já se snažím něco vyšťourat na weberfórech ale zatím nic moc.
Na Baru se k....y blbě hledá.  :-[


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Dalin 02.07.2010, 21:00:40
Nemůžu bohužel sloužit, bylo tak před dvěma měsící a to znamená mezitím dalších několik desítek až stovek nových příspěvků. Akorát si pamatuju, že jeden se jmenoval nějak jako Intersystem (nebo interstellar) communication grid a druhý bylo něco jako Hyperspace pickets.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Mirra 02.07.2010, 21:37:20
Já mam pocit, že Simoes byl ve vývoji streak drive důležitou osobou. Kdyby byl jen řadový technik, tak by byl odklizen v okamžku, kdy začal být labilní. Proto si myslím, že o streaku ví skoro vše, takže nebude problém vytvořit alianční verze. Nehledě na to, že s pokročilou miniaturizací (atd.) mohou být verze GA ještě lepší. A vzhledem k tomu, že doky na SD se postaví až za několik let, má trio HSF dost času postavit a odzkoušet vlastní prototypy pohonu a ty pak zakomponovat do plánů na novou generaci SD. Proto čekám, že všechny SD, které RMN v budoucnu postaví, budou defaultně vybaveny streakem. Bude to celkem nepříjemné překvapení pro MA... Nakonec sice přijdou na to, že GA o MA ví, ale budou si myslet, že to jsou jen C-Z s informacema od McBridea. Ani je na chvíli nenapadne, že by mohli mít v rukou živého člověka, natož pak předního vědce ve vývoji důležité technologie...


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Mafio Ball 02.07.2010, 22:40:23
Já bych si tipnul že RMN něco takového dříve jak za pět let do kupy nedá. Plány snad jo ale než se pustí do stavby SD(P) s touhle technologií tak si ji důkladně odzkouší na něčem menším -co se rychleji smontuje a nebude tak drahý. Přece je to revoluční technologie a riskovat celou generaci bez záruky že v tom není zakopaný nějaký pes... :)
Rozhodně se jim budou hodit super-stike (nebo super -streak??!) kurýrní čluny a možná i nějaké CL nebo DD. Pro nájezdy pak BC(L) a snad CLACy. Schválně jestli se pak v závorce objeví nějaký písmeno když bude loď takhle vytuněná. Navrhuju T jako turbo. :D

Jen tak na okraj: na informace má stejně tak právo i Haven -nedá se vyloučit že se ony SD(P-T) objeví spíše pod vlajkou RHN.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Mirra 03.07.2010, 00:04:20
Tak názvově bych to nepřeháněl. Ono stejně nakonec budou všechny lodě mít streak a hyper(uzly alfa) jim zůstanou jen na plachty ve vlnách/červí díry.

Když naprioritizujou zdroje, tak bezpilotní model by mohli mít během několika měsíců až roku. Pak zrekvírujou některou stanici, případně nějakou upraví na nemodernější techy (upravit jednu jedinou by taky nemělo trvat déle než ten rok) a postavit tam DD/CL (půl roky odhadem) sized model pro testy naživo. Po něm asi postaví i pokročilý testovací model, možná BC-sized, aby odzkoušeli těžší lodě (rok snad)... Když k tomu přihodim, že každý model s posádkou budou testovat 3 měsíce, tak máme... 4 roky při pesimistických odhadech. To bych viděl jako dobu, kdy by se nejpozději měly začít dělat plány next-gen SD, spíš se tam ale nechá volný prostor, kdyby admiralita streak schválila. Záleží tedy, zda by se postavil i testovací model velikosti SD (a tím se nestihla série), nebo se spolehnout na testy při nižších tonážích. Nakonec bych viděl spíš tu první variantu, ale v next-gen SD by se vynechalo volné místo, aby se po kompletním otestování streaku mohl provést (realtivně) snadný refit...


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Mafio Ball 03.07.2010, 01:59:58
Taky bude asi hodně záležet na vývoji politicko-strategické situace. Kdoví co tou dobou bude jako priorita.

Já měl za to že celej vtip streaku spočívá v superzesíleným hyperpoli. A to myslím nezávisí na uzlech alfa, beta ani gama.
Že bych si zase něco blbě přeložil?!
Ach jo -ať už ty tři knihy vyjdou v čéštyn.  :(


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Mirra 03.07.2010, 02:22:18
Upřímně nevím, co je streak zač. Vím jen, že zpočátku to mělo být vylepšení hyperpohonu, ale už si nejsem jistej, v co se to přerodilo...


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Mafio Ball 03.07.2010, 02:30:57
No moje představa je že pomocí extrémě zesílenýho pole hypergenerátoru umožňuje dostat se do dosud nepřístupných hladin h-prostoru.
Tam pak platí všechny ty omezení a výhody jako jinde.
Tedy x-násobný relativní rychlosti (já tomu říkám prostorová komprese)
Jestli je v tom něco jinýho tak bych se musel ... no nevím co. Ale celý mý chápání věci je takvýhle.  :D


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Mirra 03.07.2010, 11:41:43
Tak na honorverse wiki je m.j. tohle:
Citace
For centuries, the theta band had represented an inviolable maximum for hyperspace travel. By using hyper generators almost twice the size of conventional ones used by most other star nations, the Mesans broke the iota wall and the kappa wall, reducing, for example, the transit time from the New Tuscany System to Mesa from forty-five to less than thirty-one standard days. This made possible a conventional looking, but faster than any existing, dispatch boat design which allowed the Alignment to get news faster than it should have been able to do, and to issues and distribute orders equally quickly.

Takže nakonec to je hyperpohon, jen má hypergenerátor na steroidech. Ale je trochu megalomanský dávat tomu novej název, když to je jen upgradnutá technologie. To je jako kdyby RMN začalo říkat svým Ťuhýkům, Fretkám a Katanám místo Light Attack Craft třeba Über Attack Craft :)...


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Mafio Ball 03.07.2010, 12:25:54
Když jsem si poprvé přečetl OBS a SVW tak jsem si vytvořil představu h-generátoru jako jakousi energetickou a hódně posunutou aplikaci archimédova zákona. Lodě které ho používaly byly buď ponorky nebo vzducholodě -podle toho jak se na to díváš. Takže když jsem se dočetl o streaku tak jsem měl za to, že by k pohybu ve čtvrtým rozměru -tedy mezi hladinami h-prosotru používají jiný princip. Něco jako dynamický vztlak. Dokážeš si představit že jsem trochu zklamanej když vím že to je jenom "zvětšení" původního konceptu.  :-\

(Rozhodně ty analogie nesedí dokonale, ale bylo to lepší než nic.  ;) )


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Bolt 03.07.2010, 14:42:26
Dosažení vyššich hyperpásem,než theta je velký pokrok a říkal jsem si kdy příjde,no už je tady.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Mafio Ball 03.07.2010, 14:49:13
No to nepopírám -jen jsem si představoval že to bude svým spůsobem revoluční technologie.
Něco jako spider vs. klín/plachta.
Ale kdoví -třeba se dočkáme.
Prvotní streaky lítají, dobrá.
Co třeba se Simoesovými znalostmi, manťáckými schopnostmi Sonjiny party a Shanoniným nadáním využít přehlíženého dát do kupy nějaký super-streake?
Bude mít stejný nebo jen o něco lepčí efekt ale "poněkud" odlišný princip.
A-ha. Jsem za hranicí honorversa. Pardon.  ;)


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Bolt 03.07.2010, 15:09:40
K htelegrafu
Omezení dohlednosti na průměrně 20lm je myšleno pro loď v pohybu a určitě platí.Ale hprostor je sice deformovaný,ale stabilní prostor a stanice která sedí na místě,zná přesně okolí,ví kam se dívat a co tam má najít,musí vidět dál.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Mafio Ball 03.07.2010, 16:03:26
To není tak úplně pravda -to o té stabilitě.
Ne že bych zpochybňoval výhodu stanice oproti pohybující se lodi, ta je zřejmá. Ale h-prostor bude mít výkyvy toku a hustoty částic, stejně jako záření a nepravidelných gravitačních anomálií. Představuju si to něco jako vliv počasí. A stejně jeko my nedokážeme naprosto spolehlivě předpovídat změny počasí tak v honorversu nebudou schopni získat přesný model  h-prostoru. Tudíž bude lepší být raději pesimista.
Později, až bude "linka" v provozu se mohou rezervy využít ke zvýšení objemu toku dat. Stejně je záhodno rozmísťovat stanice tak aby v případě "odstávky" jedné v řadě mohly spolu komunikovat přímo i její sousedky -třebas v nějakém nouzovém režimu.
Ale pořád spekuluju o tom, že v době války to bude velmi zranitelné zařízení. Nicméně to byly telegrafní vedení a podmořské kabely taky - a přesto se vyplatilo investovat obrovské sumy, úsilí a práci do jejich stavby a následně oprav, údržby a náhrady.
DW používá tolik analogií že nevidím důvod v tomhle případě dělat vyjjímku.
Vem si důvod proč se vlastně Liga hroutí: je to způsobeno příliš dlouhými komunikačními prodlevami. Kdyby ministerstvu vnitra ČR trvalo dva dny než se dozví o rasových bouřích na Opavsku a týden než zalarmuje posily pro tamní policii tak bychom také jen těžko udrželi republiku pokupě. Tedy šlo by to ale musely by se delegovat pravomoci do regionálních středisek a ústřední vláda by měla jen malou kontrolu nad událostmi.
Je to jakýsi limit za který se celek nemůže rozvíjet. Tahle mez zastavila růst impérií v historii už mockrát -a také stála za jejich rozpadem. Je jedno jestli depeše přenáší maratónský běžec, ponnyexpres, posel v autě, elektromagnetické vlny či vesmírná loď rychleji než světlo. Nejde tak ani o transport lidí jako informací. Kdybys chtěl Ligu reformovat tak na tohle omezení znova narazíš. Dokud vlády jejích členů nebude moct kontrolovat co dělá jak jejich delegace v Radě tak i exekutiva tak žádná taková Liga nemá šanci přežít. Tedy přežít ano ale ne efektivně fungovat.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Bolt 03.07.2010, 16:52:09
FTL je gravitační,tak nás "počasí" v hprostoru,krom gravitačních anomálii nemusí zajímat a vlny zabírají pouze malou část hprostoru a většinou jsou stacionární.
Hodnota čerstvých informací  ve válce je nedocenitalná,tak náklady nejsou až tak důležité,cena jediné vypleněné soustav,převyšuje hodnotu celé sítě.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Mafio Ball 03.07.2010, 17:32:26
Právě to "většinou" mě zatím drží zpátky. Taková nějaká putující pidivlnka by dokázala zlikvidovat půlku linky a nedalo by se s tím nic dělat. Ale podle mě se lze těmhle rizikovým oblastem prostě vyhnout. Jo, bude to stát prachy, zpoždění a úsilý navíc. Ale při stavbě TG taky nemohly postupovat nejkratší a nejvýhodnější trasou. Takže dokud někdo meřekne jinak tak považuju koncepci H-telegrafu za reálnou.

Teď k její hodnotě a přínosům. Je lepší mít nepřetržité spojení s omezeným tokem dat nebo stačí dosavadní praxe, totiž kurýrní lodě s "balíky"? Rozdíl v rychlosti přenosu je sice značný ale zase ne takový jako posel vs. telegraf v současnosti. To by mohlo být dilema -stojí to za to?
Náklady sice nebudou takové jak se snaží "někteří" tvrdit ale ani nych je nepovažoval za bezvýznamné.
Takže co má takovou hodnotu aby se vyplatila investice o spostě nul, vybudování rozsáhlé organizace pro provoz a údržbu, nemluvě o technických problémech při výrobě a rozmisťování stanic?


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Bolt 03.07.2010, 18:54:13
Náklady na kurýrní lodě nebudou taky malé,nikdy jich není dost a většinu času jsou nedostupní.Pošleš kurýra se zprávou "ano"a za 14 dní máš odpověd,jak na koni,"ne".
Informace které by zaplatily síť-pohyb vlastních a nepřátelských lodí skoro v reálném čase,možnos komunikace s lodí v hyper,obrovské zjednodušení logistiky a určitě jsou další.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Mafio Ball 03.07.2010, 19:09:16
Je toho hodně a to ne jenom ve vojenské oblasti.
Vláda, firmy, bohatí jednotlivci... ti všichni by asi ocenili kdyby jejich informace putovaly rychleji.
Ale do protivky tu máš rozsah sdělení. Nemůžeme počítat -přinejmenším v prvních generacích Ht-stanic- s něčím víc než morseovkou. To dost omezuje délku zprávy.
V každém kurýrním člunu přitom můžeš zaslat několik verzí Encyklopedia Galactika a ještě projistotu přihodit kopii seznamu voličů SKM a jejich osobní údaje aniž by to naplnilo kapacitu jejích databank.

Čili a petržel: zavedením H-telegrafu neodstraníme potřenu kurýrů.  :-[


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Mirra 03.07.2010, 20:12:19
Víme jen to, že HP brutálně omezuje dohlednost a že je to silně nestabilní prostředí. Ostatní víceméně nevíme. Nevíme, jaký efekt má HP na stacionární tělesa při dlouhém pobytu. Nevíme vlastně ani dohled v HP, pokud vůbec existuje stabilní číslo... Dokud se něco z toho nedozvíme, nemá cenu tu dělat nějaké odhady, co se dá postavit. Rozumově bych rád byl neutrální, ale přísná povaha vesmíru HH mě nutí být skeptický (v ST bych řekl třikrát hurá a zařadil to do svých povídek...). Ostatně je lepší být skeptický, než si malovat vzdušný zámky, protože skeptikovi se nezhroutí celý plán, když slovo boží řekne opak...


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Mafio Ball 03.07.2010, 20:16:42
No jo, já ty mezi soustavový linky chtěl stejně natahovat až po válce.
Ale vypadá to že se míru jen tak nedočkáme.
Možná to bude projekt pro čerstvou prababičku Honor, která se v důchodě bude nudit.  ;D


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Bolt 03.07.2010, 20:43:27
V míru ti to nikdo nezaplatí,ale všichni by to čile využívali,kdyby byla ta možkost.S internetem taky začali vojáci.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Mafio Ball 03.07.2010, 20:53:18
Nastoupí nová liberálně-konzervativní-izolacionistická koalice a zase začnou "budovat mír".
Tohle je pro ně projekt jako dělanej: užitečný, spousta příležitostí k úplatkům, protekcím....
Prostě ideální příležitost jak vytunelovat státní pokladničku.  :D


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Bolt 03.07.2010, 21:02:15
Stejně jako budování českých dálnic


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Mafio Ball 03.07.2010, 23:52:14
Já h-telegraf přesunuju Na hranici.
Tady teda spíš mrknu na dějovou stánku, taktiku a strategie.
RF se na konci MoH rozjíždí. Albrecht začíná koordinovat velet a řídit. I když nespouští SEM zze zřetele a dost ho naštve až se dozví o GA, má před sebou důležitější práci. Se sektorem Haven prozatím skončil -ještě dokončit tu záležitost s Fillaretou a je to. Věci budou v pohybu a už je nikdo nezastaví. Na to je pozdě. SL se rozpadne pod současným tlakem zvenku a destabilitou vyvolanou aktivitami spiritual kvintetu proti SEM. A kromě toho Maya už je za půl cestou k odtržení. Ani to už nepůjde vzít spátky.
Jak řekl klasik: kostky jsou vrženy.

Mimochodem ukazuje se tu další možné "ložisko" s potenciálem přerůst v otevřený konflikt. Maya má více méně spojeneckou smlouvu s Erewhonem. A ten má oficiální dohodu o obraně s RoH. Tudíž jestli se SL rozhodne poslat do Maye expedici tak se do toho s největší pravděpodobností zaplete jak EN tak RHN (o Pochodni ani nemluvě).

Jen mě furt vrtá hlavou co AE. Gusta je pragmatik ale současně taky dost nevypočitatelný. Je těžké předpovědět jak se zachová když se účelová aliance proti Havenu začne takhle měnit. Vůči Havenu má jisté obavy, ale pokud se vysvětlí ta záležitost s Giancolovou iniciativou tak snad schládne. Toho co chtěl už dosáhl. Má Slezsko (tedy svůj podíl), jistotu že ani SEM a ani RoH mu do něj nebudou nějakou dobu šťourat a ani ho ohrožovat. Leda by... ale to je hloupost. Přece by nevěřil že se tihle dva nedávní nepřátelé spojili proti němu. No paranoidní je na to asi dost... Každopádně podle mě bude mít co dělat "doma". Nesmíme zapomínat že kolem AE jsou i další končiny které by mohly být zdrojem potíží. V OBS je zmínka o nějakých problémech andíků a mitgardské federace -nic bližšího.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Bolt 04.07.2010, 16:44:56
Císařové jsou na vraždy příbuzných do háklivý.Tak předpokládam,že Gusta bude držet basu a půjde po vinících.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Mafio Ball 04.07.2010, 16:53:35
No jo -ale SL jeho syna/vnuka či jakýho příbuznýho nezabil.
Takže jak se postaví k tomuhle "problému"?  :-[


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Bolt 04.07.2010, 17:02:49
POKUS se taky počítá >:(Co když to příště vyjde?


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Mafio Ball 04.07.2010, 17:13:50
Ne já měl na mysli že se schyluje k válce se SL. Přitom vraždí MA/RF která je docela jinej subjekt.
To je jako kdyby Clinton v rámci odvety proti Talibanu vyhlásil válku všem arabskejm/muslimskejm zemím. A Rusku navrch.
Ne že bych mu to zazlíval.  :D


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Bolt 04.07.2010, 21:25:16
K válce se svazem nedojde,protože než si to svaz jako celek rozmyslí,tak už nebude.Aliance mu válku sama nejspíš nevyhlásí.GA musí hodně myslet na obranu,pavouci jsou všude potvory a co zbude budou expediční sbory pro kamarády ve svazu,omezené bojové akce budou.
U Pochodně je červí díra,dělá s ní někdo z aliance něco?


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: edicius 04.07.2010, 21:44:44
To asi ne zatím, pokud jsi to pamatuji přesně tak čekají jestli se "Dožínky" nevrátí jinudy. Ovšem z informací co předají Zilvilcký a Cachat asi dokáži odvodit nebo odhadnout, že MA červí díru prozkoumali a očividně si nepřejí aby o tom někdo věděl. Dalším logickým krokem bude odhad, že jejich průzkumná loď se již nevrátí a tudíž je na druhé straně nějáké překvápko.

Já bych jim navrhoval aby zužitkovali pár lodí i s posádkou co jim zůstane po Fill. a poslali je prozkoumat tu červí díru místo nich. :D Jako motivaci použít propuštění na svobodu po téhle "přátelské výpomoci". Aby je nenapadlo hned vzít roha, umístil bych na trup pár domoličních náloží, které budou neustále v kontaktu s doprovodnou lodí. Pokud ztratí bez důvodu kontakt, BUM, pokud se pokusí utéct, BUM, pokud s nimi bude manipulováno bez dovolení? BUM, pro průlet křižovatkou se na bombách nastaví rozumný časovač tak akorát pro průlet všech lodí.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Mafio Ball 04.07.2010, 21:52:09
No po prvním pokusu je asi třeba promyslet další postup. Mám za to že aspoň někdo tuší že se průzkumníci nevracejí kvůli "fatálnímu selhání struturální integrity" spůsobeném nadměrnou palebnou silou někoho kdo nechce aby se vrátily. (no prostě asi že se neozvali protože narazily na "hlídače brány"). Dokud ale neproběhne nejzašší termín do návratu hyperprostorem tak není nic jistého. Čili čekat. A pak se na to půjde jiným stylem.

S tím svazem bych to neviděl tak horký. Jo rozpadne se. To je jistý. Ale bude to nejspíš zdlouhavej proces a dost křečovitej. A umírající obr kolem sebe bude kopat a plivat.
Já bych to zatím viděl jako rozšiřování Lacoonů a nějaké ty ozbrojené demonstrace síly -ukazování vlajky. V přátelském duchu ale s odjištěnými zbraněmi.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Bolt 06.07.2010, 08:22:51

Já bych to zatím viděl jako rozšiřování Lacoonů .
Tak se ptám,co že to budou vlastně šířit.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Mafio Ball 06.07.2010, 08:53:38
To byly ty dvě související operace Lacoon I a II. Já k tomu přidal ještě trojku s poněkud aktívnější a násilnější náplní.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Mafio Ball 13.07.2010, 09:52:56
Jako základ pro budoucí politiku bude muset dojít k nějakému setkání vedoucích představitelů mocností havenského sektoru. Je poměrně jednoduché odhadnout že by se měla konat v Mantichoře. Tady by mělo dojít k základním rozhovorům, které jednak vyřeší problémy z minulosti (Gusta si podá ruku s Pritchardovou -ha, ha) nebo alespoň vytvoří nějakou komis která o nich bude jednat (zábava na příští dvě tři T-století) ale hlavně ustaví rámec pro Great Allliance (GA). Taková Jalta či něco podobného.
HH bude moct fungovat jako prostředník. Má kamarády doslova všude -i v AE. Navíc je nejviditelnější postavou která stělesňuje úspěchy i ale i ojedinělé neúspěchy RMN a všechny peripetie jak vojenské tak politické. Prokázala že se jí dá věřit a ona už dlouho nebude moct maskovat své nadání v oblasti šestých smyslů. (To teprve bude mít Dettwajler zájem o její geny! Třeba něco zkusí na Raula -únos či tak. No gardisti holt budou muset být ve střehu.)
Původně jsem si představoval jako ekvivalent Eisenhovera jejího manžílka. Stále je to dobrá druhá volba, zdá se že trochu zaučuje v politice a už zvládá svůj pověstný temperament. Pokud HH bude fungovat coby bojový velitel Spojeného loďstva tak on bude skvělý předseda Spojeného výboru náčelníků štábů. (ne že by z téhle pocty skákal nadšením, nepřipadá mi jako typická štábní krysa...)

Jedna z otázek, které budou na jednání klíčové bude jaký postoj zaujmout k Lize a jejímu očekávanému rozpadu. Co se týče MA/RF tak tam asi nebude problém dosáhnout shody. Ale co a jak provést s tím nestabilním uskupením které kolem sebe v předsmrtné agónii může ještě hodně kopat a kousat nebude tak snadné rozhodnout.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Mafio Ball 13.07.2010, 10:21:01
Ještě mě napadlo menší zamíchání kartama.

Honor, frustrovaná nečiností a bažící po pomstě za všechny ty mrtvé se rozhodne trochu popostrčit dění.
Mohla by připomenout Benjaminovy jeho i svoje lenní závazky, shromáždit Protektorovu osobní, přibrat nějaké dobrovolníky a rozjet svou vlastní mini-operaci. Logickým cílem by byla Messa. Jo, řádně by to zkomplikovalo situaci a poškodilo už tak otřesenou reputaci GA v Lize. A co!?
Stejně už je to v kýblu a spiritual kvintet to hraje tak že změnit vnímání solariánských mas bude těžké. Není na čase se na tohle vykašlat a nechat řešení otázek kdo/kdy/jak/proč na budoucích "tvůrčích historicích"? A důkaz toho že GA -a taková pidimocnost jako Grayson- na solíky a její mínění zvysoka sere může taky trochu pozměnit chápání reality v Lize.

Honořino uskupení by nemělo mít problém ovládnout messanskou soustavu a její ozbrojené síly se buď vzdají -nebo ne. Jejich volba. Na palubách expedičního svazu budou kromě novinářů taky dva zvláštní vyšetřovatelé, znalí místních poměrů. Jejich úkolem bude pokusit se vyšťourat další informace o MA/RF, tentokrát trochu jiným stylem. Co nezvládne Zilwicky a jeho asistenti (Ruth Winton a H.Harkness) z počítačových záznamů to by mohl odhalit Cachat. Protivýslechová imunizace interviovaných osob s něčím takovým jako je jeho přístup určitě nepočítá. (v Koruně otroků tedy rozhodně messani moc odolní nebyli)
Těžko odchytí nějakou klíčovou personu MA, o RF ani nemluvě. Nicméně i drobky informací které Detwajleři považují za bezcené by mohly poskytnout stopu a vysvětlit některé nejasnosti. A vyřadit Messu z budoucích rovnic by samo o sobě mělo smysl.
Je to jen moje představa -á, jaké blaho!  ;D
Nereálná a jak chápu DW-styl tak asi vysoce nepravděpodobná. (nehledě na to že kdosi kdesi v MoH už podobnou expedici navrhl -a zamítl)


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Bolt 22.07.2010, 10:49:47
Hrát to ve SL na hasiče,policajty a mírotvůrce je těžká,nevděčná a ve výsledku zbytečná práce.Tak navrhuju hrát to tvdě a pořádně přitopit pod kotlem rozpadu SL a maximálně šířit chaos a zoufalství,ať má RF pořádné starosti a hodně spálené prsty.A rozhodně to nebude nudné.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Mafio Ball 02.08.2010, 12:37:00
RF si moc prsty nespálí. Jim vyhovuje zmatek a chaos, který takhle vyvoláš. Rozbití stávajích partnerství jim usnadní postupnou expanzi a "zlevní" dobývání. Jestliže budou vědět že při útoku na soustavu nenarazí na nic víc než místní SDF a nehrozí intervence "zvenčí" tak se nemají čeho bát. A místo toho aby se pustlili do slabých sousedů tak první na řadě budou ti relativně silnější (rozuměj bohatší, rozvinutější a s potenciálem přispět k moci RF).
Otázka je jak by to "prodali" messanští PR-žongléři. MA se usilovně snaží udržet si při expanzi dobré jméno. Třeba něco jako když SSSR blahé paměti podávalo okupaci východního Polska a kusu Rumunska -o útoku na Finsko nemluvě- jako legitimní snahy o zajištění národní bezpečnosti. Podobně jako Áda Hitler vlastně zlepšoval svou bezpečnost okupací všech svých sousedů.

Mediální obraz bude určující. MA nechce aby masa světů vSL ale i Pohraničí dostala strach a začala zbrojit, organizovat a připravovat se na boj. Tedy ne dřív než suma jejich říší dosáhne jisté velikosti a moci/síly, vyhlásí onen RF a pustí se do reformy SL dle svých scénářů.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Bolt 02.08.2010, 16:05:18
Rozpad SL podle Detwailerů je plánovaný a řízený proces a je tam místo jen pro jejich "chaos".Opravdový divoký rozpad,kdy nevíš dneska co bylo včera,ne tak co bude zítra a kažbý dělá co může,aby přežil,je to poslední co potřebují.Dostatečné množsví granátů rozhodí sebedokonalejší Plán.
Takové legitimní snahy-okupace,nejsou příjímány dvakrát dobře a o Slezku ještě uslišíme,jeho zábor je okupace jak z příručky.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Mafio Ball 02.08.2010, 20:56:43
Nevíme s jakou "mírou divokosti" rozpadu SL počítají plány MA. Detwajleři mohou chtít právvě tohle -v kalných vodách se jim bude dobře lovit.
Nepůjde tu jen o dobývání. Značná část jejich expanze má probíhat formou anexí s přinemenším mlčenlivým souhlasem zabíraných světů. A jistě věří že chaos jim nažene do náruče skutečné dobrovolné spojence. Ty kteří budou hledat bezpečí pod ochranou někoho kdo prokáže svou sílu, ochotu jednat a také bude disponovat patřičnými prostředky. Takhle podle mě má probíhat přinejmenším část plánu. Teprve pak...


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Bolt 03.08.2010, 10:27:32
Pravda neznáme jejich Plán,ale neberou moc lehce,když se jim do cesty připlete realita a něco nevyjde.Radši změní okolnosti než,aby se oni změnili podle oklností.Jsou to člověci zvylí jít přes neomezený počet mrtvol.Lov v kalných vodách,pokud je správně zakalí,je jednoduchý.Proto pořádně zakalit a nasadit hladové piraně.A nebo je totální chaos,přesně to co potřebují,uvdíme.Chaos a plán ale nejde moc dohromady.
Všechny soustavy,které se dají dobrovolně zabrat,nebo se bez váhání připojí ke komukoliv,nestojí za námahu.I když v odírání chudáků mají bohaté zkušenosti.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: edicius 03.08.2010, 18:00:13
Ja myslím, že podceňujeme situaci v SL. Moje představa rozpadu a následného lepení je:

-logicky se budou sdružovat soustavy co jsou si nejblíže a znají se navzájem velmi dobře, mezi nimi i soustavy RF
-až vzniknou takovéhle malé uskupení 2-3 soustavy, začnou se ohlížet po svém okolí co se vůbec děje okolo
-tady vstupuje na scénu RF a jejich neposkvrnění zástupci, každý má již ve svém stádečku 1-2 soustavu a jako celek hledají další soustavy spojenců nebo alespoň přátel - tenhle postup je velmi pozvolný a nenásilný
-postupně jak se nabalují další a další soustavy a vznikají po celém bývalém svazu různé mocnosti s různou silou a vedením
-jak se k moci začnou dostávat členové RF a/nebo upevňovat jsi ji, začnou se postupně tyhle ocnosti spojovat až vznikne jedna velká mocnost složená s původních soustav RF a všech co se k nim během času přidali
-až nyní začne následovat dobyvačná taktika s cílem obsadit všechny co zbyli

Tenhle celý postup je příliš pomalý a přirozený než aby vzbudil přílišnou pozornost a o to jde RF a proto taky během schůzky vedení RF Detwailer zmínil/zamyslel se že výsledků jejich snah se asi nedožije a uvidí je až jeho potomci.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Bolt 03.08.2010, 18:18:44
Může to jít klidnou cestou pomalého rozpadu,srůstání a lepení.Ale doufám,že tak to DW neudělá,pančto by to bylo strhující,jak schnutí barvy.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Mafio Ball 03.08.2010, 19:54:49
Ja myslím, že podceňujeme situaci v SL. Moje představa rozpadu a následného lepení je:
.....
Tenhle celý postup je příliš pomalý a přirozený než aby vzbudil přílišnou pozornost a o to jde RF a proto taky během schůzky vedení RF Detwailer zmínil/zamyslel se že výsledků jejich snah se asi nedožije a uvidí je až jeho potomci.

Řekl bych že tvá představa se asi shoduje s tím co Detwajleři plánovali. My ale víme že SEM a GA a třeba i Beowulf -o dalších prozíravých a racionálně uvažujících mocnostech ani nemluvě- jim tenhle plán posmrká. Výsledkem bude mnohem obtížnější expanze jednotlivých členů MA. Určitě budou mít "zmáknuté" své sousedy. S některýma se dohodnou po dobrém, s jinýma ne. Ale divoká diplomacie která zavládne po velkém křachu jim může pěkně zamotat hlavu. SEM má prostředky -ekonomické i vojenské- aby tu přitlačila, tam zase povolila... Možná nebude zas až tak aktivní jak to předpokládal plán Harringtonové. Ale že by Spojenci jen seděli a sledovali dění to taky není pravděpodobné. RMN bude mít renomé historicky jediného vítěze nad SLNavy (další už asi nebudou -rozdrcení jejich pohrobků nepočítám). To bude mít taky svou váhu. Vyslanec hodí řeč s místní vládou: Víte, ne že bychom měli něco proti vaší snaze zůstat neutrální a vyhnout se zapojení do nastalého zmatku. Ale Jejímu Veličenstvu se nepozdává dění ve vašem sousedství. Jestliže tedy nejste schopni -nebo ochotni- to řešit, bude sem muset poslat nějaký expediční svaz. Pochopitelně bez agresívních záměrů... Nebo naopak podobným způsobem zchladí nadšení rádobydobyvatelů zastřenou hrozbou. Může rovněž vystupovat jako arbitr, vyjednávající různá spojenectví či naopak řešící spory...

Vem si že přinejmenším někteří analytici SL už tuší co se děje -a to nemají přístup k informacím kterými disponuje GA. Nemyslím že by zachraňovali SL, potažmo SLN. Ale mají své domovské světy a těm by nějak pomoct mohli. Jestli se jim podaří uvést je do obrazu tak ten rozpad Ligy může probíhat zcela nečekaným způsobem.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: deWega 04.08.2010, 16:07:08
Jiný pohled. Jak vypadá a čím je takový mesanský nadčlověk? Myslím že v SL existuje nekolik přirozených spojenců(potencionálních) GA. Většina planet má své etnikum pocházející od typu prvních osadníků. Grayson má své osadníky z Církve. Montana své kovboje. Andermani jsou čínští prušáci. No někde byla zmínka o ?? Izraelsekých nebo židovských soustavách......tak tihle budou mít na nadčlověky zajímavý náhled.  Předpokládám že na některých bude jistě vládnout islám.....Pak třeba jedinci tak bohatí že mají soukromé armády. Záleží na DW co vytáhne z klobouku.


K ponorkové válce proti japonsku. Japonsko nemělo šanci. Vyhrávali jen díky americké a vůbec spojenecké nepřipravenosti. Nepřekonatelná Zera byla na nic jen co spojenci rozjeli výrobu. Pokládám útok na GA za větší Pearl Harbour. GA bude mít nejkomplexnější a největší bojové uskupení. Obří lodě Detwailerů musely být někde postaveny. Je jen otázka času než se zjistí kde.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Mafio Ball 04.08.2010, 20:11:46
K ponorkové válce proti japonsku. Japonsko nemělo šanci. Vyhrávali jen díky americké a vůbec spojenecké nepřipravenosti. Nepřekonatelná Zera byla na nic jen co spojenci rozjeli výrobu.
Právě o to šlo: jak němci tak japonci byly ve většině ohledů slabší než jejich protivníci. Jejich jedinou šancí na vítězství byla iniciativa a moment překvapení. Jakmile o něj přišli tak prohráli.
Pokládám útok na GA za větší Pearl Harbour.
Zřejmě máš na mysli útok na SEM a Grayson -OB (GA -velká aliance- vznikla/vznikne až po spojení SEM a její aliance s Havenem a dalšími. Zatím je pouze naší hypotetickou konstrukcí.)
Na několika místech DW varuje před srovnáváním s Pearl Harbourem. Jednak co se týče cíle ale také úspěšnosti. Ovšem psychologický dopad zřejmě bude mít podobný a efekt taky. Rozzuří mantíky a graysoňany natolik že nebudou hledět na náklady a oběti aby se pomstili. A současně zbavil Alianci té největší výhody a přednosti. Ale jako za WWII taky pouze dočasně.
Jiný pohled. Jak vypadá a čím je takový mesanský nadčlověk?
....
Pak třeba jedinci tak bohatí že mají soukromé armády.
Messanský superčlověk bude vyšlechtěný pomocí genetických kouzel k dokonalosti. Na etnickém původu zjevně nezáleží, alfa-linie a ty další zřejmě taky jsou velmi různorodé. Kromě zdokonalení organismu bude podle mě největší odlišnost v jejich "světonázoru". Detwajlerovic filozofie popírá většinu toho v co HH věří a zač bojuje.
Soukromé armády a dokonce  celé vlastná arsenály budou existovat mimo SL. V lize samotné by neměly smysl. Věřím že žlodnéřství, nájemní korzáři apod. budou běžným podnikáním.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: deWega 04.08.2010, 22:11:52
No asi si rozumíme. S těmi "izraelci" jsem měl na mysli pouze spojenectví...spřízněných duší. Co říká DW nevim ale podle vašich komentářů to tak vypadalo, teda jako ten Pearl Harbour. Ovšem podle mě to bylo takticky a možná i strategicky špatně. Svoje tajné zbraně si měli ponechat na opravdový boj. Takhle podstatně prodloužili možnost reakce na nový prvek válčení. Jsou i jiné možnosti jak zpomalit nepřátelskou infrastrukturu a tipl bych ji jako Mese vhodnější..třeba zmutovaný mor,sabotážní nálože,likvidace obchodu různými embargy atp. Jsem spíše zvědavý s čím přijde DW jako s protizbraní.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Bolt 05.08.2010, 15:47:02
O Japoncích šla řeč jinde a v jiné souvislosti.No dohnálek,OB byl na rozdíl od Perl Harbouru taktický úspěch,infrastruktura je zničená dokonale.Ale taky považuju předvedení pavouků za velkou hloupost.
Samotná myšlenka genetického vylepšování není špatná,člověk je z konstukčního hlediska pěkný zmetek.Sám bych pár vylepšení bral.To ta nahnědlá nadvláda nadlidí je hodně eklovatá.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: deWega 05.08.2010, 16:41:44
No rozhodně jsem proti jakémukoli vylepšování...myslím genetickému. Možná až se páni vědátoři naučí vyléčit rýmu.Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Bolt 05.08.2010, 17:04:41
V Honorvese jsou genetické manipulace běžným jevem,pouze se s nima zachází opatrně,podobně jak s ohněm.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Mafio Ball 05.08.2010, 22:37:58
Mají k tomu dobrý důvod - v minulosti se škaredě spálili (scragové?). Já mám taky za to že bez znalostí důsledků nejsou tyhle zásahy do božího díla moc dobrý nápad. Příroda/Stvořitel můžou mít důvod proč evoluce dospěla právě do tohodle stavu. Nevěřím že by bylo možné takhle přetvářet lidstvo a nepocítit nějaké následky. A ten messanský spůsob je navíc dost nerozumný. Vylepšení v jedné oblasti bude mít negativní následky v jiné. Nikdo nebude "nejlepší" ve všem.

MA byla k použití pavouků donucena. Sice vždy počítala s něčím jako OB, ale původně bylo plánováno udeřit v mnohem větším rozsahu a na víc cílů. Jak ale zjistili plánování je sice užitečná příprava ale pokud někdo odmítá spolupracovat... SEM se dostalo na pokraj totálního vítězství a to pro Detwajlery nebylo dobré. Muselo se udělat něco aby válka v havenské sektoru pokračovala. A jelikož nové lodě ještě nebyly k dispozici tak muselo stačit to co nasadili. Zřejmě to stačilo ovšem účel to nesplnilo. Ano, SEM je výrazně oslabené a nemá k dispozici svou úžasnou výrobní základnu. Ale válka s RHN skončila a s tím nikdo nepočítal.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Bolt 06.08.2010, 13:48:11
Scragové jsou ukázkou zneužití genetiky pro špatnou věc.Upravit vlastnosti chrupavek,aby nebolely kolena je dobrý nápad.Vypěstovat Supervojáka s komplexem nadřazenosti je špatný nápad.
Tak jsem zvědavý jestli člověka odpovědného za OB,jeho nejvyžši pochválili,popravili a nebo oboje.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Mafio Ball 06.08.2010, 17:07:33
Zatím pouze pochválili. Ale na to druhhé ještě může dojít...

Potíž je v tom že celou věc zosnoval samotný Velký Albrecht. A jeho bych na harrakiry netipoval.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Bolt 07.08.2010, 10:19:20
Tak za OB stojí sám velký Albrecht.To naznačuje,že buť není až tak geniální,když použil pavouky na zpomalení možného nepřítele.A nebo má pod palcem ještě daleko lepší zbraně a pavouci jsou názorná ukázka pro barbary,aby nestkaji čumak do svazu.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Mafio Ball 07.08.2010, 11:20:02
No takový samozvaný génius by snad mohl vědět co kdysi napsal Machiaveli o silné ale ne smrtící ráně. Možná si jen myslel že nemá na vybranou.

Vlastně...
Představ si, že by SEM triumfovala a zadupala RH do země -nebo je přiměla k míru za přijatelných podmínek. To bylo theoreticky možné už před OB a akcí hvězdného dua C-Z. (Vzpomínáš si co o nich říkala nebožka Bardasanová? Prorocká to slova...) S výrobou Apolla běžící na plné obrátky, plně provozními loděnicemi, spolehlivými spojenci a materiálními i lidskými zdroji které SKM získala ve Slezsku a TQ by mohla Éliška ovládnout SL. Pokud by se k něčemu takovému rozhodla - a přesvědčila své oddané poddané že je to dobrý nápad. Do pár roků by měla všechny důležité oblasti pod palcem nebo jinak pod kontrolou a celá RF by se mohla jít klouzat. A Velký Albrecht by musel začít plánovat na novo.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Mirra 07.08.2010, 15:13:00
Klíčovým důvodem pro urychlení OB bylo Apollo. Sice to znamenalo, že RMN může roztřískat RH na cucky, ale je taky možný, že si uvědomil, že Apollo je dost velkým nebezpečím i pro spider lodě, větším, než si my tady představujeme. Možná si řekl, že je lepší teď ochromit stavbu Apollo lodí a střel, dokuď je jich málo, a přitom riskovat odhalení spideru, než aby nakonec MA stálo proti flotile plné Apollo lodí. RMN sice stihlo postavit dost Apollo lodí na celou flotilu, ale nepostaví další. Nejspíš si Detty myslí, že dokáže vypravit útok svých Dett SD, než RMN obnoví stavbu lodí.

Možná si Dett uvědomil, že jednoduchá modifikace Apolla by mohla ohrozit i těžko zaměřovatelné spidery. Třeba nahradit jednu až dvě bojové hlavice salvy speciálními senzorovými hlavicemi a software ACM upravit aby mohl vyhodnocovat i slabé duchy na senzorech...


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Mafio Ball 07.08.2010, 15:44:56
Taky je možné že nemá představu kdy a jestli vůbec mantíci a graysoňané výrobu vůbec obnoví. Je to bezprecedentní událost a jestli má problém odhadnout ony termíny sama královská vláda tak Albrecht tuplem nemůže mít představu. Za to mohl vědět co se mu podaří při OB zničit -se svými špióny a prostředky se mohl k údajům dostat snadno. Třeba vycházel z výkonosti a schopností vlastního hospodářství. Modely na to určitě neplatí.

Mohl taky kalkulovat tak, že pod kombinovaným tlakem umírajícího SL a stále silné RH nebude mít SEM energii a hlavně prostředky aby se angažovalo mimo své životně důležité centra. Tudíž nebude strkat prsty do jeho rozehrané partie. Což se vlastně povedlo... do jisté míry. Ale jen do té doby dokud admiralita neprohlásí klíčové soustavy za dostatečně zajištěné a zabezpečené. Pak se začnou poohlížet po cílech. A s RHN po boku místo proti nim tahle doba nastane mnohem dřív než si asi Albrecht představoval.

Nezdá se mi že by za předčasným spuštěním OB byly taktické důvody. Kdyby to stálo na Appolu tak by si messané nijak moc nepomohli. Mantíci nezapoměli jak se vyrábí a za x měsíců poběží výroba dál, byť třebas omezeně. Takže by se dostali do stejné situace a za prozrazení samotných spiderů mi to připadá jako moc špatný obchod. Notabene také prozrazení existence nějakého skrytého nepřítele (novinky a vlastně i přežití dua C-Z nepočítám, o nich Albrecht opravdu nemohl vědět).
Za tím bude víc. Třeba probíhá nějaké klíčové, časově omezené dění které by SEM mohla narušit a takhle je ze hry. Jakmile proběhne tak už s tím nic nenadělá.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Bolt 07.08.2010, 16:23:02
Ať už vedlo Albrechta cokoliv,OB spustil a vysledek se dostavil.V Havenu a SAM má oddané nepřátele,kteří po něm půjdou tak tvrdě,jak dokážou.
Nakonec uvidíme co ho k tomu navedlo,ale muselo toby něco opravdu dúležitého,zatím to vypadá na pořádný propadák.
Válka nabyla vyhraná,ani náhodou,konec v nedohlednu a co by bylo po ní,kdo ví.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Mafio Ball 07.08.2010, 19:03:57
Válka nabyla vyhraná,ani náhodou,konec v nedohlednu a co by bylo po ní,kdo ví.
Jestli mluvíš o Pokračovací válce mezi SEM/Aliancí a RH tak v okamžiku kdy neuspěl Tourville a Chin v BoM tak Theisman sám řekl že jsou v kýblu. Jak by to vypadalo dál je věc nejistá ale těžko by si následný "mír" vyžádal tolik prostředků jako válka. Jestli by měla SEM energii do dění v SL "štourat" je něco jiného. Doma a v blízském okolí by měla starostí víc jak dost. Navíc bez předchozích aktivit MA by ani neměli důvod se něčím v Lize zabývat. To Detwajleři systematicky usilovali o otevřený střet mezi SLN a RMN. Tyhle dvě "záležitosti" (válka s RH a incidenty s Ligou) se sice navzájem nevylučují -mohly se dokonce "sčítat" a zcela vyčerpat RMN ale souhrou nešťastných okolností se vyrušily.
Ten analytik ze SLN si myslí že to všechno není namířeno primárně proti mantíkům ani havenu -cílem je jednoznačně Liga sama. SEM, Andíci, RH a dokonce i Pochodňáři jsou jen figurky ve velké messanské hře. Byť poněkud neposedné...

Mě to vrtá hlavou -jaká událost by si vyžádala takové opatření? Rozpad SL je věc jistá a nezadržitelná. Akce členů MA zase natolik nevýznamné že by vzbudily minimální pozornost. Co tedy Albrecht chrání?!
Ledaže bych se pletl a geniové z rodiny Detwajlerů prostě chybně pochopili situaci a zareagovali v panice.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Tyrael 07.08.2010, 19:57:40
myslim že celým VELKÝM plánem v havenském sektoru bylo vytvořit dostatečně silného agresora, který by se mohl postavit SLN a vyhrát alespoň pár bitev, pro takového giganta jako je svaz by ztráta pár stovek lodí znamenala možná dost velký otřes a bez loďstva které by udržovalo pod kontrolou vzpurnější členy by se svaz začal rozpadat. SLN sice bude pořád existovat, ale když ho alespoň na chvíl výrazně oslabí tak mnoho soustav uvidí svoji šanci ať už trochu vrátit svazu příkoří nebo jen šanci taky si něco utrhnout.
Plán nevyšel přesně jak měl lidáci padli, ale to vůbec nevadí, protože tu máme velmi silnou novou hrozbu pro svaz, SEM je možná ješťe lepší strašák než by byl haven, takže MA připravila incident v Monice, ten sice moc dobře nevyšel, ale náš nechvalně známí idiot Byng se o něj postaral a BoS už byla jen třešnička na dortu. Dalším problémem bylo aby SEM nebylo na svaz až moc silné, takže po bitvě v Lovatu začali urychlovat OB, BoM byla v podstatě nejlepší zpráva tkerou MA kdy dostala, SEM má loďstvo na minimu, to je obrovská šance dostat dvě mouchy jednou ranou zlikvidovat loděnice před tím než vůbec začnou dodávat nové lodě a zároveň malé množtví jednotek udrží SEM na jednom místě.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Dalin 07.08.2010, 20:07:46
Zaútočilo by SLN na SKM, kdyby nebylo OB? Rajampet přesvědčil pětku o útoku jen díky OB.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Tyrael 07.08.2010, 20:17:23
myslim že Rampa začal povolávat do služby co nejrychleji SD aby na SEM mohl zaútočil z co nejvědší silou co nejdřív typují že chtěli tak 1000-2000 SD, ale když se dozvěděl o OB tak vzal SD co už byly připravené a poslal je do akce.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Mafio Ball 07.08.2010, 20:51:26
Ty Fillaretovy síly -a když se to tak vezme tak i svaz Crandalové- tam byly umístěny hodně dlouhou před OB. Navíc to asi nebylo bleskové rozhodnutí poslat tolik lodí tak daleko -muselo se to nějakou dobu plánovat. A samotný přesun taky nějakou dobu trval. Takže jestli spolu s OB tvořily součást plánů MA tak k jejich odstarrtování došlo ještě předtím než se povědomost o Appolu roznesla. Což opět dokazuje že s ním přímo nesouvisela. (Tedy pokud nejsem totálně vedle se sledem událostí)


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Mirra 08.08.2010, 15:46:11
Pokud si já vybavuju, tak OB a vyprovokování války se SL byly dvě nezávislé události. Kdyby se jejich pořadí prohodilo, vůbec nic by se nestalo. Navíc tím, že nebyly závislé, se snížilo riziko, že se někde něco zkazí. A pokud si vybavuju, tak urychlení OB přímo předcházela rodinná diskuze Dettweilerů o Apollu. A naopak po OB byli zklamáni, že RMN stihlo dostat nové Apollo lodě z loděnic před OB. Tudíž tam souvislost mezi Apollem a OB je. Otázka je jen, v jakém smyslu existence Apolla urychlila OB.

MA sice nemůže odhadnout přesně, kdy se průmysl SEM postaví zpět na nohy, ale mají informace o ekonomice SEM a vědí, co obnáší konstrukce vemírného průmyslu. Nedokážou odhadnout termín na měsíce, ale v rámci roků až půlroků jistě ano...


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Mafio Ball 08.08.2010, 16:11:56
Dobře, moje chyba.  :(  ;)

Takže souviselo ono urychlení OB -se všemi nevýhodami které tenhle posun znamenal- s Appolem samotným nebo jen vlivem který má na rovnováhu sil?
Tedy pokud šlo o to "zabít" technologii tak tam byly bez šance. Jednou už je ten džin z láhve venku a detwíci museli vědět že jestli ne RMN tak někdo jiný je začne dříve či později vyrábět nanovo.

Myslím že šlo o to, že Appolo a související zbraňové systémy (a do jisté míry i ty ostatní, které měla malá aliance v daném okamžiku k dispozici) poskytlo SEM absolutní zbraň. Kdyby na to přišlo tak královna mohla poslat tucty uskupení a ty by postupně dokázaly přinutit jednu soustavu SL po druhé k poslušnosti. Rozumně uvažujícím admirálům a jejich civilním nadřízeným by stačila jediná ukázka aby prosili o možnost se vzdát. Ti méně rozumní by byli zničeni a k přijetí bezpodmínečné kapitulace donuceni. A ti inteligentní by se vzdali rovnou. Za pár měsíců by bylo dílo hotovo. (jestli by to by "tvale udržitelný stav" je něco jiného)

Jenže bez OB by neměla Alžběta ospravedlnění nebo pádný důvod se do dění v Lize takhle aktivně zapojit. Možnost a prostředky ano -ale motivaci? Co by jí bylo potom, že se solíci začali odrtrhávat, navzájem mydlit a liga je fuč. Maximálně by připila neznámým iniciátorům -kteří můžou mít spoustu důvodů ke svým snahám o rozbití SL- na zdraví a popřála jim úspěch. Nehledě na to že by bylo snadné pokládat ono dění za "přirozené" a "samovolné".

S tím možným odhadem souhlasím. Jenže je rozdíl mezi tím jestli dáváš orbitální průmysl do kupy pod nepřátelským tlakem nebo v relativním klidu. To jim veškeré výpočty řácky rozhodí.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Mirra 08.08.2010, 17:08:31
Právě, že naopak. Pod tlakem bude SEM pumpovat do obnovy průmyslu veškerý volný dolar. Takže když si MA spočítá veškeré nutné výdaje, většina zbytku půjde právě na průmysl. Navíc MA muselo vědět, že OB zbaví SEM většiny kvalifikované síly. A že tu je daleko těžší obnovit než "hardware"...


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Mafio Ball 08.08.2010, 20:14:42
Popořadě.
MA věděla jaké způsobí škody. Sice asi ne přesně ale jejich krtci, veřejně dostupné informace i spousta staré dobré špionážní práce jim mohla poskytnout poměrně spolehlivé údaje o tom co se na těch třech stanicích nachází. (A v graysonské průmyslové zóně.) "Duchové" jim dodali i přesné počty rozptýlených doků. Takže tohle odhadnout mohla.
Teď ta rána kterou představuje likvidace nejlepších a nejefektivnějších pracovních sil ve známé galaxii. To, že je zabijí jim takéé muselo být zřejmé. Vzhledem k tomu jak Albrecht kdesi srovnává výkonnost vlastních loďařů na Dareu s mantichorskými byla jejich "neutralizace" jedním z cílů OB.
Jediné co tak zcela nevyšlo bylo zničení oněch narychlo dokončených lodí.

Tolik rekapitulace.
Obnova fyzického zařízení za situace kdy probíhá jeden plnohodnotný vojenský konflikt a rozjíždí se druhý jim musela připadat přinejmenším obtížná. Jistě, museli předpokládat že mantíci se do toho pustí s maximálním úsilím a nebudou omezovat příděl finančních prostředků. Ale jestliže počítali dejme tomu s rokem tak teď díky míru s Havenem došlo ke zkrácení této obnovy na polovinu. Lodě, které by potřebovaly opravy po bojích, nezbytná údržba způsobená intenzívním používáním ve voj. podmínkách, opravárenské a servisní lodě odvolané z "přífrontových" uskupení a jistě i další úlevy způsobí že naráz je k dispozici více prostředků na zahájení patřičných prací. To už je jeden faktor se kterým MA nemohla počítat.
Pak tu jsou zajatci kteří se vrátí po uzavření míru -budou jich desítky tisíc. I ti mohou významně zkrátit dobu za kterou se postaví alespoň kostra továren.
Samotné pracovní síly do nich jsou jiná věc. Ale! Jestliže při OB zemřleo na vesmírných stanicích přes pět miliónů lidí neznamená to že všichni pracovali ve voj.průmyslu. Jistá část byli z civilního sektoru a ten není pro fungování zbrojovek nezbytně nutný. Taky sice budou muset být nahrazeni ale s mnohem menší prioritou. Navíc vláda se jistě dokáže odhodlat k řadě kroků které urychlí nábor -různá zvýhodnění a pobídky. Tovární linky se nebudou rozjíždět současně, ale postupně a to v pořadí jaké určí plánovači a umožní situace. "Rozběh" nebude bleskový nicméně postupně bude nabírat na tempu. Pochybuju že by se v dohledné době dostali mantíci na původní efektivitu ale to není důležité. Jestliže se spokojí s padesátiprocentní výkonností a budou chtít dosáhnout původních objemů produkce tak holt vynaloží dvojnásobné náklady, zaměstanají více lidí a bude to trvat déle. Ale vzhledem k původním standardům i 50% není nic zanedbatelného. A postupem času se bude zlepšovat.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: deWega 08.08.2010, 22:18:27
No tady bych trošičku oponoval. Nové výrobní kapacity mohou býl ty nejmodernější a měla by u nich vyznít stejná automatizace jako u moderních lodí. Miniaturizace a automatické systémy mohou výrobě velmi prospět. Němcům taky "pomohlo" že měli města po náletech na kaši. Museli pak postavit nový a modernější. Nejsem si jistý ale v Grendelsbane bylo asi zajato hodně personálu. To by taky mohlo pomoci. Navíc  LAC se podle mě nemusí stavět na oběžné dráze.....to by taky mohla být výhoda.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Mafio Ball 09.08.2010, 12:55:18
V Grendelsbane jich mělo být kolem 40.000. Předpokládám že na základnách které obsadila RHN během Thunderboltu se jim do ruk dostalo ještě dalších pár tisíc. Ti všichni by teoreticky -po krátké rekonvalescenci- mohli nastoupit do práce. (Krom toho se zajetí vrátí i spousta čistě vojenského personálu. Ne tolik ale každá trocha dobrá. Někde u St.Martinu parkují stovky zbrusu nových lodí kterým chybí posádka.)

Co tě vede k přesvědčení že původní výrobní linky nebyly tak rozsáhle automatizované? Já měl za to že právě tohle byla jedna z největších předností mant.průmyslu -nejen vojenského.
Potíž bude v tom že sestavení dokonalých, vyladěných robotizovaných továren vyžaduje již funkční provozy na výrobu výrobních nástrojů. A ty se nejspíš dělají na míru a nebylo by dobré aby se dělaly jinde než "doma" (kvůli zachování nejrůznějších patentů a vynálezů).

Budování nového zbrojního průmyslu na zelené louce -nebo v černočerném prostoru- má i nějaké pozitiva, pravda. Umožní stavět přesně podle plánů a jestliže "architekti" vědí co všechno bude potřeba tak to můžou lépe připravit. Původní stanice vyrůstaly postupně, kdovíkolik let -možná století?!- se rozrůstaly více méně neplánovitě a pouze podle okamžitých potřeb a možností. Za vlády krále Rogera III nabral růst na tempu a určitě nebyl čas na nějaké zefektivňování. Takže ano, nové stanice budou "lepší" v mnoha ohledech ...jakmile budou dokončeny. Což se může pěkně protáhnout. (vem si jak dloho trvá dát do kupy relativně malý SD -a vynásob si to n-krát)
Taky asi dojde k přísnému oddělení zbrojovek od nevojenského průmyslu, samostatných obytných sekcí a vlastních loděnic. A určitě se nebudou spojovat s čistě civilními sekcemi (chápu to tak že Vulkán, Hefaistos i Weyland fungovaly rovněž jako přestupní stanice pro "místní" a mezihvězdnou dopravu)

Jestli máš na mysly možnost stavby LACů na povrchu planet tak nee. DW to přímo nevyloučil ale má to být výrazně méně efektivní než orbitální loděnice. A i "dole" by se muselo začít od nuly. A rovněž polemizoval s možností decentralizovat hlavní loděnice a arsenály.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Bolt 09.08.2010, 17:14:49
Jak to sleduju,tak to vypadá,že Mantichora měla celý kosmický průmysl ve 3 stanicích,které jsou na prach.Z tohoto hlediska vypadá decentralizace jako opravdu výborný nápad.
A nebo Spidery vyluxovaly celou soustavu a nikdo,nic neviděl.Loděnice mají spoustu dodavatelů,zpracovatelů atd.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Mafio Ball 09.08.2010, 17:24:14
Jak to sleduju,tak to vypadá,že Mantichora měla celý kosmický průmysl ve 3 stanicích,které jsou na prach.Z tohoto hlediska vypadá decentralizace jako opravdu výborný nápad.

Tohleje něco včem nemám jasno. Na stanicích mohla být soustředěna drtivá většina vojenského průmyslu ale jaký by byl důvod cpát tam i civilní?

Marně se snažím najít jednoznačné prohlášení které by to potvrzovalo nebo vyvracelo. Možná jsem jen narazil (opět, auwajs) na hranice svých možností co se překladu týče.

DW posuzuje umístění loděnic a souvisejících zbrojních provozů hlavně z hlediska obrany. Jeden velký bod se brání lépe než x menších. A co se efektivity týče tak jasně vede centralizovaná výroba. (mimo jiné ti odpadaj zdržení a náklady na dopravu)

Jasně že to má i negativní důsledky -totiž když se ti onu klíčovou pozici ubránit nepodaří. Ale stejně tak by mohla padnout i obrana planet SKM.

Spíše než decentralizace je řešením zdvojování. Vedlejší loděnice/zbrojovky u St.Martinu, další u Bazilišku...
Ovšem to přichází v úvahu až ty primární, umístěné v mantichorském domovském systému budou opět v provozu.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: deWega 09.08.2010, 17:46:47
Z historie víme že hodně rozptýlený a solidně maskovaný průmysl vyráběl náckům ty nejlepší zbraně a největší počty v roce 1944. Modernizace v továrnách probíhá ale jek bylo řečeno mnoho roků staré komplexy nemohou stačit...už jen v tom o kolik se zvětšila tonáž jednotlivých tříd. Stále sázím na lehčí typy lodí než SD. Podle mě se musí zlomit ta neustálá stoupající křivka větších lodí a počtů. Je čas na ultimátní zbraň. Kosmickou tsunami....asi jsem trošičku ovlivněn Warhammerem či co ;D

Předpokládám že byly zničeny loděnice i u Kosu...Honorka nám zchudla.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Mafio Ball 09.08.2010, 18:10:59
A teď si představ jak na tom budou pojišťovny!

Pokud bys měl každé to mini-centrum vybavit patřičnou ochranou a obranou tak se pěkně prohneš. S maskováním tak rozsáhlé činnosti je v Honorversu poněkud problém. Pokud si odmyslíš Matici a Dareus tak utajené loděnice nikdo nemá. Rozptýlení v rámci jedné soustavy je hloupost. Neměl bys šanci krýt všechny -útočníci by ani nepotřebovali spidery.
Rozmístit zbrojovky do řady soustav je lákavý nápad. Poněkud by ti to ale komplikovalo dopravu sub-komponentů a koordinace dodávek by byla noční můrou pro manažery. A opět: máš tu otázku obrany. Když své prostředky, úsilí a enrgii rozptýlíš mezi řekněme desítky světů tak to bude jako bys vybízel nepřítele aby si je schlamstnul postupně, jeden po druhém.

Ústřední s maximální silou bráněné, chráněné centrum je stále optimálním východiskem. Už jen proto že SEM nemá prostředky aby současně pracovalo na mnoha projektech s dostatečným úsilím a rychlostí.
Pořád platí že mantichora je stěžejním bodem celé strategie GA. Jestli padne ona, tak je válka proti komukoliv v háji. Takže soustředit klíčové vajíčka do jednoho košíku je rozumné a logické -tak jako dřív.

Něco jiného je ale myšlenka současně iniciovat vznik oněch sekundárních zbrojařských komplexů. Ty by měly být snadno dosažitelné Křižovatkou -nízké náklady na dopravu, neptrné prodlevy a snadný přísun posil- a současně se dostanou pod ochranu stávajících obranných instalací.
Další věc je že mantichora si asi bude muset přestat "hamounit" své klíčové hi-tech komponenty pro sebe. Jestliže se o výrobní postupy podělí s důvěryhodnými spojenci a poskytne jim know-how k jejich výrobě tak už se nikdy nebude moct opakovat situace po OB. A i kdyby továrny v mantichoře  -a ty sekundární provozy- pracovaly na plný céres a bez problémů budou výrobky oněch mini-zbrojovek přínosem pro celkovou produkci GA.
Nezanedbatelný bude i fakt že tahle spolupráce může posílit vzájemné vazby uvnitř GA a snížit obavy menších -či slabších členů- z totální mantichorské dominance.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Bolt 09.08.2010, 18:42:03
Takže soustředit klíčové vajíčka do jednoho košíku je rozumné a logické -tak jako dřív.
Dokud ti ten košík někdo nerošlápne...


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Mafio Ball 09.08.2010, 19:13:19
Rád bych ti připoměl že v tomhle konkrétním "košíku" je kromě obyvatel tří planet mantichorského království taky královna, její vláda, parlament... a rovněž Křižovatka a vše co představuje. Tudíž jestliže se válka dostane do stádia kdy se šlape po tomhle košíku tak je nejspíš prohraná.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: deWega 09.08.2010, 22:06:15
To je rozumná argumentace. Ovšem nemáš tu obranu vyřešenou a to tak že vůbec. Zatím se vymýšlí vůbec zda je možné se spiderům ubránit. To ví jen DW a Alláh. Byl tu nápad zakutat fabriky do asteroidů. Neni špatnej. Chce to předložit Mese cíl na kterej se může vázat a někde potíchoučku šupky dupky kutit na něčem překvapivě pikantním. Mám malinké tušení s čím DW přijde ale nebudu dráždit To téma už tu bylo a je zavržené.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Mafio Ball 10.08.2010, 01:37:49
Nenapínej, dráždi.

DW pochopitelně přijde se svým příběhem, my tu jen spekulujeme. A představujeme si. A hrajeme si.

Pravda, obrana proti spiderům není vyřešená. Stejně jako není dokonale zajištěná detekce oněch průzkumných pavouků třídy Ghost. Ty mohou slídit po všech známých soustavách GA a prohledávat i ty nevýznamné. Takže nějaké utajené budování odlehlých loděnic je nereálné. Pak už by se ve vhodnou chvíli mohly stát cílem zničujícího útoku -třeba hned poté co zahájí provoz nebo těsně před dokončením první "várky". Utajení vylučuje obranu, která navíc také nebude prověřená.

Přesunout část úsilí do Matice je celkem logické ale Haveňanům chybí technologická základna. To ale nevylučuje že by jim mantíci nemohli pomoct z výrazným vylepšením většiny systémů a poskytnout jim také "nástroje na výrobu nástrojů". Tím by se v celkem krátké době mohla výkonost tamního průmyslu vyhoupnout o řácký kus a vzhledem k počtům a rozsahu "matických" loděnic by nahradila výpadek těch ztracených.
To ovšem předpokládá absolutní důvěru k novým spojencům a ta nepřijde hned po onom podání ruky. Možná se ale vnímání mantichorsko-havenského konfliktu změní jakmile na veřejnost pronikne výklad Pritchardové. Tedy pokud bude důvěryhodným způsobem podaný. A možná jestli při odrážení adm.Fillarety prolije Theissmanova flotila nějakou tu krev. Ta by spojenectví spečetila mnohem důkladněji a rychleji než deset smluv.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: deWega 10.08.2010, 17:22:17
S tím napínáním  to nedělám shválně. Nechtěl sem to vytahovat ale DW použil v Serii Pochodů tzv. tunelový pohon. Tak mě napadlo že pokud by gravitační klín nebyl klín ale trychtýř?  Pro gondoly a LAC startující v ose letu by to neměl být problém a možná by to šlo přepínat s klasikou? Pokud se budem držet dogmat tak nesmysl ale v prvních dílech byly příďové a záďové štíty nemožné a koncepce LAC nikoho ani nenapadla. Ale nemám to promyšlený do detailu...

S tím utajováním....kdo tvrdí že loděnice a montážní linky musí být v soustavě...? Ve vesmíru je tolik místa.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Mirra 10.08.2010, 18:03:15
Upřímně, možnost válcovitého klínu/gravitoru tu byla nadhozena minimálně třikrát a pokaždý jsem se s Boltem pohádal ohledně jeho proveditelnosti/reálnosti a pokaždý jsme skončili stejnou plichtou. Nemá cenu se do toho vrtat počtvrtý :)

V OBS byla spousta věcí, které nikoho nenapadly... RMN jen mělo silnou motivaci brainstormovat, takže věci jako MDM, (P) lodě či superLAC nakonec přišly na svět. Ačkoliv, u LAC, bylo třeba vynalézt některé věci, takže možná že podobný koncept tu byl. Jen nebyly součástky - třeba beta na druhou či myšlenka štěpných reaktorů. Myšlenka válcovitého/trychtýřovitého klínu musela někoho napadnout, jen nebyla proveditelná. Jinak, do počátku se vědělo, že příďové štíty jsou proveditelné, jen byly nepraktické. V době SDM byly výstřely do klínu či pod sukni výjimkou. Myšlenka těchto štítů vytanula znova se superLAC, které potřebovaly ochranu hrdla, protože útočily čelní ztečí. A pak to přešlo i na těžší jednotky, protože prostředí MDM znamenalo, že střel je dost a mají dost manévrovací síly, aby se zaměřily i do hrdla. Buckler pak byl jen logický krok, který ale nejspíš vyžadoval, aby byly příďové štíty již v provozu. Občas je těžké něco zlepšit, když není k dispozici hmotné zařízení... ale to jsem asi odbočil...

Ve vesmíru je spousta místa, ale pokud neuděláš naprosto soběstačnou a uzavřenou soustavu (jako MAtice či Darius) nakonec tě něco prozradí. Jako třeba pohyby pracovních sil či materiálu. V současné situaci je nelogické cokiliv důležitého umístit mimo Mantichoru, protože dvě věci se brání hůř než jedna. Jak bylo řečeno, v tomhle koši vajíček jsou skoro všechna důležité vajíčka SEM, takže jakmile ti ho někdo rozešlape, ty dvě tři vajíčka mimo ti prdel nezachrání. Jiná otázka to bude za 10-20 let, kdy by se TQ mohl dostat blízké kvalitě techniky SKM. Pak by bylo vhodné ve Spindlu založit druhé velké loděnice a možná i pobočku Ostrova Saganami. Pro případ, že by pak někdo dobyl Mantichoru a vynutil si na Císaři/Císařovně mír namířenm pulzerem, guvernér TQ by mohl převzít vedení SEM dočasně na sebe a se silami z TQ vykopat soupeře z SKM. Nicméně tento "dualismus" je desítky let v budoucnosti a dnes stále platí, že s Mantichorou padá SEM...

Někdo se divil proč byly zničené stanice civilní i vojenské. Byla to logické implikace postupného rozšiřování a centralizace mantichorskéh vemírného průmyslu. Vždy když bylo třeba něco nového postavit, prostě se to přilepilo na dosavadní stavbu. Civilní ubikace, civilní doprava, civilní kanceláře pro vesmírné záležitost, vojenské kanceláře, stavevní doky, opravářské doky, etc. Ačkoliv je vesmírná doprava neuvěřitelně levná, stále je lepší přepravit se turbovýtahem než raketoplánem. A k tomu zbytku, co nebyl na těch stanicích, tak OB opravdu zničilo všechno, co mělo co dělat se stavbou a opravou lodí, součástek, střel... Ačkoliv to bylo více či méně rozptýlené, stále to bylo v rozumném okolí Mantichory. Pokud si pamatuju dobře (opravte pokud ne), zbyly jen některé těžební zařízení, která ale byla nejspíš příliš rozptýlená v asteroidech,než aby se na ně dalo hromadně střílet...


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Bolt 10.08.2010, 20:41:23
Tak to s neviditelností a bojeschopností Spideru bude sakra vážné,když dokázyly protlačit přes jednu z nejlepších senzorových sítí v galaxii dost munice,aby trafily všechno co šlo a stalo za to a nikdo nic neviděl,dokud nezačaly vybuchovat stanice.A to zaútočily malé ryby.

Myšlenka válcového gravitoru,byla taky nepaktická,když se bojovalo do milionu km,energetickýma,střely byly doplněk a zbraně byly na boku lodi.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Mirra 11.08.2010, 14:54:39
Válcový klín byl nepraktický, když se nedokářeš oprostit od myšlenky bočních salev. Navýšení schopnosti přežít je daleko vyšší než snížení útočné palby. Už jen z toho důvodu by pro válcový klín zabíjel každý vývojář ve vesmíru. Nemluvě o tom, že taktika bočních salv se vyvinula z existence klínu, tak jak ho známe. Nikoliv naopak. Kdyby se přišlo s válcovým klínem místo normálním, nikdy by se boční salvy nevymyslely.

Ono se dokážeš protlačit přes jakoukoliv senzorovou síť, když máš něco, po čem se ona síť nedívá. Podruhé už to bude těžší, protože senzory už budou pátrat i po tvé stopě. Sice ne přímo, protože RMN nemá přesné otisky spiderů, ale jak se říká: "Fool me once, shame on you. Fool me twice, shame on me..."


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Bolt 11.08.2010, 15:29:00
Samotná 80% redukce zbraní stačí ,ale troufám si tvrdit,že Válec je nepohybliví,bez pohonu.Výměna pohonu za ochranu nebyl před
MDM v gondolách dobrý obchod.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: deWega 11.08.2010, 17:30:05
Psal sem trychtýř a ne válec. Základní nemožnost by byla vyloučena...klíny by nebyly blízko sebe.....byl by jeden. Ale nechám to na povolanějších.

Na vyhledávání spiderů by nestačila stará dobrá optika...? no trošičku upgradnutá? V podstatě bude muset DW přijít s něčím podobně brutálním jako Mesa.Takhle to vypadá na prohrané dopředu. Pokud nevychytají obranu něčím schopnějším neubrání ani slepičí kurník. No třeba bude stačit nějaká vychytávka ve stávající technologii.

Naprosto soběstačná základna určitě udělat jde a podle mě je nejvyšší čas. Protivník ukázal část svých karet. Musíš předpokládat že neblafuje a chce tě zničit. Musíš najít druhou obrannou linni. Pokud má někdo příliš velké kladivo musíš uhnout. Nevěřím na jinou cestu. Utajení bude tedkom nejdůležitější....


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Bolt 11.08.2010, 18:58:13
Trychtýř nebo valec na tvaru až tak nezáleží,spíš by vadilo to že je jeden.
První byl gravitor a jemu se sedmset let přizpůsobovala výzbroj a tvar lodí.To naznačuje,že jiný tvar pro pohon není vhodný,a nebo ho DW byl neochotný připustit.
Samostatná,soběstačná,utajená loděnice není problém.Tak 20-100 roků budování při min pohybu tam a ven a bude v provozu.
Osobně jsem pro výstavbu vojenských loděnic v Mantichoře a všech sekundárních vyůstěních,to sou nejlíp chráněné místa.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: deWega 11.08.2010, 21:57:37
Nejlíp chráněná proti standartním nebezpečím. Spidery nevidím jako stadartní. No železnice taky začínala s paními lokomotivami a loďstvo s veslicemi. Taková galéra to ti byl šíf jak sviňa. ;D ;D ;D

Ale vážně. Teda jen trochu.Na začátku druhé velké války ještě lítali dvouplošníly a na konci padaly atomovky. Dají se očekávat další rasantní změny.

Mě se líbí představa války v pacifiku v kosmickém měřítku. Flotily mateřských lodí kryty mračny LAC kosmické převahy a zásobované rychlými svazy. Jako doprovod bitevní svazy poku by nepřítel nebyl dostatečně spolupracující.
Další věcí bude obsadit všechmy křižovatky a donutit protivníka cestovat pomalejc. A vůbec........


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Bolt 11.08.2010, 23:46:20
Na pavouky taky dojde,jen co je vic nasadí do akce,usmaží pár lodí a základen,ale určitě na ně něco vyplave.A výhodu totálního překvapení,už ztratily.
Pevně věřím,že se dočkáme pořádné galaktické války.A taková vesmírná válka v Pacifiku je dobrý základ.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: deWega 12.08.2010, 06:11:02
Ti co stavějí spidery a atp, zjevně omezení na gravitory a boční výmetnice nečetli. Proto si postavili něco jiného. Je to o vývoji. My jezdíme na benzin a naftu. Věřím že  že přestavět všechny fabriky ne jiná auta,benzinky na jiné čerpačky a obrat chudáky šejky o jejich obživu jsou jediné důvody proč dýcháme smog.. Kdyby naši předkové uměli před lety vyrábět a používat vodík, šlo vše jinak. Podobně to vidím a s používaným pohonem u DW. Vem si jen ty strašný kvanta kovu. O lidech ani nemluvím.

Tu válku v Pacifiku sem nenadhodil jen tak. Bitevní lodě vymizely s nástupem letadel. Tady to zatím vypadá podobně. Holt historie se opakuje.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Bolt 12.08.2010, 09:11:24
Za vznikem spideru stojí myšlenka,že není žádný opravdový důvod,proč by se věci nemohly dělat jinak,krom přirozené lidské lenosti.Když něco funguje,tak to udržujem v chodu a měníme to až se to rozpadne na ohrabky-české auta.Přitom vždycky je minimálně 6 dalších možných způsobů řešení stejného problému.Kdyby někdo na začátku 20.století objevil pořádné baterky a ropa nebyla skoro zadarmo, tak už sto let jezdíme na elektřinu a motory s vnitřním spalováním uhlovodíků jsou kuriozity v můzeu,jako ukáka hloupého plýtvání.A nebo takový čas,není absolutně žádný důvod,aby měla hodina 6O minut a Týden 7 dnů,ale zkus to změnit.
Někdo to tu psal,bitevní lodě vytlačily letadla,protože několik málo letadel neslo zbraně,schopné zničit každou loď.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: deWega 12.08.2010, 17:21:44
No o tom by to podle mě mělo být. Vybavit LAC něčím dostatečně silným aby donutil bojovou stěnu brát je vážně. Nemyslím tím že jeden LAC sejme tří SD aniž se zpotí. I když Hancock byl zajímavý příklad. Kolik že bylo těch LAC protí operačnímu svazu? I Lester je při BOMU bral vážně a dokázaly jeho  bojové stěně očesat celý doprovod.

Jde o základní pravidlo války. Kdo chce bránit vše neubrání nic. Zopakuji. Těžké lodi doma jako hlavní bojové uskupení. Nosiče a doprovod, myslím tak do velikosti BC na ofenzivní akce. Matematika je
 jasná. Aby protivník zastavili tyhle útočný uskupení musí nasadit SD. SD nasazené k obraně nemohou útočit. Ale další opravdovou specialitkou by měla být nová třída lehkých křižníků nebo fregat. Co nejvíce specializovaných na průzkum a rychlost. Protože aby se mohlo bojovat musíš vědět s kým a znát jeho sílu. Jak správně podotkl jistý admirál připomínající poučku z pokročilého taktického výcviku. Navíc rychlost přenosu dat bude stěžejní.

Pokud by došlo k ofenzivnímu vedení operací tak Domácí flotile asi nebude velet Honora. Na to moc ráda poznává nové světy.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Mafio Ball 12.08.2010, 18:02:02
Co když někde dojde k zavedení obranné doktríny jako u mantíků a havěňanů. Tedy základ bude tvořen shluky gondol s xDM? To by mělo být dostatečné k odražení slabších akcí a na ty silnější jsou stejně stávající SD mimohavenské produkce na nic. Dokonce i SD(P) které se snad v dohledné době objeví.

O vybavení LACů něčím účinějším jsme se tady někde bavili. Mám pocit že problém je v něčem trochu jeném. Čluny jsou schopny vážně poškodit i SD jen mají "poněkud" problém odolávat jejich odvetné/obranné palbě. I když... Vyvážené uskupení tvořené z určitého procenta Katan, Ťuhýků a Fretek (či jejich ekvivalentů) by se mělo být chopno prodrat a tvrdě udeřit. Muselo by jich být hodně, přiměřeně počtu cílů. Dostřel mají v současné době stejný jako lodě bojové stěny SL a jejich budoucích dědiců. A účinnost elektroniky jim dá jistou výhodu.

Při vytváření oněch útočných svazů musíš taky počítat s tím že se může něco přihodit a ono uskupení se dostane na dostřel nepřátelské bojové stěny. Nežádoucí vývoj, pravda ale vyloučit se nedá. A pak by bez vlastních SD byla na kaši dřív než řekneš Baťa.

Průzkum je pochopitelně základním předpokladem ofenzívy. Podle doktríny RMN jej ale obvykle provádějí torpédoborce, fregaty -i ty podobné pochodňáckým- jsou zřejmě příliš slabé. Pokud tedy DW radikálně nezmění názor. Ale zarputilost s jakou prosazuje "univerzální" jednotky tomu nenasvědčuje.
HH má velení Home Fleet?!
V MoH už její místo zaujal ten co dostal pecku u Grendelsbane - a OB snad přežil, ne?
Strčit HH na takové prestižní místo by sice povzbudilo morálku a veřejné mínění ale bylo by to plýtvání jejíma schopnostma.
Mohlo by se jí to ale hodit -měla by příležitost pobýt s rodinou, vidět častěji děti, manžela...
A velitel HF asi přispívá do formulování celkové strategie.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Bolt 12.08.2010, 18:15:41
96 LAC v Hancocku+5 SD,11BC a ani všechny LAC dohromady nedokézaly zničit dokonale nepřipravenou bitevní loď ve stěně na jeden pokus.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: enterprise 12.08.2010, 18:33:43
Totální obrana něčeho neni možná. Ať už postavíš sebelepší obranu, vždycky se najde někdo kdo jí nakonec prolomí. Jediná efektivní obrana je zničit nepřítel dřív než se jemu podří zničit tebe. Obranu stavět jen tak aby to nepřátelský jednotky dokázalo zpomalit a navíc obránce upozornilo že se něco děje. ;) A to je přesně důvod proč chtěly MA zničit lodě s Apolem ještě v loděnicích a proto urychlily OB. No trošku se sekly s výpočtama, ale i tak to Mantichoru aspoň ochromilo. Problém je že ty lodě už byli z doků, takže veskutečnosti se OB tak trochu minul účinkem. Mantichora sice nemůže momentálně stavět nový lodě, ale těch už postavených má dost aby mohla začít dělat problémy. ;) Samozřejmě je otázka jestly něaký ofenzivní operace bude ryskovat. A navíc před OB mohly bejt tendence u lidí uzavřít co nejdřív mír, teď to vidim na to že budou ochotný k dleko většim obětem doku neuviděj lidi co to provedly řádně potrestný. 8) MA si tim udělala daleko horšího nepřítele než kdyby OB vůbec nepodnikla.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Mafio Ball 12.08.2010, 19:06:56
O tomhle jsem mluvil, z tohodle hlediska byla OB zásadní chyba. Teď prakticky nepřichází v úvahu že by Éliška, Mayhew a další členové "GA" nehledali pachatele i kdyby to mělo trvat desetiletí a stát většinu HDP.
A jestli se SL nebo kdokoliv jinej připlete týhle pomstě -odplatě, protiúderu či jak tomu budem říkat- do cesty tak ho převálcujou taky.

Jo, problém obrany je už takový. Ale jestli jedinou kořistí při úderu na onu soustavu bude orbitální průmysl a bude to znamenat x-procentní ztráty úderného svazu, tedy hlavně LACů tak se můžeš dostat na úroveň kdy se to začne nevyplácet.
Taky se může stát že při některé akci -a při válce s SL jich budou potřeba stovky- dostane utočný svaz řácky na kokos. Solíci jsou sice troubové ale to neznamená že jakmile velení přejde na místní admirály SDF, kteří budou bránit svý domovy budou stejní ignoranti. A jejich technika, doktríny a zbraňové systémy se budou moct už jen zlepšovat.

Zmiňoval jsem válku proti SL a jejím pozůstatkům protože nikdo neví nic přesnějšího o MA a už vůbec ne RF. Plácání naslepo povede jen těžko k něčemu hmatatelnému.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Tyrael 12.08.2010, 21:28:55
Myslim že provedení OB byla chyba, ale zase na druhou stranu kdybi SEM měla k dispozici všecky loděnice tak převalcujou Haven a SLN pak začnou rozkládat svaz, z pomocí svého obchodního loďstva začnou vytvářet nové státečky, spojence a všeobecně budovat si sféru vlivu, zatímco MA která se od začátku maskuje jako malí hráč sotva může rozjet svůj velký Plán, takže by od začátku na SEM ztráceli


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: deWega 12.08.2010, 21:29:41
V ofenzivních akcích proti jakémukoli potenciálnímu nepříteli se sledují různé cíle. Hlavní je iniciativa. Ten kdo diktuje krok má výhodu. Během bojů se zkouší možnosti nepřítele a jeho doktríny. Nemá cenu útočit na SL jako takový. Mělo by jít o tzv. ukazování vlajky. Třeba světům co nějak popuzují proti GA. Dobrým průzkumem se bojové stěně vyhneš a pokud ne, vyměníš LAC za nějakej ten SD ale v pricipu díky rychlosti,taktice a momentu překvapení  je výhoda LAC nesporná. V Hancocku se čluny teprve zkoušely. Jde jen o iniciativu a získání času.

V obraně půjde o několikanásobnou obrannou vrstvu. Nebudu rozvíjet vzdálenosti páč jako matematik bych nevynikl ale první vrstva bude síť maskovaných senzorových plošin. S odstupem za nimi základny na upravených asteroidech a doplněné předsunutými pevnostmi s hangáry LAC a střelovými gondolami.Nebudou stacionární ale kordinovaně pokrývat co největší plochu. Nikdy jich nemůže být dost tak prostor mezi nimi budou zahušťovat patroly LAC.Pevnosti nemusí být nijak mohutné. Stačí na tolik aby si je nemohl nikdo nechat v zádech při pronikání do soustavy.Třetí vrstva by měly být mobilní jednotky na hranici hyperlimitu.Pak o5 pevnosti ale mnohem mohutnější a oštítované až napůdu..Poslední by byly jednotky na odpočinku a vůbec parkující na oběžné dráze.Cizí civilní lodě bych do soustavy vůbec nepouštěl. Vše by šlo přes překladiště na křižovatce.Opravdu nejvíce se nabízejí ty asteroidy. Tam by i posádku lodí mohly nahradit armádní jednotky. Něco na způsob PVOS. Je pravdou že dokonalá obrana neexistuje. Ovšem slouží k tomu aby co nejvíce oslabila útočníka a umožnila úspěšný protiútok.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Mafio Ball 12.08.2010, 21:45:49
GA by nejspíš prvně měla zkusit realizovat tolik z Lacoonu II co dokáže. Spousta sil jí přece jenom zbývá a tím že získá kontrolu nad více WH do budoucna otevře spoustu možností. Současně získá takřka neomezenou nadvládu nad dálkovou dopravou a tím nástroj na ovlivňování dědiců SL. A co je ještě důležitější zamezí podnikat totéž komuliv kdo by snad mohl mít stejné ambice.

Krom toho větší "rozptýlení" operačního úsilí umožní větší záběr což se bude hodit při pátrání po MA, potažmo RF.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Bolt 13.08.2010, 17:25:16
Navrhoval jsem mnohavrstevnatou,nízkonákladovou obranu,která by šla vyrobit skoro kdekoliv,ale většina zúčastněných z ní lezla po stropě.

O červí díry,to budou nejtvdší boje války.Zajistit si kontrolu nad co největším počtem,hned ze začátku je dobrá strategie.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Mafio Ball 13.08.2010, 19:02:59
Problém s tvou koncepcí obrany (předpokládám ony vosy) je v tom že nic z jejich komponentů nejni momentálně k dispozici a muselo by se dát nejdříve do kupy.

Na druhou stranu -kdo říká že by po něčem takovém nemohl skočit někdo z druhé -nebo třetí či čtvrté- strany. Ale mocnosti GA? Těžko Anežko.

S Lacoonem II RMN (a do jisté míry i její spojenci, včetně Beowulfu) počítala a jakmile se vyřeší Problém Fillareta tak se nejspíš k něčemu podobnému vrátí. Navzdory OB a zjištění jaký vliv měla a má MA na současnou situaci.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: deWega 13.08.2010, 20:41:09
Pro neználka.....co je Lacoon II?


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Mafio Ball 13.08.2010, 20:51:47
Lacoon byly náazvy strategických plánů SKM/SEM pro případ konfliktu s Ligou.
Jednička počítala s uzavřením mantichorské Křižovatky pro solíky.
Dvojka předpokládal rozšíření tohodle interdiktu i na další křižovatky -jejich majitelé buď měěly spolupracovat dobrovolně nebo být ke spolupráci donuceny.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Bolt 13.08.2010, 22:00:49
Všechny komponety jsou dostupné akorát je správně poskládat.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Dalin 14.08.2010, 16:02:24
Osobně se docela těším jak dopadne Lacoon II u Visigotu.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Mafio Ball 14.08.2010, 16:19:47
Tady by mohly síly GA narazit -hned v několika významech.
Jednak je to soustava s relativně silnou SDF -strategická hodnota křižovatky to v podstatě vyžaduje.
My víme že navíc bude docela moderní, s vazbami na zdroje MA se dají předpokládat celkem pokročilé konvenční zbraně.
Snad se dá předpokládat že tohle "spojení" Messy s SL bude pod silným vlivem MA.
A pak by se tam taky mohly vyskytnout pavouci.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Tyrael 14.08.2010, 16:33:21
co je zač ten Visigot? na žádné mapě honorverse néni.
Mimochodem na to aby plán lagoon byl účinný stačí aby SEM zavřela svoji křižovatku, plus nějak dotlačit erewhon aby se taky zapojil, ale tohle řeší spojenecká smlouva z Havenem.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Mafio Ball 14.08.2010, 16:44:52
DW prý zarputile odmítá odhalit svou nejnovější versi mapy (snad dokonce 3D).
Ale Vissigótská křižovatka spojuje messu s SL, takže alespoň nějakou představu máme.

Podle výkladu DW v infodumpech je význam mantichorské Křižovatky takový že stačí její uzavření a celý systém navzájem propojených dálkových dopravních cest se zhroutí. To je právě ta vyjjímečnost téhle křižovatky: navazují na ni další spojení, které ale samy o sobě nemají takový význam.

Jestli to dobře chápu tak -ačkoliv to vypadá prapodivně- spousta provozu v téhle síti je vlatně doprava v rámci SL. Třeba nějaké světy -Beowulf- dostanou rychleji loď do... (teď mi vypadlo jak se jmenuje to vyústění Erewhonu v Lize) pomocí několika násobného tranzitu a kratičkého přeletu ve Fénixu než přímým letem. A hlavně levněji.
Což posouvá vzájemné srovnání výše poplatků a nákladů na dopravu trochu mimo mé dosavadní představy.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: edicius 14.08.2010, 18:36:08
Pokud mi paměť slouží tak Vissigótská křižovatka má vyústění ve vzdálenosti 60 LY od Beowulfu. Dále usuzuji že podle jména Vissigót a né Mesa má nejméně 2 větve, 1) Mesa-Vissigót a 2) Vissigót-něco 60LY od Beowulfu.

Výskyt pavouků u Vissigótské křižovatky je nepravděpodobný, v MoH byl rozhovor ve kterém říkali že nemohou riskovat nasazení posádek dokud nebudou dokončeny SD, u nich ale nebyl uveden přesný čas. Obrana bude jistě silná, moderní lodě a možná i hračky podobné od Technodien, třeba i vícestupňové střely.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Dalin 14.08.2010, 20:16:09
No hlavně pokud si vybavuju správně je Visigot jedním z 11 zakládajících členů RF.

Což otevírá zajímavou otázku, jestli není RF seskládán ze systémů, které mají v dosahu vyustění nebo křižovatku červích děr. Čemuž může napovídat to, že zřejmě všechny mají silné SDF.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Mafio Ball 14.08.2010, 21:06:20
Ujasněme si pojmy.

MA je messanské "souručenství" Messan Allighment či jak je to v originále. To jsou světy které tím či oním způsobem podléhají Detwajlerově kontrole a sdílejí jejich víru v Plán. (Jo, je to trochu komplikovanější)
RF zas renesanční faktor. To má být organizace která teprve vznikne -dle plánu- jakmile se rozpadne Liga s definitivní platností. Budou ji tvořit členové MA (přičemž zajistí aby se slovo messanská nikde neobjevilo) a světy, které si podmaní -dobijí, připojí atd.
Je to tak dobře? RF je hudbou ne-zrovna-vzdálené budoucnosti. Kdoví jestli o něm McBryde vůbec mohl informovat duo C-Z. GA o něm vůbec nemusí vědět.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Dalin 14.08.2010, 22:34:19
RF už oficiálně vznikl na schůzi 11 představitelů systémů s Detweilery. Po zničení Filaretovy flotily a vyvolání vzpour na Okraji, vystoupí z Ligy jako nový stát.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: deWega 15.08.2010, 21:01:57
Pročítal sem  nějaký pasáže při hledání řešení. Za prvé.Audobonská tančírna vede boj proti Mese už 200 roků. To je poměrně dost času na zjištění aspoň přibližných poloh pohybu nepřítele. Ze zajatých a poté popravených určitě mohly vypadnout nějaké informace. Co člověk neudělá proto aby přežil. Nemusí jít o zásadní informace ale jistě by šel unést nějaký ten význačnější člen buď z výzkumných týmů nebo vedení.

Za druhé jsem přesně nepochopil jak mohl mír mezi RH a Aliancí zavazet plánům RF. Pokud by se rozpadal solární svaz tak co s tím můžou tak asi udělat? O tom co je RF by neměli ani tušení a ta se skrytou flotilou mohla pomalu zabírat SL pro sebe. K opravdovému střetu mohlo dojít o hodně později a mohli být v plné síle.

Za třetí Mesanský produkt nadlidí je podle mě založen na dravosti a nadřazenosti. Má to háček. Co jim zabrání řezat se mezi sebou. Dravci to dělají. Každý z těch fakt borců chce být ten nej fakt borec.Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Mafio Ball 16.08.2010, 09:17:58
K té dvojce: Jediné co mě napadlo je již dříve zmiňovaná skutečnost že SKM/SEM před OB disponovala dostatečnými silami a prostředky aby výrazně ovlivnila dění po rozpadu SL. Messané zjevně měli na rozdíl od zpravodajců SLNavy reálnou představu o relativním poměru "moci" a věděli že pokud by se mantíci rozhodli intervenovat do zmatku který se dá očekávat tak by je nikdo nedokázal zastavit. Navíc je tu ještě záležitost jejich spojenectví s Beowulfem který zřejmě v messanské věrouce zastává pozici ďábla. A asi taky znali názory Wintonů na gen.otrocví. (vzhledem k tomu že Éliška nemohla znát souvislost RF a messy tak to není relevantní)
Další důvod by mohl být v potřebě pořídit pro umírající Ligu nějakého vnějšího nepřítele. Dost silného aby z něj šel strach ale současně ne tak aby byl skutečně nebezbečný pro jejich vlastní záměry. Tohle jim tak docela nevyšlo. Role Havenu je spjatá s minulostí a souvisí s reformami staré ústavy a hlavně "myšlenky" která je v přímém rozporu s čímkoliv co zamýšlí MA.
No a ještě jeden nápad. MA/RF -tedy Detwajleři-plánují podniknout nějaké kroky které zcela změní situaci. Jaké, kdy a proč? Netuším. Ale měly by být takového charakteru aby se po té co se to stane nedalo už nic dělat. Jinak by neměl OB smysl.

Ale předpokládám že nám tohle DW všecko objasní. Tedy doufám -jinak by se mu v dějové linii objevila velká logická chyba. Směšují se tam totiž příčiny a následky a to já nemám rád.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: deWega 17.08.2010, 17:57:33
Je tu opravdu dost možností vývoje. Spekulace je moje oblíbená činnost. Věřím že vybudovat nějakou utajenou základnu nebude muset být až tak těžké. V podstatě může jít o soukromý počin. Takový kartel Hauptman by to jistě zvládl. S podporou Protektorovy osobní eskadry. Spoustu pracovních sil by mohli představovat osvobození otroci kteří budou potřebovat nový domov. Jen někdo musí přijít na to že tu záložní základnu potřebují. Názor že soustředit vše na jedno hlavní místo je naprosto nepřípustný. Když to dokázala LRH i MA, musí to dokázat i Alliance. Po BOM i po nářezu od neznámých útočníků to někoho napadnout musí. A správný velitel počítá i z neúspěchem. Při popisu situace jaký tu předestíráte nesázím na vítězství potencionálná GA ani pětník. Pokud DW nepřipustí nějakou brutal změnu tak dávám 85% na porážku Alliance...zbylých 15% nechávám pro šťastnou náhodu.Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Bolt 17.08.2010, 19:54:15
Utajená loděnice by se hodila a hodně,ale potřebují je rychle,včera bylo pozdě.Tak je lepší postavit 3 stejně velké neutajené za polovinu času a peněz.
Dávat 85% jistotu porážky GA,když nevíme kdo s kým a v jaké válce bude bojovat,je hodně odvážný odhad.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Mafio Ball 17.08.2010, 20:10:14
Dokážeš si představit objemy materiálu a počty lidí které by se musely přesunout aby taková základna vznikla? A po "otevření provozu" musíš dostat materiál tam a produkty zpět.
To vše za podmínek utajení: každý člověk musí být prověřený a nesmí se dát "zlomit" aby poskytl informace špiónům.

Srovnání možností SEM a obou zmiňovaných mocností by bylo nepřesné kdybys nezmínil pár detajlů. Jednak fakt že to "nějakou" dobu trvalo než projekt dokončili. Haveňané začali ještě za Harrisovým Legislativců, takže desítky let. A messanská základna se připravovala několik staletí. Když si uvědomíš jak jsou možnosti/prostředky SEM po OB omezené tak dokud nebude rekonstruována domácí základna tak rezervní nemá smysl. A do té doby může mít GA jiné problémy.
Další odlišnost je že SKM/SEM není na rozdíl od LRH a MA diktatura. V demokracii se finance přidělují více méně veřejně a pokud má messa krtky v parlamentu, Horní sněmovně, nebo úřednickém aparátu tak není šance něco utajeně spustit. A přesunout statisíce lidí se utajit nedá už vůbec. Co kdyby se některý z nich chtěl vrátit? Nedovolí se mu to, vymažou mu paměť nebo ho rovnou odstřelí?

Ty naše odhady se týkají budoucích možností/schopností MA/RF -které nebudou zanedbatelné, pravda. Ale nesmíš je srovnávat se stávajícími prostředky GA. I ty projdou vývojem.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: deWega 17.08.2010, 21:59:12
Netvrdím že nějaká utajená základna bude produkovat hned ale myslím že se toho zbytečně bojíte.Protektorova eskadra a osvobození otroci jsou lidi bez domova. Ti ostatní nemusí ani vědět kde sou. Svobodní lidé jak známo jsou efektivnější. Takže tahle základna by rostla nejlépe protože by věděli co vše je v sázce. Což u Mesy otroky a u LRH vězně moc nezajímalo. Peníze by přece dodal kartel Hauptman a Honora. Nějaké utajené fondy by jistě vláda dokázala propašovat taky. Navíc by to nemusela bejt zrovna obr základna. SD budou přežitek. Na kočky se ptám jinde a hlavně proto jestli by nemohli mimo jiné provádět lustrace a kontršpionáž, páč kočky se dostanou skoro všude.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Mafio Ball 17.08.2010, 23:38:42
Finanční sumy budou obrovské.
Jestli si extrabohatí lidi jako Montagneová můžou dovolit tak fregatu tak ani Hauptmann nebo HH nebudou moct dát do kupy tolik peněz aby si koupili celou základnu -nejspíš soustavu s alespoň trochu obyvatelnou planetou.
Podstatná část peněz musí pocházet ze státního rozpočtu a to ne zrovna chudého státu.
Protektorova osobní je součástí GN a větší část lidí už jsou doma.
Mezi osvobozenými otroky můžou být agenti.
Jak získáš dobovolníky? Na inzerát "Hledáme zájemce o trvalé přestěhování do blíže nespecifikovaných koutů vesmíru. Práce je těžká, ubytování nevalné, pracovní náplň pestrá, plat v nekonvertabilní měně. Zn.návrat nemožný, odvolat nelze."

Jestli chceš základnu která má mít smysl musí být sakra velká. Schraňovat desettisíc lidí není k ničemu. Má to být záloha za mantichoru. Potřebuješ nejen výrobní zařízení ale i zdroje lidí, zdroje surovin, zásobování a kdovíco dalšího.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Mirra 18.08.2010, 00:48:12
Aby nedošlo k nějakým nepochopením. Matice není v prázdné soustavě. Matice je v soustavě obydlené. Pokud si to pamatuji dobře, tak s nižší populací a druhořadým průmyslem (alespoň původně). Tento průmysl se postupně 100% přeorientoval na vývoj a stavbu lodí, přičemž celá soustava je uzavřený prostor. Tady se dovezly jenom mozky, které dobře vědí důležitost nevykecávání se. Zbytek pracovních sil je z planety a ten nemůže vycestovat ven. Takže žádné zrádné pohyby pracovních sil.

SEM si to dovolit nemůže. I s TQ má příliš málo planet na to, aby se nějaká z nich "vojensky uzavřela", navíc by to odporovalo i politickému smýšlení. Zbývá tedy nějaká neobydlená soustava, ale to jsme zase u zrádných pohybů pracovních sil a materiálu...

Jen má vsuvka... pokračujte v diskuzi...


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Mafio Ball 18.08.2010, 01:23:59
Jo místní "matičáci" můžou být schopni poskytnout personál pro zázemí a sekundární provozy. Nejspíš i část pracovních sil. Stejně ale museli legislativci poslat desetitisíce vězňů z Pekla, kdovíkolik odporníků a kvalifikovaných dělníků. Co respektive koho tam odeslala Pierrova vláda nevím ale vzhledem k tomu že tam nahamounili součástky na kdovíkolik lodí tak tam musel být docela provoz. K utajení matice přispívalo hlavně to že ji nikdo nehledal.

Darius je kromě loděnice taky domovem stamiliónů (miliard?!) superlidí a to že o něm nikdo neví bylo základním předpokladem úspěchu. Co jsem pochopil tak jde v podstatě o soběstačnou naprosto nezávislou kolonii která nepotřebuje dovážet lidi, suroviny ani součástky -všechno si vyrobí sami. Jediné co jim posílají tak plány pavouků, g-torpéd a podobných věcí.

Jaký by mělo smysl pokračovat ve válce kdyby někdo okupal domovský systém, ovládl Křižovatku a dokázal se tam udržet? Partyzánský boj ve vesmírném měřítku je možná zábavný...pro partyzány-korzáry. Ale pro obyvatele kteří ponesou případné následky už to taková sranda nebude.

Místo schované základny je lepší budovat další loděnice u spojenců. Kdyby padlo SEM tak by třeba (ne nutně) chtěli pokračovat v boji. Takže jim je třeba ponechat alespoň know-how a "něco do začátku".


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Mirra 18.08.2010, 10:13:15
Nevím, proč by PRH převáželo do Matice vězně z Pekla. V dobách PRH byla Matice spíše výzkumný a stále se rozbíhající projekt. Až za RH se stala centrem výstavby lodí a RH určitě vězně z Pekla nikam nevozila. A pak vzhledem k tomu, že se soustava s Maticí plně přeorientovala na průmysl související se stavbou lodí, nebylo třeba dovážet lidi z venku. Na planetě jich bylo dost a dobrovolně ochotných stavět lodě, když jinak nebylo co na práci.

Loděnice u spojenců může být dobrý nápad na dočasné řešení, než se dostane TQ na úroveň SKM a postaví se tam druhé hlavní loděnice. Nicméně je třeba vybrat onoho spojence rozvážně. Někoho, kdo pravděpodobně bude za SEM stát pořád a mě napadá jedině Grayson. Ale ten bude mít v současný době sám starosti s výstavbou vlastních doků. A navíc, když padne SKM, kdo bude financovat výstavbu lodí v manťáckých loděnicích v Graysonu? A kde se vezme posádka? Z tohodle hlediska bych to spíš nechal vše na Graysonu, který by sám se svými loděmi vyrazil dobýt zpět SKM. Něco z útočné flotily by nechal na orbitě Mantichory a SKM by si pak ty lodě mohlo odkoupit jako základ nové Domovksé flotily. Grayson by si jen postavil nové lodě ve svých loděnicích místo těch prodaných...


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Tyrael 18.08.2010, 13:00:23
no SEM má teď celkem dost času než začnou zajimavé časy, typuji tak 5 let než se situace natolik vyhrotí že bude SEM ve vážném ohrožení. To je celkem dost času, sice po OB SEM nemá prakticky žádné průmyslové kapacity, ale když pozve RH na pomoc byli by schopni obnovit výrobu lodí tak řekněme do tři let, jenže ze zkušeností víme že néni vhodné davat vše na jedno místo, takže typuji že SEM začne z rozsáhlou výstavbou loděnic i v TQ, určitě to bude Vřeteno a navíc bych si typl aji Montánu, Rembrant, Dresden a možná aji Nuncius, všechno jsou to relativně slabě chráněné světy, ale dejme tomu že SEM vezme do služby všechny SD které zajmuli při BoS jsou sice zastaralé, ale na zaučování nových posádek a mávaní vlajkou budou stačit, zároveň mohou posloužit při výcviku malích námořnictev z TQ a jejich začlenění do RMN


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Bolt 18.08.2010, 16:58:32
Mazapan a Phoenix jsou dost zanedbávané vyústění a u Gregoru by moh být společný andermansko-mantichorský společný podnik.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: deWega 18.08.2010, 18:06:32
Pěkné.Ale nevyhovující, Nevidím v tom řešení. Žádné místo co tu padlo není nějak utajené a nemá žádnou výhodu kromě obydlených planet. MA je přece jedno s kým bojuje pokud to není přítel. Pro ni budou nepřáteli všichni. Pockud sem pochopil tak chtějí předělat upe celý lidstvo. Pokud bude SEM poraženo svobodní lidé mohou emigrovat. Klidně do jiné galaxie(úmyslně přehnané).  Vesmír jak známo je nekonečný. Proto se v něm tak těžko hledá. Základna ať průmyslová nebo vojenská na známém místě bez funkční obrany je normální kachna na odstřel. Nemyslím si že by tzv, tajná základna měla stát tolik peněz. Korporace nic na vybudování základny nemusí kupovat, Oni vlastní vše na potřebnou výrobu čehokoli. Těžní lodě,orbitální slévárny,technologie na cokoli nebo něco jiného. Jde jen o to osadit to lidma, říct táhněte do háje a za 20 let nashle. Při kůře dlouhověkosti to neni nic moc. Jasně že takhle jednoduchý to neni. Ale poku víš že ti někdo rozbil všechny hračky a nevíš kdo a jak, tak si je musíš líp schovat pokud toho hajzlíka nechytíš a nepřepereš. V podstatě nemusí být budoucí základna ani moc obyvatelná. Nebetyčné dómy umějí skvělý kopule. S lidma bych si hlavu nedělal. Normální pracovní smlouvy na dobu neurčitou. Neni to nic nového.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Mafio Ball 18.08.2010, 18:30:36
Nevím, proč by PRH převáželo do Matice vězně z Pekla. V dobách PRH byla Matice spíše výzkumný a stále se rozbíhající projekt. Až za RH se stala centrem výstavby lodí a RH určitě vězně z Pekla nikam nevozila. A pak vzhledem k tomu, že se soustava s Maticí plně přeorientovala na průmysl související se stavbou lodí, nebylo třeba dovážet lidi z venku. Na planetě jich bylo dost a dobrovolně ochotných stavět lodě, když jinak nebylo co na práci.

Já vycházím ze zmínky a.Givensové která o tom mudrovala. Bylo tam i něco o Parenelovi. RH přišla v podstatě už k hotovému. To znamená že už tam byla většina lidí, linek a doků. A to všechno musel někdo postavit a další někdo obsluhovat.
Tvoje představa nudících se kolonistů je legrační. Jo, asi se nechali zlákat vysokýma mzdama či jinou mrkvičkou ale než je můžeš strčit do provozu tak je nějakou dobu musel někdo zaučit, vyškolit a dozorovat. O specialistech ani nemluvě. Ty určitě domorodci nebyli.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Bolt 18.08.2010, 20:01:46
A o tom to,je vzit zařízeni za pár trilionú a tak 5-10 milionů lidí,šoupnout je do neznámé neobydlené soustavy a za 20 let máš lodí kolik potřebuješ.Kdo by to nebral?


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Mafio Ball 18.08.2010, 20:23:58
No vzhledem k rychlosti pokroku a vývoje by ta spousta lodí mohla být k ničemu. Moderní systémy budou tou dobou na jiné úrovni.

Další potíž bude když do pěti roků prohraješ válku. Pak jsou ti ty lodě za dalších patnáct let jaksi naprd.
Ironií bude když prohraješ jen proto že jsi nejlepčí lidi odvezl kamsi do daleka a nechal je tam makat. A taky ti třeba pochybí ony trilióny.

Pleteme tu dvě věci.
Jedna jsou loděnice a druhá zas jakási záložní kolonie -něco jako stanoviště Alfa v SG.

SEM potřebuje ty lodě co nejdřív, nemá prostředky -finance, klíčové zařízení a hlavně lidi na "vyhazování" a taky se nemůže chovat jako ty diktatury. Podle mě by se RH nikdy nezmohla na Matici kdyby s ní nezačali Legislativci a nedokončil ji Pierrův/St.Justův režim. Přes všechnu snahu nakonec produkce a další přínosy Matice nebylo dost.
A Darius mohl vzniknout jen díky onomu dlouhodobému plánování.
É... stejně to detwajlerům tak úplně nevyšlo. Podle plánů měli udeřit až plnou silou a místo toho "jen" splácali OB. A to zřejmě nebude stačit. Takže ani tady nevidím 100% úspěch nějakých utajených Arsenálů.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: deWega 18.08.2010, 21:20:54
Občas mám pocit že se asi nevyjadřuju  česky. Na co je ti loděnice kterou ti kdosi roztříská kdy si zamane? Při většině vojenských a vůbec státních zakázkách je největší procento výdajů zisk výrobců. Já to myslím opačně. Postavte loděnice někde jinde a já vám to nezdaním a koupím od vás ty lodě.Takhle to totiž normálně funguje.Vypíšeš výběrové řízení na tank a pak si vybíráš,(no ne u nás)

 Kde pořád berete ty miliony lidí co jsou potřeba? většina těžby a slévárenství je robotizovaná. Továrny na jemější práci mohou být na lodích. To platí i o počátečním ubytování. Neni potřeba stavět SD. Ty nafouknuté bitevní křižníky na předpokládanou válku musí stačit. Musí získat čas. Po zjištění kdo je nepřítel bude potřeba iniciativa a SD které budou tak nikdo nepustí do útoku páč jich nikdy nebude dost.

No nevim co jim nevyšlo.Alliance nemá loděnice a ani viníka. Nemá tušení jak se bránit. Ví že protivník nedodržuje ani obecná pravidla. Podle mě je čas se vyděsit. Tuhle rovnici nevyřešíš klasicky větším klackem.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Mafio Ball 18.08.2010, 21:58:52
No dejme tomu. Nechme stranou záležitost zda je utajovaná loděnice vhodná, výhodná a vůbec realizovatelná. Pošpekulujme čistě jen o její výstavbě.

Za prvé musíš někde vybrat vhodnou soustavu. to by nemělo být nic těžkého, většina hvězd bude alespoň nahrubo prozkoumána a jen o minimum systémů bez obyvatelné planety bude zájem. Bylo by dobré aby byla někde poblíž některého z vyústění nebo přímo Křižovatky (tam mi to ale připadá moc "rušné" takže asi zůstaneme asi u těch sekundárních). Přitom musí být "stranou" aby o ní někdo nezakopl náhodou.
Začneme důkladným průzkumem (včetně geologického kvůlivá zdrojům surovin a pohoných látek). Současně poběží příprava lidí a "hrubých" konstrukcí. Jednak obytných a skladovacích ale taky už prvních průmyslových -hutě, rafinerie, elektrárny apod. Je nesmysl stavět všecko na místě takže modulová konstrukce, velkokapacitní dopravní lodě a nějaké montážní plus osobní pro dočasné ubytování (možná by nebylo od věci tam nějakou nechat pro případnou evakuaci, jeden nikdy neví). Jako obtížnější vidím shomáždění lidí. SEM po OB nemá kvalifikovaných lidí nazbyt. Ti naverbovaní navíc musí být ochotní odejít do dobrovolného exilu na dobu neurčitou. Nejspíš i s rodinama. A taky tu je otázka spolehlivosti, důvěryhodnosti atd. Ale i to by se mělo dát vyřešit -jen to nějakou dobu potrvá.
Stejně tak nebude hned pokupě všechno potřebné. Tedy ony moduly, které budou nejspíš muset nejdřív vyprojektovat a odzkoušet. Nevím, těžko by se dalo utajit nějaké větší seskupení nákladních lodí takže dopravu bude zajišťovat několik málo stylem pendlu. Nějakou vojenskou podporu budeme potřebovat -i kdyby jen pro zajištění toho aby náš expres nikdo nestopoval. A cosik jako obranu by bylo žádoucí sestavit i na místě. Třeba jen kvůli pocitu -falešnému- bezpečí.
První tisíce lidí a megatuny nákladu už jsou tam, práce běží a zároveň už se připravuje další fáze. Tedy výroba samotných produkčních linek. Bude jich potřeba opravdu hodně. Jestli to má mít smysl tak tam musíš sestavovat lodě sakumprásk, bez dodávek komponentů a dílů. Tedy vyrábět tam všecko -od žárovek přes záchody k fůzním reaktorům, kompjůtrům a zbraním samotným. Jediné co - snad- bude možné dovážet budou potraviny a nějaké klíčové zásoby (léky, nástroje, "kultůra"). Tohle ale snadno zvládne nějaká docela mrňavá nákladní loď. Nejlíp rychlá a nenápadná -třeba přestavěná ukořistěná vojenská. S možností vozit i pasažéry. A pak nějaká spolehlivá kurýrní -dodávat bude třeba i informace, oběma směry.

No každopádně většina prací může začít až po tom co se SEM alespoň částečně vzpamatuje. Zapojit do takového projektu firmu či vládu od jinud by nebyl dobrý nápad. I kdyby neměli dostatečně přesné informace tak by z charakteru objednávek mohli odvodit "oč jde" a to by byl průšvih. Jak jsem tu kdesi napsal: je zásadním prvkem utajení samotná skutečnost že nikdo neví že se něco podobného vůbec staví. Jakmile by se provalila sebemenší "fáma" tak by šlo všechno do háje.

Každopádně to bude trvat roky to dát do kupy.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Dalin 19.08.2010, 00:13:25
V Grendelsbane nechali 40 000 lidí, nevím kolik zvládli evakuovat, ale dejme tomu o něco vícenež stejné množství. Loděnice měla rozdělaných 92 SDP a CLAC a řadu lodí v opravárenských docích a o malých lodích nebylo myslím nic řečeno. Takže na stavbu nějakých 150 lodí bylo v loděnicích co se stavěly více než 20 let potřeba cca 100000 vysoce kvalifikovaných pracovníků.

Myslím že za 20 let, může mít SEM hlavní loděnice ve většině soustav, do deseti let tři hlavní soustavy, ale kritické budou nejbližší roky.
SEM má dost peněz, potenciálně dost pracovníků, ale nemá dost času. A o tom to je, jinak by to byla nuda (a to by nezastavitelná Velká Armada byla) a to Weber nikdy nenapíše.

V době kdy znovu postaví loděnice, tak proti nim už bude stát protivník velikosti RH, ale s desetkrát větším výkonem průmyslu a s novými technologiemi.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Bolt 19.08.2010, 08:26:32
Samotné lodě montutuje relativně málo lidi ,ale na každého montéra počítam tak 10 lidí v pomocných provozech přímo pro loděnice a 90 dalších pro zajištění soběstačnosti soustavy.Utajená soustava,ktrá cokoliv dováží je na nic.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: enterprise 19.08.2010, 12:16:07
Je hezky že tu řešíte jak postavit loděnice někde jinde. Problém vidim kde vzít ty součástky na stavbu loděnice a ostaních potřebných věcí, když většina průmyslu co Mantichora měla byla právě na zničených stanicích? Jak chcete vyrobít součástky bez toho abyste něco znovu postavily v Mantichoře, a když už něco budete stavět tam kde to bylo, proč se zbytečně zdržovat vystavbou loděnic někde jinde, když potřebujete lodě hned. Ne hlavní loděnice opět vzniknou v mantichoře, už jenom z toho důvodu že je to nejlevnější řešení. Nehledě na to že si myslim že už jednu tajnou loděnici spojenci maji, jenom ne na takový technický urovni, jakej problém je ji jenom zmodernizovat na mantichorský standardy? Prostě výstavba něaký tajný loděnice v současný chvíly naprosto postrádá smysl, a neni ani čas na její výstavbu. ;)


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Bolt 19.08.2010, 14:11:11
Matice už nebude tak moc utajena.Giancola o ní věděl a byl spolupracovík Detwajlerů.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: deWega 19.08.2010, 17:02:42
Na toho spolupracovníka Detwajlerů bych viděl spíše jeho šéfa bezpečnosti.

Pokud se provalí ke špičkám RH a Aliance plán MA dostane se matici maximální technologické pomoci. Tedkom budou kamarádi. Netrvám na tajné základně i když si myslím že je nutná.Jsem přesvědšen že její vybudování vidíte moc černě. Ovšem každá válčící strana má většinou krizový plán. Tady něco takového postrádám. To by si Aliance nechala zajmout královnu Solíkama nebo Liďákama? Jako kdyby celou dobu nic takovýho nehrozilo. A to protivník není žádný máslo. Počkám si.

Ví se kam vede ta neznámá červí díra u Pochodně?


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: enterprise 19.08.2010, 17:55:51
Matice už nebude tak moc utajena.Giancola o ní věděl a byl spolupracovík Detwajlerů.

Musim tě trochu opravit. Byl objeveny jenom finanční toky a proto chtěl vědět kam dou. Ať čtu jak čtu, umýstění matice mu nikdo neodhalil, natož aby to zjistily Detwajleři. ;)


Já neřikám že tajná základna je špatnej nápad. Já jen řikám, že vzhledem k tomu že vyrobní kapacity na to aby mohly stavět díly a součástky pro tu tajnou základnumusej vyrobyt v mantichoře. A když už tam budou dělat todle, tak napřed postavěj hlavní loděnice přímo tam. Stavba jakykoli tajný základný je možný až ve chvíly kdy budou mít hlavní loděnice v mantichoře. Stavba tajný loděnice předtim je neekonomicky a vzhledem k tomu že má bejt tajná i nereálný. ;)


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Mafio Ball 19.08.2010, 18:15:45
Theoreticky by se dalo objednat hrubé zařízení základny kdekoliv. V praxi to tak jednoduché nebude -s ohledem na nutné utajení a taky finanční faktor. Ale samotné výrobní linky -továrny (zbrojovky a tak) už pochopitelně musí být made in mantikora. A to přichází v úvahu teprve po obnově domácího průmyslu.

Já si pořád myslím že pro SEM je nutné nejdříve obnovit průmyslovou infrastrukturu v domácí soustavě, včetně loděnic. Ty vždy budou primárním zdrojem lodí, munice a všeho potřebného. Nikde jinde jednoduše nebude možné produkovat vojenský materiál v dostatečném množství a kvalitě. A taky je nutné aby výrobní základna byla někde poblíž centra aby nad ní vláda měla potřebnou kontrolu.
Teprve poté co bude nové centrum běžet na plný gule můžeme uvažovat o sekundárních provozech. Ale prioritou bude rozšíření stávajících loděnic. V St.Martinu, Bazilišku a TQ. Současně bude muset být věnováno jisté úsilí taky zdokonalení výrobní základny spojenců.

Nevidím tu možnost že by si SEM mohla dovolit investovat takové částky a úsilí na nějaké nouzové útočiště.

Na katastrofický plán ještě nedošlo takže se o něm DW nezmiňoval. To ale neznamená že neexistuje. Co třeba přesídlení exilové vlády na Grayson?
Jinak takovéhle scénaře třeba z WWII zahrnovaly útěk britské královské rodiny, vlády apod. na Bahamy. V případě Ruska -é myslím SSSSSSR/RSFSR- to byl přesun vlády, strany a Stalina někam na Sibiř k Uralu. (Prý, dodnes se to utajuje)


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Tyrael 20.08.2010, 12:40:30
hele víte teď tady řešíme jak utajit výrobu základních částí tajných loďenic, ale SEM má teď jedinečnou možnost jak právě tohle dokonale zamaskovat, čeká je nejvědší a nejdražší stavební projekt historie a to je dost dobrý způsob jak finančně a fyzicky zamaskovat výstavbu tajného zařízení. Nikdo nebude počítat zařízení které se vyrobilo a pak kontrolovat jestli všechny části byli namontovány na místo určení které je napsané v papírech. Téměř všechno výrobní zařízení se bude vyrábět v Havenu a do Mantichory převážet nákladníma loďema, takže když se pár lodí ztratí a poletí jinam tak si toho nikdo nevšimne, obvzlášť když všechno papírově bude sedět. Kde sebrat lidi bude o hodně vědší problém, na tom bych řek že tenhle plán ztroskotá, nejlepší by bylo schovat loděnici někde v TQ, nejlépe v některém málo rozvinuté soustavě, kde nehrozí že o ni hneďka někdo zakopne, ale pak budeš mít nejméňě kvalifikovaný personál, takže to obrátíme naopak jak zamaskovat vojenskou loděnici za něco jiného třeba za obrovskou těžařkou základnu která dodává material do jinačích loďenic, pak bychom mohli strčit "tajné" loďenice všem na oči. Pod svícnem je nejvědší tma.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: enterprise 20.08.2010, 13:08:58
Já furt něak nemůžu přijít na to co by mělo za smysl vůbec začít s výstavbou něaký tajný základny v současný situaci. Logický by bylo kdyby se stavěla už dávno, teď když už je mlíko rozlíty, by to bylo jenom zbytečný rozdělování zdrojů, kterých momentálně neni moc. Vždycky je potřeba mít hlavní zákládnu kde je úmístěný všechno, až pak se staví sekundární základny. Nikoli obraceně nebo současně. Stavět dvě základny na ruzných místech je nerozumný plejtvání zdroji. Ať se na to dívám z kterýhokoli úhlu, vybudování něaký tajný základny prostě nedává smysl, a bylo by spíš kontraproduktivní. ;)


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Mafio Ball 20.08.2010, 20:55:58
Na toho spolupracovníka Detwajlerů bych viděl spíše jeho šéfa bezpečnosti.
Možná je ten dotyčný dokonce příslušník nějaké hvězdné messanské linie. Je docela bystrý a velice schopný.
Giancolu považuju za "hejla". Někoho kdo se nechal zneužít k cizím plánům a ani o tom nevěděl. Že není přímo zapojený do messanských plánů podle mě dokazuje to jeho rozvažování poté co se dozvěděl jak se zvrtly intriky a že se brzy rozpoutá "Pokračovací válka" s mantíkama. Je to vnitřní monolog a pokud nelhal i sám sobě...
Ví se kam vede ta neznámá červí díra u Pochodně?
Je to jakýsi zvláštní druh WH, který se nazývá most. Nenavazuje přímo na nějakou křižovatku.
Tenhle konkrétní vede do soustavy známé jen pod nějakým katalogovým označením. Tam není nic moc zajímavého -snad jen to že nedaleko ústí dlaší WH tentokrát spojená s křižovatkou a z té by ses dostal mimo jiné na Darius.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: deWega 20.08.2010, 21:03:43
Ten nápad postavit z jednoho rozpočtu dvě loděnice je supr. Je geniálně jednoduchý.

Je fakt dobrej nápad postavit doky tam kde už byly jednou zničený. Aspoň je nebudou muset hledat. Člověk muže udělat chybu...její opakování se nazývá blbost.Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Mafio Ball 20.08.2010, 21:25:41
Jednoduchý je, pravda. Nicméně ani SEM nemá neomezené zásoby peněz. Asi jim -zatím- nehrozí bankrot ale určitě si nemůžou dovolit utrácet bezhlavě. Kdesi bylo kolik set miliónů (miliard?!) stojí jeden podělaný SD. Dokážeš si představit kolik vláda vyplázne za nový Vulkán aspol?

Když už jseš u toho tak proč někam neodstěhovat i většinu obyvatelstva? Poddaní Jejího Veličenstva jsou rovněž zranitelní -určitě víc než jakékoliv loděnice. A když jim podle tebe hrozí nebezpečí... Královnu taky skováme. Nebo pošleme jejího syna ať si deset-dvacet roků posedí v exilu na té tvé základně. Co kdyby.

Jak jsme rozpitvávali ohrožení od pavouků tak jsme nezmínili -nebyl důvod, pokládám to za samozřejmost- že nové loděnice budou mnohem lépe chráněné aktivními i pasívními prostředky. Takže útok na ně nebude zdaleka tak jednoduchý a účinný jako při OB.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: enterprise 21.08.2010, 00:57:59
Ten nápad postavit z jednoho rozpočtu dvě loděnice je supr. Je geniálně jednoduchý.

Je fakt dobrej nápad postavit doky tam kde už byly jednou zničený. Aspoň je nebudou muset hledat. Člověk muže udělat chybu...její opakování se nazývá blbost.Ano jednoduchý je, ale jak už sem řek je to neekonomický, zvlášť v současný chvíly kdy neni loděnice žádná. A OB se povedla hlavně proto že nikdo nevěděl že podobná technologie existuje. To že někdo něco zničí tecnikou o který nikdo nic nevý ještě neznamená že to zničí stejnou technikou znova, ikdyby se o to snad pokoušel. Stavět dvě loděnice najednou je ekonomickej nesmysl kterej by velmy brzo ved k vyčerpání finančních prostředků, a nedostavěla by se žádná loděnice, Nehledě na to že by se musely rozdělit i lidský zdroje, čímž by se ještě spomalila výstavba. Je to prostě nereálný ať se na to koukneš z jakýkoli strany. Na takovou věc je potřeba čas a obávám se že ten nebude. ;)


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: deWega 21.08.2010, 07:16:13
Aby bylo jasno. Žádná záložní loděnice či základna neni nutná za každou cenu. Jde o alternativu. Takhle žádnou nemáš. Nikde sem nenapsal že se maj vykašlat na domovinu a zkoušet budovat jenom jinde. Připadá mi krátkozraké spoléhat na jediný byť odolný bod obrany. Historie je plná takových příkladů. Může jít o takový řekl bych záložní velitelský,opravárenský,zásobovací bod. Osobně bych to tipoval někde ve Slezku poblíž Marshe. TQ je o hodně blíž Mese a pokud by SEM hlídala červí díry tak hledání něčeho utajeného ve Slezku bude obtížné. Ona podstatná část utajení může spočívat v tom že fabrika poblíž Nové Postupimi může patřit jekékoli společnosti a ta zase další. Kdo je konečným vlastníkem se obvykle neví. A že některé části produkce lodi exportují je normální. No a někam s tím letí že.....

Ba dokonce bych počátek nějaké "rezervní" základny viděl velice skromě. Budování při minimu lidí spíše jako chystání místa a těžby. Pak těžba jako taková. Pak slévárny.....vše se zaplatí samo ziskem z prodeje. Stačí pár prověřených posádek. Ostaní by navazovalo. Nejlepší by bylo nějaký rozsáhlý pole asteroidů.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Mafio Ball 21.08.2010, 10:05:52
Když už tak už.

Takových různých "těžebních" kolonií by mohlo být spousta. Proč tedy zakládat novou, lepčí by se zdálo v tichosti vytipovat jednu z nich, koupit ji přes prostředníky a postupně ji začít upgradovat. Do chvíle než se tam objeví rozptýlené doky pro stavbu válečných lodí může stále vystupovat jako komerční civilní projekt. A ten nijak zvlášť nápadný nebude. Jen ten rozvoj nesmí být příliš prudký aby nevzbudil pozornost špiónů a podobných zvědavců.

Co se týče umístění. Jestli má fungovat v budoucnu jako záložní zbrojovka tak by nebylo dobré cpát ho nějak daleko. Ve Slezsku by byl příliš zranitelný. Sice tam už a.Sarnow a jeho andermannský protějšek nějakou dobu zametá ale pořád se tam budou vyskytovat různí živlové kteří by na nechráněný podnik mohli dostat chutě. V TQ se budou budovat "normální" podniky. Mělo by řadu výhod schovat základnu právě tam. Nebo třeba někde v okolí Republiky Fénix (myslím). Tam je přístup jak na Mantichoru tak do Erewhonu pomocí WH takže snazší doprava, rychlejší výměna informací. (blízko je v honorversu relativní pojem, klidně sto LY daleko). Nevíme nic moc o Mazapatanu a je docela možné že tam by se dalo najít taky docela výhodné pozice. Je stranou zájmu i daleko od center událostí...


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Bolt 21.08.2010, 10:23:39
Problém okolo kterého se tady motáme byl v tom,že Mantichora byla jednosoustavová mocnost a musela nacpat rodiné klenoty do jednoho koše.Po změmě na SEM to odpadá a má obrovské nové možnosti na Domácí půdě a z vlastních zdrojů na cokoliv.
OB bylo,obrazně řečeno,použítí pušky na slona na zastřelení vrabce.Každé další opakování bube jenom těžší.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Mafio Ball 21.08.2010, 10:34:15
OB bylo taky dost riskantní. Nepamatuju si to přesně ale něco v tom smyslu zaznělo na jedné z těch strategických porad.
A jestli si to dobře vybavuju tak manťácké hlídky málem vyhlásily poplach včas. A kdyby se jim to povedlo a všichni by zapli obranu -pasívní i aktivní- a začali intenzívně šmejdit po okolí tak by účinky náletu byly mnohem menší. Stejně by to škaredě schytali ale ne tak tvrdě aby je to odrovnalo. Takže MAN se velkolepý OB-úder mohl šeredně nepovést. Sázeli na to že se jim podaří uspět ve všech bodech plánu. Jako by přitom zapoměli na aplikaci Murphyho ve válečnictví...

Teď když už je tajemství existence "neznámých zbraní" venku bude opakování mnohem těžší. Rozhodně v tomhle měřítku. Nezapomínejme na jistotu s jakou to tvrdí a.Capparelli a První lord admirality. Asi vědí o čem muví.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: deWega 21.08.2010, 11:21:05
Souhlasím ale šlo podle vás o "nebojové" spše průzkumné lodi. Co ty nové SD na stejném principu. Ten první útok mělo být jen strčení do lokte. Jeho opakování bude podstatně drsnějšími silami. A to asi Admiralita neví ne?


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Mafio Ball 21.08.2010, 11:33:47
(Žraloci byly/jsou školní lodě s omezenou bojovou účinností.)
Možná neví o "superpavoucích" tř.L.Detwajler ale musí předpokládat že nepřítel bude sílit. Jak do počtu tak účinnosti.
Hlavním a naprosto nenahraditelným faktorem při OB a dalších hypotetických operacích tohoto stylu je moment překvapení. Nelze vyloučit že se MAN podaří nachytat síly GA znovu nepřipravené ale ani velitel z klanu Detwajlerů s tím nepočítá.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Bolt 21.08.2010, 12:18:42
O moment překvapení přišly,ale zůstala jim "neviditalnos" potvorám,zatím.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Mafio Ball 21.08.2010, 12:32:55
Jo ale nějak se do oblasti operací musí dostat. Stopa jejich alfapřechodu je slabá ale ne nezaragistrovatelná. Všimli si toho už při/před OB jen podcenili hrozbu kterou představují. A nikdo si nedokázal představit že by někdo mohl nasadit takovouhle techniku. Vždyť mantíci byli na vrcholu tech. vývoje a vůbec je něco takového nenapadlo.
Teď už nikdo váhat nebude. Objeví se duch na senzorech včasné výstrahy (dosah v řádu světelných dní) a okamžitě se vyhlásí poplách!!! všemu od planetární obrany až po hlídače v muzeu Přistání. A kritické zařízení -jako třeba rozestavěné loděnice nebo doky- zmizí za clonou aktivovaných klínů, štítů a kolem budou kroužit LACy s rozkazem střílet na cokoliv většího než zmrzlá veš.
Za takovéhle situace je úspěšný úder v podstatě vyloučen.
Je pravda že stav týhle pohotovosti je dlouhodobě neudržitelný a může se stát že si z toho MANíci udělají zábavu. Zaletí při cvičné akci k mantichoře, ukážou se a zase zmizí. Takové rušivé akce pro narušení morálky a snížení pracovního tempa. (osvědčilo se za WWII)


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Bolt 21.08.2010, 13:31:32
Čím častějc se budou pavouci nastrkovat tím líp,každé pozorování a senzorový údaj se počítá.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Mafio Ball 21.08.2010, 13:48:22
No jo ale já měl na mysli pouze vytvoření "přechodového ducha" ne přímo vstup do blízkosti kde by je zachytily hlídky.
Z takových údajů nic moc obrana nevyčte. Teda pokud nazúřaduje zákon schválnosti a nebudou poblíž nějaké senzory.
Ale každopádně se zvyšují šance na nějaký "průšvih" (záleží na úhlu pohledu) kdy může dojít ke kontaktu. Nebo se zadaří a stíhací skupina se potká s pavoukem v hyper.
Nepravděpodobné ale nikolvěk vyloučené. Smůla je prevít -a štěstí taky. Přelítaví a nevypočitatelní tvorové.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Mafio Ball 22.08.2010, 16:01:37
Po OB a zatím nepotvrzeném spojenectví SEM a RH (plus spojenci obou stran) je situace odlišná. Snížení výrobních kapacit v SKM a Graysonu mělo význam pro obnovu vojenské rovnováhy mezi válčícími uskupeními a mohlo zajistit pokračování konfliktu na "dobu neurčitou". Taky by způsoblilo že útok a.Fillarety by měl jistý efekt -i kdyby jen ten že přinutí mantíky použít značnou část zásob pokročilé munice. Bez ní by RMN a její spojenci nebyli zdaleka tak nebezpeční.
Všechny tyhle propočty jsou ale po ukončení války a neoficiálním spojenectví postaveny na hlavu. Je možné namítnout že nějaké potřesení rukou neznamená že obě znepřátelené strany uzavřely pakt ale jestliže dojde k očekávanému zapojení RHN do BoMII tak to bude mnohem pevnější a jistější potvrzení než sto podpisů na nějaké smlouvě. Ratifikace na obou stranách pak bude jen formalita.
Po tomhle "kotrmelci" se kterým jistě Detwajler nepočítal se změní řada věcí. Mimo jiné i ta že jakákoliv loděnice kterou mantíci spíchnou dokupy bude mít menší význam než dřív. Navzdory nižší technologické úrovni havenského hardvéru je výzbroj kterou Forrakerová dala do kupy dostatečně účinná aby převážila cokoliv co v blízské budoucnosti dají do kupy solíci. Co se prostředků MAN týká tak tady bych byl opatrnější ale i tak -dokud nebude k dipspozici nová třída pavouků pro bojové nasazení v dostatečném počtu (ne jednotlivé lodě ale celé eskadry, stovky jednotek) a to s dostatečně vycvičenými posádkami tak proti Theismanovým klukům a holkám taky nemají co nasadit. Součástí MAN by měly být SDF jednotlivých členů MA/RF ale o nich jednak víme málo a pak jakkoliv snad budou mít pokročilejší výzbroj než zbytek SLN (BF/FF) tak určitě ne na úrovni námořnictev havenského sektoru. To se může velice rychle změnit. Tedy rychle -víme jak dlouho se stavěl SD(P) v nejefektivnějších loděnicích v galaxii a určitě nikdo nedokáže tuhle rychlost překonat. Takže i kdyby začali loděnice členů RF/MA stavět ještě před OB tak má Velká aliance čas. Ne moc ale alespoň dva roky. Do té doby se snad mantichorský i graysonský průmysl vzpamatuje, haveňané, andíci a další určitě taky nezůstanou stát na místě a svou troškou může přispět i Erewhon a možná i Maya. Nezapomínejme že za SEM nyní stojí světy TQ a Haven je přes všechny své nedostaky velice silná velmoc. A Andíky taky nemůžeme podceňovat.
To všechno tady už zaznělo ale opakuju to z jediného důvodu: není důvod spřádat nějaké katastrofické a nouzové plány. Další OB by neměl smysl -mantíci mohou předat své technologie havenu, andíkům, erwhonu a do TQ a tam by postupně vyrostly další loděnice. Asi ne tak dobré a výkonné ale dostatečné na to aby vyvážili cokoliv co by mantichora ztratila. Kvantita při zachování jisté úrovně kvality by znamenala výrazný posun.
Takže proč budovat nouzové a tajné loděnice? Stačí pozvednout úroveň produkce ve stávajících a rázem má MAN tolik potencionálních cílů že nemá nárok je všechny zlikvidovat.
A ještě další věc. Jak se mi jeví tak utajené budouvání čehokoliv o rozměrech ktré by si to vyžádalo předpokládá důkladné pročištění všech zapojených úřadů, firem a organizací od krtků, špiónů a informátorů. Ne že bych nevěřil budoucím výkonům kontrarozvědky spolupracující s kočičáky ale zaručit sroprocentní "očistu" v demokracii nebude snadné.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: deWega 28.08.2010, 18:47:52
Mám dojem že přestane plati e. kodex. Tahle válka co se chystá bude hnusná a řek bych že nebude mít daleko k vyhlazovací. Pokud obsadíš orbitální dráhy a dole máš továrny a vývojvá centra....tak s tím budeš muset něco dělat. No protivník je nebude chtít dát. No já bych byl zvědavej co to tam kutí. Takže dojde na pěchotu.........


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Mafio Ball 28.08.2010, 19:15:01
Jestli jsem dobře pochopil postoj DW na tudle alternativu tak obsazení orbitu znamená obvykle že nepřítel oficiálně kapituluje. Žádná zodpovědná vláda totiž nebude riskovat svý lidi. Dokud se konflikt nevyhrotí do stavu "Zabij nebo budeš zabit" tak to platí. EE se totiž vztahuje na úmyslné bombardování planetárních cílů bez předchozího varování a výzvy ke kapitulaci. Pokud je nepřítel tak pitomej a pokouší se vzdorovat tak má útočník právo bombardovat povrch planety. Jen by bylo asi lepčí mít svědky na to formální prohlášení. Zaznamenané ultimátum pak opravňuje útočníka prakticky k libovolnému užití síly.

Jestli EE přestane platit nevím. Možná se natolik "vpálil" do obecné morálky že bude běžně považováno za samozřejmost. Pak i bez SL bude dodržováno. Prakticky každá mocnost disponuje prostředky k odvetě které je prakticky nemožné zabránit. A to je podle DW základ všech mezihvězdných právních norem. Pokud se dotyčný obává odplaty tak si dá pozor aby se ani nepřiblížil k nařčení že je porušil. Jestli na ně sere a nemá strach -nebo mu to je jedno- tak ani milión podepsaných chart, konvencí, ediktů a dohod nezabrání ve zvěrstvech.
Vem si massaďany a jejich likvidační methody na Kósu. Fanatiky a blázny nějaký edikt nezastaví.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: deWega 29.08.2010, 08:03:28
No v tomhle nevim co DW a počítám že Detwailler bude svině. Toho nebudou nějaký lidičci zajímat. Pokud vydá rozkaz držet za každou cenu tak jeho podřízení nebudou mít jinou možnost než se zasekat na planetách a nechat se vykousávat pěchotou. Možná se jim to i zezačátku povede protože to nebude allance čekat a tvrdě narazí. Má to i jisté historické paralely. A taky to může mít zajímavý vliv na dějový vývoj. Každý včetně superčlověka má pud sebezáchovy. A pokud dostanou nesmyslný rozkaz mohou začít přemýšlet o možnostech přežití. No přiznám se že takzvaný Plán mě zajímá. MA chce vládnout pouze supříkům a lidi vyhladit jako nepotřebné smetí? Nebo jen vládnout a "zušlechťovat"? To bude mít vliv na vývoj...a taktická rozhodnutí.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Mafio Ball 29.08.2010, 12:27:34
Dokonce i detwajlerovci jsou ohledně zvěrstev dost opatrní. Teda zatím. Není jasné jestli se drží zpátky kvůli "morálce" nebo je zachování příznivého mediálního obrazu ale to je teď jedno. Je možné že jestli budou zatlačení do kouta nebo docílí nějakého podstatného úspěchu masovým vražděním tak nezaváhají. Stále ale platí to pravidlo o odvetě.
Připadá mi že váhání v těch několika málo případech kdy nás DW nechal "nahlédnout" do uvažování messanů je upřímné. Dokonce i samotný Albrecht je mrzutý z nevyhnutelných civilních obětí při OB alituje jich. Byť z poněkud zvrácených důvodů.
Do doby než bude RF dostatečně silná -což může trvat desítky a možná stovky let- tak "obraz" který si vybudují zůstává vlastně stejně důležitý jako reálná vojenská moc. MA do značné míry spoléhá na dobrovolné připojení spousty světů a taky chce dobývat nikolvěk pouze likvidovat.

Plán je doposud nejasný. Je možné že poddaní následně budou vylepšováni pomocí prenatální genetické péče (s různým stupněm dobrovolnosti). Nebo že by je chtěli messani zbavit možnosti mít děti a dále šířit nedokonalost?!
Připadá mi že chápou důležitost genetické různorodosti. Stále své superlidi vylepšujou a k tomu potřebujou spoustu odlišných liniíí. Nepříbuzných.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Bolt 29.08.2010, 13:23:56
Samotný Albrecht považuje Mantichoru za hrozbu číslo jedna,tak když se OB omezila na infrastrukturu,tak spalování planet zatím nehrozí.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Mafio Ball 29.08.2010, 13:42:10
Dokonce se tam mihnula nějaká zmínka o sporu ohledně "kolaterálních" škod při likvidaci základen na orbitech. Krom jiného to dokládá různorodost myšlení v MAN.
A připomenu ještě názor "pozorovatele" od MAN při likvidaci průzkumné lodě která přiletěla z Pochodně. Kdyby chtěli jen likvidovat tak by o zajatcích neuvažovali.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: deWega 05.09.2010, 12:24:19
Zajatce nesbíráš proto že je máš rád ale že chceš aby nepřítel sbíral ty tvoje co se by mohl zajmout. No a kvůli informacím.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Mafio Ball 05.09.2010, 13:32:17
Opět ta reciprocita.
Týká se většiny záležitostí které přesahují jistou mez. (Co mi brání zabít souseda který si pouští mjuzik na volume max když chci po noční chrnět? Žádná morálka nebo slušnost -je to jen obava z následků. Ale stejně toho zmetka jednou proplesknu...)
Je to něco jako rovnováha sil: je všeobecně známo že pro kterékoliv námořnictvo nebude zas až tak obtížné vyhladit protivníkovu planetu. Ale pokud on totéž může provést vám tak tímhle směrem nikdo se zdravým rozumem nevykročí. (Tuhle rovnici poněkud narušuje existence Darea ale jen dočasně.)


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: deWega 05.09.2010, 16:07:43
No jo ale nadčlověci jsou rozptýleni mezi spoustou normálního člověčenstva(tedy kromě Asi Mesy samé a té jejich základny) .......na kterém mu podle chování a vyjadřování páně Detwailera vůbec nezáleží. Takže pokud zaútočí Mesa tak na hafo jakýchsi podčlovíčků a dá si pozor aby tam náhodou neměla někoho důležitého. Pokud GA tak na jednoho nadčlověka by musela zlikvidovat dost normálních lidí. Jestli ovšem normální a člověk neni protimluv. Navíc GA pokud vím stále ještě neví proti komu vlastně bojuje natož aby se tomu mohla přizpůsobit.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Mafio Ball 05.09.2010, 16:40:30
No ten argument beru.

Ale dříve nebo později totožnost a hlavně bydliště útočníků vyjde najevo. A pokud tou dobou ještě nebudou MA/RF totálními vítězi a z každého potencionálního nepřítele nebude škvarek -a nebudou přežívat nějací exiloví bojovníci- tak by to schytali naplno. I s úroky za zpoždění.

Věřím že eskadra BC by dokázala vypálit Dareus do mrtě i kdyby to měla být kamikadze-mise.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Bolt 06.09.2010, 14:17:46
Vysloveně vyloučil DW,že by mohla být Mantichora a spol poražena?TO by hodně zavrtělo budoucností.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Mafio Ball 06.09.2010, 14:25:29
Pochybuju že by Detwajleři šli do vzájemného zničení.
Hrají svou hru tak aby za minimálních obětí dosáhli svého. Asi nebudou tak citliví na ztráty ale pokud přesáhnou jistou mez tak by to značně narušilo morálku a snížilo efektivitu zbývajících složek MAN (a MA/RF obecně)
Na Dareu mají jednu z hlavních součástí Plánu: stamilióny genetických linií alfa/beta/gama. Pokud by o ně přišli tak by museli začít na novo.


Název: Re: ! SPOILER ! Vývoj děje po OB
Přispěvatel: Mafio Ball 05.10.2010, 11:10:34
Znova jsem si četl MOH a je tam konkrétně řečeno že po nějakou donu bude MAN (i se svýma pavoukama) více méně v záloze. Jakékoliv aktivní operace budou na SDF jednotlivých členů MA. MAN samotná bude jakýmsi esem v rukávu, o kterém dokonce ani ostatní členové "tuctu vyvolených" nebudou vědět nic přesnějšího.
Víme že SDF Mannerheimu má být jedním z nejsilnějších v SL a nejspíš to platí i pro ostatní jejich "kolegy". Nicméně nikde nebyla ani zmínka o tom že by disponovali moderní výzbrojí (nosiči gondol a LACů, MDM apod.)
Na druhou stranu lodě exSS musely být někde přestavěny. Bylo zmíněno kde konkrétně? Tuhle informaci by takový JerremyXX mohl ze zajatců dostat, ne? A taky příslušníci MAN či jací, kteří se zůčastnili bitvy z Rozcakem a přežily by mohly po důkladném "zpracování" něco prozradit. A identifikovat tak alespoň nějakého "přisluhovače" MA. Následné předání údajů SEM/RH/Maye a Erewhonu by pak vedlo k organizování první ofenzívní akce. (Stále tu ještě zůstává otázka červí díry/mostu, která čeká na vyřešení.)

Každopádně Albrecht zjevně nepočítá s tím že by se musel v dohledné době pustit do křížku přímo se silama GA. Současným protivníkem bude SLNavy, její pohrobci a taky SDF -respektive námořnictva- světů kterým se dostane té cti že se je MA rozhodne připojit a ochránit před zmatky.
Tedy nic moc ani co se počtů týká. O kvalitě a "modernosti" výzbroje radši nemluvit...
V takových "bojích" pavouky nepotřebují, mnohem větším přínosem bude nasazení streaku na kurýrních člunech. Dokonce bych řekl že použítí 1.5DM není nezbytně nutné. nicméně za určitých okolností by se mohly objevit. A možná i podobné "zdokonaleniny".